mosem mosem komentáře u knih

Dědictví otců Dědictví otců Robert Merle

První kniha z rozsáhlého romanového cyklu - očekával jsem ji s napětím, protože vysoké hodnocení jiných čtenářů u mně mnohdy vyvolá zklamání. V tomto případě je ale třeba přiznat, že kniha je skutečně mistrným dílem. Kromě beletristické barvitosti, napětí i určité vtipnosti dokázal Merle současně vystihnout historické pozadí doby, jeho reálie i pohled do způsobu života a uvažování středověkého člověka, dokázal velmi plasticky vystihnout principiální rozdíly mezi katolíky a hugenoty. Až tak, že čtenář nesporně sáhne po literatuře, která toto vše doplní dalšími fakty.

09.11.2018 4 z 5

Ďábel v těle Ďábel v těle Raymond Radiguet

kniha, kterou napsal autor ve svých 17 letech, především překvapí použitým jazykem. Nedokáži sice přečíst knihu v originále, ale nemám důvod pochybovat o tom, že překlad věrně odráží nejen jazyk, ale i "ducha" originálního textu. Ten je vskutku "dospělý" tak, jak by u takto mladého autora čtenář nepředpokládal. Děj samotný není naplněný nějakými šokovými zvraty, naopak v mnoha momentech tahle tenká knížka o mnoha událostech hovoří v určité zkratce, nechává prostor pro čtenářovu představivost (mimochodem, tuhle vlastnost objevuji častěji i u dalších francouzských spisovatelů). Ale přesto, že děj není nějak dramaticky působivý, samotný jazyk stojí za přečtení, stejně jako celá kniha.

09.11.2018 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Pro mne osobně první a asi nejlepší Ecova kniha. Možná by přesnější bylo označení nejpoutavější. Má spád a napětí, a intelektuální pasáže jsou v tomto případě dávkovány s patříčnou přiměřeností a ve formě pochopitelné i běžnému čtenáři, který nemá hluboké historické a teologické znalosti. Podání neodradí - naopak, dokáže čtenáře přimět k tomu, aby sáhl po dalších knihách z těchto oborů a na základně vytvořené spisovatelem dále budoval znalosti. Kniha pro mne byla zajímavější než film, v tom mne upoutala jen postava Viléma z Baskervillu v podaní Conneryho. Ale to už je spíš o osobních sympatiích, kterým je možné se u knihy vyhnout. Určitě stojí za přečtení.

Hadohlavec Hadohlavec Peter May

Příběhu se nedá upřít napětí, nedá se mu upřít ani spád děje. Poněkud horší to je se samotnou základní myšlenkou, na které je příběh vystavěn. Myšlenka, které podle mne nemohl uvěřit ani autor sám. Kdyby jí poněkud ubral na neuvěřitelnosti a závěrečném, téměř humorném rozluštění spouštěče, bez rozpaků bych knize dal 5 hvězd. Ale zde byla hrozba dotažena až do absurdna, a poslední 3 stránky by snad našly své místo v knihovně harlekýnek (nic proti gustu, ale detektivkám tahle forma nesluší). Takže napínavé, příjemné čtení, ale v čínské sérii to slabší. Takže jen 4 hvězdy.

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Možná,že kdybych tuhle knížku dostal do ruky v době vydání v originále, před sedmi-osmi léty, byl by to plný počet. Přece jen se ale s odstupem času dívám na některé věci trošku jinak. Samotný úvod až příliš naznačuje způsob odhalení vraha...což je právě jeden z momentů, kde faktor poznání s časem hraje roli. Stejně tak i směřování k vrahovi odbočkou k jinému podezřelému bylo podle mne příliš okaté...a nakonec, osobní život Enza - nevěděl jsem jestli jej mám litovat nebo se škodolibě šklebit a říkat si, že mu to patří. Docela jsem váhal jestli 3 nebo 4 hvězdy, ale nakonec 4. Mám rád detektivky bez zbytečné brutality, kterých je podle mne na trhu dnes až příliš.

Certifikát Certifikát Isaac Bashevis Singer

Román, ukazující život Židovské komunity, život ve Varšavě a život v období počátku komunismu vůbec na straně jedné. Román ukazující nezralost mladého muže, který se chce stát spisovatelem, v tomto prostředí na straně druhé. Některé momenty působí úsměvně pro dětinskost svých názorů, jiné působí dramaticky a neuvěřitelně - politická fanatičnost, oddanost věci komunismu a podobně. Kniha která zaujme a nepochybně naláká na přečtení další ze Singerových knih.

