Zlaté rouno

Řecká báje o Argovi a Argonautech, Orfeovi a jejich plavbě plné nebezpečí při hledání zlatého rouna, jež bylo zcizeno Diovi, nejvyššímu na Olympu.

https://www.databazeknih.cz/img/books/70_/70207/zlate-rouno.jpg 4.254
Literatura světová, Romány, Mytologie
Vydáno, Družstevní práce

The Golden Fleece, 1944

Kniha Zlaté rouno

petr_
29.12.2019

Kniha není tak barvitá, jako "Já Claudius", ale svým způsobem zesměšňuje patriarchát v podobě Dia. Čte se hezky a občas se k ní vrátím zpět.

ludek.n
17.10.2019

Jasonova slavná dobrodružná cesta za posvátnou relikvií, která uměla magicky přivolat déšť i v parném létě, je mýtem starým tři tisíciletí a anglický romanopisec Robert Graves se rozhodl, že strhne legendě její mytickou roušku. Představuje nám Argonauty jako lidi z masa a kostí, kteří bojují s nástrahami neznámého světa, aby získali svou trofej. V jeho podání ožívají slavná jména Herkula, Médey, Orfea a dalších hrdinů řeckých bájí, kteří se vydávají za svým osudem. I přes urputnou Gravesovu snahu udělat z cesty Argonautů lidsky uvěřitelný příběh s nádechem dobrodružství, měl jsem problém se do jeho až příliš monotónního vyprávění začíst. Napřed nás zahltí plejádou králů, princů, vůdců, nymf, kněžek, ras a národů, že se v tom babylonském mumraji člověk hned zkraje ztratí. Když se z něj konečně vyloupne olympský pantheon a především hrdina Jason, takže věci začnou dávat smysl, vydáváme se na cestu, která více než dobrodružnou výpravu představuje krvavou cestu od jednoho obětování ke druhému: za přízeň, za úspěch, za provinění… cestu plnou lží a podvádění. Graves rozhodně neměl příliš šťastnou ruku ani v onom demytizování hrdinů, neboť z nich povětšinou udělal naivní prosťáčky, šejdíře, hlupáky či slaboduché hory svalů. A stále dokola, dokolečka jediný motiv, který byl ke konci už natolik obehraný, že praskal jak poškozená gramofonová deska.

Tirisa
06.10.2019

Bohužel jsem se mockrát přistihla, že u knížky vypínám a nevím, co čtu, proto odkládám.

GepardLady
09.11.2018

Je to taková alternativa ke klasickým, někdy až pohádkově podaným mýtům. Líbí se mi, že autor postavy polidštil - Jason není nedotknutelný hrdina, co všechno zvládne, Herkules je nadmíru silný, což je ale kompenzováno duševní omezeností... Místy mi to přišlo až karikující. Líbí se mi, že se autor vše snažil dát dohromady s určitými historickými poznatky, hledal vysvětlení a reálné podklady pro to, co možná jen z nedostatku povědomí, nepochopení významu piktogramů či překroucení skutečnosti předáváním ústní formou dnes chápeme jako mýtus - něco, co se nemohlo stát. Ale ono se to možná stalo. A když si přečtete tuhle knížku, odmyslíte si kouzla a zázraky, které Graves neváhal zapracovat, uvěříte, že to tak mohlo být - chce to jen přistoupit na způsob myšlení a chápání lidí, pro něž bylo vše nevysvětlitelné božské a nadpřirozené, a proto podřizovali veškeré své počínání víře. Vskutku zajímavé dílo :-)

Antonín185
24.11.2017

Super, zvlášť Herkules se mi moc líbil...

MarkétaLore
08.05.2016

Dobrý, až na to, že moc dlouhý. Kniha co má 33 hlavních hrdinů, které si ani nezapamatujete jménem a asi 1000 vedlejších není tak úplně ono. Dobrá byla především ze začátku, Strhující výměna matriarchátu za patriarchát. Bezvadný vztah k bohům. Někoho zabiju- nebylo to úplně fér, na místě oběti bych byl naštvanej. ale žádný svědomí - to bůh nebo duch se zlobí. Tak obětuju býky a berany. Usmířím ducha a boha. A jestli mě duch pořád pronásleduje, znamení to, že jsme špatně provedli rituál taka znova. Nebo- po hlavě mě vezme kus prna- aha to ten chlápek , co jsem ho zabil před lety , si mě konečně našel.
Jak do děje vstoupila Medea, už mě to bohužel moc nebavilo. Ale jesti vám nevadí tisíce jmen lidí a národů, a tisíce obětí na usmíření v jedné knize, tak proč ne. Každopádně seznam postav by se hodil víc, než kde jinde.

braunerova
08.05.2016

Spousty hrdinů a bohů, plno legrace a zabíjení jako běžná součást života:

"Herkules zabil asi šest Kentaurů, řekl Hylas. Ten člověk ho chtěl zadržet, aby nevyhubil celý kmen, ale vběhl do dráhy jednoho z jeho šípů. Umíte si představit, jak byl Herkules zdrcen lítostí. Musel jsem ho ukonejšit novým džbánem vína. Nazýval Cheirona "ten muž" , aby nepřivolal jeho ducha."

Autor připojil i parádní doslov, kde podrobně analyzuje, jak vznikala dnešní podoba pověsti. kudy mohli Argonauti plout, jak lze vysvětlit božské úkazy a co mohlo být Rounem.

IYv
01.03.2016

po dlouhou dobu moje No. 1 (ale já jich mám zástup)
Miluju.