Nel.K. Nel.K. komentáře u knih

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

V hlavě mi utkvěla jedna výjimečná myšlenka a to ta, že člověk je blízký příbuzný Fénixe - sám si vytvoří hranici, na které se poté sám upálí. Nakonec ale vždy vstane z popela.

Svět natolik technologicky vyspělý, kde je vše tak jednoduché, že není potřeba používat mozek, přemýšlet, čímkoli se trápit, nebo třeba snít, či se jen jednoduše na chvíli zastavit. Aktuální téma, spousta věcí předpovězena docela přesně.

Vůbec by mi nevadilo, kdyby byly části, v nichž vystupovala Clarissa delší, protože její všímavý pohled na svět byl vemi osvěžující. Zato Monteg mě občas dokázal pěkně naštvat, jeho nesmyslné vytahování knih všude tam, kde to zavánělo průserem..?

Nicméně kvalita knihy odpovídá přesně tomu, proč ji můžeme vidět v tolika knižních žebříčcích a jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla. Na svoji dobu opravdu pokrokové téma, některé odstavce popsány tak, že jsem si vše představila do nejmenšího detailu.

07.06.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Moc krásná kniha, jakožto asi každá od paní Mornštajnové, musím doplnit ještě i těch pár, co jsem zatím nečetla :) Takhle ukončený závěr mi hrozně připomněl Murakamiho, u něj taky pokaždé, když chci vědět, co bylo dál, to takhle skončí :) Ale u paní Mornštajnové mám hrozně ráda, jak se všechny příběhy ke konci krásně spojí, dokáže životy rodin vždycky tak komplexně vykreslit, i když na pozadí nějaké tragické události, ale to je přesně to, co čtenáře upoutá..

20.04.2023 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

S humorem je na světě prostě nejlíp - a Jirotkův Saturnin, to je čirá krása!

07.08.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Tak jsem si vždycky myslela, že válečná tématika není nic pro mě, ale asi jsem se zmýlila.. Tohle bylo opravdu velmi dobré! Veškeré události opravdu popsané tak, že se čtenář cítí být v kůži osoby, která daný příběh vypráví. Smutné, krásné, celý děj perfektně pospojovaný, já nemůžu nic jiného, než souhlasit, že tahle kniha, je opravdu špičkou..

02.11.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Světová klasika, která stojí za přečtení. Zrcadlo společnosti zformované do krátké přesto naprosto výstižné knížky, která se mně osobně moc líbila. Určitě brzy sáhnu i po další knize Pana spisovatele G. Orwella.

05.02.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Pokud vás vyprávění donutí mít strach navštívit nějaké místo, je to podle mě velmi dobře předané vyprávění. A já osobně, bych se nyní vydat na Tribeč bála. Ať už je to fikce, nebo přehnaný úsudek pomatené (sjeté) duše, Karika to dokázal předat tak, že po celou dobu čtení mi to připadalo skutečné - hororové ani moc, ani málo, spíše tak, jak by to mohlo být, být to reálné.
Tak kdy se podle toho něco natočí? Strčilo by to do do kapsy možná leckterou přehnanou Ameriku..

02.08.2018 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Naprosto sdílím postoje ostatních komentujících tady - při čtení mi několikrát přišlo na mysl, že není možné, že takovouto fantasy napsala česka. Né, že bych nebyla vlastnec a nevěřila našim krajanům, ale přece jen, fantasy vládnou zahraniční autoři. Naprosto perfektní, úplně mě to stáhlo do děje, ani chvilku jsem se nenudila a hned jsem běžela koupit i Faju, abych věděla jak to s Ilan/em dopadne. Tak mě jen napadá, vědí o tom v zahraničí? Tohle je určitě hodno velké spousty překladů..

