Naty21 Naty21 komentáře u knih

Tutanchamon: Století záhad a objevů Tutanchamon: Století záhad a objevů Miroslav Bárta

Pro všechny milovníky starověkého Egypta je tohle prostě #musthave.
V knize se blíže seznamujeme s jedním z nejvýznamnějších objevů z dob starověkého Egypta, objevem hrobky faraóna Tutanchamona. Je zde popsáno období jeho vlády, jeho předkové, ale i následovníci. Zjišťujeme více o jeho objeviteli Howardu Carterovi a lordu Carnarvornovi, ale i politické situaci/tahanicích tehdejší doby, kdy vztahy mezi Egyptem a Británií nebyly nic moc. Samozřejmě nemůže chybět ani popis faraónovy doby, zvyklosti, zejména co se pohřebních rituálů týče.
Kniha obsahuje spoustu fotek, jak z jednotlivých míst v Egyptě (př. Údolí králů), tak přímo z hrobky (fotky pracovníků, včetně Howarda Cartera nebo samotného pokladu). Dále máme na začátku knihy mapy jednotlivých hrobek, na konci knihy je zase rodokmen jednotlivých egyptský dynastií, seznam literatury nebo krátké povídání o profesoru Bártovi. Zpracování knihy je prostě dokonalé.
Jak už jsem psala výše, pro milovníky starověkého Egypta, ale i knihomoly, kteří se chtějí dozvědět zajímavé informace z období vlády Tutanchamona, je tohle prostě ideální kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem, krátké členěné kapitoly doprovázené spousty fotek, map a náčrtků vás prostě vtáhnou do starověkého Egypta a vy už se nebude chtít vrátit zpět.

23.03.2023 5 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Tentokrát se ocitáme v Irsku a to rovnou (příjemná změna oproti ostatním dílům). Nejprve v Dublinu, kde se odehraje hodně rychlé setkání hlavních hrdinů a pak už se přesouváme na venkov do kulinářské školy.

Hlavními postavami jsou Hannah a Connor. Hannah (sestra Míny, kterou už známe z předchozího dílu Chata ve Švýcarsku) se rozhodla opustit svůj stereotyp v práci a po vzoru Míny trochu zariskovat a vydala se na kulinářský kurz, se kterým jak později zjistí má co dočinění Connor. Obě dvě postavy mi přišly sympatické, i když občasné Connorovo naštvání nooo.... Když pak člověk zjistil, co je vše zatím, tak mu to i odpustil.

Tenhle díl byl prostě skvělý, klidně bych ho (za mě) zařadila kvalitou ke Kavárně v Kodani. Prostě klasická romantická oddechovka od Julie. Jediné co, tak ten kulinářský kurz mi trochu připomínal cukrářský kurz z Cukrárny v Paříži, ale zase to vyrovnávaly informace o nové oboru a to bylo právo. Už se těším na Skotsko!!

29.11.2022 5 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Tahle kniha je moje první od autorky a nemůžu se dočkat dalších.
Příběh se odehrává v období komunistického (spíše tyranského) prostředí Rumunska, konec roku 1989 a blížící se revoluce, kdy sledujeme pád komunismu i v Evropě, prostřednictvím rádií Svobodná Evropa nebo hlas Ameriky, které poslouchají hlavní postavy. Tohle období vlády Nicolaea Ceauşesca jsem vůbec neznala (ostuda) a z toho co jsem se dozvěděla, mě až zamrazilo. Velká část příběhu se mimo jiné odehrává i v okolí amerického diplomata a ambasády (rozdíly jak svět vidí Rumunsko x jak si Rumuni představují okolní státy a život v nich).
Hlavní postavou je zde student Cristian, který nás vlastně provází tímto obdobím, obdobím kdy se obyčejní lidé báli, kamkoliv jít, s kýmkoliv mluvit... protože nikdy nevíte, kdy vás kdo slyší a kdo je zrovna "praskač".... to také na vlastní kůži Cristian pocítí.
Kniha je krásně zpracovaná, je zde mapa tehdejší Evropy, Rumunska, v průběhu nacházíme i "zprávy" od tajné policie a donašečů a nakonci příběhu jsou reálné fotografie z tehdejší revoluce, života lidí a úplně nakonci jsou historického okamžiky.
Za mě naprosto jasně jedna z nejlepších knih letoška, autorka skvěle vystihla atmosféru tehdejšího období, člověka při čtení až mrazí, co se vůbec odehrávalo za "zdmi", a jak vůbec Rumunsko viděl zbytek světa, jak třeba Ceauşescu dokonale manipuloval s ostatními prezidenty atd., v průběhu přesně zjišťujeme, že si nemůžeme být ničím a nikým jistí, konec knihy je ponechám pro zamyšlení .