Čtvrtá oběť Čtvrtá oběť Peter May

Knížky čínské série mají vše, co očekávám. Napětí i děj, a něco navíc (co mhohdy postrádám) - řadu informací z kulturního pozadí Číny, z její historie. Nenásilně podané, často inspirující. I když je detektivka "lehčím" žánrem, dal jsem 5 hvězd.

Černé světlo Černé světlo Peter May

Pro mne jednoznačně dosud nejlepší Mayova detektivka. Spleť vztahů a časových rovin tvoří skvělé kulisy napínavému příběhu. Šedou eminenci jsem snad nějak podvědomě tušil, ale úplný závěr byl přesto překvapivý. Za mne plný počet.

Bundori Bundori Laura Joh Rowland

Kdo má v oblibě soudce Ti, podobně jako já, ke knize přistupuje s velkou pochybností. Nicméně, byl jsem příjemně překvapen. Z této knihy jsem neměl pocit úporného snažení po větším či menším napodobení. Snad až na to, že se i zde děj odehrává v dávné minulosti v zemi poměrně exotické jak z hlediska vzdálenosti, kultury i etiky. Ale i to bych považoval za podobnost čistě náhodnou. Mimo napínavého děje je pro čtenáře nenásilné seznámení se s kulturou středověkého Japonska, se zásadami bušido, s morálkou samurajů. Seznámení s obdobím, kdy čest znamenala mnohem víc než život. Kdy věrnost svému poslání byla nadřazena osobnímu prospěchu i štěstí. Ale také s obdobím, kdy patřit k privilegovaným vrstvám znamenalo téměř neomezenou moc, nadřazenost a pohrdání všemi kdo jsou na společenském žebříčku níž. Je to zajímavá sonda do období, kdy vyšetřování zločinů nebyla nápomocna celá řada vyšetřovacích metod a technik, jak je známe dnes. Do období, kdy se střetá nikoliv technika ale výkonnost mozků. Jednu hvězdu ubírám snad jen proto, že některé scény jsou na mne poněkud naturalistické, přičemž v tomto popisu nenacházím žádnou souvislost podstatnou pro vývoj příběhu nebo jeho rozuzlení.

Běžkyně Běžkyně Peter May

I když čínská série mne z Mayova díla zaujala nejvíc, tento kousek ve mně bohužel navodil pocit, že autor ztrácí invenci a nápady, knihu napsal proto že předchozí se líbily a tak nějak se od něj očekává další. To nejzajímavější v této knize pro mne tak nepředstavovala samotná detektivní zápletka, ale vhled do reálií čínské společnosti. Zápletka samotná byla mnohem méně sofistikovaná než v předchozích knihách. Rozuzlení pak mělo podle mne blíž k pohádce než k reálnému vyřešení zločinu, a multi-kulti korektní pasáže vyzněly až skoro trapně. Takže, v tomto případě jen 3 hvězdičky. Snad další kousek bude povedenější.

08.11.2018 3 z 5

Máte rada Brahmsa... Máte rada Brahmsa... Françoise Sagan (p)

Příběh zralé ženy, žijící svůj život ve vztahu s úspěšným mužem, který se stejně jako vztah k ní cení i vlastní svobodu. Na jedné straně jeho svoboda, na druhé straně její omezování a téměř vlastnický vztah. Na scéně se objevuje o 15 let mladší muž, kterého tato žena přitahuje....... Vcelku jednoduchý příběh, který má své kouzlo ve vykreslení úvah jednotlivých aktérů. Vykreslení myšlenkových procesů, vykreslení pocitů a nepřiznaných myšlenek provází čtenáře touto knihou až k překvapivému rozuzlení, které při promyšlení až tak překvapivé vlastně ani není.

Básníci a vražda Básníci a vražda Robert van Gulik

I když detektivky se soudcem Ti mám moc rád, v této schází barvitost a půvab, který příběhům dodávají soudcovi pomocníci. V některých fázích příběhu jsem měl pocit, že jeho pronikavý intelekt a intuice jsou nahrazeny jasnovideckými schopnostmi. Hezké čtení, i když od van Gulika se zpravidla dočkám něčeho víc.

