kniznistranky kniznistranky komentáře u knih

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Krásné. Musím se přiznat, že i když má tahle knížečka pár stran a přečtená je hned, já jsem si jí hezky dávkovala - každý den jedna bajka a poznámky k ní. Užila jsem si tak bez jakéhokoli spěchu každou bajku a bylo to prostě kouzelné. Připadala jsem si jako dítě, které si před spaním čte pohádku než půjde spát.

18.02.2021 5 z 5

Závěje Závěje Tess Gerritsen

To byla jizda! Hodne akce, mene nebo spis temer zadne vysetrovani, zvraty, napeti. Uzasne cteni. Tess a jeji serie s Maurou a Jane to je u me sazka na jistotu. Tento dil byl zamereny hlavne na Mauru, ktera zde zaziva doslova boj o preziti. Jsou tu hory, divocina a spousta snehu. Rekla bych idealni ctivo na mrazive a obcas i zasnezene lednove a unorove vecery. Prvni polovina knihy je spis dobrodruzna. Hrdinove si museji poradit a prezit odriznuti od civilizace. Tahle cast byla paradni! Ve druhe polovine uz je toho vysetrovani trochu vic, zacinaji se odhalovat tajemstvi a je to proste nase Tess jak ji zname.

03.02.2021 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Překvapilo mě, jak moc mě to chytlo. Cestopis jsem četla poprvé. Deníkové záznamy byly super, ilustrace dokonalé a smysl pro humor nenahraditelný! :D Nasmála jsem se, dozvěděla jsem se naprosto nenásilnou formou o obyvatelích Turecka a Izraele a u čtení jsem si odpočinula. Co víc si přát? Za mě parádní záležitost na zlepšení nálady a k odpočinku. Další knihy od Zibury mám rozhodně v plánu. Všechny musím mít - i ty, co ještě nevyšly! :D

12.09.2020 5 z 5

Projekt Kronos Projekt Kronos Pavel Bareš

DRUHÉ ČTENÍ
Konečně jsem se dokopala ke koupi té druhé cihly (čti: druhého dílu), ale abych si ji mohla užít, tak jsem se rozhodla přečíst si znova první díl. Když jsem Projekt Kronos četla poprvé, neměla jsem na čtení druhé poloviny knihy tolik času a vlastně jsem si toho ze čtení moc nepamatovala. Teď čas byl, čtení jsme si užila naplno. Pavlův styl psaní se mi moc líbí, ale pořád si tak nějak stojím za tím, že Meta se mi četla lépe, tohle je místy takové kostrbatější a občas se člověk zarazí nad dialogy, ale čert to vem. Jde o debut mladého českého autora a je to parádní! Jsem zvědavá na pokračování. Druhý díl tu mám nachystaný, ale asi si po těch 550 stranách dám teď něco kratšího nebo něco trochu jiného, abych se nějak připravila na těch dalších (tentokrát 700 nebo kolik vlastně?) xyz stran v Attioně. Za mě každopádně doporučení i po druhém čtení!

29.08.2020

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Naprosto uzasny zazitek! Originalni, napinave, zamotane, do posledni chbile nevite jak to vlastne cele je. Jsem nadsena! Doufam, ze se od pana spisovatele jeste neceho stejne uzasneho dockame.

28.12.2019 5 z 5

Pátá oběť Pátá oběť Jonathan Dylan Barker

Naprosto parádní. Za mě tohle předčilo první díl a po dočtení jsem o to víc zvědavá na ten třetí. Hodně zvědavá!!!

29.09.2019 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Skvělé čtení, ale za mě byl druhý díl nejlepší a ten prostě nic nepřekoná :D

28.07.2019 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Dokonalost!!!

12.01.2019 5 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Užasné! Za mě o dost lepší než Svědkyně ohně. Moc se mi líbil popis prostředí nemocnice a děj, který se tam odehraval. Ty kapotoly se Sagou mě moc bavily. Napínavé, čtivé, parádní.

