mythos91 mythos91 komentáře u knih

Ve službách mocných Ve službách mocných František Niedl

Třetí pokračování nás opět zavede k událostem ohledně Beneše, který opravuje zničený Vřesov seč mu síly a lidé stačí. Chce z Vřesova vybudovat solidní hrádek, ale musí se bránit i nájezdu stále dotěrného Křiváka a jeho lidí. Druhá linie opět líčí nejen válečnické umění Wolframa Katzingera a jeho službu mladému Janu Lucemburskému. Krása…

02.04.2020 5 z 5

Růže a lev Růže a lev František Niedl

I druhé pokračování osob rodů z Olšové a Vřesova přináší napínavý příběh. Hlavní aktéři Beneš a Wolfram si tvoří svou pověst jako schopní stratégové a rytíři. Nějaká ta pomsta proběhla a rekové se pouštějí dál. Drsná doba si žádá silné paže, bystrý rozum a lstivost… To oni mají. Knihou jsem proplul hbitě jako rybka horským potůčkem a jde se na další díl. :-)

15.03.2020 5 z 5

Čas vlků Čas vlků Elisabet Nemert

Hezky napsaná kniha na pozadí 2. světové války z pohledu osudů několika lidí a dění skandinávských zemí. Rozšířil jsem si obzor a byl jsem překvapen, jak zažívali válečná léta právě tyhle severské země. Je to připomínka, jak kruté osudy zažívali lidé za války a je dobře, že toto téma je stále probírané a připomínáme si ho jako odstrašující případ.

10.01.2020 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Po přečtení série o Hynku Tasovi z Boru, která mě skutečně nadchla, jsem si vytipoval další sérii pan Niedla posazenou do středověku, a to Rytíře z Vřesova. V první knize série se objevuje několik příběhových linií, které se postupem času protínají a tak čtenáři popisují jednotlivé příběhy, které do sebe zapadají. Můžeme tak nahlédnout jak se asi žilo lidem v době po nástupu mladého Jana Lucemburského na trůn. Autor mistrným ovládáním slova velmi čtivě popisuje příběhy rodů z Vřesova a Olšové, které se dvojitou svatbou spojují. Už se těším na další díl, jak to bude s hlavními postavami pokračovat.

11.12.2019 5 z 5

Soumrak a prsten Soumrak a prsten Ivana Vízdalová

Kniha se dělí na dva základní oddíly: Ságy o bozích a Ságy o hrdinech. První část vypráví příběhy germánské mytologie, s popisem všech bohů, důležitých postav a předmětů v ní figurujících. Druhý oddíl vypráví o udatných bojovnících, králích, trpaslících a dalších postavách. Příběhy v celé knize doprovází krásná tématická ilustrace, ač jen černobílá, ale o to více s historickým zapůsobením. Krásná kniha.

29.11.2019 5 z 5

Blogové vyprávění téhle knihy mi úplně nesedělo, knihy o PCT jsem už nějaké přečetl a musím říci, že ta od Moniky Benešové nebo Leoše Šimánka mi jsou blíže. Nicméně Lucka má můj obdiv za to, že dokázala celou pacifickou hřebenovku absolvovat.

19.11.2019 3 z 5

Pokrokem k zániku Pokrokem k zániku Mnislav Zelený-Atapana

S panem Atapanou jsem viděl několik diskusních TV pořadů a rozhovorů v rádiu a jeho názory mne natolik zaujali, že jsem si pořídil tuto knihu. Kapitoly ohledně krajanů v Jižní Americe a politické články mne až tak neoslovili, ale o to víc se mi líbily témata ohledně globalizace a eseje a úvahy o způsobu života, jak píše pan Atapana, naší euroatlantické společnosti s přirovnáváním života jím bádaných indiánů v Amazonii. Skutečně se musíme zamýšlet nad tempem našich životů, nemocemi vyspělých států nebo zvyšující se výrobou všeho... do jakých výšin to vše směřuje. Jak autor popisuje, to pravou cestou do budoucna je cesta větší skromnosti a nespotřebovávat tolik... návrat ke kořenům a souznění s přírodou a jejími zákony.

