Mystifica Mystifica komentáře u knih

Humorná knížka, něco na způsob Forresta Gumpa. Vypráví příběh staříkova života, jenž se prolíná s dějem v současnosti, a shodou okolností se stařík nachomýtl v podstatě ke všem podstatným událostem Švédska 20. století.

16.02.2020 3 z 5

Zápisky o válce galské Zápisky o válce galské Gaius Iulius Caesar

Jednoduchým jazykem napsaná kniha o dobývání celé Galie, tedy je možno se dozvědět o národech přes Francii po Švýcarsko. Vzhledem k přísné popisnosti je těžší udržet pozornost po delší dobu. Taky některé pasáže jsou viditelná propaganda, ale je úžasné zjišťovat, jak ten svět před 2 000 lety byl vlastně stejný jako dnes...

24.02.2019 4 z 5

Vyhnanství Vyhnanství Simon Scarrow

Tímto dílem jsem do série nastoupila a byla jsem velice příjemně překvapena. Očekávala jsem lehkou četbu, ale navíc jsem dostala i různé myšlenkové rámce ohledně toho, jak to funguje v řízení. Dále, knížka pro mě byla dostatečně realistická, bez rušivých modernismů, což je pro mě u historických knížek důležité kritérium.

11.02.2023 5 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Poslední díl mě opět bavil, rozhodne víc než Zaklinac. Akorát ten konec mi připadal jako taková rychlovka, čekala jsem od nej trochu víc.

09.04.2022 4 z 5

Boží bojovníci Boží bojovníci Andrzej Sapkowski

Když jsem knížku začala číst, chvíli jsem si říkala, jestli jsem si nepopletla díly, protože začínala úplně jinak a na úplně jiném místě, než předchozí titul. Ale chytla jsem se. Ze začátku hrdinové zůstávali na jistém místě a moc mě to nebavilo, víc mi to sedne, když jsou hrdinové “na cestě”.
Opět mě to bavilo, řekla bych, ze politika je v knížce mnohem přístupnější než v Zaklínači. Trochu mě mrzelo, ze postavy, které byly v prvním díle drsňácké a tajemné, jsou najednou úplně obyčejné.

10.03.2022 4 z 5

Mluví k vám kapitán Mluví k vám kapitán Martin Moravec

Příjemně ubíhající knížka formou rozhovoru. Vrátila mě do doby, kdy jsem dělala do seminárky rozhovor s jiným dopravním pilotem a spoustu věcí jsem už věděla, ale přesto se člověk dozví další zajímavosti. Pan Hecl je zcela jistě velmi ambiciózní člověk a zajímavý vypravěč, určitě bych se nebránila nějaké populárně naučné přednášce naživo :)

31.01.2022 3 z 5

Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Kejklíř: Životní příběh Johanna Georga Fausta Oliver Pötzsch

Kniha mě bavila. Musím se hned na začátku přiznat, že jsem fanouškem faustovské tematiky. V této knížce sledujeme v podstatě celý život Johanna Fausta (nebo aspoň jeho první půlku - nedávno vyšel druhý díl, který jsem zatím nečetla). Já mám ráda takové romány. Je tam přiměřeně tajemna, středověké reálie mi připadaly dostatečně reálné. Je pravda, že úvod je roztahaný - ale to mi nevadilo. Spíš mi vadilo těch posledních asi 10 % příběhu, kdy Faust přijede do jednoho nejmenovaného města a poslední část je spíš jako laciný thriller. Nic neříkám, napětí tam je vybudované velmi dobře, ale hlavní záporák tam podle mého názoru ztrácí ohromnou část svého charismatu a stává se z něj v podstatě jen blázen, i když se čtenář ani na konci knihy nedozví jeho úplnou podstatu. Ten konec mě doscela mrzel, no :( Na druhou stranu se velmi těším na pokračování, které mám už objednané, tak uvidíme, zda autor bude pokračovat v té lince, kdy bude dělat z této postavy šílence a blázna, nebo se obnoví její tajemná aura a opět budeme krůček po krůčku hledat odovědi na otázku PROČ? Na kterou (stejně jako Faust) stejně nikdy odpověď nenalezneme...

21.06.2021 4 z 5

Dracul Dracul Dacre Stoker

První půlka je pomalejší, ale potom se knížka rozjede a myslím, ze děla původnímu dílu sedící prequel, či spin-off. Knížka působí dojmem, ze je ze stejné éry, jako původní Drákula a nejsou v ní nijak očividně zastoupeny rušící modernismy. Počítala bych ji do hororu částečně s náboženskými motivy. Ačkoliv Dacre samozřejmě exploituje slavné jméno svého předka, myslím ze kniha je provedena a do žánru zapadá.

28.05.2021 3 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Tuhle knížku jsem si chtěla přečíst hrozně dlouho už jen kvůli tomu, že mám rada romány ze starověkého Říma. Pak jsem ji taky dlouho četla. Není to špatná knížka, je to docela čtivé. Řím slouží jen jako kulisa ke vpodstatě seriálovému dramatu. Co mi na knížce vadilo je, že postavy jsou velice archetypální a každá má v podstatě jen jednu vlastnost. Třeba Petronius. To je vpodstatě ztělesnění dokonalého člověka (bráno optikou socialismu). Přečtěte si tu knížku 2x a fakt nenajdete jedinou špatnou vlastnost. A to stejné je i u dalších postav. Mají jen jeden účel, jednu vlastnost, jsou velmi černobílé.