09.09.2017 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Skvela kniha! Pribeh na me udelal jeste vetsi dojem nez jsem si myslela ze na me udela. Doporucuju precist.

16.04.2016 5 z 5

Za mého dětství neexistovalo, že by někdo neznal a nesledoval německý seriál Kobra 11 a stejné to bylo i s Medicopterem 117. Dodnes si vzpomínám, jak jsme si s partou vrstevníků z vesnice hráli na neohroženou posádku záchranářského červeno-žlutého vrtulníku Medicopter 117. Této nostalgické vzpomínce jsem se při otevření této knihy neubránila.

Dnes už většině velmi dobře známý novinář Martin Moravec si tentokrát vzal na paškál hradeckého záchranáře lékařské letecké záchranné služby a urgentního příjmu doktora Marka Dvořáka.

Neznalý čtenář má hned po otevření knihy možnost seznámit se v krátkém medailonku s osobností, o které bude dalších třistastran číst. Dozví se podrobnosti ne jen z jeho profesního života, ale také o jeho rodině, dětství, koníčcích. Třeba o tom, jak se zdravotník může k letecké záchrance dostat, jaké jsou požadavky a co všechno to obnáší. Asi nikoho nepřekvapí, že krom lékařských vědomostí je potřeba i velmi dobrá fyzička. Terén, ve kterém záchranářský vrtulník zasahuje není vždy dobře přístupný.

Jednou z nejzajímavějších a zároveň nejdojemnějších a nejsilnějších částí jsou samozřejmě všechny ty příběhy z praxe. Jako běžní amátéři a obyčejní lidé víme, že když pro někoho letí záchranářský vrtulník, je zle. U popisů příběhů záchrany dětí, ale i velmi starých lidí, vhrknou slzy do očí i silným náturám - a že je tu takových těžkých životních osudů pacientů spousta.

Doktor Marek Dvořák ovšem nelétá jen záchranářským vrtulníkem, ale pracuje i na urgentním příjmu, kde je to jak sám popisu neskutečný frmol. Novinář Moravec se neštítí žádné otázky a Dvořák se svým občas dost černým smyslem pro humor odpovídá. Celý rozhovor je velmi svižný, zajímavý a oči otevírající. Marek Dvořák patří mezi šťastlivce, kteří už od útlého dětství věděli, co chtějí v životě dělat a šel si neúprosně za tím. Rozhovor s tím by neměl minout nikoho. Velká část je tu věnovaná i první pomoci, příznakům různých nemocí a tomu jak je poznat. Fungování dispečinku a celé této zdravotnické stránky.

15.06.2024 5 z 5

Zemři, Kaine: Stín Zemři, Kaine: Stín Ludmila Svozilová

Druhý díl duologie Zemři, Kaine začíná tam, kde první díl končí a děj hezky navazuje. Ocitáme se v Kanadě a spolu s hrdiny objevujeme legendy severoamerických indiánů, staré mýty, tajemství a magii. Matyldě už nezbývají žádné jistoty. Netuší kdo je ona, kdo je člověk po jejím boku, ani co všechno ji ještě čeká než dojde klidu. Propletenec tajemství a záhadna ze Svatyně pokračuje i ve Stínu.

Návrat k příběhu Matyldy byl hezký a těžký zároveň. Autorka tuto svou duologii zaplnila spoustou detailů, které je třeba si pamatovat z prvního dílu a dávat na ně pozor i během čtení toho druhého. Svatyně a Stín jsou lehce rozdílné, každá kniha je trochu jiná, ale spolu tvoří originální dechberoucí mysteriózní příběh, který vás pohltí. Je to těžší čtení na pozornost, proto vyžaduje vnímavého čtenáře, který pochytí co nejvíce detailů a zapamatuje si je. Pokud by si některá série zasloužila více čtení před finálním čtenářovým hodnocením, pak právě tato. Jedno čtení je málo!