24.09.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Ačkoli je nutno podotknout, že to není žádný literární skvost, nemůžu hodnotit jinak, než plným počtem hvězd a to hlavně proto, že mě kniha prostě bavila.. Hartl přináší příběhy, o kterých bychom klidně mohli slyšet běžně ze svého okolí, aniž by nás nějak extrémně šokovaly, nicméně v jeho knize do děje proniknete a baví vás sledovat, co se komu z postav, jak, postupně vyvrbí.. tedy alespoň mě to bavilo :). Vlastně jsem si v ní našla i nějaká životní moudra, poučení a zase další pohled na patálie, které život přináší.. za mě fajn čtení :)

11.10.2021 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Velmi dobré, velmi lidské, velmi lehce čtivé. Mé první setkání s Murakamim a hned se vydám za dalším.
Celé je to trochu jiné, než cokoli, co jsem dřív četla, ale asi právě proto se mi to líbilo.
Nicméně nebýt v tak dobrém psychickém rozpoložení, nevím, jak by na mě melancholičnost prostupující celou knihou, působila. I tak ode mě plný počet hvězd, jednou ráda přečtu znovu..

09.07.2018 5 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Já tedy první viděla celý seriál a teprve teď začínám postupně číst knihy a nevidím v tom žádnou nevýhodu, ba naopak. Člověk se díky tomu opravdu perfektně vyzná ve všech postavách a i přesto zůstává dostatečný prostor pro fantazii, v knize je vše opravdu nádherně vykreslené. Nerozumím tomu, jak jeden člověk může vymyslet celý svět, kde má všechno a všichni svůj význam a kde každičký detail ovlivňuje v různých časech dějovou linku, klidně s odstupem několika knih. Nemám ráda přehnaný hype kolem čehokoli, proto jsem ješte loni o GoT nevěděla téměř nic, potom jsem ale změnila názor a rozhodně jsem neprohloupila.. Knihy i seriál jsou úžasnými díly, doporučuji obojí, v libovolném pořadí. Toto by dnes měla být povinná četba.

15.02.2018 5 z 5

Pod Annapurnou svítá modře Pod Annapurnou svítá modře Jiří Fišar

"Začínám chápat, že výjimečnost téhle mojí cesty nespočívá jen v úžasných horách, kterými procházím a cestě, kterou si každým krokem užívám. Výjimečná jsou především setkání s lidmi."

A přesně v tom je síla této knihy. Nemyslím, že by byla literárně nějak výjimečná, ale krásně ukazuje na to, jak je důležité mít v životě další lidi a proč bychom se ke všem měli chovat tak, jak chceme aby se oni chovali k nám.. vše se vždy vrátí.. A také všímat si maličkostí a radovat se z nich!

02.06.2019 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Po dlouhé době jsem si přečetla knihu, aniž bych si o ní dopředu cokoli zjistila. A perfektní. Nulová očekávání, přesto trefa do černého! Talentovaná dcera, která je podivně nenáviděná svoji matkou, se každodenně potýká s jejími naprosto neopodstatněnými nároky a výlevy, které dokáže ventilovat přes otce, který si sám se svým životem moc neví rady. Propojování obou pohledů - matky i dcery se skvěle povedlo - drsná jednohubka na večer. Umělecký závěr byl jistě zajímavý, ale mohl být ještě trochu víc rozvedený, zdálo se mi to extrémně rychle ukončené, jako by autorka až moc spěchala na to, kdy to bude moct utnout. Po Dvořákové ještě určitě sáhnu, četla se dobře.

08.10.2020 5 z 5

Nádherné, přenádherné! Ani nejde srovnat s filmem, tohle je perfektní pohádka pro dospělé. Napsáno velmi jednoduchým slohem, přesto je to obsahem neuvěřitelně barvité. Tolkien byl opravdovým průkopníkem fantasy a má můj respekt, protože po tolik generací nás to pořád baví číst a to i přesto, že je na trhu nepřeberné množství nových knih v tomto žánru. Strašně se mi líbilo vše kolem Medděda, popisy místa kde žil i jak se k němu trpaslíci dostali - trošku jiný příběh, než jsem znala a podle mě lepší a vtipnější. A Bilbo a Gandalf? S nimi by si člověk hned poseděl pokuřujíc z fajfky a vyfukujíc kouřové kroužky, anebo.. zažil nějaké dobrodružství..

08.02.2019 5 z 5

Osm hor Osm hor Paolo Cognetti

Silný příběh vyvolávající velmi silné emoce po jeho dočtení. Pravdivý, veselý i smutný jako sám život. Cognetti dokáže přesvědčivě vylíčit osamělý způsob života, stejně jako setrvání v rodině a přednést čtenáři všechna úskalí i radosti plynoucí z obojího. Přátelství Bruna s Pietrem (Beriem) mi připadalo jako něco dnes již neexistujícího a přesto tak nesmírně skutečného, až jsem se místy přistihla, že jim ho snad i závidím. Nádherná knížka, doporučuji!