08.11.2018 3 z 5

Krajina náhodného žití Krajina náhodného žití Peter Stamm

Kniha která je prostým vyprávěním, ve které se neodehrává nic mimořádného. Přesto styl vyprávění, příběh, jazyk, jsou natolik silné, že knihu jsem přečetl na jeden zátah. Nedalo se od ní odtrhnout. Příběh který by se mohl odehrát každému z nás, ale současně je zvláštní. Je zvláštní sledovat osud, odhadovat jeho další vývoj, vnímat myšlenkové pochody hrdinky, na jedné straně jí fandit, milovat ji, ale současně s ní nesouhlasit a nechat se pohoršovat některými jejími činy, ale přes to všechno jí chápat. Skvělý mix.

04.11.2018 5 z 5

Vyšetřování Vyšetřování Philippe Claudel

Očekávaje knihu, která bude žánrovým pokračováním ostatních Claudelových knih - Brodeckovy zprávy, Šedých duší či Vnučky pana Linha, byl jsem touhle knihou překvapen. Je zcela jiná. Nedokáži říct, jestli lepší nebo horší. Prostě jiná, a zejména druhá čtvrtina knihy (kdy už jsem pochopil, že mám před sebou knihu s absurdním příběhem, ale ještě jsem nebyl vyrovnán s tímto faktem), byla tvrdým oříškem. Pak jsem tento fakt přijal a knihu a její do absurdna akcentovaný děj si skutečně užíval. Krásná hra slov a vět. A kupodivu mně nenaskakoval Kafkův Zámek, jak jsem viděl v recenzích, ale vize surrealismu a Bunuelův Andaluský pes. Stejná barvitost, stejná absurdita, jiný prostor a čas. A pak slovo amence - zmatenost. Ale čtivá :-)

04.11.2018 4 z 5

Jen málo knih ve mně vyvolává pocity tak rozpačité. A jen málo knih mne posunuje k názoru, že recenze a komentáře ke knize by člověk neměl číst ex ante, ale až ex post. Asi bych k ní nepřistupoval s tak velkým očekáváním, které pak nebylo zcela naplněno. Hodnotit knihy si dovolím ze dvou úhlů - forma a obsah. Forma pro mne jednoznačně za pět hvězd. Kvalitní tisková práce, kvalitní papír (knihu mám až z dotisku, a tam je prý papír ještě kvalitnější než na "normálním" vydání, kvalitní vazba - mám na mysli poctivou práci i materiál. Obsah z mého úhlu pohledu už tak velké hodnocení nedostal. Ano, Jan Šibík je PAN FOTOGRAF, ale v tomto případě mne jeho doprovodné fotografie úplně nenadchly. Podobně Aleš Palán představuje rozhovory či v některých případech "rozhovory" se šumavskými poustevníky. Možná pod vlivem literatury a romantických představ o poustevnících, možná pod vlivem vlastního vnímání z několikadenních oddálení se od civilizace. V tomto případě jsem však nespatřoval rozhovory s lidmi, kteří odcházejí do přírody z jakéhosi vnitřního pnutí, ale spíše s těmi, kteří nedokáží současný stav akceptovat ani respektovat. Podobný postoj tento svět zaujímá k nim. Odchod do šumavských zákoutí (někdy jen pár set metrů od civilizace) není úplným odloučením. Někteří (alespoň občas) pracují, občas chodí do města, je zde i spisovatel, bývalý disident.....alespoň občas jsou v kontaktu se světem přes internet, využívají auto. Těch jednotlivých drobností je u každého z nich několik. A tak se ptám sám sebe - jsou tohle lidé, které lze označit za poustevníky? Myslím že ne. Snad samotáři. Určitě podivíni. Hledám hranici mezi těmito kategoriemi a kategorií nepřizpůsobivý a bezdomovec. A ptám se také, do jaké míry je ještě obdivovat. Je mnohem snadnější být samotářem, když máte v případě potřeby civilizaci blízko. Podobně jako reality show, která ukazuje fyzické vypětí aktérů, kteří jsou si ale stále vědomi toho, že za kulisami je lékař..... Z mého pohledu tedy kniha je to určitě čtivá, Aleš Palán ji napsal tak, že člověk ji přečte se zaujetím, a i s chutí. Ale není to kniha o tom, co bychom měli obdivovat, co bychom měli mít jako příklad, co by nám mělo ukazovat směr k následování. Tedy, alespoň za mne.

