mysa.cek mysa.cek komentáře u knih

Vianočné prasiatko Vianočné prasiatko J. K. Rowling (p)

Ak má byť Vianočné prasiatko reparát, po nie celkom vydarenom Ikabogovi, tak tentokrát má pani Rowlingová jednotku! Kam zmizli veci, ktoré sa stratili? A čo sa stane s tými, ktoré už nikto nepotrebuje? Krásny, dojímavý príbeh, nechýba mu dobrodružstvo. Veľmi sa mi páči hodnotové ukotvenie príbehu a oceňujem aj "zero waste" posolstvo, ktoré pozorný čitateľ medzi riadkami určite nájde.
Máličko mi prekážal motív rozvodu, nového maminho frajera a protivnej nevlastnej sestry...podľa mňa by sa bez toho príbeh zaobišiel. Ale to už je asi taký "rowlingovský" štandart. Napriek tomu ma kniha príjemne prekvapila, potešila a pohladkala po dušičke :)

02.11.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Čakala som ďalšiu knihu podobnú tým, čo som o holokauste čítala. Ale Hana ma zasiahla úplne iným spôsobom..tá atmosféra a hmla, čo Hanu obostiera,
mi holokaust sprítomňuje oveľa intenzívnejšie ako naturalistické opisy nacistických zverstiev.
A skrýva pre mňa veľmi dôležité posolstvo...buď vľúdny k divným ľuďom. Nikdy nevieš, čo sa skrýva za chlpatými, suchými kôrkami vo vreckách...

08.03.2019 5 z 5

Muž menom Ove Muž menom Ove Fredrik Backman

nikdy to nevzdávaj, život vie prekvapiť :)

23.07.2021 5 z 5

Potulky s Charleym Potulky s Charleym John Steinbeck

Steinbecka mám fakt rada.. a rada sa túlam. toto je nebo! pre knihomoľa v túlavých topánkach je to dokonalá knižka.

23.09.2020 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Silná, magická, mystická..všetky sme stvorené prírodou a každá z nás má v sebe kúsok bohyne. Len ho objaviť.. a rozhodnúť, ktorým smerom necháme tú energiu plynúť.

07.03.2019 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

skvelé! orwellova 1984, desivo známe reálie a detaily...úplne ma to vcuclo. darmo, pani Mornštajnová to jednoducho vie!

02.08.2021 5 z 5

Geniálna priateľka Geniálna priateľka Elena Ferrante

"Elene Ferrante je možno najlepšou súčasnou spisovateľkou, o ktorej ste nikdy nepočuli." Nechcela som si nechať ujsť najlepšiu súčasnú spisovateľku. Bohužiaľ, moje čitateľské očakávania nenaplnila. A možno nerozumiem knihám, alebo nie som cieľová skupina.. Pre mňa veľa humbuku pre nič..

24.01.2019 3 z 5

Čtenář z vlaku v 6.27 Čtenář z vlaku v 6.27 Jean-Paul Didierlaurent

Knížtička maličká, na nedeľnú siestu pri čaji. Dostala sa mi do rúk vo výpredaji, za pár šupov..potom som si prečítala hodnotenia, ale našťastie som dosť tvrdohlavá, aby som sa dala do čítania :) páči sa mi veľmi. Tá atmosféra mi pripomína Amelie z Montmartru...jeden z mojich obľúbených filmov. Dokonca mi nevadil ani romantický happyend. Vďačím jej za pár veľmi príjemných chvíľ.

24.02.2019 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

zvláštny príbeh..dosť predvídateľný a v podstate dookola o tom istom. dokonca mi nevadili, ani erotické scény (asi až na tú poslednú, nejako som ju nepochopila:), myslím, že celkom presne vyjadrujú to zúfalstvo, čo presakuje z celej knihy, a aj vďaka nim má tú neskutočnú atmosféru. úplne ma vtiahla...za mňa skvelá kniha, aj keď aby si ju človek užil, musí byť správne naladený a mať aj čosi odžité...

07.07.2019 5 z 5

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

Nejde mi to z hlavy...ako môže príbeh starý dvetisíc rokov, napísaný pred sto rokmi, byť tak neuveriteľne súčasný. Svedectvo o moci, ktorá sa môže ocitnúť v rukách psychopatov a ich zbabelých pätolízačských posluhovačov. Svedectvo o sile slabých, ktorí v tichosti menia svet...

