MorriconeTheGod MorriconeTheGod komentáře u knih

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Jeden z nejpřeceňovanějších klasiků ve svém majstrštyku, nudném až běda. Řekl bych, že se odpráskl poté, co si to po sobě s odstupem času přečetl. Námět je možná pěkný, ale zpracování hrozné.

11.05.2017 2 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Námět možná celkem zajímavý, ač nijak zvlášť originální. Mohlo to mít aspoň dobrou atmosféru. Ale spíš je to jen očekávání vystřídané zklamáním. Zdaleka nejhorší jsou ale postavy. Hlavní hrdina je ubožák na přes hubu, člověk si k němu nedokáže najít ani špetku sympatie nebo zájmu. Jednání postav je nerealistické, začátek je natahovaný atd.

21.01.2019 2 z 5

Vaříme s Láďou Hruškou Vaříme s Láďou Hruškou Ladislav Hruška

Jako kuchař a knihkupec bych mohl mít k této knize minimálně ambivalentní vztah - nicméně nemám.

20.02.2015 odpad!

Jezero Jezero Bianca Bellová

Po takřka geniálním začátku začíná příběh ztrácet na síle, ačkoli se ještě místy trochu oklepe a vzepne. V některých částech se příliš tlačí na pilu. Ke konci mám pocit, že autorka spěchala. Zprvu vytříbený jazykový styl se s postupujícími stranami stává neuhlazenějším. Konec je naprosto odfláknutý. Snad autorka nevěděla, jak jinak to zakončit, tak se spokojila s tímto. Přes tyto výtky je to ale poměrně fascinující dílo, které si ocenění zasloužilo. Má totiž vysloveně světovou úroveň a jsem rád, že něco takového vzniklo u nás.

14.07.2019 4 z 5

O chytré kmotře lišce O chytré kmotře lišce Josef Lada

Jo tak tuhle pohádku mám rád.

30.05.2019 5 z 5

Špalíček veršů a pohádek Špalíček veršů a pohádek František Hrubín

Takový pohádkový fundament, který by asi v české domácnosti neměl chybět.

09.09.2018 5 z 5

O Slovanech úplně jinak O Slovanech úplně jinak Antonín Horák

Naprosto ze řetězů utržený blábol, který patří do sekce "Daniken a spol." - v žádném případě do literatury historické a naučné, jak je zde uváděno.

05.07.2017 odpad!

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Napsat dobrou pohádku je kumšt, a tyto dobré jsou - navíc originální, nápadité, vtipné, s jasnými příběhy, skvěle vypointované a tak dále. Dokonce i film (minimálně první) se povedl.

17.04.2017 5 z 5

Kuřátko a obilí Kuřátko a obilí František Hrubín

Dnes se neubráním slzám, kdykoli si vzpomenu jen na první dvouverší...

09.09.2018 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Velmi skličující vyprávěnka, která dokáže zaujmout obrazy a atmosférou. Deprese je budována umně. Přesto si myslím, že by to spíš obstálo jako povídka nebo malá novelka. Na nějakých 200 stran je to přece jen docela řídké a psané trochu podivně, takže jsem se i v tom minimu děje někdy ztrácel.

10.07.2018 3 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

Kniha, sice jakoby čtivě (novinářsky až bulvárně) napsaná, je pro mě poměrně zbytečným dílem. Nechápu, co měl autor vlastně za cíl. Dva body za jakžtakž ucházející část o Baťovi - a to asi jen proto, že jako pro Zlíňáka má to téma pro mě nějaký význam - zbytek je aušus.

19.02.2015 2 z 5

Les mytág Les mytág Robert Holdstock

Atmosféra, atmosféra a zase atmosféra. Ta by se dala krájet. Sugestivní a v tomhle smyslu úžasné dílo, které vám navždy přivodí zvláštní pocity, pokud si na ni vzpomenete. Na co však asi dlouho vzpomínat nebudete, to jsou postavy, zápletka a takové ty ostatní věci (ale to rozhodně neznamená, že by byly špatné, odfláklé nebo tak, jen se ztratí ve stínu), mě osobně tohle nevadí a zásadní je pro mě v knize právě atmosféra, takže jsem byl nadšený, a pokud jste stejného ražení, budete také. Pro milovníky mytologie, pověstí, jungiány, ale i fanoušky neotřelých a jedinečných temných fantasy příběhu rozhodně dar z nebes!

