Naďa2411

Přečtené 80Zámožná žena
červenec 2022 (01.-17.)
Zámožná žena 1992, Barbara Taylor Bradford

Hlavní postava Ema musí již od svých mladistvých let pracovat u bohaté rodiny. Neplánované těhotenství je rozhodující moment, kdy se rozhodne opustit svou rodinu a jít za svým snem - stát se bohatou zámožnou paní. Ač je Ema neústupná a tvrdohlavá, dokáže svou pílí a poctivostí čelit životní nástrahy a pomaloučku navyšovat majetek. Kniha je velmi obsáhlá na 900 stránkách, ale přesto jsem jí hltala, byla jsem zvědavá, jak se uzavře kruh rodiny Emy a šlechtické rodiny z dětství, která ovlivnila osud již její matky a poté osud Emy vnučky. Knihu jsem četla již po druhé. Ema ve svém "podzimním věku" řeší, komu předá v dědictví svůj majetek, své umění. A právě i to byl hnací motor, který mě nutil číst další stránky.


Příběh Maxe
červen 2022 (21.-22.)
Příběh Maxe 2022, W. Bruce Cameron

Max pejsek z útulku je kříženec jorkšíra a čivavy, je to štěně který si hledá svého majitele. Padne mu do oka slečna CJ a udělá cokoliv, aby si ho všimla a vzala domů. Jenže CJ má již kočku, dokáže dominantní Max si vybudovat své místo v nové rodině? Knížku jsem si koupila pro oddychové čtení a protože mám doma také jorkšíra, který má stejnou vlastnost. Čte se rychle je určená pro děti a má veselou obálku.


Žítkovské bohyně
červen 2022 (05.-12.)
Žítkovské bohyně 2012, Kateřina Tučková

V knize je téma, které pro mou generaci bylo velké tabu. Námět se mi líbil, četla se mi dobře při letních bouřkách, že by znamení.....


Svítání na poušti
květen 2022 (16.-27.)
Svítání na poušti 2011, Waris Dirie

Volně navazující kniha na Květ pouště, ve které nám Waris zkráceně připomíná její dětství. Statečná žena, jenž v západním světě pořádá semináře a aktivně se podílí v boji proti ženské obřízce a tím pádem proti zvyklostem její somálské rodiny. Využívá svého tvrdě vypracovaného postavení ve světě modelingu.


Květ pouště
květen 2022 (02.-05.)
Květ pouště 2000, Waris Dirie

V autobiografické knize nám Waris popisuje své dětství v rodině kočovníků v Somálsku. Plno bolestí, utrpení, ztráty svých blízkých a přesto se dokázala vždy "postavit na nohy" a čelit dalším výzvám svého osudu, který začíná únikem od své rodiny. Smutný příběh jedné z mnoha žen, jenž si musí projít rituály tohoto kmene. Pomyslná ruka jí nabídne pomoc v cestě do Londýna, kde si začíná plnit svůj sen...


Po schodech nahoru, po čumáku dolů
duben 2022 (28.-29.)
Po schodech nahoru, po čumáku dolů 2022, Zuzana Součková

Název knihy odpovídá mým pocitům po přečtení této knihy. Obsahuje různé povídky ze života, ve kterých se autorka pěkně "rozjede". Ano i jsem se zasmála, ale když je spisovatelka mezi "poschodím" , jakoby jí dochází dech, téma se utne a najednou jsem měla pocit, že "padám a padám po schodech". Jen se potvrdilo to, jak sama píše, že měla na dopsání této knihy limit (nevím, zda je to pravda), je to psané horkou rukou. Některé povídky byly hanebné a jednu jsem ani nedočetla - na to jsem opravdu neměla žaludek. Hvězdy dávám, za životní optimismus a sportem ku zdraví.


Uzdrav svá vnitřní zranění
listopad 2021 - duben 2022
Uzdrav svá vnitřní zranění 2011, Lise Bourbeau

V knize je popsáno pět druhů podle postavy - jaké máme "zranění", se kterým jsme si již narodili. Autorka rozlišuje pět typů. Každý se určitě najde ten svůj a jeho "léčbu k uzdravení se". Za mě - dvě slova: odpuštění a lítost.