23.10.2022 5 z 5

Kleptokracie: Jak špinavé peníze ovládají svět Kleptokracie: Jak špinavé peníze ovládají svět Tom Burgis

Děkuji moc @nakladatelstvijota za zaslání knihy. Musím říct, že tohle bylo tedy něco a jestli jsem předtím měla aspoň malou víru v lidstvo, tak teď už nemám žádnou.

Kniha vlastně ve zkratce popisuje, kdo ovládá svět a jak je všechno "krásně" propojené. Od amerického prezidenta, přes britskou City, africké diktátory (Mugabe a Kabila), ruské oligarchy, šejky z arabského poloostrova a nechybí ani zmínka o ovlivňování voleb různých států, válka na Ukrajině a ani spousta podivných "sebevražd".

Jak už jsem psala výš, tak po přečtení téhle knihy, jsem měla docela depku. Vlastně v ní zjistíme, že celý svět je ovládán asi tak pěti lidmi, z toho tři jsou ruští oligarchové, které chrání sympaťáci z Čečny a ten zbytek pár známých prezidentů a to vše se děje pod záštitou švýcarských bank. Krása ... Každopádně kniha se četla dobře, člověk se trochu ztrácí v tom množství jmen, ale k tomu slouží velice přehledný seznam "postav" na začátku knihy. Líbilo se mi (a trochu děsilo), že se všechno nakonec vždycky propojí. Koho zajímá, kdo kde s kým a kdo tomu všemu vlastně velí, hurá do čtení. Kniha se také zabývá situací na Ukrajině, vládou ruského prezidenta Putina a jak do toho celého zapadá USA a Čína.

02.08.2023 4 z 5

Jenom nestvůra Jenom nestvůra Vanessa Len

Příběh se odehrává v Londýně (prostě krása už od počátku). Nejdříve v našem čase a po počátečních problémech hlavních hrdinů se přesouvá do období 90. let, kdyby byl Londýn opravdu jiným místem. Musím říct, že popis prostředí je prostě úžasný (jako by tam čtenář odcestoval sám).

Hlavními postavami jsou Joan (naše poloviční nestvůra), Aaron, Nick a Ruth. Nejvíce mi sedla Joan. I přesto všechno, že se k nestvůřímu světu dostala jako slepá k houslím, tak byla iniciativní, inteligentní a odvážná a i když jí ostatní odrazovali, tak se nebála jít si za svým (v tomto případě změnit události v minulosti). Nejméně mi sedli Aaron a Ruth. On, že se pořád akorát bál a chtěl od všeho utéct a Ruth byla zas moc tajnůstkářská. Nicka mi bylo ve výsledku i docela líto (po dočtení pochopíte).

Obálka knihy je prostě nádherná, k tomu ani nejde víc dodat. I když bych možná ocenila nějak rodokmen jednotlivých nestvůřích rodin.

Skvělá nová fantasy série, s novým námětem a to cestováním v čase. Trochu jsem se bála, že to bude do sci-fi (a to moc nemusím), ale nestalo se tak.
Akce byla už od začátku knihy a celou dobu se tam něco dělo. Kniha se prostě četla sama. Člověk je samozřejmě trochu ztracený v čase, a taky ve vysvětlování jak to vlastně v nestvůřím světě chodí (hlavně co se jednotlivých rodin a jejich schopností týče), ale je to začátek série, tak trochu blázinec v tom musím být. Ale ten konec mě trochu zarazil, protože ten fakt nevypadá na další díl, ale tak uvidíme. Každopádně určitě doporučuji přečíst.

