Naďa2411 Naďa2411 komentáře u knih

Dášeňka čili Život štěněte Dášeňka čili Život štěněte Karel Čapek

Má milovaná kniha z dětství, jak já jí hltala a dokola četla. Tam se už rodil můj zárodek vztah ke zvířátkům. No a to mi zůstalo do dnešní doby, vždy mám doma věrného čtyřnohého kamaráda. Dášenku jsem si nostalgicky připomněla v aknize. I mé děti si jí rády četly a ty nezapomenutelné večerníčky. Děkuji pane Čapku za krásnou milou knížku už pro malé čtenáře, která nejen pohladí ale naučí nás chápat zvířecí život a zároveň pomůže malým dětem, jak se o tyto chlupáčky máme starat. Líbí se mi, jak spisovatel srozumitelně popisuje zvyky, nároky a neopomněl připomenout jejich historii . Dávejme jim lásku, oni nám to opravdu vrátí.

23.02.2024 5 z 5

Manžel musí zmizet Manžel musí zmizet Cathrin Moeller

40-ti letá Annémie vede dosud již vyhaslé, nudné manželstvi. Ale nastala změna a její život bere střemhlavý vzlet dějů, nápadů a dobrodružství. Jak se zbavit těla vesnického detektiva, když ho omylem manželka zabije při vytirani, protože ji chtěl překvapit pistoli ze zadu, je námět této humorné knihy. Manželka přeci nemůže přiznat, že ho zabila. Přišla by o vdovský důchod a nebo by šla do vězení. Rychle vymýšlí plán a ihned o realizuje. Ale je tu ještě její tchýně, zvědaví sousedi a naštěstí je jí po ruce kamarádka.
Tato kniha je určena spíše ženám, ony pochopí proč. Ale pozor: nedoporučuji knihu číst v době, když vás chlap opravdu ale opravdu vytáčí.
Moc pěkný, dlouho jsem se tak nezasmála. Detektivní humorný příběh se v půlce zlomí a ocitla jsem se ejhle v růžové knihovně . Spisovatelka mě tedy pěkně překvapila, umí si se čtenářem pěkně pohrát .
Hlavní osoba mi byla sympatická, ráda maluje, což je poznat na pěkné obálce a její novou vlastností se stala dokonalá zbrklost. Obdivovala jsem u hrdinky nápady, perfektní a precizní kutilské výkony. A hlavně má dost praštěnou kamarádku, která jí nenechá v "tom" lítat.
Doporučuji číst hlavně malířkám....je zde plno "inspirací". Nádherné zpracování zábavné knihy od začátku do konce. Prostě vzrušující jízda, při které neexistují žádná pravidla.

22.02.2024 5 z 5

Hurikán Hurikán Dick Francis (p)

Opět mě spisovatel nezklamal, neobvyklé téma z prostředí "rosniček" bylo pro mne velmi přínosné. Líbilo se mi, jak autor pěkně zakomponoval dějové linky, které ke konci našly protnutí a tím pádem rozuzlení detektivního románu. Pěkná zástěrka o místě v Karibiku, kde měla být utajena výroba jaderných nukleárních zbraní, náhlé otravy koní a proč známý meteorolog se svým kamarádem letí zkoumat hurikán zrovna do těchto míst, kde se oba ztratí, je pěkný příběh této aknihy. Uvítala jsem podrobnější rozbor práci meteorologů, práci letců a nakonec i veterinářů. A poučení z této knihy? Pokud má někdo předtuchu, je potřeba mu věřit.

22.02.2024 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

(SPOILER) Podle mne má tato akniha zbytečné dlouhé pasáže. Mladí studenti studující na vysoké škole jsou ovlivněny náhlou sebevraždou jedno z nich. Najednou se hlavní postavy ocitnou v prázdné bublině a hledají smysl života. Moc mne to nebavilo, hodně jsem přeskakovala. Nicotu a ztrátu řeší nezávazným sexem, pitím..... Každá ztráta blízké osoby bolí, kdo je silný najde si další životní smysl, své poslání, kdo je slabý může pomoci odborná pomoc. Konec knihy mě překvapil. Kniha je jako podzimní počasí.....

