myshichka myshichka komentáře u knih

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Esencia priemernosti v každom ohľade. Na jedno popoludnie fajn, ale k chválospevom sa nepripájam.

Autorka si vybrala zaujímavú tému, bohužiaľ ju ale nedokázala spracovať spôsobom, ktorý by ma uchvátil. Knihu zaplnila množstvom postáv, z ktorých väčšinu ani nestihla predstaviť tak, aby čitateľ chápal ich konanie v určitých situáciách.

Na môj vkus až príliš veľa klišé a stereotypov - obmedzenosť ľudí z amerických predmestí, temné tajomstvá skrývajúce sa pod povrchom slnkom zaliatej štvrti, dokonalé matky vs. voľnomyšlienkárske matky... To moralistické kázanie autorky ma vytáčalo neskutočným spôsobom. Ani sa nesnažila nechať priestor čitateľovi, aby si urobil vlastný názor. Hneď je jasné, kto je dobrý a kto je zlý, ktorej postave máme fandiť a koho naopak nenávidieť. Život nie je ale takto čiernobiely, aj keď by ho tak niektorí skrz stránky kníh chceli vidieť.

Autorka sa snaží vytvoriť protipól malomestskej obmedzenosti v postavách Mie, Pearl a Izzy, paradoxne ale tieto postavy dostávajú najmenej priestoru (Izzy takmer žiadny, okrem toho že zapáli barák a utečie z domu je asi podľa autorky úplne nezaujímavá).

15.01.2019 2 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Knihu som prvýkrát čítala v roku 2012 a už vtedy ma strhla svojou atmosférou. Postupom času síce detaily príbehu zapadli, ale pocity z čítania zostali. Od tej doby ma viackrát napadlo, že by som si ju chcela prečítať znovu. Lenže jej dĺžka vyžaduje dosť významnú dávku odhodlania, takže to dopadlo tak, že som sa k nej dostala až po takmer deviatich rokoch, zatiaľčo medzičasom na mňa trpezlivo čakala v poličke.

Neslávne známa Franklinova expedícia je vďačným námetom na horror. Už len tá predstava, akou strašnou smrťou asi umierali jednotliví členovia posádky v nehostinnej arktickej divočine bez výhľadu na záchranu, je dosť na to, aby človeku prešli zimomriavky po chrbte. Z dnešného pohľadu sa javí, že výprava bola od začiatku odsúdená k nezdaru, vďaka mnohým nešťastným krokom i náhodám, ktoré nakoniec dohromady spečatili jej osud...

Dan Simmons píše bravúrne a človek ľahko podľahne pocitu, že číta popis skutočných historických udalostí. Je vidieť, že si autor dal záležať a naštudoval množstvo materiálu nielen o Franklinovej expedícii, ale i iných polárnych výpravách, pretože tam kde to ide, drží sa známych faktov. Musím skonštatovať, že pri druhom čítaní som si tieto pasáže omnoho viac užila, naopak ma príliš nenadchla nadprirodzená stránka príbehu. Trochu väčší zmysel som v nej objavila až po prečítaní úplného záveru. Ale aj tak by som sa bez "príšerky" asi v pohode zaobišla, za mňa je omnoho silnejším prvkom príbehu holá realita prežitia v nemožných podmienkach a hrôza z toho, kam až je človek ochotný zájsť.

11.03.2021 5 z 5

Rituál Rituál Adam Nevill

Tak toto sa autorovi fakt nepodarilo. Asi ho v polovici písania uniesli mimozemšťania a vymazali mu pamäť, takže zabudol, akúže knihu to vlastne písal... inak si to neviem vysvetliť.

Film som videla vopred a tá ponurá atmosféra švédskych lesov na mňa zapôsobila tak, že som sa pustila do knihy. Nečakala som, že ma po zhliadnutí filmu niečím ešte prekvapí, ale prekvapila. Ale postupne. Začalo to dobre, presne tá bezútešná, upršaná príroda, kempovanie a polievka zo sáčku uvarená v nahnedlej brečke z potoka, smrad mokrých handier a zatuchlých ponožiek z celodenného pochodu... do toho samozrejme nervy hrdinov našponované ako lanko držiace stan, prvé vzájomné konflikty, staré krivdy. Hlavne z tej predstavy prehnilej chatky hlboko v lesoch, odkazujúcej na akési pochybné rituály, ma krásne mrazilo.