08.11.2022 4 z 5

Království obávaných Království obávaných Kerri Maniscalco

Poslední díl téhle naprosto skvělé série, sice mi trval delší dobu (kvůli mé čtecí krizi), ale je to za mnou a proč to nemá další díl to teda nevím ... nebo jen ten Ira by stačil

Pokračujeme v pekle, kde se snaží Emílie vypořádat s novými informacemi, které se týkají její "mrtvé" sestry, zjišťuje, že její rodina jí toho tajila mnohem víc, do toho se snaží vypořádat s pekelnými princi a Irovou kletbou a zjistit, kdo má na svědomí smrt Vesty, Orgoliovi velitelky... Je toho opravdu dost, co musí Emílie vyřešit.

Poslední díl byl za mě trochu zmatený, bylo tam až moc zápletek, dějová linka s Vestou mi přišla vlastně úplně zbytečná, taky jsem se trochu ztrácela v čarodějkách, kdo je tedy s kým příbuzný, ale hlavní dějová linka mezi Emilií a Irou byla super, Ira je za mě jedna z nejlíp napsaných postav, já ho prostě miluju, je to láska zajímavý byl také osud Orgolia, o něm se dozvídáme mnohem víc a možná by to chtělo další díl o něm celkově je tahle série hodně povedená, jednotlivé díly se čtou samy a konečně jsme se taky dočkaly i určité scény mezi Irou a Emilií za mě jedno velké ANO

15.01.2024 4 z 5

Království prokletých Království prokletých Kerri Maniscalco

Hned na úvod musím říct, že tenhle díl byl naprosto úžasný a už se nemůžu dočkat dalšího.

Druhý díl se celý odehrává v pekle a přímo navazuje na první. Autorka detailně popisuje jak peklo, tak jednotlivé dvory hříšných princů a popis je opravdu skvělý (jako by tam čtenář byl). Seznamujeme se taky s démonickým světem, jako zákony, přetvářkou na jednotlivých dvorech, ale také démonickými pověrami a kouzly (ano občas jsem byla trochu ztracená v kouzlech).

Hlavními postavami jsou samozřejmě Ira a Emilie . Iru poznáváme o něco víc stejně tak jeho tajemství (omg a že tam jedno velké je, ale pšt). Chování Emilie mi občas přišlo trochu nesmyslné, ale jinak byla odvážná a šla si za svým a to zjistit pravdu o vraždě sestry. No a taky se podrobněji seznámíme s jednotlivými princi.

Obálka stejně jako první díl úžasná. Možná by čtenář ocenil ještě mapu pekla a jednotlivých panství.

Jak už jsem psala výše tak tenhle díl byl naprosto úžasný. Samá akce už od začátku a člověk ani neví jak a najednou je na konci (samozřejmě to skončí v tu nejlepší chvíli a situaci) a vy nutně potřebujete další díl. Vyřeší se tu některé záhady, ale zároveň se další objeví a vy vlastně nevíte jak to nakonec všechno dopadne. A bože ta chemie mezi hlavními postavami je něco neuvěřitelného. Jednoznačně ano ano doporučuji.

27.11.2022 5 z 5

Nikdy hrdinka Nikdy hrdinka Vanessa Len

Oproti prvnímu dílu byl tento za mě lehce utahaný, začátek byl akčnější, člověk byl hozen do děje (ještě že autorka v průběhu děje postupně zopakovala co se stalo v prvním díle, protože ne nic moc jsem si nepamatovala), pak se to ale trochu vleklo. Dost se přeskakovalo v časových liniích, takže trochu ztraceno v čase. Co se mi líbilo, byl vývoj postav, dozvěděli jsme se mnohem víc o životě Joan, u Aarona jsem pochopila, proč se choval jak se choval a taky je popsána více historie nestvůřích rodin a původní časové linie. Co bych ale ocenila (budu se opakovat z předchozího dílu), tak nějaký ten rodokmen rodin by pomohl.

Za knihu děkuji humbook_blogeri (spolupráce).

07.04.2024 4 z 5

Columbine - Nejznámější školní masakr Columbine - Nejznámější školní masakr Dave Cullen

Další díl z edice True crime. Tahle edice se prostě povedla, jsem zvědavá, co bude dál. Za knihu děkuji @nakladatelstvijota #spoluprace

Stejně jako u předchozích knih z této edice, tu opět máme velice podrobný popis, tentokrát jednoho z nejhoršího školních masakrů. Na konci knihy máme skutečně souhrn hodinu po hodině, od přípravy až po samotnou tragédii.