17.10.2019 4 z 5

Napsáno v kameni II. Napsáno v kameni II. Hana Vanická

Kniha ve zkratce popisuje zajímavá historická nebo turistická místa. Slouží jako dobrý tip na výlet.

16.08.2019 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

Jako fanoušek historických románů, v současné době nejvíce se věnující vikinské kultuře, kdy mě uchvátili romány Bernarda Cornwella nebo Gilese Kristiana, jsem náhodně narazil na českého autora pana Niedla a řekl si: "Jo, to vypadá zajímavě, to si chci přečíst." A trefil jsem se přesně do černého. Literárně stavím tuhle sérii na nejvyšší pozice. I to, že se děj odehrává z velké části v Jižních Čechách kolem Prachatic a na Zlaté Stezce, jejíž části jsem s rodinou na několika dovolených na Šumavě absolvoval, na mě působí tak nějak nostalgicky a připadám si tak trochu součástí tohohle příběhu. Samotný Hynek Tas z Boru mi přirostl k srdci a tak se jen horko těžko s tímhle udatným rytířem loučím, na zmírnění žalu už vybírám první knihu Rytířů z Vřesova. Věřím, že zažiju opět strhující dobrodružství z téhle nelehké doby.

26.06.2019 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

I třetí kniha o putování Hynka Tase z Boru se nese v duchu předešlých knih. Stále děj strhující čtenáře odhalovat nové události, kterým hlavní hrdina musí čelit a jak se s nimi dokáže vypořádat. Tentokrát se objevují dvě časové linie: Tvrz Drkolná - leden roku 1421 (krátké kapitoly o rekonvalescenci Hynka po zranění) a hlavní linie od jara roku 1420. Opět výborná kniha.
Tas k Janu Žižkovi: " Ještě nikdy, co svět světem stojí, taková společnost nefungovala. Společnost, která nic neprodukuje, jen ničí a spotřebovává, se pohltí časem sama." (str.338)

16.06.2019 5 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Pokračování příběhu Hynka Tase se nese ve stejném duchu jako první kniha, děj už není v bezprostřední blízkosti krále Václava IV., který se pozvolna propíjí ke své smrti, nýbrž na jihu Čech na Vlkově a jeho okolí. Kniha je opět výtečným autorovým dílem, popisující události v téhle rušné a drsné době, misky vah se stále přehupují, takže čtenář lačně ukrajuje děj a zažívá trpká i veselejší období spolu s rytířem Hynkem. Opět paráda.

28.05.2019 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Tahle kniha mi prostě sedla, styl autorova psaní mi plně vyhovoval, oddaný charismatický rytíř, který bravurně vládne jak mečem, tak slovem. Líbili se mi i slovní obraty a mluva postav, které pasují do těchto středověkých let, čtenář má z knihy pocit skutečnosti a věrohodnosti. Doplnil jsem si také vědomosti ze začátku 15.sloletí našich dějin. Knihu jsem nadšeně zhltnul a hurá na další díl dobrodružství Hynka Tase z Boru.

15.05.2019 5 z 5

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Dobrá detektivka z 9.století, nechybí intriky, zvraty, tuhé boje…, navíc spousta postav a děje dle skutečných dochovaných událostí z této doby. Vyprávění z pozice hlavní postavy Wulfa mě vcelku bavilo, nicméně série Uhtreda z Bebbanburgu od Bernarda Cornwella u mě stojí na vyšším stupni.
„Až podsvinčata seznají kancův krutý osud, zavelí k boji a rozboří kotec.“

29.04.2019 4 z 5

Amerikou po hřebenech hor: Na koňské stezce z Mexika do Kanady Amerikou po hřebenech hor: Na koňské stezce z Mexika do Kanady Leoš Šimánek

Vyprávění autora o putování po pacifické hřebenovce se odehrává na chalupě v Orlických horách, kde s manželkou s pomocí diapozitivů líčí své rodinné putování bráchovi se švagrovou. Tenhle způsob podání příběhu s odbočkami na houbaření na chalupě mě spíš vyrušoval, ale po dočtení knihy musím konstatovat, že jsem se přes to přenesl a vychutnával si samotnou cestu, která je podpořena krásnými fotkami. Vyzdvihl bych zejména popis místní krajiny a způsob absolvování trailu celé autorovi rodiny, jenž mají dobrodružnou náturu v krvi a to prostě k vyprávění takové cesty sedí.

