Naďa2411

Zámožná ženaZámožná ženaBarbara Taylor Bradford

Hlavní postava Ema musí již od svých mladistvých let pracovat u bohaté rodiny. Neplánované těhotenství je rozhodující moment, kdy se rozhodne opustit svou rodinu a jít za svým snem - stát se bohatou zámožnou paní. Ač je Ema neústupná a tvrdohlavá, dokáže svou pílí a poctivostí čelit životní nástrahy a pomaloučku navyšovat majetek. Kniha je velmi obsáhlá na 900 stránkách, ale přesto jsem jí hltala, byla jsem zvědavá, jak se uzavře kruh rodiny Emy a šlechtické rodiny z dětství, která ovlivnila osud již její matky a poté osud Emy vnučky. Knihu jsem četla již po druhé. Ema ve svém "podzimním věku" řeší, komu předá v dědictví svůj majetek, své umění. A právě i to byl hnací motor, který mě nutil číst další stránky.

Příběh MaxePříběh MaxeW. Bruce Cameron

Max pejsek z útulku je kříženec jorkšíra a čivavy, je to štěně který si hledá svého majitele. Padne mu do oka slečna CJ a udělá cokoliv, aby si ho všimla a vzala domů. Jenže CJ má již kočku, dokáže dominantní Max si vybudovat své místo v nové rodině? Knížku jsem si koupila pro oddychové čtení a protože mám doma také jorkšíra, který má stejnou vlastnost. Čte se rychle je určená pro děti a má veselou obálku.

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

V knize je téma, které pro mou generaci bylo velké tabu. Námět se mi líbil, četla se mi dobře při letních bouřkách, že by znamení.....

Svítání na pouštiSvítání na pouštiWaris Dirie

Volně navazující kniha na Květ pouště, ve které nám Waris zkráceně připomíná její dětství. Statečná žena, jenž v západním světě pořádá semináře a aktivně se podílí v boji proti ženské obřízce a tím pádem proti zvyklostem její somálské rodiny. Využívá svého tvrdě vypracovaného postavení ve světě modelingu.

Květ pouštěKvět pouštěWaris Dirie

V autobiografické knize nám Waris popisuje své dětství v rodině kočovníků v Somálsku. Plno bolestí, utrpení, ztráty svých blízkých a přesto se dokázala vždy "postavit na nohy" a čelit dalším výzvám svého osudu, který začíná únikem od své rodiny. Smutný příběh jedné z mnoha žen, jenž si musí projít rituály tohoto kmene. Pomyslná ruka jí nabídne pomoc v cestě do Londýna, kde si začíná plnit svůj sen...

Po schodech nahoru, po čumáku dolůPo schodech nahoru, po čumáku dolůZuzana Součková

Název knihy odpovídá mým pocitům po přečtení této knihy. Obsahuje různé povídky ze života, ve kterých se autorka pěkně "rozjede". Ano i jsem se zasmála, ale když je spisovatelka mezi "poschodím" , jakoby jí dochází dech, téma se utne a najednou jsem měla pocit, že "padám a padám po schodech". Jen se potvrdilo to, jak sama píše, že měla na dopsání této knihy limit (nevím, zda je to pravda), je to psané horkou rukou. Některé povídky byly hanebné a jednu jsem ani nedočetla - na to jsem opravdu neměla žaludek. Hvězdy dávám, za životní optimismus a sportem ku zdraví.

Uzdrav svá vnitřní zraněníUzdrav svá vnitřní zraněníLise Bourbeau

V knize je popsáno pět druhů podle postavy - jaké máme "zranění", se kterým jsme si již narodili. Autorka rozlišuje pět typů. Každý se určitě najde ten svůj a jeho "léčbu k uzdravení se". Za mě - dvě slova: odpuštění a lítost.

Noc a naděje / Démanty noci / Dita SaxováNoc a naděje / Démanty noci / Dita SaxováArnošt Lustig

Kniha je soubor povídek o židech, kteří čekali a doufali na zázrak nebo už byli smíření s očekávanou smrtí. Bohužel mi autorův styl nesedl, pasáže byly pro mne zbytečně dlouhé a nudné.

