Naďa2411

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Děj nám vypráví sedmiletá Lisa. V období dvou let nám popisuje veselé příhody strávené se svými kamarády a sourozenci na malé vesnici Bullerbyn. Jsme svědky nejen typických dětkých her, které si můžeme díky této knize připomenout. Knihu doplňují krásné kresby nezapomenutelné paní Heleny Zmatlíkové. Tato kniha patřila v mém dětství mezi mé oblíbené, kdy jsem jí četla několikrát za sebou, a proto jsem si jí ráda přečetla z pohledu již dospělého člověka. Díky ní jsem zavzpomínala na mé dětství, trávené s mými kamarády venku v přírodě po celý den.

07.02.2021

Žítkovské bohyněŽítkovské bohyněKateřina Tučková

V knize je téma, které pro mou generaci bylo velké tabu. Námět se mi líbil, četla se mi dobře při letních bouřkách, že by znamení.....

BabičkaBabičkaBožena Němcová

Překrásné dílo a skláním se před paní spisovatelkou. Celou knihu jsem přečetla až nyní v dospělém věku a možná proto jsem si to více užila. Jako dítě jsem četla v rámci povinné četby pouze pasáže, viděla i film. S nadšením jsem se vrátila do doby 19. století, do míst, kam jezdíme na výlety a většina z nás zná osudy a příběhy hlavních postav. V knize je tolik lásky, něhy, naslouchání v jedné osobě, která byla paní Boženě Němcové nejbližší. V tomto vydání na nás čekají ilustrace od Vladimíra Tesaře a při čtení nás nejen text ale i jeho obrázky utvrzují, jaká krásná příroda je v okolí Náchodska.

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuPaula Hawkins

(+ SPOILER) Hlavní hrdinka Rachel je velmi citlivá žena, znatelně jí ovlivnila nevěra bývalého muže a zjištění, že nemůže mít děti. Situaci řeší alkoholem, díky němu ztratila zaměstnání, kamarádky. Dva roky jezdí vlakem do fiktivního „zaměstnání“ a sleduje, co se děje v domech při trati. Kapitoly se střídají s vyprávěním tří žen – Rachel, Meghan a Annou. Kniha je napínavá dokonce, viděla jsem i filmové zpracování. Všechny ženy nám vypráví svůj příběh, ovlivněný mládím a nacházení vnitřního klidu. Začíná se vyšetřovat zmizení Meghan a objevují se souvislosti se všemi postavami, jejich milenci a muži. Rachel nikdo nevěří, protože si idealizuje svůj svět, díky alkoholu neví, co se skutečně stalo, co je pouhá její fantazie.

06.04.2021

IluzeIluzeJeffery Deaver

Pachatel - iluzionista se chová přirozeně a tím je právě neviditelný. V knize vystupuje jako vypravěč a mluví ke čtenáři - k imaginárnímu ctěnému publiku. Vyšetřováním vražd se zaobírá ochrnutý detektiv Lincol Rhyme a jeho mladá vyšetřovatelka Amélie Sachsová. Hledají spojitost a snaží se díky civilistce zabývající se magií a kouzly přijít na stopu vraha. Kniha se četla dobře, ke konci jsem se také v některých situacích, které měly úmyslně odvést pozornost trochu ztrácela.

Nevítaný hostNevítaný hostShari Lapena

Velmi napínavá kniha, ve které děj rychle utíká pro čtenáře, ale ne pro účastníky víkendového výletu do hotelu v horách. Venku je ledová bouře, začíná hororová scéna, neboť smrt číhá a nikdo neví, koho si vybere za další oběť. Po přečtení této knihy, nevím, zda-li se budu chtít někdy ubytovat tzv. na samotě u lesa.