Noc a naděje / Démanty noci / Dita Saxová
duben 2022 (19.-26.)
Noc a naděje / Démanty noci / Dita Saxová 1966, Arnošt Lustig

Kniha je soubor povídek o židech, kteří čekali a doufali na zázrak nebo už byli smíření s očekávanou smrtí. Bohužel mi autorův styl nesedl, pasáže byly pro mne zbytečně dlouhé a nudné.


Babička
duben 2022 (13.-18.)
Babička 1984, Božena Němcová

Překrásné dílo a skláním se před paní spisovatelkou. Celou knihu jsem přečetla až nyní v dospělém věku a možná proto jsem si to více užila. Jako dítě jsem četla v rámci povinné četby pouze pasáže, viděla i film. S nadšením jsem se vrátila do doby 19. století, do míst, kam jezdíme na výlety a většina z nás zná osudy a příběhy hlavních postav. V knize je tolik lásky, něhy, naslouchání v jedné osobě, která byla paní Boženě Němcové nejbližší. V tomto vydání na nás čekají ilustrace od Vladimíra Tesaře a při čtení nás nejen text ale i jeho obrázky utvrzují, jaká krásná příroda je v okolí Náchodska.


Lístky ve větru
duben 2022 (09.-12.)
Lístky ve větru 2014, Virginia Cleo Andrews

Kniha je druhým dílem rodinné ságy. První díl jsem nečetla, nevadilo to, v knize je hodně popsáno, hlavní body z prvního dílu, zbytek si domyslím.... Litovala jsem všechny sourozence, čím si museli projít. Nejhorší jsou krkavčí matky, co vymění cit, lásku za peníze. Bohužel to znám, o to víc jsem hltala stránky, jak příběh dopadne, zda-li se postaví na vlastní nohy, jaké důsledky bude mít zničené dětství. Jediné co mi vadilo, že Cathy byla až moc provokativní a pořád váhala před nabízenou láskou a náručí muže, který jí opravdu měl rád.


Stříbrný vítr
duben 2022 (07.-09.)
Stříbrný vítr 1985, Fráňa Šrámek

Chtěla jsem si v dospělosti přečíst povinnou četbu. Bohužel i dnes mě tato kniha neoslovila. Dalo mi hodně přemlouvání k nezáživnému čtení. Nevěděla jsem, co je skutečnost, sen, touha...Děj je o chlapci, který je zklamán výchovou rodičů a v době dospívání si neví rady se svými city a svým tělem. Toto dílo opravu už ne....


Nejlepší víkend
? - duben 2022
Nejlepší víkend 2018, Patrik Hartl

Oddychová příjemná kniha ve které se ocitneme ve firmě Zážitky. Poznáváme náplň zaměstnanců a jejich životní osudy. Většinou to jsou životní přešlapy a touha "jak z toho ven". Aktéři si dali nezávisle o silvestru předsevzetí a my po celý rok sledujeme zda-li se jim jejich přání splní.


Nevítaný host
březen 2022 (26.-31.)
Nevítaný host 2019, Shari Lapena

Velmi napínavá kniha, ve které děj rychle utíká pro čtenáře, ale ne pro účastníky víkendového výletu do hotelu v horách. Venku je ledová bouře, začíná hororová scéna, neboť smrt číhá a nikdo neví, koho si vybere za další oběť. Po přečtení této knihy, nevím, zda-li se budu chtít někdy ubytovat tzv. na samotě u lesa.


Spálená obloha
březen 2022 (19.-25.)
Spálená obloha 2016, Gilly Macmillan

Ráchel se ztratí 8- letý syn při procházce, který s jejím svolením šel napřed. Měla to být pravidelná odpočinková procházka s pejskem. Autorka umí emotivně popsat pocity matky, výčitky, spolupráci s policií . Zmizení chlapce se po 12-ti hodinách změní v únos, jsou v lese nalezeny boty. Kapitoly se střídají vyprávěním nám čtenářům z pozice Ráchel a detektiva Jima. Jak dny utíkají, přibývá okruh podezřelých, pokračují výslechy všech rodinných příslušníků a zaměstnanců školy. V knize se mi líbí využití sociálních sítí, tak jak jsem v dnešní době zvyklá. V knize mimo únos dítěte se řeší psychologický rozbor detektiva, jaké má dopady na řešení tohoto případu. Autorka nezapomněla popsat hyenismus lidí a nátlak parazitů. Velmi napínavá kniha, protože jsem matkou, dokázala jsem se rychle vcítit do role Rachel, celou dobu jsem ji držela palce. Nebudu skrývat emoce i já jsem ronila slzy.