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Překrásné dílo a skláním se před paní spisovatelkou. Celou knihu jsem přečetla až nyní v dospělém věku a možná proto jsem si to více užila. Jako dítě jsem četla v rámci povinné četby pouze pasáže, viděla i film. S nadšením jsem se vrátila do doby 19. století, do míst, kam jezdíme na výlety a většina z nás zná osudy a příběhy hlavních postav. V knize je tolik lásky, něhy, naslouchání v jedné osobě, která byla paní Boženě Němcové nejbližší. V tomto vydání na nás čekají ilustrace od Vladimíra Tesaře a při čtení nás nejen text ale i jeho obrázky utvrzují, jaká krásná příroda je v okolí Náchodska.

Lístky ve větruLístky ve větruVirginia Cleo Andrews

Kniha je druhým dílem rodinné ságy. První díl jsem nečetla, nevadilo to, v knize je hodně popsáno, hlavní body z prvního dílu, zbytek si domyslím.... Litovala jsem všechny sourozence, čím si museli projít. Nejhorší jsou krkavčí matky, co vymění cit, lásku za peníze. Bohužel to znám, o to víc jsem hltala stránky, jak příběh dopadne, zda-li se postaví na vlastní nohy, jaké důsledky bude mít zničené dětství. Jediné co mi vadilo, že Cathy byla až moc provokativní a pořád váhala před nabízenou láskou a náručí muže, který jí opravdu měl rád.

Stříbrný vítrStříbrný vítrFráňa Šrámek

Chtěla jsem si v dospělosti přečíst povinnou četbu. Bohužel i dnes mě tato kniha neoslovila. Dalo mi hodně přemlouvání k nezáživnému čtení. Nevěděla jsem, co je skutečnost, sen, touha...Děj je o chlapci, který je zklamán výchovou rodičů a v době dospívání si neví rady se svými city a svým tělem. Toto dílo opravu už ne....

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Oddychová příjemná kniha ve které se ocitneme ve firmě Zážitky. Poznáváme náplň zaměstnanců a jejich životní osudy. Většinou to jsou životní přešlapy a touha "jak z toho ven". Aktéři si dali nezávisle o silvestru předsevzetí a my po celý rok sledujeme zda-li se jim jejich přání splní.

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Velmi napínavá kniha, ve které děj rychle utíká pro čtenáře, ale ne pro účastníky víkendového výletu do hotelu v horách. Venku je ledová bouře, začíná hororová scéna, neboť smrt číhá a nikdo neví, koho si vybere za další oběť. Po přečtení této knihy, nevím, zda-li se budu chtít někdy ubytovat tzv. na samotě u lesa.

Spálená oblohaSpálená oblohaGilly Macmillan

Ráchel se ztratí 8- letý syn při procházce, který s jejím svolením šel napřed. Měla to být pravidelná odpočinková procházka s pejskem. Autorka umí emotivně popsat pocity matky, výčitky, spolupráci s policií . Zmizení chlapce se po 12-ti hodinách změní v únos, jsou v lese nalezeny boty. Kapitoly se střídají vyprávěním nám čtenářům z pozice Ráchel a detektiva Jima. Jak dny utíkají, přibývá okruh podezřelých, pokračují výslechy všech rodinných příslušníků a zaměstnanců školy. V knize se mi líbí využití sociálních sítí, tak jak jsem v dnešní době zvyklá. V knize mimo únos dítěte se řeší psychologický rozbor detektiva, jaké má dopady na řešení tohoto případu. Autorka nezapomněla popsat hyenismus lidí a nátlak parazitů. Velmi napínavá kniha, protože jsem matkou, dokázala jsem se rychle vcítit do role Rachel, celou dobu jsem ji držela palce. Nebudu skrývat emoce i já jsem ronila slzy.

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Tak tato kniha mi nesedla. Měla jsem zmatek v postavách, protože se jmenovaly podobně, nevěděla jsme, kdy je současnost a kdy minulost, co je sen a pouhá fixe. Každopádně se potvrzuje, že pokud se něco stane, má se o tom mluvit, pak dochází k tomu, že některé věci jsou nedořešeny a trápíme se tím i zbytečně. Nevyřešené tajemství dvou sester, které si nestihly říci.....Dávám pár bodů, protože mám vodu ráda a jsem vášnivá plavkyně, i když po přečtení nevím, zda- li bych si teď šla zaplavat.

BáchorkyBáchorkyBožena Němcová

Tak už vím, podle jaké knížky byly zfilmované mé nejoblíbenější pohádky. Ráda jsem si pohádky přečetla v dospělém věku. Na chvíli se vrátila do bezstarostného dětství, do světa kouzel, proměn a přání. Jediné, co bych knize vytkla, že v ní postrádám více malovaných obrázků, když se vcítím do role malé čtenářky. Jako dítě jsem obrázky milovala a k pohádkám určitě patří. Každopádně nezapomenutelné pohádky naší spisovatelky.

