Rodné brázdy

Rodné brázdy https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/50229/rodne-brazdy-50229.jpg 4 9 5

Soubor jedenácti povídek z vesnického prostředí oslavuje lásku k půdě, smysl pro čest a staré selské tradice.

Naďa2411
05.02.2024 5 z 5

Kniha obsahuje krásné povídky opět ze života vesničanů v období války a po ní.
Janina hrdost - příběh o zakázané lásce, amnestie ovlivnila další osud mladých lidí.
V povídce Topoly popisuje zármutek a smutek dcery prodané rodiči za muže - opilce, kterého nemiluje do domácnosti zlé tchyně a laxního tchána.
V povídce Sestřičky autorka popisuje příběh, když bohatý soudce žádá o ruku sester, které se hádají a hádají.
Proti boží vůli - tak pojmenovala smutný příběh o postiženém chlapci.
Další povídka Lékařská dcera se opírá o stálou lásku mezi otcem a dcerou. Zamilovala se a poznala , co má vyšší váhu.
Švestkové knedlíky - tady autorka trefně popisuje, jak láska prochází žaludkem.
V povídce Pro bratra se jedná o opičí lásku.
Rezeda je další povídka, poučila jsem se o ní, je to kytka, která se neujme, když se přesadí. Jak to souvisí s lidmi, není těžké uhodnout.
Dva muži se vrací z války a každého čeká jiné překvapení v povídce Dvojí shledání. I v další povídce se muži vrací domů z války zrovna v prosinci, koho si odvede čert s názvem Marjánčin Mikuláš nebudu prozrazovat.
Poslední povídka Rodné brázdy je o pýše mladé dívky.
Většina povídek mají stejný námět. Rodiče mají důvod ať z minulosti nebo té doby provdat dceru , podle nich ne podle přání dcery. Ještě, že ta doba pominula. Proč se hlavně ženy po dlouhé generace chovaly takto ke svým dcerám? Vždyť jim nutily se vdávat se pro peníze, pro majetek ne z lásky. Kolik dětí se z nešťastné lásky narodilo to vědí jen ony samy. Téma k zamyšlení....Ale i dnes se najde takováto matka....
Povídky jsou tentokrát i poučné. Doporučuji.

zaz
27.08.2021 4 z 5

Čte se dobře o nelehkém životě.

Netopyr07
05.06.2021 4 z 5

Jako dobré, Vlastička... Aspoň vím, co hltaly naše prababičky a babičky! Vlastička frčela. Rodinné příběhy ze života :-)

Schamila
16.01.2021 3 z 5

Bylo hezké číst, jak byli lidé šťastní z maličkostí, i když život byl hodně hodně těžký. Krásné příběhy o lásce.

kika 13
10.04.2014 2 z 5

11 povídek z pera známé autorky.

Část díla

Vlasta Javořická