Do vody
březen 2022 (07.-14.)
Do vody 2017, Paula Hawkins

Tak tato kniha mi nesedla. Měla jsem zmatek v postavách, protože se jmenovaly podobně, nevěděla jsme, kdy je současnost a kdy minulost, co je sen a pouhá fixe. Každopádně se potvrzuje, že pokud se něco stane, má se o tom mluvit, pak dochází k tomu, že některé věci jsou nedořešeny a trápíme se tím i zbytečně. Nevyřešené tajemství dvou sester, které si nestihly říci.....Dávám pár bodů, protože mám vodu ráda a jsem vášnivá plavkyně, i když po přečtení nevím, zda- li bych si teď šla zaplavat.


Báchorky
březen 2022 (01.-06.)
Báchorky 1958, Božena Němcová

Tak už vím, podle jaké knížky byly zfilmované mé nejoblíbenější pohádky. Ráda jsem si pohádky přečetla v dospělém věku. Na chvíli se vrátila do bezstarostného dětství, do světa kouzel, proměn a přání. Jediné, co bych knize vytkla, že v ní postrádám více malovaných obrázků, když se vcítím do role malé čtenářky. Jako dítě jsem obrázky milovala a k pohádkám určitě patří. Každopádně nezapomenutelné pohádky naší spisovatelky.


Iluze
únor 2022 (20.-26.)
Iluze 2010, Jeffery Deaver

Pachatel - iluzionista se chová přirozeně a tím je právě neviditelný. V knize vystupuje jako vypravěč a mluví ke čtenáři - k imaginárnímu ctěnému publiku. Vyšetřováním vražd se zaobírá ochrnutý detektiv Lincol Rhyme a jeho mladá vyšetřovatelka Amélie Sachsová. Hledají spojitost a snaží se díky civilistce zabývající se magií a kouzly přijít na stopu vraha. Kniha se četla dobře, ke konci jsem se také v některých situacích, které měly úmyslně odvést pozornost trochu ztrácela.


Vítr a pravda
únor 2022 (15.-19.)
Vítr a pravda 2018, Michael Peinkofer

Kniha má dvě dějové linky z roku 1362. V prvním dějství je hlavní hrdinka Alyssia dcera benátského obchodníka, která řeší se svým otcem návrh svatby s jeho bývalým obchodním partnerem. Nabízí se otázka, kdo by měl z toho prospěch? Jedná se o skutečnou lásku? Ve druhém je válečník El - Rih - janičár má za úkol dělat společnost malému osmanskému následníkovi a "vysvobodit" ho z jeho zlaté klece. Hlavními tématy této knihy jsou intriky, přetvářky, boj o moc a přežití. Kapitoly jsou krátké, hodně psané v přímé řeči, proto se dobře čte. Udržuje čtenáře v napětí ve světě otroků, který pozná i Alyssea nazývaná Pravdou, kde jako otrokyně pozná janičára zvaném Vítr. Kam zavane jejich osud, zda-li jim dovolí jejich víra křesťanská x islamské najít společnou budoucnost? Co vše musí obětovat, se dozvíme v této krásné historické knize.


Jde to i s úsměvem
únor 2022 (06.-15.)
Jde to i s úsměvem 2019, Karel Nešpor

Čekala jsem od knihy více úsměvných příběhů ze života. Chválím na konci relaxační náměty a odkazy na webové stránky. Body dávám za příjemný hlas.


Korálkové vánoční ozdoby
prosinec 2021 - únor 2022
Korálkové vánoční ozdoby 2021, Sylva Šporková

V knize jsou krásné barevné fotografie a popisky ozdob z korálků. Ještě dokoupit kleštičky a můžu tvořit na příští rok.


Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění
únor 2022 (04.-06.)
Proč spíme: Odhalte sílu spánku a snění 2018, Matthew Walker

Autor velmi podrobně rozebírá fáze spánku. Jaké má pro tělo účinky a co způsobuje jeho nedostatek, jaké jsou nejen zdravotní důsledky nespavosti. V knize je zbytečně mnoho rozborů pokusů, u kterých jsem se někdy nudila. Důležitost přikládám jeho návrhům délky spánku a to úpravou denního režimu dětí, studentů, pracujících. Velmi obsáhlá kniha by se dala o mnoho zkrátit na tvrzení, co většina z nás ví, že spánek léčí a posiluje, nedostatek způsobuje únavu atd. Více se měl spíše rozepsat o duševní hygieně.


Slzy katovy schovanky
únor 2022 (01.-04.)
Slzy katovy schovanky 2021, S. Martin (pseudonym)

Kniha je volným pokračováním Katovy schovanky. Hlavní hrdinka Melisanda se stala vdanou paní a matkou. Bohužel ji a jejího chotě Wendala dohání nejen ve snech minulost a navzájem si skrývají tajemství, která mají společné jméno - zesnulý hrabě Ottmar de Bruce. Melisanda není moc opatrná a vychází napovrch kolik osob i v nové rodině má zájem na jejím "zmizení". Láska u mladého páru se mění v nenávist a to víc musí Melisanda přemýšlet, jak provždy utnout pomyslnou přímku, která jí stále připomíná minulost. Kniha se četla velmi pěkně. Opět autor mě dokázal vtáhnout a vrátit se do této doby, spisovatel dokonale umí popsat nejen hezké chvíle ale i barbarské, které prováděli bohaté na nevinných, jen pro jejich rozkoš a zábavu.


Automasáž podél meridiánů a akupunkturních bodů
leden 2022 (26.-28.)
Automasáž podél meridiánů a akupunkturních bodů 2017, Wang Čchuan-Kuej

Výborná kniha počínaje vysvětlením meridiánů a akupunkturních bodů. Kniha doplněna jednoduchými kresbami a návody k automasáži při jednotlivých potíží.


Katova schovanka
leden 2022 (11.-18.)
Katova schovanka 2018, S. Martin (pseudonym)

Zákeřný hrabě Ottmar de Bruce se snaží léčkou v soutěsce s pomocí své družiny vyvraždit rodinu Wilhemisových. Jediná přeživší je 16-ti letá Melisanda, jenž slíbila umírající matce pomstu. Unikla "o vlásek" smrtelné ráně, když jí pomůže sám kat říšského města Esslingenu. Melisandě začíná útěkem nový život, s tím že stále myslí na pomstu a slib daný matce. Historický román se čte velmi dobře, líbil se mi detailně popsaný život chudých i bohatých, okolní příroda. Děj mě několikrát vtáhl přímo do hlavní postavy a cítila jsem v sobě její sílu, odhodlání a naději. Už se těším na volně navazující druhý díl.


Mlýny na Kněžmostce
leden 2022 (09.-10.)
Mlýny na Kněžmostce 2020, Václav Šolc

Knihu mám objednanou přímo na výdejním místě v Kněžmostě. Mám od stejného autora již Mlýny na Strenickém potoce. Těším se na tipy nedalekých míst a neomrzí ani historie.


Domek u jezera
leden 2022 (01.-06.)
Domek u jezera 2021, Jasinda Wilder

Manžel tají do poslední chvíle onemocnění rakovinou slinivky. Pracuje na volné noze jako spisovatel a chemoterapie si domlouvá na svých cestách, při kterých čerpá náměty pro svou další - poslední knihu. Jeho žena je zdravotní sestra na JIPu, a protože ví, co to obnáší, nechce jí o nemoci říct. Nastává období smutku....Kniha se čte velmi rychle, je spíše pro ženy. Děj je vyprávěn z pohledu umírajícího, láskyplné manželky a přítele zesnulého. Některé smutné pasáže byly moc dlouhé, tam se autorka "utopila". Děj se posune až ve chvíli, kdy manželka navštíví "Domek u jezera" a každý den jí začíná čerstvou uvařenou kávou.