IluzeIluzeJeffery Deaver

Pachatel - iluzionista se chová přirozeně a tím je právě neviditelný. V knize vystupuje jako vypravěč a mluví ke čtenáři - k imaginárnímu ctěnému publiku. Vyšetřováním vražd se zaobírá ochrnutý detektiv Lincol Rhyme a jeho mladá vyšetřovatelka Amélie Sachsová. Hledají spojitost a snaží se díky civilistce zabývající se magií a kouzly přijít na stopu vraha. Kniha se četla dobře, ke konci jsem se také v některých situacích, které měly úmyslně odvést pozornost trochu ztrácela.

Vítr a pravdaVítr a pravdaMichael Peinkofer

Kniha má dvě dějové linky z roku 1362. V prvním dějství je hlavní hrdinka Alyssia dcera benátského obchodníka, která řeší se svým otcem návrh svatby s jeho bývalým obchodním partnerem. Nabízí se otázka, kdo by měl z toho prospěch? Jedná se o skutečnou lásku? Ve druhém je válečník El - Rih - janičár má za úkol dělat společnost malému osmanskému následníkovi a "vysvobodit" ho z jeho zlaté klece. Hlavními tématy této knihy jsou intriky, přetvářky, boj o moc a přežití. Kapitoly jsou krátké, hodně psané v přímé řeči, proto se dobře čte. Udržuje čtenáře v napětí ve světě otroků, který pozná i Alyssea nazývaná Pravdou, kde jako otrokyně pozná janičára zvaném Vítr. Kam zavane jejich osud, zda-li jim dovolí jejich víra křesťanská x islamské najít společnou budoucnost? Co vše musí obětovat, se dozvíme v této krásné historické knize.

Jde to i s úsměvemJde to i s úsměvemKarel Nešpor

Čekala jsem od knihy více úsměvných příběhů ze života. Chválím na konci relaxační náměty a odkazy na webové stránky. Body dávám za příjemný hlas.

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Autor velmi podrobně rozebírá fáze spánku. Jaké má pro tělo účinky a co způsobuje jeho nedostatek, jaké jsou nejen zdravotní důsledky nespavosti. V knize je zbytečně mnoho rozborů pokusů, u kterých jsem se někdy nudila. Důležitost přikládám jeho návrhům délky spánku a to úpravou denního režimu dětí, studentů, pracujících. Velmi obsáhlá kniha by se dala o mnoho zkrátit na tvrzení, co většina z nás ví, že spánek léčí a posiluje, nedostatek způsobuje únavu atd. Více se měl spíše rozepsat o duševní hygieně.

Slzy katovy schovankySlzy katovy schovankyS. Martin (pseudonym)

Kniha je volným pokračováním Katovy schovanky. Hlavní hrdinka Melisanda se stala vdanou paní a matkou. Bohužel ji a jejího chotě Wendala dohání nejen ve snech minulost a navzájem si skrývají tajemství, která mají společné jméno - zesnulý hrabě Ottmar de Bruce. Melisanda není moc opatrná a vychází napovrch kolik osob i v nové rodině má zájem na jejím "zmizení". Láska u mladého páru se mění v nenávist a to víc musí Melisanda přemýšlet, jak provždy utnout pomyslnou přímku, která jí stále připomíná minulost. Kniha se četla velmi pěkně. Opět autor mě dokázal vtáhnout a vrátit se do této doby, spisovatel dokonale umí popsat nejen hezké chvíle ale i barbarské, které prováděli bohaté na nevinných, jen pro jejich rozkoš a zábavu.

Automasáž podél meridiánů a akupunkturních bodůAutomasáž podél meridiánů a akupunkturních bodůWang Čchuan-Kuej

Výborná kniha počínaje vysvětlením meridiánů a akupunkturních bodů. Kniha doplněna jednoduchými kresbami a návody k automasáži při jednotlivých potíží.

Katova schovankaKatova schovankaS. Martin (pseudonym)

Zákeřný hrabě Ottmar de Bruce se snaží léčkou v soutěsce s pomocí své družiny vyvraždit rodinu Wilhemisových. Jediná přeživší je 16-ti letá Melisanda, jenž slíbila umírající matce pomstu. Unikla "o vlásek" smrtelné ráně, když jí pomůže sám kat říšského města Esslingenu. Melisandě začíná útěkem nový život, s tím že stále myslí na pomstu a slib daný matce. Historický román se čte velmi dobře, líbil se mi detailně popsaný život chudých i bohatých, okolní příroda. Děj mě několikrát vtáhl přímo do hlavní postavy a cítila jsem v sobě její sílu, odhodlání a naději. Už se těším na volně navazující druhý díl.