Jeden z násJeden z násShari Lapena

Autorku této knihy jsem si od začátku oblíbila. Je znát, že její původní profese je právnička. Umí detailně popsat fázi vyšetřování, uvažování a smýšlení vraha a ostatních svědků. Při vyšetřování případu jsem měla pocit, že jsem přítomna a potila jsem se za zločince. Od začátku knihy se pomyslné nůžky otevírají ve fázi dopisu, který zaslala matka ochraňující svého syna před hackerstvím. V dané situaci se původní účel obrátí a způsobí záhadu z jedné ulice, když se hledá vrah zavražděné ženy. Udělal to "jeden z nás"......

17.03.2021

Její konecJejí konecShari Lapena

Před 9-ti lety se stala Patrikovy manželce nehoda, jeho těhotná žena se udusila díky výfukovým plynům, když Patrik odklízel sníh. V době manželství měl párkrát poměr s Erikou nejlepší kamarádkou jeho manželky. Byl to skutečně bezvýznamný sex? Nyní má Patrik s novou manželkou Stephanií dvojčata, v zaměstnání se mu daří velmi dobře, k tomu manželka sdědila velkou sumu peněz. Idylka než do života Patrikovi vstoupí opět Erika. Lehké téma, čtení odpočinkové až nudné. Mám od autorky přečtené všechny knihy a jak je již zde psáno, nejen já jsem zklamaná novým titulem. Hodně opakuje slova a obsah, místy jsem to už chtěla vzdát, jakoby spisovatelka nevěděla o čem psát, neustále se vracela ke stejným věcem k jedinému tématu. Je to spíše thriller pro školní děti. Ke konci jsem počítala už stránky, kdy bude konec mého trápen, při čtení této knihy. Zde platí přísloví: Pýcha předchází pád.

30.06.2021

Na pokraji silNa pokraji silSamantha M. Bailey

Napětí, dobře se čte, psychologický thriller pro ženy.

03.01.2021

Super jednodušeSuper jednodušeZdeněk Pohlreich

Kuchařka pro každého do dnešní uspěchané doby. Je přehledná z dostupných surovin bez složitých postupů. Určitě vše vyzkouším.

08.01.2021

Posílám to dálPosílám to dálLucie Bílá

Lucie vypráví a velmi intimně popisuje své pocity nejen ve své branžy. Dovolila nám čtenářům nahlédnout pod pokličku svého života bez "líčidel". Je to velmi silná žena s velkou empatií a otevřenou náručí všem pomoci. Vypráví, jak mnohokrát spadla na dno a přesto se znovu umí postavit s hrdostí, láskou a úctou a čelí dalším výzvám výš a výš a to nejen ve své pěvecké dráze. "Jen tak dál Lucie" mě napadá po přečtení knihy Posílám to dál.

31.01.2021

Do vodyDo vodyPaula Hawkins

Tak tato kniha mi nesedla. Měla jsem zmatek v postavách, protože se jmenovaly podobně, nevěděla jsme, kdy je současnost a kdy minulost, co je sen a pouhá fixe. Každopádně se potvrzuje, že pokud se něco stane, má se o tom mluvit, pak dochází k tomu, že některé věci jsou nedořešeny a trápíme se tím i zbytečně. Nevyřešené tajemství dvou sester, které si nestihly říci.....Dávám pár bodů, protože mám vodu ráda a jsem vášnivá plavkyně, i když po přečtení nevím, zda- li bych si teď šla zaplavat.

Nejlepší víkendNejlepší víkendPatrik Hartl

Oddychová příjemná kniha ve které se ocitneme ve firmě Zážitky. Poznáváme náplň zaměstnanců a jejich životní osudy. Většinou to jsou životní přešlapy a touha "jak z toho ven". Aktéři si dali nezávisle o silvestru předsevzetí a my po celý rok sledujeme zda-li se jim jejich přání splní.

Boříkovy lapálieBoříkovy lapálieVojtěch Steklač

I když je to četba pro mladé čtenáře, ráda jsem si knihu přečetla v dospělém věku. I já si díky této knize zavzpomínala na lumpárny, nástrahy na spolužáky i rodiče a hlavně na nekonečné výmluvy naservírované partou kluků z Holešovic. Snad každý z čtenářů zažil, cituji z knihy: "Číst pod lavicí se nemá, a koho přistihnu, že si pod lavicí čte, ten zůstane po škole a dostane poznámku". Dovolím si přidat druhou citaci z knihy: " Když si čtu pod dekou při baterce nějakou senzační knížku, tak bych si ji nejraději četl až do rána, jenže to nejde...." Škoda jen, že pan spisovatel nám již žádnou knihu nenapíše.