Vlastne prvej časti nemám moc čo vytknúť. A myslím, že kniha tam mala skončiť a bolo by to na solídne 4*. Miesto toho sa ale vydala na akúsi delirickú afterparty plnú nekonečného, nezmyselného tlachania. Pre mňa tým vlastne aj skončila, pretože v tom kolotoči totálne nablblých postáv a ich nekonečných kecov sa dalo akurát tak doskákať v zrýchlenom slede k záveru. Ani ten to ale v mojich očiach už moc nevylepšil.

(prečítané v angličtine)

06.02.2021 2 z 5

URaNovA URaNovA Lenka Elbe

Asi taký pocit, ako keď sa vám sníva sen, v ktorom sa veci vymykajú bežnému chápaniu, ale vám to napriek tomu dáva dokonalý zmysel...
Tým najlepším spôsobom "divná" kniha, kde nie je núdza o prekvapenia.

03.10.2020 5 z 5

Daisy Jones & The Six Daisy Jones & The Six Taylor Jenkins Reid

Podľa popisu som čakala knižnú pecku, bohužiaľ som dostala len akúsi plytkú, neuveriteľne prehypovanú zlátaninu. Mám skoro pocit, akoby som čítala inú knihu, než všetci ostatní. Snažím sa nájsť na tom aspoň niečo pozitívne, ale nenachádzam... okrem toho, že to skončilo.

Atmosféra a duch doby (na čo som sa najviac tešila) nula, napriek tomu, že sa kniha odohráva snáď v najturbulentnejšom období vývoja rockovej hudby, dobe nesmrteľných nahrávok a legendárnych kapiel, mohla by sa rovnako odohrávať v akejkoľvek inej dobe. Len preto, že postavy drogujú ako o závod, to ešte nie sú "sevntís".

Štýl rozprávania nebol zvolený príliš šťastne, v rozhovoroch úplne zanikla akákoľvek chémia či emócie postáv. Tú "rozorvanosť" som im teda nežrala ani trochu.

Myslím, že by príbeh rozhodne vyznel inak ako film/seriál.

08.10.2020 1 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Po knihe som siahla len z toho dôvodu, že vyhrala na Goodreads v kategórii najlepší horror roku 2022. Bohužiaľ kníh s nálepkou horror/thriller, ktoré sú ako cez kopírák vychádza v poslednej dobe neskutočné množstvo, tak možno preto už ma v dobrom zaujme len máloktorá. A táto to skutočne nebola. Na začiatku to možno vyzeralo dobre, ten nápad s obrázkami, ale veľmi rýchlo začalo byť jasné, že to nebude taká pecka. Postupne sa to celé rozsypalo, asi ako polámané pastelky... koniec teda wtf, nebudem ale spoilovať. Čo mi ešte fakt vadilo bola neskutočne otravná a plochá hlavná postava "s traumatickou minulosťou", tá je už takým evergreenom v tomto type literatúry, že už len nedočkavo čakám, kedy konečne niekto príde s niečím originálnym a dostatočne úspešným na to, aby sa po ňom mohli zase všetci wannabes opičiť.
Verdikt - ako dovolenkové čítanie ok, najlepší horror roku teda možno pre ľudí, ktorí v roku 2022 prečítali jedinú knihu a to túto.

31.10.2023 2 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Moje očakávania boli skutočne vysoké. Fantasy odohrávajúca sa v svete inšpirovanom severskými ságami, to beriem! Navyše negatívne hodnotenie aby tu človek hľadal s lupou, všade samá chvála. Až príliš dobré na to, aby to bola pravda...?

Ak sa vám táto kniha páčila, tak prestaňte v tejto chvíli čítať, inak vás akurát naštvem.

