Templáři

Barvitá freska o slavném vzestupu a tragickém pádu rytířů Templu. Pod tyranií krále Filipa Sličného, v době plné intrik, scestné morálky i barbarství držitelů moci se z hrůzného násilí rodí mystická legenda o tajemstvích templářského řádu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29133/templari-9OS-29133.jpg 4.345

Die Templer (1991)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Mht

greyw9278

Druhé vydání se mi zdá lepší. Čtenář by měl mít asi trošku povědomí o době zasazení, jinak by se mohl ztrácet. Naprosto brilantní kniha našeho rodáka Sommera. Vřele doporučuji.

onRock

Jeden z mnohých príbehov zneužitia moci v dejinách ľudstva. Jeden z mnohých príbehov plný intríg, vydierania, klamstiev, mučenia, korupcie a zbabelstva aj v radoch takzvaných duchovných, ktorí jednajú viac ako telesne. Osvetlenie zla štátnej aj cirkevnej moci, kňazstva aj pápežstva.

Bolomsson

Poslechnuto ve formě audioknihy a poslech to byl velice příjemný. Poslouchat tento příběh o templářích z úst vypravěčů, jakými jsou či byli Miroslav Moravec, Pavel Soukup či Petr Pelzer je samo o sobě veliké dobrodružství, takže jsem si tento příběh o templářích moc užil.
Kniha líčí a podrobně popisuje poslední léta tohoto mocného řádu templářů, jejich marný a intrikářský boj s francouzským králem Filipen IV. Sličným, který svými intrikami a touze po jejich obrovském bohatství dal základ k tomu, aby tento po dvě staletí fungující mocný řád rozprášil.
Tato kniha je i jasnou ukázkou toho, že žít ve středověku zkrátka nebyl žádný med. Jinak řečeno...když si mocní usmyslili, tak vás jednoduše popravili, zlikvidovali a váš majetek zabavili a nepomohlo vám ani to, že za vámi stál papež či církev.

RyonMathrin

„...jejich vyvraždění není obžalobou ani Boha, ani církve, ani jich samotných. Je obžalobou lidské malosti a všech, kteří tak uvažují dodnes.“

Co se týče příběhu: Zrada, ta nejhorší zrada. Když pro něco žijete a dokonce byste za to položili život, a někdo se vás troufne nařknout, že ne ?! Lživé obvinění, tolik mrtvých a mučených a jen kvůli chamtivosti... Francouzský král potřeboval peníze a zjistil, že Řád Templářů je vlastně bohatší než on. Je to smutné, historie se stále opakuje. Když jsou je někdo moc šikovný nebo vlivný a vládnoucí elitě se to nelíbí (nebo říká věci proti této elitě), je deshonestován nebo rovnou odstraněn.
Je ironií osudu, že se po zatčení templáři málem osvobodili a pak by se možná francouzskému králi ubránili. (pokud je pravda, že se Jacques de Molay osvobodil z pout a své cely a dostal ke svým 150 druhům).

Co se týče literárního zpracování: Muselo dát spoustu práce prostudovat historická fakta. Příběh je tragický a ke konci až rozvláčně rozpitvává vztahy král - jeho spolupracovníci – papež – templáři. Netušil jsem, že docházelo k výslechům útrpným právem celkem 4x ! A že velmistři byli vězněni od zatčení celých 6 let, než se papež rozhodl pro definitivní řešení – řád zrušit.

Každopádně poutavé, napínavé vyprávění. Na to jak jsem ve škole neměl rád dějepis, se k němu postupně skrze podobná zajímavá témata nečekaně vracím...

Killingjoke

Kniha Templáři je historickou freskou, vykreslující vzestup a pád slavného řádu rytířů Templu. Už od první kapitoly, kdy jsou Templáři nuceni opustit obléhány Akkon a Svatou zemi je jasné, že se autor spíše soustředil na soumrak tohoto řádu a jejich závěrečné osudy, jež vyvrcholily zlopověstným pátkem 13. října 1307, kdy byl tento kdysi mocný řád válečných mnichů rozprášen a jejich velmistr následně upálen na kacířské hranici. Slavná léta řádu a jejich účast na dobývání Jeruzaléma je zde zmíněna pouze velmi krátce... Kniha Templáři jsou smutným příběhem o slávě a závisti, o bohatství a chamtivosti, jenž pro mne představuje jeden z nejsilnějších příběhu středověku a historie křesťanství. Jak už je zde zmíněno v komentářích, i já jsem měl z počátku problém s jazykem, jenž napovídá době napsání knihy, ale po pár stránkách jsem si na jazyk a překlad zvykl. Autor Ernst Sommer sepsal knihu okolo roku 1935 a co nejvíc se snažil přiblížit obecně přijímaným historickým faktům, na nichž se nic moc nezměnilo do dnešních dní. Jak už u mě bývá zvykem, kvituji, že kniha je skutečným historickým románem a i díky době svého sepsání tak postrádá dnes tak moderní prvky násilného přimíchávání fantasy žánru, či občas až úsměvných konspiračních teorií. Já oproti tomu chtěl prostý příběh z historie a toho se mi touto knihou dostalo vrchovatě.

navardu

Moc mě nezaujala. Chci přečíst znovu, s odstupem času.