25.10.2013 5 z 5

Prométheus Prométheus Franz Fühmann

Překrásný, lahodně napsaný román, ve kterém je tolik inspirace, že pohled na jedinou stranu by zabil celé stádo Georgů Martinů a jim podobných od znaku placených kopíků bez talentu a špetky fantazie. Mytologie s Fuhmannem naprosto ožívá. Je to arcipraškoda, že je takových děl tak málo.

31.07.2018 5 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Kniha, která z marketingových (prachy!!!!) důvodů vyšla na dva kusy je poněkud zvláštním dílem. Na jednu stranu je zde krásně propracované pozadí (systémy magie, legendy apod.) - opravdu skvěle. Je tu také celkem silná atmosféra. Na druhou stranu kniha zaostává příběhově a dějově.

Nevadí mi jednoduchý, lineární děj, ale určitá nevyrovnanost. Některé pasáže jsou velmi napínavé, jiné jsou nudné a celkem zbytečné. Celkově je to citelně natahované a vyloženou herdou do zad je neukončenost děje (ani nějaké meziukončení). Je to takový většinou čtivý deník, od kterého pořád čekáte zápletku, až je najednou konec - a nic. S hodnocením jsem tedy taky na vážkách.

21.11.2017 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Přeceňovaná knížka, které se v důsledku jakési propagandy připisuje leccos, co vůbec neobsahuje. Je to pěkný, trochu zvláštní příběh, který sedí do žánru magického realismu. A to je tak asi vše. Nebýt kolem toho takové haló, tak dám možná i čtyři, ale je třeba vyrovnat tohle šílenství.

07.11.2017 3 z 5

Údolí včel Údolí včel Vladimír Körner

Zvláštní, syrový a minimalistický příběh, který je - alespoň podle mě - zcela odlišný od jiných knih a příběhů odehrávajících se v podobné historické době, proto mi chvíli trvalo si na jeho styl zvyknout. Nakonec je to mezi 4 a 5*, ale budu grand.

17.04.2017 5 z 5

Zlaté rouno Zlaté rouno Robert Graves

Graves nikam nespěchá a vychutnává si mýtus do posledního doušku. Přeloženo v krásné, vysoké češtině s hojnými přechodníky, archaismy apod. Kéž bych se někdy odhodlal si knihu znova přečíst - stojí to za to. Pro milovníky řecké mytologie nezbytnost.

03.12.2013 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Nesdílím všeobecné nadšení, byla to celkem dobrá kniha, ale nic, co by ve mě zanechalo nějakou nesmazatelnou stopu. Dobrou knihu poznám podle toho, že zraje a léta po prvním přečtením získává v mysli stále větší a větší místo a váhu. Tahle, alespoň u mě po létech jednoznačně vadne. Ale kdo má rád takové ty knižní jednohubky a čtení na jeden dech, tak jistě bude spokojen.

03.12.2013 3 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Péťa Květen umí vykouzlit parádní máyovou atmosféru. Prostředí hebrid je skvělé a tento díl se mi z celé trilogie vryl asi nejvíc pod kůži.

21.10.2018 5 z 5

Ready Player One: Hra začíná Ready Player One: Hra začíná Ernest Cline

Zpočátku (první třetina) mě příběh chytil jak sviňa a měl jsem skoro pocit, že by mohlo jít o geniální bibli pro inteligentní rasu. Pak se ale rázem román zvrhává v stále trapnější románek klasického střihu "young adult". Škoda. Autor měl navíc, ale zahodil to kvůli vidině líbivosti a výdělku - nic nového. Příběh zůstává napínavý a kvalitní, ale za promarněný potenciál ubírám bod.

08.09.2018 4 z 5