Ludmila Svozilová má vypravěčský dar. Při popisech starých indiánských legend se ocitnete daleko za oceánem, v Kanadě, u ohně, kdy starý indián vypráví o historii kmenů, o kmenových radách a hierarchii. Spojení s přírodou, duchy a magií. Vírou. Bude se vám tajit dech nad tajemstvími a nebude vás přestávat štvát nedůvěryhodnost hlavní hrdinky, která stejně jako autorka neprozradí ani slůvko navíc, než je v danou chvíli třeba.

Po dočtení mám pocit, jako bych stále neměla všechny informace, jako by mi jedno čtení nestačilo a musela číst znovu. Pochytat všechny ty střípky a detaily, kterých jsem si při prvním čtení nevšimla. Náznaky, které byly a nevšimla jsem si jich.

O opravdu dobrých knihách, těch nejlepších, by čtenář po dočtení chtěl říci tolik věcí, ale nenachází ta správná slova. A přesně tak to mám já s touto knihu - celou duologií Zemři, Kaine. Nezbývá, než si příběh Matyldy přečíst znovu. A už teď se těším na to, až se s ní i se všemi ostatními zase znovu setkám.

01.05.2024 5 z 5

Císařská vyhlídka Císařská vyhlídka Hana Marie Körnerová (p)

Hermína se Stephanie už ušly dlouhou cestu od chvíle, kdy spolu s jejich babičkou utekly z rodné Francie před Velkou francouzskou revolucí. Čelily spoustě nelehkých situací, rozhodnutí i hříchům mladických let. Teď už jsou obě dospělé ženy s rodinami. Hermíně se však usedlý poklidný život nezamlouvá a i když Evropu sužují boje ze všech koutů, nabízí se po všech těch letech možnost vrátit se zpět domů, do Francie. Proč této možnosti nevyužít?

Úctyhodné zakončení chytlavé a odpočinkové série z období Francouzské revoluce a let, které následovaly. Byť jsou některé díly méně nabité akcí, celá série si drží vysokou úroveň a čtenář se od prvního dílu až do posledního sžije s hlavními hrdiny a drží jim palce.

Během čtení je čtenáři postupně servírována dávka historických faktů a informací z dob, o kterých už si možná ani nevzpomíná, že se někdy v minulosti učil. Velice příjemně strávený čas poslechem audioknih načtených bezchybným přednesem Dagmar Čárové. Jak autorka, tak interpretka odvedly na této sérii skvělou práci a co se Hany Marie Körnerové týče, rozhodně nejde o poslední knihu, kterou od ní čtu/poslouchám.

03.10.2023 5 z 5

Vzpomínky na něj Vzpomínky na něj Colleen Hoover

Kenna Rowenová je propuštěna z vězení a netouží po ničem jiném, než setkat se se svou pětiletou dcerou a poznat ji. Jenomže událost, kvůli které skončila ve vězení, ji zároveň zpřetrhala veškeré vztahy s lidmi. Vidět dceru se stane přáním, které se jí nejspíš nikdy nesplní... Další příběh z pera Colleen Hoover, který chytí za srdce. Plný beznaděje, zármutku, bolesti a vyrovnáváním se s minulostí.

Jednou za čas, když si chci nějakou změnu po Colleen sáhnu. Dostanu přesně to, co od jejich knih čekám - silný příběh, hromadu emocí a v rámci možností dobrý konec. Stejně jako všechny předchozí knihy, i tato spadá mezi skvěle napsané, čtivé a emotivní záležitosti. Je to jedna z hodně mála autorek romantických knih, která mě baví číst a nemám u ní na každé straně pocit, že mi odumírají mozkové buňky.

Život Kenny není vůbec jednoduchý, ale snaží se bojovat o svou dceru jak jen to je v jejích silách. Řadím mezi top knihy od autorky, které jsem četla.