04.03.2021

Ztracená dceraZtracená dceraRick Mofina

Je vyhlášeno pátrání po 12-tileté dceři, která v noci zmizela z rodinného domu. Detektivům pomáhá hledat celá rodina, jejich přátelé, lidi z okolí, kolegové z práce. Začíná důkladné vyšetřování nejdříve rodičů a jejich syna. Kniha se čte jedním dechem, spisovatel používá hodně přímou řeč a drží nás v šachovém napětí. Autor této knihy je bývalý novinář, který zpovídal odsouzené vrahy k trestu smrti, obsahově je to v této knize znát. Jsme svědky výslechu pod detektorem lži, spisovatel umí čtenáře dokonale "vtáhnout" do myšlenek a pocitů vyšetřované osoby, jakoby právě čtenář byl sám, kdo je vyšetřován. Děj druhé části knihy se odehrává po čtyřech letech, vystupují zde nové osoby, díky nimž se znovu začíná důkladněji vyšetřovat nedořešený příběh zmizelé dcery.

08.12.2021

Proč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníProč spíme: Odhalte sílu spánku a sněníMatthew Walker

Autor velmi podrobně rozebírá fáze spánku. Jaké má pro tělo účinky a co způsobuje jeho nedostatek, jaké jsou nejen zdravotní důsledky nespavosti. V knize je zbytečně mnoho rozborů pokusů, u kterých jsem se někdy nudila. Důležitost přikládám jeho návrhům délky spánku a to úpravou denního režimu dětí, studentů, pracujících. Velmi obsáhlá kniha by se dala o mnoho zkrátit na tvrzení, co většina z nás ví, že spánek léčí a posiluje, nedostatek způsobuje únavu atd. Více se měl spíše rozepsat o duševní hygieně.

Katova schovankaKatova schovankaS. Martin (pseudonym)

Zákeřný hrabě Ottmar de Bruce se snaží léčkou v soutěsce s pomocí své družiny vyvraždit rodinu Wilhemisových. Jediná přeživší je 16-ti letá Melisanda, jenž slíbila umírající matce pomstu. Unikla "o vlásek" smrtelné ráně, když jí pomůže sám kat říšského města Esslingenu. Melisandě začíná útěkem nový život, s tím že stále myslí na pomstu a slib daný matce. Historický román se čte velmi dobře, líbil se mi detailně popsaný život chudých i bohatých, okolní příroda. Děj mě několikrát vtáhl přímo do hlavní postavy a cítila jsem v sobě její sílu, odhodlání a naději. Už se těším na volně navazující druhý díl.

Spálená oblohaSpálená oblohaGilly Macmillan

Ráchel se ztratí 8- letý syn při procházce, který s jejím svolením šel napřed. Měla to být pravidelná odpočinková procházka s pejskem. Autorka umí emotivně popsat pocity matky, výčitky, spolupráci s policií . Zmizení chlapce se po 12-ti hodinách změní v únos, jsou v lese nalezeny boty. Kapitoly se střídají vyprávěním nám čtenářům z pozice Ráchel a detektiva Jima. Jak dny utíkají, přibývá okruh podezřelých, pokračují výslechy všech rodinných příslušníků a zaměstnanců školy. V knize se mi líbí využití sociálních sítí, tak jak jsem v dnešní době zvyklá. V knize mimo únos dítěte se řeší psychologický rozbor detektiva, jaké má dopady na řešení tohoto případu. Autorka nezapomněla popsat hyenismus lidí a nátlak parazitů. Velmi napínavá kniha, protože jsem matkou, dokázala jsem se rychle vcítit do role Rachel, celou dobu jsem ji držela palce. Nebudu skrývat emoce i já jsem ronila slzy.