18.04.2019 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Čtení této knihy bylo pro mě nejen průřezem historických událostí 20.století, které jsem si osvěžil a doučil, byl to i veliký balík emocí, které jsem díky příběhu bratrů a jejich okolí zažil. Jak jsem ukrajoval děj knížky víc a víc, pociťoval jsem spoustu silných emocí… houževnatost, soudržnost, pokoru, skromnost… ale i nenávist, strach, lítost, beznaděj…
Knížka mě nutí zamýšlet se nad spoustou věcí. Vážíme si věcí, které v dnešní nad míru svobodné době máme? Z jakého důvodu jsou někteří lidé zlí a snaží se škodit ostatním? Proč nejsme spokojení s tím, co máme a hledáme něco víc? Takových otázek mi padá na mysl spousta.
Skutečně, tahle kniha by měla být zařazena do povinné četby hodin dějepisu, aby i současné a budoucí generace věděli, jak tvrdé osudy lidé v době totality zažívali.
Kandidát na knihu roku.

26.02.2019 5 z 5

Moje Pacifická hřebenovka Moje Pacifická hřebenovka Monika Benešová

Krásné čtení… alespoň na dálku z křesla domova jsem si užil tuhle drsnou dobrodružnou cestu. Monika má můj obdiv a uznání. Už v průběhu čtení, jak jsem hltal stránku za stránkou, jsem měl chuť sbalit batoh, nazout pohory a vyrazit na nějakou delší túru. Jediné co by se mi na knize víc líbilo je obsáhlejší popis právě procházenou krajinou.

19.02.2019 5 z 5

Drsný je zákon mé země Drsný je zákon mé země Tore Kvaeven

Autor popisuje velmi dobře čtivým jazykem život skutečně drsných chlapů vikinské éry a jejich cesty do Afriky. I když kniha nepřekypovala bitvami, a spousta stránek se odehrávala putováním „jen“ kolem afrického pobřeží a v podstatě se nedělo nic moc velkolepého, obratný popis krajiny, pocitů a celkového prostředí mě bavil. Nemálo času bylo věnováno setkání s místní faunou (zajímavé bylo setkání zejména s aligátory). V závěru nechybí i samotné větší bitvy s místními kmeny. "Kdo mečem žije, mečem zahyne".

14.02.2019 4 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Příběh Jarviho a jeho společníků byl velmi zajímavý a čtivý, jedna dějová linie a jednoduchost příběhu neubírá na zajímavosti knihy. Nicméně, jak autor na konci knihy popisuje, zacílení knihy je především na dospívající čtenáře, ale i tak si i starší čtenáři tento příběh vychutnají. Na další díly a vývoj Jarviho se rozhodně těším.

18.01.2019 4 z 5

Vraní kost Vraní kost Robert Low

Poslední díl přísežných bratrů mě nezaujal tolik jako předešlé knihy. Orm a jeho nejbližší spolubojovníci pro mě byli osobnostmi, kterým jsem při čtení fandil, ztotožňoval se s nimi a užíval si jejich dobrodružná putování. Hlavní postavou této knihy je namyšlený „spratek“ Olaf, který už se jako malý kluk projevoval v předchozích dílech, teď už řádně dospěl, né však charakterem, ale jen postavou a svaly. Nenaplnil tedy mé požadavky hlavní postavy. Nicméně čerpání autora z historických faktů přidává knížce kladné body a děj celkově je psaný pěkně. Takže suma sumárum průměr.

07.01.2019 3 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Ačkoli mám rád přírodu a příběhy o divočině, u téhle knihy jsem nebyl vtažen do děje jako například u Divočiny od Cheryl Strayed. Bude to nejspíš i tím, že jsem se s hlavní postavou neztotožnil a příběh není vyprávěn hlavním hrdinou, ale spisovatelem, který mapoval McCandlessovo putování a doplnil navíc svými zážitky, které byly v knize paradoxně pro mě zajímavěší než původní příběh.

04.11.2018 3 z 5