Poslání Tomáše Münzera

Poslání Tomáše Münzera https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346736/mid_poslani-tomase-munzera-O50-346736.png 3 2 3

V roce 1524 vypuklo v Německu velké selské povstání, které pod rouškou náboženských hesel stalo se velkolepým pokusem o svržení feudálního řádu. Povstání se brzy rozšířilo do okolních zemí, jeho vůdcem se stal kazatel Tomáš Münzer. Proti měšťanskému reformátoru Lutherovi, který zprvu doporučoval feudálům, aby povolili sedlákům nějaké ústupky, přešel však brzy na stranu vrchností a vyzýval k nemilosrdnému potlačení bouří, stojí neohrožený revolucionář Münzer, který usiloval o ztroskotání tehdejšího vykořisťovatelského řádu a o vytvoření beztřídní společnosti. Revoluční hnutí bylo feudály potlačeno a T. Münzer roku 1525 popraven. - Román E. Sommera je románovým životopisem vůdce odbojného kacířského komunismu těchto let.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Československý spisovatel
Originální název:

Die Sendung Thomas Münzers


více info...

Komentáře (3)


Tony86
Tony86
20.10.2023 2 z 5

Kniha za 5 kaček. Po krátkém úvodu jsem ji bral s velkým očekáváním. Brzo jsem zjistil, ze románová složka je tady minimální a obsah hlavně historický. Nadto je sloh archaický a tak náročnější. Až posledních pár stránek, kdy jde do tuhého, mě probudily. Zbytek záživný moc nebyl.

braunerova
braunerova
01.05.2020 4 z 5

Autor je dobrý spisovatel, nudily mě jen přepisy dopisů a kázání. Poutavě jsou vylíčeny osudy charismatického kazatele Tomáše Münzera, který se považoval za pokračovatele husitů a hlásal okamžité zřízení království božího. Kniha začíná jeho působením v saském Cvikově v roce 1520, následuje Allstedt, Norimberk, revoluce v Mühlhausenu a selské povstání. Jeho vášnivá kázání proti církvi, knížatům a Lutherovi byla plná vulgarismů. Pro jeho učení o beztřídní společnosti a zrušení soukromého vlastnictví s heslem "vše je společné" je dnes považován za předchůdce komunismu. Konec knihy popisuje povstání Gaismara v Alpách.

"Pfeiffer byl přiveden k špalku. S opovržením odmítl zpověď a přijímání a zemřel, zdálo se, bez bázně a bez lítosti. Nikdo s ním nemluvil. Jeho vlastní ústa zůstala zavřena. Byl to demagog, ctižádostivý a bez velkých cílů. Münzerovi obrovité vise mu byli cizí. Ale dovedl zemřít jako větší muž, než jaký byl za života."


JulianaH.
JulianaH.
25.12.2019

Četla jsem na střední škole, v šestnácti letech. Z mého tehdejšího hlediska to byla kniha mimořádně náročná a těžko stravitelná. Nevím, jestli byl její židovský autor marxista, ale vybavuji si množství hospodářských faktů o tehdejší Říši.
Na druhou stranu mě tu zaujala úvaha, že Luther byl duch bytostně středověký: že patřil odeznívající době katedrál, nikoli renesanci. A nechyběly ani zmínky o kultuře, například o sochaři Riemenschneiderovi.
V závěru jsem odpočívala zbývající stránky a každá pro mě byla utrpením, ale i tady se mě dotkly protokoly zachycující, jak byl Münzer se svými stoupenci podroben útrpnému právu. Pamatuji si, jak mnou otřáslo, že byl stať i Heinrich Pfeiffer, bývalý učitel řečtiny. Ne, hlavy hovořící řecky by se odetínat neměly.

Štítky knihy

16. století Německo selská povstání, selské bouře

Autorovy další knížky

Ernst Sommer
německá, 1888 - 1955
1994  84%Templáři
1963  90%Vyděrač z poblouznění
1947  67%Mnich tourainský
1951  60%Poslání Tomáše Münzera
1937  70%Poselství z Granady

Kniha Poslání Tomáše Münzera je v

Přečtených3x
Knihotéce2x
Chystám se číst2x