22.02.2019 5 z 5

Prečo spíme Prečo spíme Matthew Walker

neviem sa ubrániť dojmu, že" spánok is the new panenský moč"...liek a instantné riešenie na všetko. v každom prípade, ak by len polovica z toho bola pravda, tak táto kniha je určite návod na zdravší a kvalitnejší život. takže jednoznačne stojí za prečítanie. plus, veľa naozaj zaujímavých faktov. bavila ma od prvej, do poslednej strany :)

21.05.2021 5 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

ja by som to teda cestopisom nenazvala...možno má výpovednú hodnotu pre tých, čo Terezu "poznajú", fandia jej, a poznajú detaily jej života. ja som si knihu kúpila ako cestopis, a som tak trochu sklamaná. je to osobný denníček, ktorý si dievčatá schovávajú pod vankúšom. možno je problém v tom, že nečítam bulvár, ale netuším, ktoré texty sú o kom, a komu sú vlastne adresované.
v každom prípade je tam zachytených zopár cenných myšlienok, a fantastické fotky, za ne "smekám klobouk".

26.12.2020 3 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

veľmi intímna koláž prežitých udalostí, pocitov, spomienok, úvah, útržkov dní a miest..
krásna, poetická..za mňa jednoznačne áno!

05.12.2019 5 z 5

Požierači neba Požierači neba Paolo Giordano

Cestou z kníhkupectva som rozmýšľala, prečo som si ju vybrala...možno ten názov? Sama neviem. Nejako sa mi postavila do cesty.
Teraz si myslím, že ona si vybrala mňa..tá kniha má pre mňa osobne niekoľko dôležitých odkazov. Ale myslím, že ich tam nájde každý, kto vášnivo hľadá odpovede na otázky života...

01.05.2019 5 z 5

Džentlmen v Moskve Džentlmen v Moskve Amor Towles

Gróf Rostov je jednoznačne jedna z najsympatickejších literárnych postáv, tak ako je kniha skvelou exkurziou do boľševického Ruska. Škoda len, že je taká rozvláčna..svieže, skvelé a vtipné čítanie striedajú ťažkopádne nekonečné pasáže..
Jedna z tých kníh, na ktoré som sa "ulakomila" vďaka rebríčku kníhkupectva, ale posúvať ďalej ich radšej nebudem..

10.02.2019 3 z 5

Vrkoč Vrkoč Lætitia Colombani

Také jednoduchšie čítanie, pre menej náročných čitateľov. Napriek tomu sa veľmi dobre číta, dej pekne plynie a striedanie kapitol o troch hlavných postavách udržiava napätie. A záver bol veľmi príjemným prekvapením...aj keď sa dal vytušiť už niekoľko kapitol dopredu.

25.01.2019 5 z 5

Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Karel Čapek

Kniha tak krásna, múdra, poetická, vtipná, GENIÁLNA, že nemám právo ani odvahu ju hodnotiť. Ďakujem, pán Čapek :)

08.01.2019 5 z 5

Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Ilustrovaný atlas neuveriteľných faktov o zvieratách Maja Säfström

skvelá voľba ako jedna z prvých kníh pre začínajúceho čitateľa- prváčika, alebo škôlkara, ktorého zaujímajú písmenká! ilustrácie sú neskutočné!, a fakty pobavia aj dospeláka.

20.08.2021 5 z 5

Ruzká klazika Ruzká klazika Daniel Majling

skvelé! šťavnaté, absurdné, cynické... napriek tomu sa medzi riadkami skrýva veľa právd o živote .

04.02.2021 5 z 5

Na paměť mým smutným courám Na paměť mým smutným courám Gabriel García Márquez

do Marquéza sa buď zamilujete na prvú stranu, alebo zostane navždy nepochopený. ja sa jednoznačne hlásim do prvej skupiny...v tejto útlej knižočke, podobne ako v jeho predchádzajúcich románoch, dej plynie veľmi pozvoľna, žiadne prekvapujúce rozuzlenie, atmosféra je ale neskutočná, kniha je plná farieb a vôní, pomedzi ktoré presakujú životné pravdy. jedna z tých kníh, pri ktorej mi je ľúto, že si ju neviem prečítať v origináli..

14.09.2020 5 z 5