09.09.2023 5 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Od událostí druhého dílu této série uběhly dva roky. Městečko Medvědín zasáhne na začátku obsáhlého třetího dílu vichřice, která zahýbe kartami osudu a zároveň nás naplno vtáhne do akce! Backman ani v závěrečném díle nikoho nešetří - a čtenáře už vůbec ne - a nemilosrdně sází jeden zvrat za druhým. Kdo ví, kteří šťastlivci se dožijí konce...

Bylo to dlouhé. To je asi první věc, která mě ve spojitosti s Vítězi napadá. Naštěstí začátek byl plný akce a zapojení přírodní katastrofy do rozehraných bojů a osudů obyvatel Medvědína bylo napínavé sledovat. Bylo tu méně politiky než ve druhém díle a celkově děj ubíhal rychleji.

Nedá se toho říct moc, aby člověk neprozradil víc, než by chtěl. Zakončení celé Medvědínské série dopadlo na výbornou a za sebe hodnotím jako nejlepší díl. Místy si budete napětím netrpělivě okusovat nehty, jindy zase hledat kapesník a proklínat autora do sedmého kolene a ještě dál. Číst Vítěze je jako setkat se se starými známými a po celou dobu vědět, že ne všichni se dočkají svého šťastného konce. Autor navíc dopředu často informuje, co se bude dít, budete to vědět, ale ani tento fakt vás předem nepřipraví na to, co nakonec přijde.

Konec byl... náročný! Silný. Emotivní. A taky mě pěkně naštval! Ale jiný konec si asi po tom všem ani nedovedu představit. Takové konce dělají knihy výjimečnými - a přesně taková je celá série Medvědín. Vyzbrojte se pevnými nervy, zásobujte se kapesníky a běžte tohle severské městečko navštívit. Nebudete litovat!

25.08.2023 5 z 5

Když nás temnota miluje Když nás temnota miluje Elizabeth Engstrom

Sbírka dvou novel, které spojuje prostředí venkova, farmy, rodinných vztahů a dramat a tísnivé atmosféry hlavně u posledních stran.

KDYŽ NÁS TEMNOTA MILUJE
První novela začíná skoro až romantickou idylkou zamilované mladé dvojice, která má chvíli po svatbě. Všechno ukazuje na růžovou budoucnost s vyhlídkou na velkou šťastnou rodinu. Jenže, tak by to u hororu přece nešlo! Zvědavost vládne světu, proto se šestnáctiletá Sally Ann při prozkoumávání okolních pozemků neubrání nostalgické zvědavosti a zamíří si to rovnou do podzemních chodeb...

Moc se mi líbila atmosféra, i když mě zezačátku dost mátlo, když autorka najednou začala psát o riflích, teniskách a telefonech, protože z příběhu jsem měla od samého počátku pocit, že děj je zasazen do hodně vzdálené minulosti. Postupem čtení jsem zjistila, že autorka tak zkrátka píše a jejím příběhům to dodává tajemnější nádech. Prostředí podzemních chodeb a jejich černočerné tmy je tak dobře popsané, až běhá mráz po zádech z představy, že by měl člověk v takovém prostředí strávit byť jen pár minut. Skvělá práce.

KRÁSA JE...
Zůstáváme v prostředí venkova, farmy a dvou mladých zamilovaných lidí. Ani tady jim sluníčková budoucnost moc nepřeje. Poté, co se Fern s Harrym přistěhují zpět na rodinnou farmu, začnou ji dávat do pořádku a přečkají v ní první zimu, věci se začnou komplikovat. S touto první dějovou linkou se střídá druhá, o několik let později, kde je hlavní aktérkou Martha. Starší žena, kterou každý zná. Rozumu moc nepobrala a ke vší smůle ji chybí i nos. Ta pravá jízda nastává, když spolu obě linky začnou souviset, jedna druhou doplňovat a ukazovat svá tajemství.

