Velitel šalupy

První z příběhů, které mnozí považují za největší kdy stvořenou sérii námořních historických románů. Začíná navázáním přátelství mezi kapitánem britského královského válečného námořnictva Jackem Aubreyem a Stephenem Maturinem, který se stává lékařem na jeho lodi. Kniha poskytuje snad veškerá akční vzrušení, jež si lze přát u historického románu, avšak navíc má kvality, díky nimž autor daleko předstihl své rivaly: podrobný popis života na palubě válečné lodě z časů admirála Nelsona. Způsob, jakým O´Brian líčí dobové prostředí, je bezchybný, a proto čtenář vnímá tehdejší reálie velice intenzivně....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/331153/velitel-salupy-xJj-331153.jpg 4.466

Námořní dobrodružství Aubreye a Maturina 1.

Dobrodružné, Romány, Historie
Vydáno, Talpress

Master and commander, 1969

Kniha Velitel šalupy

stdriverlc

Absolutně mi nesedí styl českého překladového projevu, kterým je kniha psaná. A to filozofování? Za mě spíš dějové lince škodí...Ne tohle mi fakt nešlo. Věhlasná série, pro kterou však bohužel nemám pochopení a po přečtení prvního dílu ani nemám chuť se pustit do dalších.

Finskej

Patrně by to mohla být příjemná dobrodružná kniha, ovšem český překlad jí dost ublížil a je zarážející, že některé očividně podivné dialogy, v nichž repliky mezi postavami zkrátka nedávají smysl, nikoho nezarazily, než došlo k tisku. (A na rovinu: nejen repliky a dialogy mají tento problém.) V druhém díle je to ještě horší a i když od třetího dílu dál už to není tak příšerné, v pořádku to není nikdy. Minimálně do pátého dílu, pak jsem došel k závěru, že pokračovat nelze a je třeba anglického originálu.

zd0981
30.07.2018

Občas zdlouhavé popisy a filozofování, jinak docela vtipné, zábavné a čtivé...

kyssling
05.08.2017

Skvělá námořní "mayovka". Počítám, že na základce by se spisovatel řadil po bok Karla Maye Julese Verna. Kdyby mě mohl někdo půjčit druhý díl byl bych neskonale vděčný :-) (v antikvariátech ani knihovnách žel není k dispozici).

BarryBlack
04.07.2017

„Haló, pane!“ zavolal Mowett. „Myslel jsem si, že budete tady. Přinesl jsem vám dort.“
„No né, díky, díky, díky!“ zvolal Jack. „Teď zjišťuji, že mám hlad jako vlk.“ Okamžitě si kus ukrojil a pustil se do něj. Jak neobyčejně se válečné námořnictvo změnilo, pomyslel si, a ukrojil si další. Když on byl poddůstojníkem, nikdy v životě by mu nepřišlo na mysl oslovit svého kapitána, a už vůbec ne přinést mu dort. A i kdyby ho to napadlo, tak by to za nic na světě neudělal.

PavelT
31.03.2017

Skvělý námořní román, který navíc člověka poučí o lodích a námořnictvu doby napoleonských válek.

Ládja
13.11.2016

Konečně jsem se ke knize dostal a konečně jsem ji koupil. Nelituji a jsem rád. Skvěle napsané a popsané prostřední lodi a doby. Byla to zvláštní doba, z dnešního pohledu, ale byla to doba, kdy pořád vládla čest a kamarádství a uznání umění někoho jiného. Člověk by věřil, že pan autor na nějaké takové lodi aspoň nějakou dobu pobýval. Doporučuji. Už jen z toho důvodu, že nějaké podobné téma v dnešní literatuře chybí. Samé severské detektivky, samé ženské románky, ale dobrodružství z hladiny moře?...musel jsem si ještě během čtení pustit film, hodně se liší, ale má to své kouzlo a nějaké náznaky ve filmu po přečtení knihy člověk lépe pochopí. Snad se mi brzo podaří dostat do ruky další z dílů a snad se Talpress rozhodne udělat větší náklad a dát ho normálně do prodeje za nějakou rozumnější cenu.

IYv
14.04.2016

úvod, kdy autor popisuje loď se všemi plachtami, způsob života na lodi (36 cm prostoru na spaní!), způsob bojů a vůbec všechny taje námořnického života-tohle jsou věci, které mě baví