Hlavními postavami, jestli se to tak dá říct, jsou střelci Eric a Dylan. Autor podává podrobný popis jejich života, od příchodu na Columbine, přes seznámení se, po plánovaní až po osudný den. Na konci knihy jsou také zápisky z deníků střelců. Tragédie je podána i z pohledu rodičů vrahů, zasahující policistů, psychologů, učitelů, přeživších a dalších.

Kniha je rozdělena do několika částí. Oproti předchozím zde nenajdeme část s fotkami na konci knihy, ale je zde například mapa areálu, příčka pro učitele, časová osa útoku, otázky k diskuzi a další.

Kniha se četla dobře, jestli se to vůbec dá říct, aspoň na začátku knihy. Ten konec byl za mě až moc utahaný a dost se tam přeskakovalo, řešily se soudní spory, do toho život přeživších a co k tomu všemu vlastně Erica a Dylana vedlo. Co se autorovi musí nechat, tak si o tématu zjistil opravdu hodně, ale tak to je zatím u každé knihy z této edice. Hned ze začátku jsem byla šokovaná, protože jsem vůbec netušila, jak to vlastně původně měli vrazi celé naplánované. Každopádně tahle edice se prostě podvedla, pro milovníky True crime ideální.

19.02.2024 4 z 5

Tvůj příběh Tvůj příběh Ruta Sepetys

Od Ruty mám přečtené pouze dvě knihy a to Musím tě zradit a V šedých tónech a obě za 5/5 i proto jsem se chtěla dozvědět něco víc o jejím životě a způsobu psaní.
Za knihu děkuji @humbook_blogeri a @humbook

Ruta vzpomíná na svoje mládí, je tu spousta vtipných nebo i smutných vzpomínek, od příchodu jejich rodičů do USA, přes její období vzdoru a fázi v hudebním průmyslu až po začátek psaní. Na těchto vzpomínkách se nám pak snaží vysvětlit, jak psát.

Kniha je rozdělena to několika částí podle toho jak se píše kniha a na co se zaměřit, je doplněna o spoustu grafů a tabulek. Na konci každé kapitoly je pak shrnutí, náměty a otázky, aby si čtenář už mohl třeba zkusit něco napsat. Dále jsou taky informace o situacích, akcích, historických událostech a lidech, které Ruta zmiňuje ve svém vyprávění a vzpomínání na mládí.

Pro začínajícího autora je tahle kniha úplně ideální. Ruta skvěle popisuje jak začít, na co si dávat pozor atd. Její historky pobaví někdy i rozesmutní a někdy si člověk říká, že to se snad ani nemohlo stát.

15.01.2024 5 z 5

Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Ann Rule

Další díl z edice True crime. Za knihu děkuji @nakladatelstvijota

Stejně jako u předchozích dílů kniha opět podává velice podrobný popis života jednoho z nejaktivnějších sériových vrahů v historii Ameriky: Garyho Leona Ridgway. Dozvídáme se o jeho vraždách, rodinném životě, vyšetřování, které trvalo dlouhých 20 let, zatčení a konečném procesu a odsouzení.

Hlavní postavou je samozřejmě Gary. Kniha je stejně jako v Tedově případu napsaná Ann Rule, která v oblasti Green River žila. Opět je tu i částečně popsán případ z její strany, jak jí přicházely různé informace od různých lidí, spolupráce s policisty, ale nechybí také zmínky o Tedovi. Dále jsou zde i postavy vyšetřovatelů, rodinných příslušníků a obětí. Jejich seznam nalezneme hned na začátku knihy.

Kniha je rozdělena do několika částí. Oproti předchozím zde nenajdeme část s fotkami na konci knihy, ale jsou zde fotografie obětí už v průběhu příběhu.

Stejně jako u Teda pro mě byla tahle kniha rozhodně lehčí na čtení co se týče emoční stránky, vraždy žen nebyly popsány tak surově jako u Ramireze. Líbí se mi, že tím jak jsou knihy podrobné, popisují třeba i historické pozadí nebo vývoj vyšetřovacích technik atd. Co se týče procesu a jmen vyšetřovatelů, tak to jsem občas i přeskakovala, stejně jako u předchozích, bylo toho opravdu hodně, opravdu detailní popisy. Každopádně tahle edice se prostě podvedla, pro milovníky True crime ideální.