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Kniha, která patří ke klasice, zejména díky jejímu filmovému zpracování. Bohužel klasika byla právě tím, k čemu jsem měl odpor v době školní docházky. Možná to bylo dobře, protože tohle je kniha, ke které je třeba dorůst. K tomu, aby si člověk dokázal užít Fuchsův jazyk, aby dokázal vnímat rozporuplnosti postojů laskavost/zrůdnost, rodina/sobectví, láska/ovládání, rozum/fanatismus, sebeovládání/ovladatelnost. Toho všeho je kniha plná. A osobně jsem přesvědčen, že je dobře že jsem se ke knize dostal až ve zralém věku, nikoliv jako teen-. Ale možná je to jen můj, osobní názor.

04.11.2018 5 z 5

Poutníkův deník Poutníkův deník Jerome Klapka Jerome

Knížka patří k těm, které označuji jako "jednohubka" - necelých 150 stran malého formátu, tak akorát na dvě cesty do práce.
Pokud se vysloví jméno Jeroma Klapka Jerome, naprosté většině z nás "naskočí" knihy Tři muži ve člunu a nebo Tři muži na toulkách. Myslím, že kniha Poutníkův deník (v knihovně je i pod názvem Deník dvou poutníků) si s nimi v ničem nezadá. Kniha, popisují cestu dvou Angličanů do Německa na konci 19. století je milá pohledem na cestování v době, kdy ještě nebylo tak samozřejmé jako dnes. Nebyla to již doba, kdy se před cestou delší než dva dny sepisovala závěť, ale také to nebyla ani doba, kdy návštěva Londýnského divadla pro pražana může být záležitostí dvou leteckých spojů během jednoho dne :-). Nebyla to doba multi-kulti, kdy v jednom státě žijí různá etnika, kdy během jednoho týdne můžeme poznávat českou, německou, francouzskou, středomořskou, asijskou či mexickou kuchyni. Tehdy cestování přinášelo celou řadu nečekaných situací a zážitků, bylo třeba mu věnovat čas, vkládat do něj vlastní invenci. Ideální čtení pro ty, kteří si rádi připravují vlastní cesty a nemají potřebu se nechat plně opečovávat cestovními kancelářemi. To je sice pohodlné, ale současně ochuzuje cestovatele o spoustu zajímavých momentů.

04.11.2018 3 z 5

Orientální povídky Orientální povídky Marguerite Yourcenar

Milé povídky, či spíše pověsti, které svým obsahem pohladí, stejně jako celá útlá knížka. Téměř ve všech lze najít momenty, které čtenáře povedou k zamyšlení nad smyslem života, ale také nad prioritami našeho konání, nad sílou která dodává sílu činům. Alespoň takhle jsem já jednotlivé příběhy četl. Je to vnímání mé, a jsem přesvědčen o tom, že jiný čtenář je může vnímat jinak, může v nich nacházet zcela jiné vzkazy. Nebo v nich nic nehledat a nenacházet, a nechat se jen unášet hezkými slovy a větami, těšit se z příjemných chvil nad knihou.

Dobrý ročník Dobrý ročník Peter Mayle

Kdo viděl filmové zpracování, nemůže se ubránit srovnání. Na mne knížka působila lépe. Dokázal jsem si díky znalosti prostředí připomenout atmosféru regionu, půvab vinic, náladu vesnic, pohodovost lidí. Navíc knížka méně staví na efektu děje, ten se odehrává pozvolna, bez zvláštních překvapení, snad až předvídatelně. Pro svůj nepříliš velký rozsah je knížka příjemným čtením na víkend.

Letní byt Letní byt Piotr Paziński

Po přečtení recenze jsem k této knize přistupoval možná až s velkým očekáváním. Nelze říci, že udělení 3 hvězdiček je nějakým objektivním hodnocením, vycházejícím z obecné teorie recenzování. Je to moje osobní hodnocení, vyvolané možná tím, že knihu patřičně ocení ten, kdo má jistou dávku informací o židovské historii, náboženství a kultuře, zejména v Polsku. My ostatní se v ní poněkud ztrácíme. Kniha také nemá akčnost, kterou mám alespoň do jisté míry u knih rád. Nicméně - nemohu vyloučit, že časem se ke knize vrátím, vezmu v úvahu právě své informační mezery, doplním je. A pak se může i hodnocení změnit.

04.11.2018 3 z 5