Jedním slovem - SPOKOJENOST! Na první pohled opět jednoduchá zápletka a přesto z ní autorka zvládla vyždímat všechno co se jen dalo. Napínavé. S každou další stránkou čekáte, co se bude dít dál. Velkou část novely autorka drží svá tajemství pod pokličkou a jen opatrně, v malých dávkách, je servíruje čtenáři. Poslední věty mě donutily k nevěřícnému pousmání a myšlence: Tak to se povedlo!

04.08.2023 5 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Pokračování Medvědína vypráví o tom všem, co následovalo po všech těch šílených událostech v prvním díle - přesně jak uvádí anotace. Z velké části je to o nenávisti dvou měst, hokeji (samozřejmě!) a politice. Politiku jsem tu vnímala dost intenzivně v podstatě celou první polovinu knihy. Ani nešlo tolik o hokej jako o peníze a politiku. To mě moc nebavilo. U jedničky mě příběh a děj vtáhly okamžitě. Jakmile se objevily hokejky a první postavy, vtáhlo mě to hned do atmosféry malého města uprostřed lesů kdesi na severu. U druhého dílu si mě musel příběh získávat déle.

Někde kolem sté strany jsem kvůli nemoci přešla z eknihy na audioknihu, kterou načetl Pavel Soukup. Jeho hlas byl příjemný a dobře se poslouchal, takže "čtení" mi i díky jeho přednesu začalo ubývat rychleji. Audioknihu rozhodně doporučuju.

Zpět ke knize! Kolem poloviny se toho začalo dít mnohem víc. Přestalo to být politikaření kolem klubu a začalo se zase víc zaměřovat na postavy a jejich osudy. Od jistého bodu to začala být celkem emoční nálož a děje se tu toho najednou moc. Líbí se mi, že autor dává prostor postavám a zaměřuje se na ně. Každý z něčím bojuje a ti, kteří své boje rozehráli už v prvním díle, v boji pokračují i zde. Mám tyto příběhy tažené postavami ráda. Děj může být sebelepší, ale když tam máte bandu nedůvěryhodných šablonovitých postav, nefandíte jim. To ale naštěstí není případ obyvatel Medvědína. Tady se to všemožnými charaktery jenom hemží! No a ten konec! Ten mě zase dostal do kolen, až mi z toho skoro vhrkly slzy do očí, což se málo kdy stává. Už jednou jsem se během čtení bála nejhoršího, ale tohle, to mě zastihlo naprosto nepřipravenou.

Je škoda, že první polovina byla slabší, ale občas to tak hold je. Medvědín a příběhy jeho obyvatel jsem si ale oblíbila už v prvním díle a těším se až se ve třetím, závěrečném, díle dozvím, jak to se všemi nakonec dopadne.

30.07.2023 4 z 5

Kočár do neznáma Kočár do neznáma Hana Marie Körnerová (p)

AUDIOKNIHA

Začátek Velké francouzské revoluce obrátí sestrám Hermíně a Stefanii život naruby. Šlechta prchá z Francie do ciziny a ony s jejich grand-mère nejsou výjimkou. Kdo ví, kam až daleko do neznáma je kočár zaveze...

Ke knize jsem se dostala díky výzvě a vlastně i díky audiotéce, kde je součástí balíčku volně dostupných knih pro členy klubu, spolu se všemi díly. Ale nepředbíhejme! Moc jsem si o knize nezjišťovala. Mlhavě jsem zaznamenala, že je z pera české autorky, která mi byla od doslechu povědomá a že půjde nejspíš o historický román díky kočáru na obálce. Neměla jsem žádná očekávání a tak jsem byla napůl smířená s tím, že jelikož historické romány aktivně nevyhledávám, je možné, že mi příběh nesedne. Ach jak jsem se to mýlila!