29.10.2023 4 z 5

Lesk soumraku Lesk soumraku Hanna Caspian

Příběh popisuje osudy panstva a služebnictva na statku v Greifenau v Západních Pomořanech na pozadí blížící se první světové války a politických konfliktů mezi německých císařem a ruských carem a rostoucími nepokoji ze stran dělnické třídy.

Postav je zde opravdu hodně, dozvídáme se osudy a tajemství, jak panstva, tak služebnictva. Nejvíce jsem si asi oblíbila nejstaršího syna Konstantina, a jeho neutuchající boj se zpátečnickým přemýšlením obyvatel statku, ve stylu "za starých dobrých"...). Strašně mě dojal také osud nejmladší dcery Kathariny. Štvala mě ta nespravedlnost, žádná práva, vezmeš si koho ti určíme, i když je to nechutný prase....

Co je za mě naprosto skvělé, je přehled osob hned na začátku knihy. Je zde uvedena celá rodina, služebnictvo i ostatní postavy, které se v románu vyskytují. Dále je mapa Západního Pomořanska s označenými městy, o kterých se v knize zmiňují.

Naprosto souhlasím, že tento román připomíná Panství Downton. Při čtení jsem si na seriál několikrát vzpomněla. Kniha se četla sama, je to taková romantická oddechovka. Sice se ze začátku trochu táhla, ale pak už se člověk nemohl odtrhnout a těšil se, co se dozví v další kapitole za tajemství. Milovníci historických románů a panství Downton hurá do toho.

29.03.2023 4 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

Musím říct, že ze začátku se mi do knihy tedy vůbec nechtělo. Důvodem byl počet stránek a pro mě je něco jiného o vrazích poslouchat nebo o nich číst (člověk si všechno víc představuje a pak nemůže spát). Každopádně jsem se nechala přemluvit a vůbec nelituji, protože zpracování knihy je opravdu excelentní.
Kniha podává podrobný popis (a když píšu podrobný tak myslím opravdu podrobný (občas i hodinu po hodině)) života sériového vraha Richarda Ramireze. Dozvídáme se o jeho vraždách, rodinném životě, zatčení a konečném procesu a odsouzení.
Hlavní postavou (jestli se to dá vůbec takhle napsat) je samozřejmě Richard Ramirez. Dále jsou zde i postavy vyšetřovatelů, rodinných příslušníků a obětí. Občas se zde vyskytují i přímé řeči, citace atd. (hlavně tedy v části procesu).
Jak jsem psala výše, kniha je rozdělena do několika částí, některé z nich obsahují i citace třeba z novinových článků. Na konci knihy pak najdeme fotografie ze života Richarda, z míst jeho činů nebo od soudu. Dále je pak ještě dialog mezi odsouzeným a autorem.
Pro někoho kdo true crime vyhledává je tato edice úplně ideální. Kniha do detailů popisuje celý život jednoho z nebrutálnějších sériových vrahů (pro mě byla část z procesu lehce zdlouhavá). V části o rodině je i zmíněno několik možností proč se vlastně stal čím se stal (co ho k tomu mohlo vést). Jako za mě jednoznačně doporučuji. Samozřejmě pro čtenáře, který se nebojí drsnějších témat...

12.11.2022 5 z 5

Moje (tak trochu) utajené dítě Moje (tak trochu) utajené dítě Penelope Bloom

První díl nové romanticko-erotické série od Penelope jak ji známe. Po dočtení série Objekty touhy jsem byla taková na rozpacích (za mě pořád nejlepší první dva díly), takže jsem byla zvědavá na další sérii.
Nikoho z nás asi nepřekvapí zápletka, která je u většiny erotických knih stejná (sexy alfa samec a naivka), taky už víme jak to skončí že... V tomhle příběhu máme Damona a Chelsea, jako hlavní aktéry a Lunu (utajená dcerka). Hodně mi ten námět připomínal díl Její tajemství z první série.
Kdo hledá jednoduchou romanticko-erotickou oddechovku, tak Penelope je určitě správná volba. Musím říct, že mi u téhle knihy přišla už trochu více vypsaná. Objekty touhy jsou trochu jednodušší. Za mě jsou super sakrastické "urážky" mezi hlavními postavami, je to prostě vtipné.