Květ pouštěKvět pouštěWaris Dirie

V autobiografické knize nám Waris popisuje své dětství v rodině kočovníků v Somálsku. Plno bolestí, utrpení, ztráty svých blízkých a přesto se dokázala vždy "postavit na nohy" a čelit dalším výzvám svého osudu, který začíná únikem od své rodiny. Smutný příběh jedné z mnoha žen, jenž si musí projít rituály tohoto kmene. Pomyslná ruka jí nabídne pomoc v cestě do Londýna, kde si začíná plnit svůj sen...

Záhady staré PrahyZáhady staré PrahyAleš Česal

Kniha nám jemně připomíná historii našeho hlavního města. Odhaluje záhady, legendy i tajemství propletené se skutečnými událostmi v místech, kde stojí Karlův most, Petřín, Pražský hrad a dalších již opomenutých nebo zaniklých míst. Zaujal mě , vznik názvu města, Bruncvíkův příběh se lvem bojujícím s drakem, tajemství Zlaté uličky, legenda o Golemovi a Petřínské udásti spojené s ohněm.

03.02.2021

Povídky malostranskéPovídky malostranskéJan Neruda

Tato četba je stará přes sto let. Jan Neruda, jenž se na Malé Straně narodil, tam plných pětatřicet let žil a prožíval své první lásky a přátelství. V Povídkách malostranských vytvořil celou řadu postav a pronikl hluboko pod povrch vnějších jevů, ukázal, co je skryto za "idylou" malebných uliček, svérázných postav a postaviček. Popisuje skutečný obraz ze života. Nejvíce z povídek si mi líbí Hastrman.

25.02.2021

KříďákKříďákC. J. Tudor

Za mě velmi děsivý psychothriller, který místy svírá a zrychluje se tep. Na druhou stranu mně bylo líto chlapců, jaké mají myšlení, uvažování a ty nekonečné pomsty. Kniha je pro silné povahy, děj se střídá po kapitolách v roce 1986 a 2016, když si ve dvanácti myslí, že smrt je pouhá náhoda, ale po třiceti letech smrtící bumerang pokračuje....A další věc, každý má svou sbírku....

12.03.2021

37 vteřin: Pomoc shůry v okamžiku smrti – návrat matky k životu37 vteřin: Pomoc shůry v okamžiku smrti – návrat matky k životuStephanie Arnold

Kartářka jí předpověděla, že zemře v mladém věku. Stephanie nám vypráví příběh, co prožívala před porodem, jaké měla předtuchy, intuice, co viděla....Po očekávaném úmrtí na 37 vteřin po porodu následuje léčba, poté velmi intimní zpovědi s lékaři, hledání odpovědí na spoustu otázek při regresivní terapii. Vyplní se všechny její předtuchy, odkud se vzaly, jaké měly poslání...to vše v této knize, díky ní se hlavně ženy můžou s méně známou nemocí a komplikací při porodu seznámit.

29.03.2021

Šílené výčitkyŠílené výčitkyLiane Moriarty

Kniha se mi moc líbila, úplná oddychovka. Erika a Clementina jsou dlouhodobé kamarádky z dětství. Námětem a středobodem knihy je, co se stalo v osudný den při grilování u jedné návštěvě u sousedů, kterého se zúčastnily obě ženy s manžely a dětmi. Spisovatelka pomalu odkrývá karty a nechává čtenáře napjatého s tím, že popisuje rozdílné problémy všech postav, jaká mají povolání, co se děje uvnitř v rodině, jaké měl kdo dětství, jaká mají trama, co se děje u sousedů. Jsme svědky vyprávění příběhu osudného dne skoro minutu po minutě, které nás brzdí vstupy poté… Kniha je velmi napínavá, protože příběh je vyprávěn všemi účastníky toho dne a pořád jsem si kladla otázku, co tak hrozného se stalo, že májí pak všichni ŠÍLELNÉ VÝČITKY.