Prvým problémom bol teda už samotný rozsah. A to hovorím ako človek, ktorý dá kľudne 500 strán za deň, ak za to stoja. Tu mi miestami prišlo, že by sa dali vyhádzať celé kapitoly a zápletka by vôbec neutrpela. Na druhú stranu, aj takých tristo strán prázdneho tlachania by asi bolo príliš.

Čím sa dostávam k ďalšiemu kameňu úrazu. Na to, že sa má jednať o originálny, do detailu premyslený svet (povedal kto...?), tak vysvetlení a reálií je tu žalostne málo. Chvíľami mi prišlo, že to celé stojí na nekonečných dialógoch a myšlienkach postáv. Akoby sa ale odohrávali vo vzduchoprázdne. Pokiaľ bolo autorkiným zámerom trúsiť náznaky a nechať čitateľa čakať na "veľké finále" v treťom dieli, kde to zázračne všetko začne dávať zmysel, tak beriem, je to jej právo. Ale bohužiaľ to už sa nedozviem. Nemám chuť púšťať sa do ďalšieho dielu, iba ak vo výnimočnom záchvate masochizmu.

Čo tam máme ďalej? Aha, hm, tretia osoba. Niežeby ma nejak zvlášť urážala, to nie. Ale ten rozprávač, ktorý všetkým postavám vidí do hlavy a neustále popisuje, ako sa cítia, čo si myslia, ma neuveriteľne nudil. Všetky intrigy tým vlastne strácajú na zaujímavosti, pretože celú dobu vieme, kto je zlý a kto dobrý.

Apropo, postavy. Hirka mi už od prvých viet bola nesympatická a tohto dojmu som sa už bohužiaľ nezbavila. To neustále poukazovanie na jej výnimočnosť. Až moc nasilu originálna. Nemá chvost. Neovláda Silu. Na to, že mala mať pätnásť rokov, správala sa a myslela ako desaťročné decko. V momente, ako sa na scéne v druhej kapitole zjavil Rime, bolo mi už všetko jasné. Ďalšia červená knižnica oblečená do fantasy hávu.

SPOILER!!! Ak som to pochopila správne, tak hlavný konflikt príbehu je, či on splesnivie, ak budú mať spolu sex?! Vážne? VÁŽNE?!

Všetky postavy sú síce neuveriteľné klišé, ale Rime asi najviac (biele vlasy, vlčie oči, zachádza s mečom... kde som to len už... ...?) Asi som už vyrástla z báchoriek, ako sa mocný, chladnokrvný bojovník zamiluje do neuveriteľne infantilnej hlavnej hrdinky.

25.08.2018 1 z 5

Hlubina Hlubina Jozef Karika

Pri čítaní Trhliny i Strachu ma úplne príjemne mrazilo, tešila som sa na podobný zážitok. Za mňa tu bola perfektne vykreslená bezútešná atmosféra doby a rozorvaný osud hrdinu, až mi pripadá ako škoda, že sa autor nedržal "obyčajných" vrážd a musel tam byť aj nadprirodzený element - a vysvetľovanie princípov jeho fungovania aj tak zabilo akúkoľvek mysterióznu atmosféru, ktorú mal navodiť.

13.01.2024 3 z 5

Poslední oběť Poslední oběť Riley Sager (p)

Knihy od tohto autora sú pre mňa číra guilty pleasure. Človek vie, že číta brak, ale je to väčšinou tak strhujúce a zábavné, že sa to nedá odložiť. Bohužiaľ The House Across the Lake je jeho zatiaľ zďaleka najslabšia. Hlavná hrdinka, ktorá špehuje manželský pár v dome naproti a do toho pije ako dúha (pretože... wait for it... traumatická minulosť!) je na facku. Autor očividne nedokázal vymyslieť iný spôsob, ako rozvinúť zápletku, než nacpať tam otravnú, večne ožralú stalkerku, ktorá je presvedčená, že niekto spáchal zločin, i keď nemá jediný dôkaz a vlastne si polovicu vecí, čo včera robila ona, nedajbože ktokoľvek iný, ani nepamätá. Dúfala som, že sa príbeh aspoň nejak zaujímavo vyvinie s ďalšími zvratmi... bohužiaľ nie, od polovice sa to už ani nedalo poriadne čítať, až sa to nakoniec zvrhlo v niečo úplne iné, čo sa bez spoileru moc popísať nedá. Podobný nápad by dokázal uveriteľne podať tak maximálne Stephen King, bohužiaľ tu to nefungovalo.