21.02.2024 2 z 5

Moje léto v Řecku Moje léto v Řecku Mandy Baggot

Knihu jsem si vybrala z mé knihovny, protože mě zaujala obálkou, kam se letos chystám na dovolenou a tím pádem titul spadá do letošní výzvy. Během čtení jsem měla tentokrát smíšené pocity a pořád jsem čekala to krásné milostné vzplanutí jak slibuje obálka knihy. Bohužel jsem zklamaná. Hlavní postava Becky je až moc dobrosrdečná až naivní, nechá se vlastní sestrou manipulovat, poslední kapkou je, když v rodinném podniku jí sestra nedá možnost zástupu. Becky odlétá na dovolenou do Řecka. V letadle se seznámí se sympatickým Eliasem a velmi upovídanou až na můj vkus moc vtíravou Petrou. Autorka jim několikrát "nastražila" životní dráhu, aby se opět všichni shledali. I když jednotlivé kapitoly nesly název z různých destinací Řeka, vůbec jsem neměla pocit, že se tam imaginárně nacházím, protože spisovatelka jen řešila vztahy a hloupé a lživé chování všech osob. Je to čtení, které vás nenutí číst dál, dočetla jsem s velkým úsilím. Jsem zklamaná. Když vidím cenu, za kterou se prodává, tady skutečně cena neodpovídá kvalitě a hned knížku vracím do knihovny.

20.02.2024 2 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Má druhá akniha od tohoto autora, opět jsem s jeho nadčasovým dílem spokojena. Smekám v jakém roce byla kniha napsaná, protože toto dílo je stále aktuální, jak se historie stále opakuje. V této bajce vystupují soudruzi jako zvířata, která chystají revoluci - strhnout vládu lidí. Vůdcem je major - v podobě prasete. Velmi pěkně zamaskované ostré téma v době komunismu, kritika tehdejšího SSSR. Téma k zamyšlení, doporučuji.

19.02.2024 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Hlavní dějovou linkou je vyšetřování čtyř osob, které záhadně zmizely ve stejnou dobu v roce 1987. Všichni mají spojitost se spolkem Tajný boj z té doby, jehož zaměstnanci hlavně lékaři řešili nucené potraty a sterilizace zaostalých žen nebo ze slabších rodin. Tyto zákroky byly prováděny bez jejich vědomí, tedy nezákonně. Jednou z nich byla i hlavní osoba knihy Nete (složka 64), která byla také deportovaná na ostrov Sprongo, kde se tato "uzdravení" odehrávala.
Další dějovou linkou je rok 2010, kde detektiv Carl z oddělení Q řeší nevyřešené případy. V této době je v Dánsku politicky angažován spolek Čistý zítřek, který je nástupcem Tajného boje.
Jaký byl další život, když Nete opustila ostrov Sprongo, jak souvisí její jméno se záhadným zmizením čtyř lidí, je detektivní příběh, ve kterém se autor pěkně vyřádil a nešetřil fantazií. Konec to nebyla třešnička , to byla opravdu nepředvídatelná bomba. Přidávám si autora do oblíbených, určitě si přečtu jeho další tvorbu.
Moc se mi líbil autorův styl, kde spisovatel vkládal do úst Carolovi - detektivovi při vyšetřování úsměvné, vtipné hlášky jako tato, cituji: "....nechal ses zaměstnat jako profesionální roztahovač trenýrek velkosti S?"

16.02.2024 5 z 5

Muž a stín Muž a stín Emil Vachek

Oddechová detektivní akniha, ve které inspektor Klubíčko řeší vraždu ženy. Jako první je podezřelý její manžel, kterého zesnulá manželka neustále komandovala, ponižovala, zesměšňovala a co bylo nejhorší, dávala mu malé kapesné na živobytí. Proč ale na místě vraždy je otevřený trezor a všechny cennosti jsou na svém místě? Je znát, že detektivka je ze starší doby, šlo to ...

16.02.2024 4 z 5

Zabiják Zabiják Ed McBain

S partou detektivů 87. revíru jsem se již několikrát setkala, vždy se mi knihy líbily. Nevadí, že se čtou na přeskáčku, vždy se řeší jiný případ. Tato akniha je první díl a sympatický detektiv Steve Carella musí řešit vraždy tří svých kolegů, které se staly během krátké doby. Detektiv se musí více soustředit na osobní život zesnulých. Tento první díl není tak adrenalinový jak jsem zvyklá, přesto se mi kniha líbila.