27.05.2021

Zážitky z karantényZážitky z karantényHalina Pawlowská

Knihu jsem četla vloni poprvé při první covidové vlně. Nyní jsem se k ní znovu vrátila, protože věřím, že současná vlna je poslední. Vyhovují mi krátké úsměvné povídky, ve kterých se nás autorka snaží obměkčit svým typickým humorem, jenž mám ráda. U většiny povídek neopomněla napsat moudro dne. Kapitoly dokázala spojit s denním meníčkem, takže pro nás kuchařky výborná inspirace. Spisovatelka přikládá na konci knihy recepty oblíbených jídel její rodiny, pro které v karanténě vařila.

30.08.2021

Řekni to jinak: Používejte správná slova ve správný časŘekni to jinak: Používejte správná slova ve správný časCarl Alasko

V knize jsou popisovány různé situace a nápověda, jak bychom měli reagovat, co říci a naopak. Ale jak se říká starého psa novým kouskům nenaučíš. Já osobně si z této knihy odnáším, abych se naučila říkat "štve mě, že jsi...." a proto neklást otázky "proč jsi....."

13.12.2021

Jak poznat, když vám někdo lžeJak poznat, když vám někdo lžeJoe Navarro

Bývalý agent FBI a vyšetřovatel si sepisoval poznatky při výslechu zločinců delší dobu. Je to taková brožura, při níž pisatel popisuje, jak reagují jednotlivé části těla (hlava, krk, břicho, ruce, nohy...) při výpovědi, když někdo lže nebo chce něco zatajit. Protože se lhaním se můžeme setkat v osobním nebo pracovním životě, knihu doporučuji. Po přečtení je lehké odhalit lháře.

15.12.2021

Kam se poděl můj sýr?Kam se poděl můj sýr?Spencer Johnson

V knize je popisován rozdíl mezi zvířaty a lidmi, kdy jim dojde potrava. V případě myší automaticky hledají nový zdroj potravy (sýr). U lidí je myšlen sýr jako pojem pro práci, vztah, zdraví....Pokud člověk došel ke svému cíli, zpohodlní a již nemá tendenci nic vylepšovat, zdokonalovat. Pokud mu "sýr" dojde, chvíli trvá, než si to uvědomí. Je potřeba hledat nové cesty, odvázat se od strachu, který nás většinou brzdí, protože někdy strach je větší hrozba pro člověka než-li skutečná situace. V dnešní rychlé době, je toto téma velmi aktuální neboť v každé oblasti je potřeba se rychle přizpůsobit a nebát se i ryskovat.

16.12.2021

Ptáci našich zahrad v životní velikostiPtáci našich zahrad v životní velikostiDaniela Strauß

Pěkná knížka pro děti a dospělé. Barevné fotografie ptáčků v životní velikosti, žijící převážně na vesnici. Rozdíly mezi samcem a samičkou s tipy míst, kde můžeme opeřence vidět. Přehledně popsány typické znaky. Bonus knížky jsou ptačí hnízda přírodní a umělá. Rozdělení do tří skupin dle velikosti: ptáci jako sýkorka, vrabec a kos. V knize nechybí "Rozárka z Popelky".

22.01.2021

Údolí panenekÚdolí panenekJacqueline Susann

Kniha popisuje děj tří dívek v průběhu 20 - ti let od roku 1945 do 1965 v Hollywoodu. Jednotlivé kapitoly jsou provázány osudem modelky, zpěvačky a herečky. Detailně se seznamujeme s prostředím ze světa umění v podobě divadla, hudby a televize. Životy tří dívek se navzájem proplétají v období hledání sama sebe, uplatnění svého nadání a talentu. Kniha ukazuje nejen moc v podobě peněž, jak je těžké, dlouhé stoupání až na vrchol slávy, ale lehké a rychlé spadnutí až na dno, vykoupené zradou nejbližších, únikem ze samoty v podobě alkoholu a „zázračných“ pilulek.

28.01.2021