Edit: po tom, čo som práve dočítala jeho aktuálne najnovšiu knihu (The Only One Left, v češtine zatiaľ nevyšla) musím povedať, že sa vyplatí dať mu ešte šancu, aj keď som váhala, trochu som si vylepšila mienku. Asi mal práve tvorivú krízu, keď písal toto

18.11.2023 2 z 5

Ztracený slib Ztracený slib Kate Morton

Mohlo by sa zdať, že cez 400 strán je príliš, ale autorka píše naozaj zaujímavo. Chvíľu mi to síce trvalo, ale nakoniec ma kniha strhla. O to viac ako studená sprcha na moje nadšenie zapôsobil vyumelkovaný záver, ktorý som bohužiaľ vytušila z náznaku niekoľko strán vopred a do poslednej chvíle dúfala, že autorka nesiahne po tomto lacnom zvrate. Bohužiaľ siahla, inak by som kľudne dala 4*.

31.10.2023 3 z 5

Erebus - Příběh ztracené lodi Erebus - Příběh ztracené lodi Michael Palin

Erebus a Michael Palin - v momente ako som v kníhkupectve zahliadla tieto dve mená pokope, po knihe som doslova skočila. Osud Franklinovej expedície, kde skončila aj púť Erebu, je desivý a fascinujúci zároveň. Tu sa autor rozhodol popísať celú históriu lode, čo možno znie ako zaujímavý nápad, ale v tomto prípade sa ukázal ako nie zrovna šťastný. Myslím, že by knihe prospelo skrátenie úvodných mierne nezáživných kapitol a ponechanie väčšieho priestoru pre skutočne zaujímavé časti (z tohto uhlu pohľadu by sa ale kniha korektne mala volať "Erebus a Terror", pretože lode boli v podstate nerozlučné až do svojho tragického konca).

Autor neprináša v zásade žiadne nové informácie, ale to sa samozrejme od niekoho, kto nie je vedec, ani nečaká. Históriu korení vlastnými zážitkami poskromne, takže vo výsledku tieto pasáže vyznievajú dosť zbytočne. Škoda, že som po knihe nesiahla v originále, možno by som si tak jeho štýl písania viac užila.

Miestami odfláknutý preklad ma trochu rušil, čo rozhodne nie je Palinova chyba...

18.02.2021 4 z 5

Hora mrtvých Hora mrtvých Jeremy Bates

Záhada Djatlovovej expedície ma fascinovala od prvého momentu, ako som na ňu niekde na internete natrafila. Okolnosti, za ktorých zahynulo v roku 1959 deväť ruských turistov na úpätí Hory mŕtvych, sú minimálne znepokojivé. Už len z výčtu faktov človeka mrazí do špiku kostí.
Bohužiaľ rovnaký pocit sa nedostavil pri čítaní tejto knihy. Teória, ktorú si autor vybral na spracovanie, je z tých... no povedzme slabších. Na poriadne temný horror by to chcelo viac psychológie a napätia, toto bolo predvídateľné až hanba. Určitým spôsobom ale kniha mala spád a čítala sa relatívne rýchlo.
Autor sleduje dve časové línie, z toho "historická" je síce zaujímavejšia, ale omnoho viac priestoru dostáva samozrejme moderná línia (vrátane totálne zbytočných flashbackov hlavného hrdinu, ktoré nemajú v príbehu absolútne žiadny význam).
Toto bola moja druhá kniha zo série Najdesivejšie miesta sveta - a síce to znie ako zaujímavá myšlienka, musím konštatovať, že aj v tomto prípade spracovanie dosť zaostáva za očakávaním. Možno je to práve tým, že holá realita, v ktorej naplno pracuje strach z neznáma, je desivejšia než akákoľvek fikcia.