16.02.2024 4 z 5

Uvěřitelné příhody doktora Papula Uvěřitelné příhody doktora Papula Miroslav Skála

Dala jsem šanci autorovi u druhé aknihy, bohužel se mi tento styl nelíbí. Opět jako u první knihy jsem nenašla nic rozumného. Tato kniha byla o něco lepší, ale....Již se k autorovi už nevrátím. Přiznám se, že jsem hodně a hodně přeskakovala, vůbec mi to nebavilo.

14.02.2024 1 z 5

Pohádka pošťácká Pohádka pošťácká Karel Čapek

Tuto Čapkovu pohádku znám z dětství, hlavní postavou je pošťák Kolbaba. Jednoho dne je omylem přes noc na poště a dozví se od poštovních skřítků, jak třídí nedoručené dopisy s kterými hrají mariáš. Pomůžou panu Kolbabovi s dopisem, který nemá doručovatele ani známku? Akniha je pěkná poučná pohádka o pomoci a lásce.

13.02.2024 5 z 5

Chladná zrada Chladná zrada Dick Francis (p)

Pěkná detektivní akniha z prostředí koňských dostihů. Při dostizích jsou ztraceny peníze ve velkých pěti pytlích. Je podezřelý jezdec Bob, není znám důvod jeho zmizeni ani jeho manželce. Najde se v jeho jezdecké přilbě klíč, odkud je, je úkol detektiva Davida. Kniha se táhla, průměr.

13.02.2024 3 z 5

Mizení Mizení Jiří Březina

Má prvotina od tohoto autora, která mě velmi empaticky zasáhla u srdce. Doufám, že obsah nebo aspoň část je smýšlená. Hlavní vyšetřovatel Tomáš mi byl velmi sypmatický a přes spousty ran si šel během vyšetřování případu spojené s hářstvím za svým cílem a nic ho neodradilo. V další dějové lince sympaťačka Eva, která pracuje jako tajné očko a vždy pečlivě odvede svou práci. Trochu mi vadilo, že nemyslela na sebe, své mateřství. Další linka byla pro mne velmi citlivá a jako matka si neumím představit, že bych si osobně musela projít vším jako Petra. Srdcervoucí detektivka se dobře četla, nešlo odložit, ještě, že je to příběh, ne realita. Aspoň doufám.

10.02.2024 5 z 5

Cena krve Cena krve Dick Francis (p)

Hlavní osobu detektivní aknihy je Gene Hawkins, který má nastoupit na dovolenou, vyzve jeho nadřízený k vyšetření ztráty koně, který má velkou hodnotu. Nejde tak o peníze, ale o nenahraditelného koně. Již se ztratili postupně tři hřebci mezinárodní třídy a dva majitelé. Jedná se o pouhou náhodu? Spisovatel je znalec koní a precizně popisuje mravenčí detektivní postup. Je to druhá kniha od tohoto spisovatele a opět se mi líbila.

09.02.2024 5 z 5

Dítě války Dítě války Renita D´Silva

(SPOILER) V 15-ti letech zůstane Claire za 1. světové války jako sirotek, je ubytována u tety v Anglii. Hned ji zaměstná a Claire pracuje jako zdravotní sestra, ošetřuje nemocné vojáky. Claire měla otce z Indie matku Angličanku, a když se jí nabídne, aby dělala osobní zdravotní asistentku jedné rodiny, která jede do Indiie,vůbec neváhá...
V jiných kapitolách vystupuje
sebevědomá chytrá Indira jenž je teprve 33 let a je již výkonou ředitelkou v Indii. Píše se rok 1995. Vice ji jde o kariéru, nevěnuje se moc svému synovi a manželovi. Od mala byla raději sama, bránila se citům. I po narození syna se více soustředila na práci. Manžel byl doma se synem. Kapitoly se střídá jí o Claire je v knize 70 % obsahu.
V meziválečné období se Clare v Indii vypracuje a zdokonaluje ve zdravotnictví, dokonce má i ordinaci se svým osudovým mužem, který je ženatý a velmi miluje svou ženu. Jednou Claire podlehne lásce a splodi dítě, aby zabránila rozruch odjíždí do Anglie. Tam porodí, ale dítě je tmavé. Začíná 2.sv. válka a Claire učiní velmi těžké životní rozhodnutí. Vzdá se mateřství a posilá svého syna do Indie za jeho otcem, aby tam vedl plnohodnotný život.
Je až mrazivé , že jsou životní osudové karty rozdány tak, aby se kolo osudu uzavřelo skutečně až koncem 20. století.
Kniha má krátké kapitoly, dobře se četla, více jsem poznala prostředí Indie. Smutný osud Claire na mě velmi zapůsobil. Díky pěkné obálce znám osud lidí zasažených oběma válkami.