Nový One Minute Manager
prosinec 2021 (20.-21.)
Nový One Minute Manager 2017, Spencer Johnson

Kniha o "minutovém" cvičení pro managery v dnešní době.


Jeden den České republiky
prosinec 2021 (15.-16.)
Jeden den České republiky 2008, Pavel Radosta

odpad!

Znám hezčí místa naší krásné země, než je v této knize publikováno.


Kam se poděl můj sýr?
prosinec 2021 (14.-15.)
Kam se poděl můj sýr? 2000, Spencer Johnson

V knize je popisován rozdíl mezi zvířaty a lidmi, kdy jim dojde potrava. V případě myší automaticky hledají nový zdroj potravy (sýr). U lidí je myšlen sýr jako pojem pro práci, vztah, zdraví....Pokud člověk došel ke svému cíli, zpohodlní a již nemá tendenci nic vylepšovat, zdokonalovat. Pokud mu "sýr" dojde, chvíli trvá, než si to uvědomí. Je potřeba hledat nové cesty, odvázat se od strachu, který nás většinou brzdí, protože někdy strach je větší hrozba pro člověka než-li skutečná situace. V dnešní rychlé době, je toto téma velmi aktuální neboť v každé oblasti je potřeba se rychle přizpůsobit a nebát se i ryskovat.


Jak poznat, když vám někdo lže
prosinec 2021 (12.-14.)
Jak poznat, když vám někdo lže 2013, Joe Navarro

Bývalý agent FBI a vyšetřovatel si sepisoval poznatky při výslechu zločinců delší dobu. Je to taková brožura, při níž pisatel popisuje, jak reagují jednotlivé části těla (hlava, krk, břicho, ruce, nohy...) při výpovědi, když někdo lže nebo chce něco zatajit. Protože se lhaním se můžeme setkat v osobním nebo pracovním životě, knihu doporučuji. Po přečtení je lehké odhalit lháře.


Řekni to jinak: Používejte správná slova ve správný čas
? - prosinec 2021
Řekni to jinak: Používejte správná slova ve správný čas 2017, Carl Alasko

V knize jsou popisovány různé situace a nápověda, jak bychom měli reagovat, co říci a naopak. Ale jak se říká starého psa novým kouskům nenaučíš. Já osobně si z této knihy odnáším, abych se naučila říkat "štve mě, že jsi...." a proto neklást otázky "proč jsi....."


Ztracená dcera
prosinec 2021 (01.-07.)
Ztracená dcera 2020, Rick Mofina

Je vyhlášeno pátrání po 12-tileté dceři, která v noci zmizela z rodinného domu. Detektivům pomáhá hledat celá rodina, jejich přátelé, lidi z okolí, kolegové z práce. Začíná důkladné vyšetřování nejdříve rodičů a jejich syna. Kniha se čte jedním dechem, spisovatel používá hodně přímou řeč a drží nás v šachovém napětí. Autor této knihy je bývalý novinář, který zpovídal odsouzené vrahy k trestu smrti, obsahově je to v této knize znát. Jsme svědky výslechu pod detektorem lži, spisovatel umí čtenáře dokonale "vtáhnout" do myšlenek a pocitů vyšetřované osoby, jakoby právě čtenář byl sám, kdo je vyšetřován. Děj druhé části knihy se odehrává po čtyřech letech, vystupují zde nové osoby, díky nimž se znovu začíná důkladněji vyšetřovat nedořešený příběh zmizelé dcery.


Reiki a jak mu rozumět
listopad 2021 (25.-30.)
Reiki a jak mu rozumět 2021, Valerie Oula

Autorka nás seznamuje se základy energetického léčení. Očekávala jsem více. Jsou zde pouze prvotní informace pro laika.


Nekorektní omalovánky
březen - listopad 2021
Nekorektní omalovánky 2015, Roman Proutkovský

Moje první omalovánka pro dospělé. Určitě nezůstanu pouze u jedné. Vrátím se tím do mého dětství, fantazie a práva být sama sebou. Život má být barevný a pestrý. Vrhám se na první stránky, abych se vyřádila v mých pocitech a náladách.