28.10.2022 3 z 5

Strážkyně Metsan Valo Strážkyně Metsan Valo Wendy Webb

Tahle kniha bylo trochu jako na houpačce, na začátku se nic moc nedělo, člověk se spíš seznamoval s postavami a prostředím. O jednotlivých postavách jsme se sice něco málo dozvěděli, ale za mě to mohlo být mnohem zajímavější, ten potenciál by to mělo. Uprostřed už to mělo nějaký spád, začaly se tam konečně objevovat trochu strašidelnější části, ale nee úplně hororový. No a ke konci už se to rozjelo, ale vše bylo zas až moc rychle ukončené, čekala jsem že to bude tedy strašidelnější. Celkově se kniha četla dobře, ale byl to za mě takový průměr. Co se mi líbilo, tak že se člověk dozvěděl něco víc o finské mytologii, o té jsem totiž neměla ani ponětí.

05.01.2024 3 z 5

Brána pekel Brána pekel Leigh Bardugo

Za poskytnutí druhého dílu na recenzi moc děkuji @humbook_blogeri

V druhém díle se opět vracíme do areálu Yale, k naší staré známé Alex Sternové a její nové " kolegyni" Dawesové. Po událostech v předchozím dílu, kdy po nevydařeném rituálu skončil Darlington v pekle, se Alex za pomoci právě Dawesové, detektiva Turnera (ti dva patří mezi mé oblíbené postavy) a dalších vydávají na nebezpečnou cestu do pekla, a démoni budou ten nejmenší problém...

Grafické zpracování knihy, včetně obálky je prostě pecka (i když trochu morbidní, ale vzhledem k příběhu a tomu co se tam odehrává, ideální).

Tak za mě byl tenhle díl o něco lepší, byla tam konečně akce hned od začátku (narozdíl od předchozího dílu, kde jsem si na ni musela počkat až na konec). Každopádně opět se tu dost přeskakuje v čase, je tu spousta dějových linek a popisů, ty jsou pro někoho super, ale já je prostě nemusím.. Neříkám, že by se mi to četlo vyloženě špatně, ale na mě to bylo takový moc zmatený. Ale samozřejmě je to můj názor, na konci bylo docela pěkné rozuzlení a taky jsme se víc dozvěděli o jednotlivých postavách. Dávám o něco víc než u předchozího dílu, ale tohle prostě za mě nebude patřit mezi mé oblíbené...

15.10.2023 3 z 5

Jenom ne Rich Jenom ne Rich Penelope Bloom

Příběh se odehrává v malém zapadlém městečku v Americe, do kterého se po sedmi letech vrací nechvalně známí bratři Kingovi. Přesouvají jsem totiž svoje technologické impérium. Nejenom, že jsou úspěšní, bohatí, ale jak je zvykem tak i super sexy. Hlavní postavou je tentokrát Rich, který se vrací do města i za jiným účelem a to je omluvit se Kire. Bývalé spolužačce, která mu to samozřejmě nedá zadarmo už jen z toho důvodu, že před sedmi lety uzavřela s kamarádkami slib, že už si znovu nikdy nic nezačnou s bratry Kingovými. No a jak to dopadne mezi Richem a Kirou už si asi umíme představit.

Na novou Penelope jsem se těšila a bohužel jsem dost zklamaná. Její předchozí knihy ze série Objekty touhy měly sice odlišnou kvalitu, ale většina byla opravdu vtipná, oddechová. U téhle knihy mi přišlo všechno na sílu, vulgarity, vztah nevztah mezi hlavními hrdiny i jejich divné záliby. Prostě toho bylo až příliš a vlastně nic. Trochu zmatené a hlavní hrdinové mi strašně připomínali Bruce a Willa z Objektů. Jako našly se vtipné kapitoly u kterých jsem se i zasmála a Rich byl taky popsán dobře, jen to nemělo takovou jiskru jako předchozí série. Myšlenky mi moc často ubíhaly jinam ... Každopádně úplně to nevzdávám a dalšímu dílu dám asi šanci.

25.06.2023 2 z 5

Převzetí Převzetí Vojtěch Záleský

Pokračuji ve čtení českých autorů, tentokrát moje první urban fantasy. Za knihu děkuji @humbook_blogeri.

