Bundori

Dobrodružný historický román z Tokia v 17. století nahlíží v širokém spektru do života vznešených samurajů, vojáků, i prostých poddaných japonského císaře. Hrdinou je mladý samuraj Sano, pověřený šógunem vypátrat pachatele rituálních vražd, které zneklidňují celé město. Hrdina se při svém pátrání musí potýkat s řadou překážek, které mu staví do cesty jeho sok ve snaze připravit mladého muže o šógunovu přízeň. Příběh barvitě vypovídá o věrnosti a zradě, oddanosti a odvaze a seznamuje čtenáře se zvyky na šlechtických dvorech, s náboženskými obřady i s tradiční etikou samurajů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/13106/bundori-jrc-13106.jpg 4.471

Sano Ičiró (2.)

Literatura světová, Detektivky, Historie
Vydáno:, Metafora

mosem
08. listopadu

Kdo má v oblibě soudce Ti, podobně jako já, ke knize přistupuje s velkou pochybností. Nicméně, byl jsem příjemně překvapen. Z této knihy jsem neměl pocit úporného snažení po větším či menším napodobení. Snad až na to, že se i zde děj odehrává v dávné minulosti v zemi poměrně exotické jak z hlediska vzdálenosti, kultury i etiky. Ale i to bych považoval za podobnost čistě náhodnou. Mimo napínavého děje je pro čtenáře nenásilné seznámení se s kulturou středověkého Japonska, se zásadami bušido, s morálkou samurajů. Seznámení s obdobím, kdy čest znamenala mnohem víc než život. Kdy věrnost svému poslání byla nadřazena osobnímu prospěchu i štěstí. Ale tak s obdobím, kdy patřit k privilegovaným vrstvám znamenalo téměř neomezenou moc, nadřazenost a pohrdání všemi kdo jsou na společenském žebříčku níž. Je to zajímavá sonda do období, kdy vyšetřování zločinů nebyla nápomocna celá řada vyšetřovacích metod a technik jak je známe dnes. Do období, kdy se střetá nikoliv technika ale výkonnost mozků. Jednu hvězdu ubírám snad jen proto, že některé scény jsou na mne poněkud naturalistické, přičemž v tomto popisu nenacházím žádnou souvislost podstatnou pro vývoj příběhu nebo jeho rozuzlení.

Ladys

Psát hodnocení u 16 let staré knihy je trochu nošení dříví do lesa, ale i tak ji rád vychválím.
Čtu sérii od prvního dílu, takže se pro mě postupně odkrývá život hlavního hrdiny, svázaného tradicemi a přitom snažícího se myslet svobodně a samostatně, což ve feudálním Japonsku bylo naprosto nejaponské.
Autorka má dar vykreslit atmosféru tehdejší doby, zvyklosti, zvyky, svazující tradice, myšlení a i krimi zápletky jsou solidní. Což je u byť historické krimi důležitý základ.
Pro mě je to lehčí, odpočinková a příjemná četba u které se člověk nechá rád vtáhnout do děje.
Série je pro mě milým překvapením a rozhodně budu číst i další díly.

Tatsume

Já jsem udělala chybu, že jsem rača číst sérii od prostředka (jsem nevěděla, že to je série, no), a měla jsem smůlu, že prní kniha, kterou jsem z ní četla, byla slabší. Tahle je hodně dobrá, i když na explicitní erotické scény moc nejsem, do detektivek mi prostě moc nesednou...

Linda007
30.09.2017

Tuhle Sérii miluji. Tento díl je fajn, mám radši díly, kde už je více i Reiko. Alespoň je tu už Hirata. Série má i lepší díly, ale i tak mě to moc bavilo. Mám moc ráda atmosféru v této sérii.

22.06.2017

Tentokrát je už Sano starý známý, prostředí také - snad i proto se mi kniha líbila o něco víc než první díl. Autorka zůstává věrná svému stylu a to je dobře. Zbývá tedy dodat: a jedeme dál! :-)

Marketa12
05.09.2016

Všeobjímající smutek, všudypřítomní úchylové, a ritualní vraždy. Snad mohu prozradit, že Sano nakonec tu seppuku spáchat nemusel, když má kniha dalších 10 pokrčování. Tak trochu jsem doufala, že charaktery nebudou tak černobílé, ale to se po té jedné skandální scéně asi nedalo čekat, a nebo jo? A ten šogun patřil nakopat, a ne že bušido. To mně neříkejte, že ti Japonci nejsou lidi.

soukroma
26.07.2016

Hodně hutné, ale jinak stejně dobré jako ostatní knihy série.

alabra
15.03.2015

Vydařená kniha, dobrá zápletka, napínavý průběh i rozuzlení, hlavní hrdina Sano je představitelem vlastností pro náš svět už bohužel prázdných slov - čest, smysl pro povinnost

sarka45
05.11.2014

Další z knih mé oblíbené autorky. Opět velmi zajímavá zápletka s nemožností předčasného odhalení viníka, ale hlavně prokázaná autorčina neuvěřitelná znalost tehdejšího života, seznámení čtenářů s tím, jak se žilo a jak lidé jednotlivých tříd přemýšleli, co uctívali a co odsuzovali. A to vše velice nenucenou a nenásilnou formou. Je to tak jiné než to, jak lidé žijí tady a teď.

kaliope123
19.04.2014

Kniha, která vás chytne a nepustí. Provází nás Japonskem, kde vládnou samurajové,odhaluje zvyky a tradice, život běžných lidí i šogunových hodnostářů. Pokora a oddanost pánovi, život těsně spjatý s náboženstvím - to všechno zasazené do detektivní zápletky. Určitě vyhledám další knihy spisovatelky.

Targa Dall
11.04.2013

Výborný příběh vyšetřování vraždy, čtivý a svižný text. Erotika, intriky, samurajové a popisy japonských zvyků - oddanost pánovi i za cenu vlastního zničení, úcta, pokora.

Kniha se těžko odkládá, pokud jí přijdete na chuť, což mi netrvalo dlouho, Sano-san je velmi sympatická postava :)

steppen-wolf
03.04.2013

Normálně detektivky moc nečtu, ale tuto knížku mi půjčovala moc dobrá kamarádka při mojí hodně dlouhé a nepříjemné hospitalizaci. Chvála bohu, jinak bych po ní nesáhl. A přišel bych o dobře vymyšlený a čtivě vyprávěný detektivní příběh zasazený do exotického prostředí Japonska 17. století... Nebo 18? To už nevím, ale bylo to období Tokugawa - vojenská diktatura šogůna, úplná izolace Japonska, "zlatá doba" samurajů. Autorka měla reálie nastudované a dokázala je živě přiblížit, příběh byl napínavý a do posledních stránek záhadný, přitom skvěle a nesamoúčelně zasazený do japonské historie. A navíc to byl jen první díl obdobné série. Milovníkům detektivek, exotiky a napětí vřele doporučuji.

maciii
14.09.2011

Zajímavý detektivní případ odehrávající se v poutavě vylíčeném prostředí s pro nás už často nepochopitelnými tradicemi, pravidly a zvyky.