Pokrokem k zániku přehled

Pokrokem k zániku
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/387500/bmid_pokrokem-k-zaniku-dzK-387500.jpg 4 15 15

Během svého působení nejen v Latinské Americe Mnislav Zelený Atapana publikoval řadu článků v různých novinách, časopisech či na internetových stránkách. Tato kniha přináší výběr těch nejzajímavějších, které vyšly v letech 1970–2016. V jediném svazku tak máme možnost zachytit autorův vřelý vztah k Latinské Americe, amazonským indiánům, zpětně nahlédnout na politický vývoj v této oblasti prostřednictvím zpráv o revolucích, guerillách, narkomafii, superkorupci, Che Guevarovi, Chávezovi, Correyovi, Gabovi Marquézovi či Šakalovi. Autorovi není lhostejný ani politicko-ekonomický vývoj v Evropě a vyjadřuje se k problému globalizace, bere si na mušku úředního molocha EU i politickou korektnost, terorismus, migraci, naši politickou reprezentaci, lidskou neomalenost a nepokoru. I další témata jako xenofobie, kontinuita lidské existence na Zemi, drogy a smrt neodbytně pokládají otázku další existence a zániku naší civilizace.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pokrokem k zániku. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (9)

Akana
31.03.2023 4 z 5

Pan Atapana možná není úplně brilantní stylista a občas se skutečně nechá svést ke zjednodušujícím zkratkám, ale to nemění nic na faktu, že jeho pohled na současný stav naší civilizace se do značné míry kryje s mým. Už jen samotný titul je mi sympatický - termín "pokrok" si soukromě řadím mezi obzvlášť neslušná slova.
Jelikož se jedná o soubor článků, někdy se v knize nevyhneme opakování téhož. Nečekejte tedy nějaký souvislý a hloubkový kulturně-antropologický rozbor, spíš sérii reportáží, zamyšlení a postřehů na různá témata, z nichž ty z prostředí latinskoamerické politiky jsou kupodivu stejně zajímavé jako po čase trochu jednotvárná porovnávání indiánského a našeho pohledu na svět.

bosorka@
30.09.2022 3 z 5

Mnislav Zelený má své rezervy. Jednou z nich je extrémně idealisticky pohled na přírodní národy. Druhým z nich je zbytečný muzsky sovinismus. Přesto je určitě fenoménem ve znalosti a popisu indiánských kultur. Také je z jeho textů znát obrovská láska k těmto lidem a nadšení z nich. Jeho vyprávění a zkušenosti jsou fascinující a obdivuhodná, jeho názory je nutné prostě někdy vydělit dvěma někdy deseti. Tato kniha není to nejlepší co lze z jeho životní zkušenosti s indiány vyčíst nebo pochopit. Je v ní mnoho zjednodusujicich názorů a kontroverzních tvrzení.


a304
04.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Kapka strhne silný myšlenkový proud. Mladí si utvářejí názor, jak má vypadat jejich spokojený život. Porovnávají s realitou, kterou jim politici budují. Ve prospěch poklidného, spokojeného rodinného štěstí . Návratu k přirozenosti, lásce, dětem, domovu, pracovní realizaci v přátelském kolektivu. Rozpor: politici nepodporují udavačství, nekončící strach z budoucnosti, tvrzení že jsme ve válce..., nebrání projevovat vlastní názor, nedochází k mazání webů, kam vedou mladou generaci ke svobodě a prosperitě? Který politik je pro mír? Jen v míru můžeme v klidu přemýšlet, jednat, pracovat, usilovat plnit si své představy ... Začít je třeba teď, neignorovat svou odpovědnost, nedovolit pokračovat ve vývoji, který si nepřejeme. Pokud nezačneme teď, o to hůř.
Tuto knihu jsem četla po malých částech, jinak to nešlo. Doporučuji i nesouhlas se sdělením zaslouží respekt a uznání jiného pohledu na věc, jsme každý jiný a to je dobře.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (27. srpna - 9. září)

27.08.2018


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Pokrokem k zániku v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených14x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených1x
v Knihotéce11x
v Chystám se číst29x
v Chci si koupit9x