12.02.2021 2 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Velmi jednoduchým jazykem převyprávěné severské mýty. Knížka je vhodná i pro děti - kromě některých sexuálně explicitních pasáží (haha). Překlapilo mě, jak je krátká. Je spíš opravdu jen "překladem" starých básní, než aby tam byla přidaná nějaká autorská licence a byl z toho román... pro lidi, co do teď o severských mýtech moc neslyšeli (jako jsem třeba byla já) je to super knížka do začátku, které velmi jednoduchým způsobem uvede do devíti světů Yggdrasilu a všeho okolo nich...

01.12.2020 3 z 5

Templářské dědictví Templářské dědictví Steve Berry

Knížku jsem četla asi třetí v pořadí, ale to u Malonovské série nevadí. Vzhledem k tomu, že už jsem pár knížek od Berryho přečetla, rozpoznala jsem už autorovo schéma a čekala jsem že udělá to, co i v jiných knížkách - vy, co Berryho čtete, jste to jistě taky čekali. Přesto jsem byla na konci TROŠKU překvapená... Knížka je čtivá, stejně jako další tituly od autora, přesto ale musím říct, že zrovna v tomhle dílu mi některé motivy i MOTIVACE připadaly až moc přitažené za vlasy. To ovšem na účelu knížky - lehce se pobavit - nedělá žádnou škodu.

11.09.2020 2 z 5

Sága rodu Forsytů 1-3 Sága rodu Forsytů 1-3 John Galsworthy

Ságu, respektive její první 3 díly, které byly sebrané v knížce s obrázkem Damiana Lewise, jsem přečetla ještě na gymnáziu. Je to čtivý příběh, který vypráví o několika generacích britské vyšší střední (třídy) na přelomu 19. a 20. století. Knížka mě moc bavila, ale řekla bych, že tady hodně záleží na překladu, který se vám dostane do ruky. Existuje jich mnoho verzí, lepších i horších.

02.04.2020 5 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Další pohádkový díl HP. Na druhém a třetím dílu bylo fajn to tajemno, že člověk se v podstatě dozvěděl až na konci kdo je hlavním antagonistou a tím si knížka čtenáře udrží. Pěkná pohádka pro děti i dospělé.

24.03.2020 4 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Bouřková sezona je jiná než zbytek ságy. Ano, je spíš podobnější povídkám. Děj je zaměřen na hlavní postavy a není přerušovaný, rozkouskovaný a neodehrává se v několika časových rovinách. Taky čtenář není zatížen politikou těch asi 20 království, která se v sáze vyskytují (v podstatě). Mně to tak vyhovovalo víc. Z počátku je do očí bijící výskyt "dospěláckých" věcí ve v podstatě "pohádkovém světě". Ale na tom je postaven humor a styl vyprávění. Za mě mnohem lepší než pozdnější díly původní ságy.

15.02.2020 3 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Kniha měla více děje než předešlé romány a lépe se tak četla. Přesto mám pocit, že na to, kolik je v knize stránek je zapamatovatelných událostí zoufale málo. Nic zajímavého, u čeho bych mohla říct "kniha byla o tomhle", tam pro mě není. Připadá mi, že jde v podstatě "24 hodin", kdy většina věcí, co se za ten den odehraje, je absolutně nevýznamná. Zaklínač (3) je úžasná hra, povídky relativně ujdou, svět je pěkně promyšlený, ale románový styl mu podle mě nesluší.

10.02.2020 2 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Čtivá, jednoduše napsaná knížka, přístupná pro široké vrstvy lidí. Není v podstatě důležité, že se to odehrává v 18. století, protože láska, intriky a boj o moc jsou věčné. Měla jsem to přečtené velmi rychle, členění na kapitoly je dobré pro lidi, co nechtějí nebo nemůžou přečíst víc textu najednou. Překvapilo mě, jak některé charaktery byly jiné od všech filmových zpracování.

13.01.2020 3 z 5

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Kniha popisuje děj hry. Člověk, kterého zajímá série, se dozví, co potřebuje, ale některé pasáže prostě jsou až komické, je to tak, hraní hry nemůže být přepsáno do románu. Nicméně v prvních dílech AC je příběh stravitelný a čtenář se vypraví na spoustu zajímavých míst.

18.12.2019 2 z 5

Sokrates Sokrates Josef Toman

Jsem ráda, že takové slavné osud jsou zpracovávány do románové podoby. Knížku bych přirovnala třeba k Jeho království od Waltariho, které převyprávělo biblický Nový zákon. Knížka mě chvílemi nebavila a navíc si myslím, že autor až moc okatě vyjadřoval svoje politické názory (sociálně demokratické, až moc sociálně, na můj vkus). Obecně jsem za tento typ literatury ráda, protože človšk pozná kus historie a vůbec se při tom nenadře, ale že by to bylo něco extrémně úžasného, to ne.

15.05.2019 2 z 5

Dvě dámy v tísni Dvě dámy v tísni Zdena Frýbová

Mě kniha bavila. Je pravda, že se časem opakuje, ale je přesto napsána živě a s humornou nadsázkou.

14.10.2013 3 z 5

Smrt krále Šumavy Smrt krále Šumavy Martin Sichinger

Čtivá kniha s nečekaným koncem. Odehrává se vlastně ve dvou liniích a dala by se snad zařadit k detektivkám. Chlapec se snaží odhalit pravdu o Králi Šumavy, jelikož to, jak byl prezentován za socialismu je podle lidí okolo něj zkreslené. Do toho se rozvíjí drama s chlapcovou novou spolužačkou. Dramatické vyvrcholení díla se nakonec paradoxně Krále vůbec netýká.

13.10.2013 4 z 5