09.02.2024 5 z 5

Moderní sebeobrana Moderní sebeobrana Pavel Houdek

Na sebeobranu chodím, a proto když jsem poprvé uviděla nabídku koupě této knihy vůbec jsem neváhala. Obálka je v mé oblíbené barvě, obrázek je velmi praktický. Autorem jsou manželé, kteří nám v knize popisují nejen možné způsoby obrany při fyzickém útoku, ale i návod, aby k němu ani nedošlo. Tato část byla pro mne velkým přínosem. Určitě by kniha měla být více prezentována a podporovaná v rámci povinné školní docházky. Doporučuji knihu všem generacím, vždyť jsme zranitelní v každém věku. A neodpustím si napsat, nikdy není pozdě se sebeobranou začít.

07.02.2024 5 z 5

Neohrožený Mikeš Neohrožený Mikeš Božena Němcová

Ač mám tvorbu paní Němcové ráda, u této aknihy jsem se moc bála, nelíbila se mi.

06.02.2024 2 z 5

Velká kočičí pohádka Velká kočičí pohádka Karel Čapek

Připomněla jsem si další Čapkovu pohádku z mého dětství v této aknize, souhlasím s předchozím názorem. Jinak pohádka pěkná s hezkou obálkou.

06.02.2024 5 z 5

Nové povídání o pejskovi a kočičce Nové povídání o pejskovi a kočičce Vlastimil Peška

Toto je moderní vydání této aknihy mých postaviček z dětství pejska a kočičky. Mají nového kamaráda zajíce. Pěkné, pohádky se mi líbily.

06.02.2024 5 z 5

Rodné brázdy Rodné brázdy Vlasta Javořická

Kniha obsahuje krásné povídky opět ze života vesničanů v období války a po ní.
Janina hrdost - příběh o zakázané lásce, amnestie ovlivnila další osud mladých lidí.
V povídce Topoly popisuje zármutek a smutek dcery prodané rodiči za muže - opilce, kterého nemiluje do domácnosti zlé tchyně a laxního tchána.
V povídce Sestřičky autorka popisuje příběh, když bohatý soudce žádá o ruku sester, které se hádají a hádají.
Proti boží vůli - tak pojmenovala smutný příběh o postiženém chlapci.
Další povídka Lékařská dcera se opírá o stálou lásku mezi otcem a dcerou. Zamilovala se a poznala , co má vyšší váhu.
Švestkové knedlíky - tady autorka trefně popisuje, jak láska prochází žaludkem.
V povídce Pro bratra se jedná o opičí lásku.
Rezeda je další povídka, poučila jsem se o ní, je to kytka, která se neujme, když se přesadí. Jak to souvisí s lidmi, není těžké uhodnout.
Dva muži se vrací z války a každého čeká jiné překvapení v povídce Dvojí shledání. I v další povídce se muži vrací domů z války zrovna v prosinci, koho si odvede čert s názvem Marjánčin Mikuláš nebudu prozrazovat.
Poslední povídka Rodné brázdy je o pýše mladé dívky.
Většina povídek mají stejný námět. Rodiče mají důvod ať z minulosti nebo té doby provdat dceru , podle nich ne podle přání dcery. Ještě, že ta doba pominula. Proč se hlavně ženy po dlouhé generace chovaly takto ke svým dcerám? Vždyť jim nutily se vdávat se pro peníze, pro majetek ne z lásky. Kolik dětí se z nešťastné lásky narodilo to vědí jen ony samy. Téma k zamyšlení....Ale i dnes se najde takováto matka....
Povídky jsou tentokrát i poučné. Doporučuji.

05.02.2024 5 z 5