Domek u jezeraDomek u jezeraJasinda Wilder

Manžel tají do poslední chvíle onemocnění rakovinou slinivky. Pracuje na volné noze jako spisovatel a chemoterapie si domlouvá na svých cestách, při kterých čerpá náměty pro svou další - poslední knihu. Jeho žena je zdravotní sestra na JIPu, a protože ví, co to obnáší, nechce jí o nemoci říct. Nastává období smutku....Kniha se čte velmi rychle, je spíše pro ženy. Děj je vyprávěn z pohledu umírajícího, láskyplné manželky a přítele zesnulého. Některé smutné pasáže byly moc dlouhé, tam se autorka "utopila". Děj se posune až ve chvíli, kdy manželka navštíví "Domek u jezera" a každý den jí začíná čerstvou uvařenou kávou.

Korálkové vánoční ozdobyKorálkové vánoční ozdobySylva Šporková

V knize jsou krásné barevné fotografie a popisky ozdob z korálků. Ještě dokoupit kleštičky a můžu tvořit na příští rok.

22.12.2021

Kam se poděl můj sýr?Kam se poděl můj sýr?Spencer Johnson

V knize je popisován rozdíl mezi zvířaty a lidmi, kdy jim dojde potrava. V případě myší automaticky hledají nový zdroj potravy (sýr). U lidí je myšlen sýr jako pojem pro práci, vztah, zdraví....Pokud člověk došel ke svému cíli, zpohodlní a již nemá tendenci nic vylepšovat, zdokonalovat. Pokud mu "sýr" dojde, chvíli trvá, než si to uvědomí. Je potřeba hledat nové cesty, odvázat se od strachu, který nás většinou brzdí, protože někdy strach je větší hrozba pro člověka než-li skutečná situace. V dnešní rychlé době, je toto téma velmi aktuální neboť v každé oblasti je potřeba se rychle přizpůsobit a nebát se i ryskovat.

16.12.2021

Jeden den České republikyJeden den České republikyPavel Radosta

Znám hezčí místa naší krásné země, než je v této knize publikováno.

16.12.2021odpad!

Jak poznat, když vám někdo lžeJak poznat, když vám někdo lžeJoe Navarro

Bývalý agent FBI a vyšetřovatel si sepisoval poznatky při výslechu zločinců delší dobu. Je to taková brožura, při níž pisatel popisuje, jak reagují jednotlivé části těla (hlava, krk, břicho, ruce, nohy...) při výpovědi, když někdo lže nebo chce něco zatajit. Protože se lhaním se můžeme setkat v osobním nebo pracovním životě, knihu doporučuji. Po přečtení je lehké odhalit lháře.

15.12.2021

Řekni to jinak: Používejte správná slova ve správný časŘekni to jinak: Používejte správná slova ve správný časCarl Alasko

V knize jsou popisovány různé situace a nápověda, jak bychom měli reagovat, co říci a naopak. Ale jak se říká starého psa novým kouskům nenaučíš. Já osobně si z této knihy odnáším, abych se naučila říkat "štve mě, že jsi...." a proto neklást otázky "proč jsi....."

13.12.2021

Ztracená dceraZtracená dceraRick Mofina

Je vyhlášeno pátrání po 12-tileté dceři, která v noci zmizela z rodinného domu. Detektivům pomáhá hledat celá rodina, jejich přátelé, lidi z okolí, kolegové z práce. Začíná důkladné vyšetřování nejdříve rodičů a jejich syna. Kniha se čte jedním dechem, spisovatel používá hodně přímou řeč a drží nás v šachovém napětí. Autor této knihy je bývalý novinář, který zpovídal odsouzené vrahy k trestu smrti, obsahově je to v této knize znát. Jsme svědky výslechu pod detektorem lži, spisovatel umí čtenáře dokonale "vtáhnout" do myšlenek a pocitů vyšetřované osoby, jakoby právě čtenář byl sám, kdo je vyšetřován. Děj druhé části knihy se odehrává po čtyřech letech, vystupují zde nové osoby, díky nimž se znovu začíná důkladněji vyšetřovat nedořešený příběh zmizelé dcery.

08.12.2021