Ramazith
11.12.2016

Konec rytířů Templu je vlastně pouze odrazem a vzorem lidské arogance, lhostejnosti, a chtivosti po moci a bohatství. Samozřejmě, že templáři nebyli vždy dokonalí rytíři bez poskvrny a v leckterých komendách se mohlo dít ledacos, ale jelikož jsme ve středověku, tak slovo spravedlnost se stává velmi pomíjivým pojmem. Už se prostě "nehodili do krámu". Svatá země byla ztracena, nové křížové výpravy byly příliš drahá sranda. I když bylo hezké, že o znovudobytí Jeruzaléma stále všichni snili, tak moc dobře věděli, jaké se s tím pojí náklady. Kniha je to velmi zajímavá, i když některými chvílemi se může čtenář ztrácet v záplavě jmen, která stále přibývají. Občas se v knize vyskytne historická nepřesnost (např. kouřové znamení při volbě nového papeže, kterého se však začalo užívat teprve až v době osvícenství). Nicméně je třeba říct, že psána (přeložena) vynikající češtinou ze staré školy (Pavel Eisner), čímž je vskutku oku lahodící pro každého milovníka češtiny, který se dnes (z moderních překladů) pouze chytá za hlavu.

kacaabba
09.10.2016

Taktéž netuším, nakolik je kniha pravdivá. Ale už samé líčení naznačilo, že pravda se občas halí do lži a lež do pravdy.... Nicméně příběh byl pro mne uvěřitelný a rozhodně se praktiky v knize zmiňované stále znovu a znovu používají.

pegascom
20.07.2016

Velmi zaujimave citanie, ktore Vas zavedie do stredoveku a jeho vtedajsich praktik - falsovania dokumentov, osocovania templarskeho radu a mucenia jeho clenov - jednym slovom uplne bezpravie. Vyobrazene je aj spolcovanie vysokych predstavitelov cirkvi so svetskou mocou. Kniha mi zmenila pohlad na slavnych Templarov.

Peleus
08.06.2016

Několik poznámek:

- Kniha se zabývá vzestupem řádu poměrně letem světem a soustřeďuje se pouze na jeho pád.
- Na můj vkus chybí objektivita. Okolí francouzského krále je vykreslené jednoznačně negativně, zatímco řád je tvořen téměř výlučně muži pevného charakteru a nezlomných morálních zásad.
- Na jednu stranu je pochopitelné, že zrovna tohle není smyslem knihy, která se pokouší popisovat zánik rytířů Templu, avšak bylo by mnohonásobně zajímavější dát popisované události do kontextu doby a zamyslet se nad tím, proč se Filip Sličný rozhodl takto zasáhnout a proč to učinil tak radikálním způsobem (odůvodnění jeho chamtivostí a závistí je dosti chabé).

Navzdory jisté jednostrannosti a zjednodušenosti jde o pozoruhodnou knihu, jež nepřiměje čtenáře litovat času s ní stráveného.

braunerova
26.01.2016

Převelice smutný příběh o lidské chamtivosti, zradě, krutosti a zbabělosti. A bohužel, i historicky pravdivý.

"Jakmile hranice dohořela, zahnaly stráže nečetné zvědavce, rozkopaly poslední zbytky nezuhelnatělého dřeva a rozsypaly popel obou popravených v pobřežním písku.
V noci vyhrabaly mniši z rumu kosti obou obětí , aby je skryli a uctívali jako ostatky svatých mučedníků."

Looka2
14.10.2015

90% Chvilku trvá zvyknout si na jazyk knihy.

Lucopatka
22.07.2014

Krapet mi tam ti biskupové, arcibiskupové a jiná cháska, splývali, ale osud templářského řádu sám o sobě je natolik zajímavý, že toto lze přehlédnout....

Tomislav
03.11.2013

Vynikajicí román o templářském řádu. Dalo mi velkou práci tuto knihu sehnat, nakonec jsem ji našel v jednom antikvariátu. Po přečtení jsem musel uznat, že to hledání za to stálo.