Templáři

Barvitá freska o slavném vzestupu a tragickém pádu rytířů Templu. Pod tyranií krále Filipa Sličného, v době plné intrik, scestné morálky i barbarství držitelů moci se z hrůzného násilí rodí mystická legenda o tajemstvích templářského řádu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29133/big_templari-9OS-29133.jpg 4.371
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Mht

Die Templer, 1935

Kniha Templáři

boxas

Tolik zášti, chamtivosti, mučení, ale i pevné víry a obětavosti... Smutná kniha.
Stojí za přečtení!

Abroš
01.09.2020

Pro mě informativní kniha o konci Templářů.Zajímavé skladby vět,rychlý spád,dobře se to četlo.O chování mocipánů katolické církve nemám a nikdy jsem neměl valné mínění,takže mě jejich odstřel Teplářů ani nepřekvapil.Zajímavá kniha.

pydla
06.08.2020

Zajímají Vás rytíři Templu a nebaví Vás dějepis? Překousnete-li překlad v mírně starší mluvě české, pak sáhněte po této knize. Krásný náhled do historie Templářů, zasazený kousek před osudným pátkem třináctého, kdy se král Filip zvaný sličný, jal uzmout bohatství templářských pokladnic. Kniha dokáže vtáhnout do děje, vcítít se do beznaděje velmistra Molaye a politiku tamní doby, sílu a moc církve a inkvizitorů, moc pera nad mečem, kouzlo překrucování slov i slabost a malost papeže, se kterým si král Filip pohrával jako s loutkou. Doporučuji.

Rihatama
18.06.2020

Ernst Sommer, syn židovského továrníka a kterého matka spáchala v Terezíně sebevraždu, psal. Psal novinové sloupky, psal historické romány. Psal, aby se vyrovnal se židovskou otázkou. Templáři toho nejsou výjimkou. A tak se nám před očima odvíjí drama hodné Shakespeara. Spíše než vzestupu, věnuje se Sommer detailně především pádu Templářů. Trudné čtení. Sommer za Kaspického Kladivem na čarodějnice příliš nezaostává. Detailní popisy scén mučení jsou až příliš plasticky popsané... Zhřešili chudí rytíři Krista a Šalomounova chrámu, když už nechtěli být chudí? Peníze přináší moc a moc rodí nepřátele. Pro templáře příliš mocné nepřátele. 12. st. byla dobou válek, vražd nebo třeba papežského schizmatu. A útrpného práva, jehož rozkvětu později tak přál brutální středověk. Templáři vyvstali jako pták fénix, aby po necelém století shořeli a obrátili se v prach, čemuž nezabránil ten, kdo jediný mohl. Nebo vlastně asi nemohl. Vždyť i papež je jen člověk. A papež Kliment V. byl zjevně člověk slabý a vydíratelný. Kolik tisíců lidí umíralo po staletí z pochybných důvodů tzv. hereze? A k tomu stačilo jen slovo. Podezření. Podplacený či jinak donucený svědek. Vskutku ďábelský nástroj v rukou mocných a církve. Nejednou jsem přitom vzpomněla na Jméno růže.

zuvacka
09.03.2020

Citat: slovo slabocha a Jidase je horsi nez otevrene nepratelstvi.

matej7838
20.07.2019

Jedna z těch vzácných knih, které dokáží přiblížit historii na dosah ruky. Udělat z ní zkušenost pochopitelnou současnému člověku. Skvělá, skvělá kniha. Ale není pro úplně slabé žaludky, místy jsem si přál, aby ta a ta pasáž už konečně skončila.

Jaruš7
10.05.2019

Česká literární stopa v zamlžených dějinách evropské víry.
Je rok 1314-5 v Čechách vládne Jan Lucemburský, ve Francii Filip Sličný, Templářský řád rytířů bohatne navzdory papeži i francouzskému králi. Ortel smrti pro rytíře je jen otázkou co jim vyslovit za vinu, a tak když se víra a pletichy mocných prolnou je z toho masakr, který ve Francii z posloupnosti historické je jistým způsobem zakletím. (Barolomějská noc, Francouzská revoluce)
Kniha je úžasně bohatě výpravná, všechny detaily jsou logicky i pocitově provázané, jako scénář z deníku templářů.
Je neskutečné, jak myšlenka nutné víry pro blaho duše těch nuzných , dokázala ďábelský zotročit duše těch v kněžském rouchu.
Vývoj k Viklefovi a Husovi (přesně za 100 let) je následkem rozmachu církevní moci.
Audiokniha skvělá.

Miro.slav
21.02.2019

Kniha bola spočiatku ťażkopádna, čakal som, že to bude nudné až do konca. Omyl. Ernst Sommer sa rozprávania o Templárskom ráde zhostil majstrovsky. Nie sme síce svedkami založenia tohto rádu v r. 1119 Hugom de Payens, a ani svedkami obdobia jeho najväčšej slávy. Dozvedáme sa iba trpký koniec, ktorý má na svedomí Filip IV. Pekný. Je až zarážajúce, že sa taký mocný rád vôbec podarilo zničiť a na hranici zomrel nielen Jacques de Molay, ale aj kopec rádových členov. Pre mňa rozhodne stálo za to si osviežiť dačo z histórie.