Příběh je to jednoduchý, odpočinkový, zasazený do historického období počátku francouzské revoluce - o které jsem shodou okolností nedávno četla i v knize Sapiens, která mi nabídla trochu toho společensko-historického pozadí dějin a věděla jsem tak, v jaké že to době se příběh odehrává. Autorka Hana Marie Körnerová vypráví příběh sester, které v průběhu útěku z Francie zažívají spoustu zapeklitých situací, tajemství, nesnází a společenských faux pas. Nechybí dobrodružství, romantická linka a sympatická hlavní hrdinka, která je prý moc chytrá, moc sebevědomá a moc samostatná, což se k dívce absolutně nehodí. No... k dívce na konci 18. století možná ne, ale mě tahle hrdinka sedla náramně! Příběh jsem navíc poslouchala jako audioknihu a přednes Dagmar Čárové vás vtáhne do děje téměř okamžitě.

Neodpustím si připomenutí série Bridgertonových, protože ty mě při poslechu této knihy tak nějak automaticky prolétli hlavou. V jistém ohledu bych Kočár doporučila právě fanouškům Bridgertonových. Kočár do neznáma má podobně chytlavý náboj, čtivost a odpočinete si u něj, ale není to žádná červená knihovna. Romantika tu je, ale decentní. Za mě zkrátka skvělá historická romantická oddechovka! Těším se na další díly, které si nenechám ujít.

31.05.2023 4 z 5

Sacculina Sacculina Philip Fracassi

Parta čtyř mužů se spolu s kapitánem lodi vydává na širé moře rybařit. Plánovaný poklidný výlet na moře se však záhy změní v boj o život.

Krátký svižný horor na jedno odpoledne. S tvorbou Philipa Fracassiho jsem se už seznámila v jeho povídkové sbírce "Hleď, prázdnota" a autor mi svým stylem a nápady padnul do noty, takže ani tuto novelku jsem nemohla minout. Při čtení Sacculiny jsem si vzpomněla na klasiku Stařec a moře od Hemingwaye. Děj je sice úplně jiný a navíc u Sacculiny jde o horor, ale ten boj s tvory z oceánu, rybaření a nakonec i boj o život, mi tuhle klasiku zkrátka připomněl...

Jak už jsem psala, příběh je krátký, svižný, napínavý. Jak se jednou zakousnete do příběhu, těžko se budete odtrhávat. Líbil se mi námět, divokost nespoutaného moře a jeho tajemných hrůz a čtivý text byl už jen třešničkou na pomyslném dortu. Užito a těším se na další Fracassiho tvorbu, kterou nakladatelství Gnóm! vydá.

01.05.2023 5 z 5

S láskou, Eloise S láskou, Eloise Julia Quinn

Další díl Bridgertonových, tentokrát o velice chytré Eloise, která je ve svých devětadvaceti stále neprovdaná a je považovaná za starou pannu. Celá série je maximálně odpočinková a nenáročná, jako dělaná na dny, kdy nechcete přemýšlet nad ničím, nebo nemáte zrovna dostatečnou mozkovou kapacitu na složitější a zamotané příběhy.

Eloise jsem si oblíbila už v předchozích dílech (i v seriálu). Její temperament a osobnost mě moc bavili a těšila jsem se na tento pátý díl, který je celý o ní. Možná jsem čekala kapku víc, než jsem nakonec dostala, i když zapeklité vztahy mezi sirem Phillipem a jeho dětmi dodaly příběhu šmrnc. Druhý díl - Vikomt, který mě miloval - u mě ale zatím pořád co se děje týče vede.

Není moc co dál psát. Je to více méně pořád na jedno brdo, ale já si Bridgertonovi vždycky šetřím na chvíle, kdy mi čtení moc nejde, nebo nemám náladu na nic složitého a chci si prostě jen přečíst něco naprosto nenáročného a odpočinout si - a to tato série vždycky splní na jedničku. Žádné převratné dílo to není a ani to od této série nelze očekávat.

17.04.2023