Joga léčí
listopad 2021 (03.-15.)
Joga léčí 2019, Tara Stiles

Kdo nemá čas jezdit za lektorkou jógy, může se díky této knize naučit základní pozice, poté již sestavy, ať už jen tak nebo pro specifický zdravotní problém. Kniha se stává mým denním rádcem.


Obličejová jóga
listopad 2021 (03.-08.)
Obličejová jóga 2020, Danielle Collins

Knihu jsem si zakoupila, abych se věnovala józe i v obličejové partii těla. Je zaměřená na čelo, oči, tváře, ústa, čelist a krk. Určitě se ráda naučím nových technikám. Jednoduše napsaná, ukázková fotografie ani krátký popis nechybí. Moc se mi líbí.


50 rad mazaného zahradníka
listopad 2021 (01.-02.)
50 rad mazaného zahradníka 2021, Jana Bucharová

V knize se dozvíme, jak pěstovat bylinky doma i na zahrádce. Najdeme i rady v sekci pro zdraví a krásu. Na konci knihy nám autorky připomínají, jaké bylinky můžeme uplatnit v kuchyni.


Snadná cesta z prokrastinace - Jak přestat odkládat úkoly
říjen 2021 (21.-26.)
Snadná cesta z prokrastinace - Jak přestat odkládat úkoly 2014, Neil Fiore

Kniha je určená spíše pro lidi na vyšších pozicích, důraz se klade na odpočinek. Kdo prokrastinuje se doporučuje zavedení si tzv. antirozvrhu. Z knihy si odnáším myšlenku: Slovo "musím" vyměnit za "chci". Větu: "musím to dokončit" vyměnit za "Kdy mohu začít" Požadavek : "musím být dokonalý" nahradit vlídnějším "chybovat je lidské".


Dámský mír
září - říjen 2021
Dámský mír 2012, M. Cristen (pseudonym)

Kniha je 4. sérií a opět vypráví o další ženě z rodu Contariniových jenž si jde za svým snem, tak jak jsem byla zvyklá z předešlých knih. Hlavní hrdinka Simona po nezdařilém manželství odchází za plné podpory rodičů z domova do Flander, kde má své předky. Do cesty jí vstoupí mladý muž, se kterým prožije krátký románek avšak časem cítí prázdnotu a nenaplnění všedních dní. S rodinným členem si Simona najde uplatnění přímo u královy matky francouzského krále. Simona ani netuší, jak velkou roli sehraje při podpisu Dámského míru, na který se po dlouhá válečná léta ve Francii čeká. Po přečtení epilogu vše pěkně zapadá a spisovatelka nenápadně připomíná rodinné členy a jejich vliv na další generace. Je mi líto, že flanderská série končí moc pěkné čtení.


Flanderská pečeť
září 2021 (03.-23.)
Flanderská pečeť 2011, M. Cristen (pseudonym)

3. série začíná počátkem roku 1419 v Bruggách. Hlavní hrdinka Christina je velmi nezkrotná a tvrdohlavá. Tyto vlastnosti dědí po své babičce, jenž byly typickými vlastnosti i její babičky. Christina je křesťanka a zamilovala se do žida, což se nelíbí její rodině, a proto se spolu snaží utéci do Benátek, kde má Christina své příbuzné. Náhoda jí pomohla a při útěku jí je nápomocen její bratr nadějný malíř, který také utíká před plány rodičů obchodníků. Bohužel do cesty jim vstoupí různé nástrahy: zrada, přepadení, cholera na lodi a s tím spojená karanténa. Už jsem si zvykla, že v každé sérii je žena velkou bojovnicí a jde si tvrdě za svým snem, bohužel pokaždé s velkou bolestí a ztrátou musí něco obětovat a to i Christina jenž je dalším potomkem Contariniových. Kniha se dobře čte, vadilo mi přehnaně velké sebevědomí u hrdinky. I dnes by si některá žena nedovolila, to co Christin předváděla . Ano bylo mi jí velmi líto v některých situacích, a proto mě vadilo, že stále pokoušela osud a velmi riskovala , i když těžce trpěla jako žena. Líbilo se mi konečné rozuzlení rodinného sporu, pochopení otce a matky, babičky a bratrů. U koho nakonec najde Christin lásku je velkým překvapením nejen u mne ale u samotné hrdinky.


1