28.09.2020 3 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Bezradnosť autora nad rozpadom vzťahu čuší z celej knihy. Látky na plnohodnotný román je tu totiž tak žalostne málo, že si musí vypomáhať kadečím. Asi preto tie články z novín či citácie iných diel. Toľko papiera by sa ušetrilo, keby sa vyhádzala vata...

Zbytok knihy je v podstate mozaika všednodenných situácii rozprávaná miestami otravne vyumelkovaným štýlom. Nina ako postava je úplne o ničom, plochá a bez života, kapitola písaná z "jej" pohľadu je čistá paródia. Vzhľadom k tomu, že bola autorovou životnou láskou (prečo inak o nej písať, ak by bola len jednou z mnohých), čakala by som viac než len kartónovú podobizeň.

Jedno knihe nemôžem uprieť, a to je fakt, že autor dokáže zachytiť genius loci miest, kde sa príbeh odohráva, či už Brna, Krakowa a ďalších. To bolo asi jediné, čo udržiavalo moju pozornosť v priebehu čítania.

06.09.2020 2 z 5

Mrazivé světlo Mrazivé světlo Yrsa Sigurðardóttir

Skutočne napínavý thriller, kde vrahom až takmer do poslednej chvíle môže byť ktokoľvek. Plusom je "duchárska" atmosféra, úplne ma príjemne mrazilo z tej predstavy lávových polí zahalených do hmly, ktorou sa nesie ponuré kvílenie. Oblasť, kde sa príbeh odohráva, som navštívila osobne, možno preto to na mňa zapôsobilo. Otravný bol popis súkromného života Tóry, našťastie ho tam bolo skôr poskromne. A ešte som teda nechápala, prečo sa jej všetci tak ochotne zverovali so všetkými detailami prípadu, pôsobilo to skôr ako keby polícia bola úplne neschopná a potom príde akási právnička a celé to rozlúskne... nečítala som prvú knihu v sérii, tak mi možno uniká kontext.

18.11.2023 4 z 5

Strážci majáku Strážci majáku Emma Stonex

Zaujímavý námet, ktorým je zmiznutie troch ľudí z odľahlého majáku bičovaného oceánom inšpirované skutočnými udalosťami. Bohužiaľ i keď sa to zo začiatku rozbiehalo sľubne, tajomná atmosféra sa pomerne rýchlo rozplynula. Kniha sa obšírne zaoberá totálne nudnou a predvídateľnou linkou "súčasnosti", kde sa rozpitvávajú vzťahy medzi partnerkami troch zmiznutých strážcov a to, ako sa s tragédiou vyrovnávali. Kostlivci postupne vypadávajú zo skriní... Žiadne wow sa ale nekonalo, kniha dosť zaostala za očakávaním. Vadili mi niektoré nezodpovedané otázky (akú rolu vlastne v príbehu zohral "návštevník"?) a za mňa dosť neuspokojivý záver.

07.11.2021 3 z 5

Mizející země Mizející země Julia Phillips

Autorka píše naozaj zaujímavo, kniha však je skôr zbierkou poviedok než románom. Niečo ako zápletka tu existuje len v náznaku a je ňou zmiznutie dvoch sestier, ktoré sa rôzne vynára v životoch iných postáv. Kniha je rozdelená na kapitoly pomenované podľa mesiacov v roku a v každej z nich sa nám predstavuje nová hlavná postava. Príbehy sú písané dosť poeticky a väčšinou postrádajú akékoľvek rozuzlenie. Spočiatku som si myslela, že do seba nakoniec osudy nejak zapadnú, ale to sa nekonalo. Nie je to zlá kniha, ale tvári sa byť niečím, čím nie je - nálepky ako detektívka či thriller sú úplne vedľa. V skutočnosti je to kniha poviedok o ľuďoch, ktorým vstúpi do života tragická udalosť. Spája ich téma straty - postavy strácajú pôdu pod nohami, odtiaľ názov knihy.