23.08.2018 5 z 5

Oceán na konci cesty Oceán na konci cesty Neil Gaiman

Gaimanovic další krása! Jsem tou knihou naprosto unešená. Přečteno jedním dechem a určitě ještě někdy přečtu znovu. Mimo jiné jsem strašně ráda, že jsem sáhla po vydání s ilustracemi, protože byly opravdu snové a přesně ilustrovaly děj na daných stránkách. A samotný děj? Hororem říznutá pohádka pro všechny dospěláky, co mají pořád touhu žít trochu ve vlastní fantazii a na všechno kolem sebe koukají pořád dětskýma očima. Nemá cenu rozvádět víc, tohle si prostě musíte přečíst..

29.07.2022 5 z 5

Ostrov Ostrov Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Tfuj.. v dnešní době číst něco takového možná nebyl nejlepší nápad, ale s tím co se teď v době koronavirové ve světě děje, mi to celé vyznívalo dost realisticky. Katastrofa odehrávající se kolem Islandu sice není v knize objasněna a rozhodně patří do jiného soudku, než virová pandemie, přesto..
Autor si dal opravdu záležet na detailech a pozvolna otevíral události s přidáváním na jejich intenzitě, asi tak jak přesně by vypadala realita podobných dní. Přestože mě to děsilo, udělalo to na mě velký dojem, neočekávala jsem příliš a přitom dostala perfektní knihu..

04.04.2020 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Parádně jsem se bavila! Dlouho jsem nebyla tak začtená do knihy, jako do této a každý den jsem se těšila, až se vrátím z práce ke Kvothemu. V Kvotheho světě nechybí kouzla, záporáci, láska, hudba, překvapení a mnoho dalšího.
Taky se mi líbila část, kdy se jako malý stal sirotkem a potýkal se s chudobou a existenciálními problémy. Kdyby tam podobné části nebyly, byl by asi s tím svým vším nadáním až příliš velký lucker.
Dnes už na mě čeká další díl a já se moc těším, kolik dalších dobrodružství, prekérních situací a pletek s Ambrosem ještě zažije.. Jo a taky pořád čekám, na jakém místě činu zapomene tu svoji personalizovanou sympatickou lampu, z té prostě čouhá průser :).

04.09.2019 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Stejná spokojenost jako s prvním dílem. Kniha, která mě nenudila, každá část byla protkaná novými nápady, situacemi, spojitostmi - za mě opravdu velké SUPER. Ale ten konec? Otočím natěšeně stránku, co se stane.. a tam nic?!? :) Tak to tedy ne, jako vážně chceme další díl.. :)

30.10.2018 5 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Tato kniha měla u nás spíš lépe zmáknutý marketing, než jaký je sám obsah.. Šla hodně vidět, ale nemyslím, že stála zas až za tolik pozornosti. Nechci tím říct, že je přímo špatná, to určitě ne, ale chybí jí něco k takové té zapamatovatelnosti, něco čím by nás chytila za srdce, proč bychom ji třeba i doporučovali dále.

23.06.2020 3 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Když koukám na komentáře níže, přemýšlím, jestli jsem vůbec četla stejnou knihu. Půl krále pro mě bylo velkým knižním osvěžením a moc se mi líbilo - sedl mi styl humoru, styl vyprávění, zápletka a snad úplně vše, co mi sednout mohlo.. Sem tam nějaká chybka v překladu a gramatice se dá odpustit, člověk si domyslí, že to třeba mělo být zformováno jinak.
Čtení utíkalo jako voda pod Jarviho vesly a nenudila jsem se ani chviličku. Svižné, zábavné. Trošku mě rozhodil snad jen rozhovor s autorem na konci knihy, kde se vyjadřoval k tomu, že když knihu psal, snažil se to vymyslet tak, aby se to líbilo čtenářům mezi 12-16 lety :). Možná tedy nejsem cílovka, ale na mě autor i tak udělal dojem..

06.03.2019 5 z 5