Příběh se odehrává ve dvacátých letech minulého století v Pospolitých státech amerických. Hlavní postavou je Paul, gangster, účastnící se různých loupeží a přepadení, po svém boku má Meg, změtvora, které se působením vody mění tělo. Začátek se odehrává ve městě Highland a poté, co Paul zjistí, že se něco stalo jeho bratrovi Removi, tak se přesouváme do New Amsterdamu a tam už je to mafie, jak ji známe. Společně s Meg, Flynnem a morderem Mikem vyrážejí zjistit, co se stalo Removi a co za tím vším vlastně je a jak s tím souvisí Záření, které může za přeměny lidí na změtvory.

Tahle kniha byla něco jako mafie obohacená o fantasy prvky, jako záření měnící lidi na změtvory nebo různé rasy, hilfové, což byli vlastně něco jako kočky, ale chovali se jako lidé. Ze začátku byla akce, ale uprostřed knihy, hlavně v části sledování atd. to bylo pomalejší a trochu se to táhlo, taky celý ten koncept kněží a Záření by mohl být více vysvětlen. Jinak se kniha četla dobře, všechny hlavní postavy mi byly sympatické a autor se toho nebál a do poslední chvíle to byl zvrat za zvratem. Hrozně mě bavil Mike, ten mi připomínal mozkomora (akorát byl tedy milejší).

05.06.2023 4 z 5

Vládci popela Vládci popela Scott Reintgen

Tohle bylo něco. Jedním slovem WOW, nutně potřebuju druhý díl.

V příběhu se nacházíme na území ovládaném Popeliány, kteří díky svým bohům zvítězili nad Dividiány, ale také nad Tahlorukými (jakási odnož Popeliánů). Plánuje se slavný Dostih, kde vítěze čeká nekonečná sláva a bohatství a utkat se může kdokoliv. Tak se na startu potkají naše hlavní postavy Pippa (Popeliánka z prominentní rodiny, jejíž oba rodiče jsou bývalými šampiony), Imelda (Dividiánka, které se ani nesnilo, že by se někdy mohla dostat dál) a Adrian (Tahloruký, jehož otec osnuje plán na znovu povstání Obzoru). Všichni mají k dispozici špičkové Fénixe a spoustu důležitých komponentů na jejich zdokonalování. V průběhu závodu je dovoleno skoro vše a také se postupně dozvídáme, že nejde jen o něj. Závod může začít, vítěz bere vše a možná i víc...

Tahle kniha je jedno velké ANO. Skvěle se četla, jedním dechem. Spousta hlavních postav, které jsou ale všechny skvěle popsané a žádná z nich mi nevadila, každá měla něco do sebe. Krátké kapitoly a samá akce. Psáno z pohledu tří postav (různých příslušníků rodů), to prostě chcete a nakonec Fénixové a jejich komponenty (originální nápad). Knihu určitě doporučuji a doufám, že druhý díl bude mít stejný spád. A jedno velké + fantasy svět byl vysvětlen v jedné kapitole, jasně, stručně a přehledně.

30.05.2023 5 z 5

Léto lásky Léto lásky Helen Paris

Příběh začíná v New Yorku, kde Hope žije svůj sen, luxusní ordinace, život na vysoké noze a skvělý přítel Colin (to byl pěknej vůl mimochodem), pak stačí jedna nehoda, která ji přivede zpět do malého rodného městečka Lynnwood Falls, zpět do rodinné ordinace. Tady potkává Rayna svoji lásku z dětství (vůl číslo 2, i když pak na konci už to nebylo tak hrozné). Hope tak začíná řešit klasické dilema život v New Yorku nebo návrat zpět do městečka?
Tohle je jak příběh od Rosamundy. Taková fajn romantika, nic moc extra, ale prostě, takhle v létě někde na pláži pohodová kniha. Je fakt, že se to uprostřed trochu táhlo, mohlo by to být i kratší. Jako mně neseděly vůbec hlavní mužské postavy, jeden protiva, druhý egosista... Paradoxně mi byly příjemnější postavy vedlejší (o jedné by měl být snad druhý díl, tak uvidíme).
Kniha je prostě takový průměr, dávám plusovém body za veterinární prostředí.

30.05.2023 3 z 5