31.10.2021 3 z 5

Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

(prečítané v originále)

Po dlhšej dobe som si pustila oscarový Master and Commander a na základe môjho obnoveného nadšenia pre túto dobu a námornú tématiku sa rozhodla dať sérii Patricka O'Briana aspoň šancu (aj keď ten zoznam 20 kníh ma spočiatku vydesil). Lode ma vždy fascinovali, zvlášť staré plachetnice, takže googlenie námorníckej terminológie, študovanie nákresov lodí a podobne zabralo možno raz toľko času, čo čítanie, ale rozhodne neľutujem. Veľmi oceňujem, akú si dal autor prácu s reáliami, a bola by teda škoda knižku preletieť a zamerať sa len na napínavú akciu. A že napínavá skutočne je! Vôbec som nečakala, že ma viac než 400-stránková kniha tak strhne, že ju zhltnem na pár posedení. Postavy mi už po prvom diele prirástli k srdcu a už teraz mám pocit, že tých 19 nasledujúcich dielov mi bude možno aj málo. Okrem toho autor nešetrí v priebehu knihy ani humornými scénami či ironickými poznámkami, čo taktiež oceňujem.

Musím ale povedať, že toto prekladať by som skutočne nechcela! Vlastne neverím ani tomu, že by to niekto dokázal preložiť tak, aby som z prekladu mala rovnaký pôžitok ako z originálu... bohužiaľ ukážky v češtine ma v tomto názore utvrdili.

17.03.2021 4 z 5

Černá krabice Černá krabice Joe Hill (p)

Nie je to úplne typický duchársky horror, skôr by som to charakterizovala ako "horrorovú road story". Žiadne zimomriavky sa nekonali, kniha ma v prvej tretine dosť nudila a uvažovala som nad tým, že ju odložím, možno som čakala niečo trochu iné. Dala som tomu nakoniec šancu a od polovice už som sa nemohla odtrhnúť - Joe Hill písať vie, svoju genetickú výbavu len tak nezaprie. Skoro ako keby som sa vrátila do puberty, keď som hltala "kingovky". Ani tak nie kvôli deju samotnému, ale kvôli tej dokonalej atmosfére amerického juhu, ktorú príbeh rozhodne nepostrádal... Vývoj postáv bol nakoniec tiež zaujímavý (aj keď s trošku predvídateľným koncom). Ale možno najväčšiu rolu v tom, že som knihu neodložila, zohrali "nemé tváre" Angus a Bon :) Aj keď Jude sa v mnohom choval ako arogantné hovado, vykreslením jeho vzťahu k zvieratám ho autor šikovne "poľudštil".

04.01.2021 4 z 5

Má temná Vanessa Má temná Vanessa Kate Elizabeth Russell

Skvelá kniha, ktorá sa mi zaryla hlboko pod kožu a asi tam chvíľu zostane, je v nej totiž množstvo materiálu na premýšľanie. Dynamika vzťahu medzi manipulátorom a obeťou je tu vykreslená mrazivo dokonale, až sa mi nechce veriť tomu, že si autorka niečím podobným sama neprešla.
Zážitok z čítania mi trochu kazil akurát miestami kostrbatý preklad a početné preklepy.

02.10.2020 5 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

3,5* Nebolo to zle napísané, ale určite by sa dala celá kniha tak o tretinu skrátiť. Za mňa priveľa hluchých miest, kedy hrdinka akurát pije a čumí z okna, pije a čumí z okna... Zaujímavý nápad so zločinom a svedkyňou, ktorej kvôli jej minulosti nikto neverí. Sklamal ma bohužiaľ záver, ktorý som už vopred tušila (po tom, čo sa postupne vylúčili všetky ostatné možnosti prakticky nezostávalo nič iné), ale bolo to proste príliš vykonštruované a na efekt. Trauma hlavnej hrdinky bola popísaná tak strhujúco a uveriteľne, že mi do toho ten obrat inej postavy vôbec nesedel a nedával zmysel.

12.11.2021 3 z 5