Templáři

Templáři https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29133/bmid_templari-9OS-29133.jpg 4 97 29

Barvitá freska o slavném vzestupu a tragickém pádu rytířů Templu. Pod tyranií krále Filipa Sličného, v době plné intrik, scestné morálky i barbarství držitelů moci se z hrůzného násilí rodí mystická legenda o tajemstvích templářského řádu.

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Mht

Die Templer , 1935

Killingjoke
03.03.2018 4 z 5

Kniha Templáři je historickou freskou, vykreslující vzestup a pád slavného řádu rytířů Templu. Už od první kapitoly, kdy jsou Templáři nuceni opustit obléhány Akkon a Svatou zemi je jasné, že se autor spíše soustředil na soumrak tohoto řádu a jejich závěrečné osudy, jež vyvrcholily zlopověstným pátkem 13. října 1307, kdy byl tento kdysi mocný řád válečných mnichů rozprášen a jejich velmistr následně upálen na kacířské hranici. Slavná léta řádu a jejich účast na dobývání Jeruzaléma je zde zmíněna pouze velmi krátce... Kniha Templáři jsou smutným příběhem o slávě a závisti, o bohatství a chamtivosti, jenž pro mne představuje jeden z nejsilnějších příběhu středověku a historie křesťanství. Jak už je zde zmíněno v komentářích, i já jsem měl z počátku problém s jazykem, jenž napovídá době napsání knihy, ale po pár stránkách jsem si na jazyk a překlad zvykl. Autor Ernst Sommer sepsal knihu okolo roku 1935 a co nejvíc se snažil přiblížit obecně přijímaným historickým faktům, na nichž se nic moc nezměnilo do dnešních dní. Jak už u mě bývá zvykem, kvituji, že kniha je skutečným historickým románem a i díky době svého sepsání tak postrádá dnes tak moderní prvky násilného přimíchávání fantasy žánru, či občas až úsměvných konspiračních teorií. Já oproti tomu chtěl prostý příběh z historie a toho se mi touto knihou dostalo vrchovatě.

navardu
16.01.2018 3 z 5

Moc mě nezaujala. Chci přečíst znovu, s odstupem času.

kacaabba
09.10.2016 5 z 5

Taktéž netuším, nakolik je kniha pravdivá. Ale už samé líčení naznačilo, že pravda se občas halí do lži a lež do pravdy.... Nicméně příběh byl pro mne uvěřitelný a rozhodně se praktiky v knize zmiňované stále znovu a znovu používají.

pegascom
20.07.2016 5 z 5

Velmi zaujimave citanie, ktore Vas zavedie do stredoveku a jeho vtedajsich praktik - falsovania dokumentov, osocovania templarskeho radu a mucenia jeho clenov - jednym slovom uplne bezpravie. Vyobrazene je aj spolcovanie vysokych predstavitelov cirkvi so svetskou mocou. Kniha mi zmenila pohlad na slavnych Templarov.

Peleus
08.06.2016 4 z 5

Několik poznámek:

- Kniha se zabývá vzestupem řádu poměrně letem světem a soustřeďuje se pouze na jeho pád.
- Na můj vkus chybí objektivita. Okolí francouzského krále je vykreslené jednoznačně negativně, zatímco řád je tvořen téměř výlučně muži pevného charakteru a nezlomných morálních zásad.
- Na jednu stranu je pochopitelné, že zrovna tohle není smyslem knihy, která se pokouší popisovat zánik rytířů Templu, avšak bylo by mnohonásobně zajímavější dát popisované události do kontextu doby a zamyslet se nad tím, proč se Filip Sličný rozhodl takto zasáhnout a proč to učinil tak radikálním způsobem (odůvodnění jeho chamtivostí a závistí je dosti chabé).

Navzdory jisté jednostrannosti a zjednodušenosti jde o pozoruhodnou knihu, jež nepřiměje čtenáře litovat času s ní stráveného.

braunerova
26.01.2016 5 z 5

Převelice smutný příběh o lidské chamtivosti, zradě, krutosti a zbabělosti. A bohužel, i historicky pravdivý.

"Jakmile hranice dohořela, zahnaly stráže nečetné zvědavce, rozkopaly poslední zbytky nezuhelnatělého dřeva a rozsypaly popel obou popravených v pobřežním písku.
V noci vyhrabaly mniši z rumu kosti obou obětí , aby je skryli a uctívali jako ostatky svatých mučedníků."

Looka2
14.10.2015 4 z 5

90% Chvilku trvá zvyknout si na jazyk knihy.

Lucopatka
22.07.2014 4 z 5

Krapet mi tam ti biskupové, arcibiskupové a jiná cháska, splývali, ale osud templářského řádu sám o sobě je natolik zajímavý, že toto lze přehlédnout....

Tomislav
03.11.2013 5 z 5

Vynikajicí román o templářském řádu. Dalo mi velkou práci tuto knihu sehnat, nakonec jsem ji našel v jednom antikvariátu. Po přečtení jsem musel uznat, že to hledání za to stálo.