Monačte Monačte komentáře u knih

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Peter Wohlleben touto knihou vzdal hold lesu a mimoděk napsal učebnici lásky k přírodě. Až tuhle knihu přečtete, už se na ulámané větve stromů nebudete nikdy koukat stejně. A pokud bydlíte v okolí kůrovcové kalamity, nečtěte si ji radši vůbec. Budete pak spát klidněji.

22.02.2021 5 z 5

Volání hvězd Volání hvězd Emma Donoghue

Kdo by to byl řekl, že knížka o třech dnech v životě zdravotní sestry, bude tak napínavá?! A přitom jde v podstatě jen o popis postupů na provizorním porodnickém oddělení uprostřed epidemie španělšké chřipky v Irsku. Jenže ten popis je tak strašně sugestivní! Úplně cítím tu bolest, pach krve a desinfekce a emoce, které rodičkami i jejich okolím cloumají. Všechno je to tak uvěřitelné! Dokonce i to, že si někdo doma chová jako mazlíčka straku!
Jediná věc, která mi uvěřitelná nepřijde, je milostný příběh. Ten a jeho popis bohužel ubírá jednu hvězdu. Přijde mi na zbytek příběhu naroubovaný, jak by autorce někdo řekl, že bez milostného příběhu ta kniha nebude ono a tak tam prostě nějaký musí vecpat. I tak je to ale kniha, která odsejpá rychleji než hektická šichta sester na porodním oddělení a otvírá hodně různých témat. Většinu z nich nijak hlouběji neřeší ani nehodnotí, jen je zmíní. Jako něco, co se prostě dělo, jako kus historie. A to je mi sympatické. PS: Wikipedie po ruce je nutností! Tahle knížka je plná věcí, o kterých budete chtít vědět víc!

22.02.2021 4 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Fotky krásných domečků uprostřed přírody si můžeme prohlížet na Instagramu. V čem je ale kouzlo téhle knihy, je to, že se o těch kouzelných chaloupkách dozvíte něco víc. Kdo je postavil, kdy, proč, k čemu sloužili... za fotografí se vám najednou objeví celý příběh a nádherné obrázky dostanou hloubku, jako byste tam doopravdy někdy byli.

Devadesátky! Devadesátky! Johana Fundová

V devadesatkach jsem prozila detstvi i zacatek puberty, tahle knizka mi tedy nemohla chybet! Velka spousta obrazoveho materialu zpusobuje nostalgickou naladu a nadsenim otevrenou pusu. Znate ten pocit, kdyz objevite u rodicu staré časopisy? Tahle knížka působí stejně. Jen tedy bohužel minimálně polovina vybraných textů osobností není zdaleka tak zajímavá, jak bych čekala. Možná by se vyplatilo mít více “zákulisní” příběhy než “celebrití”. Každopádně pokračování o miléniu musím mít taky!

11.01.2021 4 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Díky téhle knížce pochopíte hodně o Kingovi, o jeho knížkách, životě... ale také o tvůrčím procesu. Není důležité, jestli píšete, malujete nebo třeba vaříte - toto je za mě jedna z nejdůležitějších knih o kreativitě!

Kolem světa za 80 stromy Kolem světa za 80 stromy Jonathan Drori

Kdo by to byl řekl, že číst si o stromech může být taková zábava! Není to žádná encyklopedie nebo odborná kniha, čekejte spíš něco jako knihu povídek s krásnými ilustracemi.

11.01.2021 4 z 5

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

Všechny knížky Julie Caplin jsou super, některý jsou ale suprovější. Někdo třeba sní o Návštěvě New Yorku (takže je pro něj nej Pekárna v Brooklynu), jinej si zase nedokáže představit léto bez Chorvatska (takže miluje Pláž v Chrvatsku)... no a já už mám roky ráda sever, takže se mi Hotýlek zcela trefil do vkusu! Mám ráda filmy podle skutečných událostí, protože si pak můžu dohledávat fakta. Tyhle knížky mám ráda ze stejného důvodu - stejnej čas, kterej věnuju čtení, totiž strávím na Google maps a prohlížením fotek na Instagramu s hashtagem #sólheimajökull.

Hlavně na to nemysli Hlavně na to nemysli Iva Hadj Moussa

Říkala jsem si, že zkusím jednu povídku. Při vaření jsem si přečetla další. Ke kafíčku třetí... ani nevím jak a mám přečtenou celou knížku. Je to jako pytlík chipsů - vezmete si jeden a nemůžete přestat, dokud nesníte všechno. Některé texty jsou ze života, některé trochu sci-fi, další mají hororové prvky. Od každého kousek a dohromady to funguje. Jazyk autorky mě překvapivě baví. Žádné pseudoumělecké hry se slovy, které mě na současné české próze pravidelně vytáčí.

11.10.2020 4 z 5

Život v utajení - Příběh agentky CIA Život v utajení - Příběh agentky CIA Amaryllis Fox

Jestli čekáte hon za teroristy hned od první stránky, tak jste tu špatně. Tahle kniha neobsahuje zdaleka tolik akce, jak byste očekávali. Začínáme totiž v dětství a k pořádné akci se dostanete až po tom, co pochopíte, co Amaryllis formovalo a proč se vlastně dala na tuto kariéru. Není to žádná bondovka, je to příběh, ve kterém se odráží myšlenkové pochody, názory a postoje hlavní hrdinky. A kouzlo tkví v tom, že tahle hrdinka je skutečná osoba, kterou můžete klidně sledovat na Instagramu. Jo, fakt tam je.

29.09.2020 5 z 5

A na nebi čekají hvězdy A na nebi čekají hvězdy Lori Nelson Spielman

Myslím, že neexistuje rodina, která má všechny vztahy v pořádku. A každý jistě zná situaci, kdy došlo k dramatickému nedorozumění jen proto, že někdo něco řekla a druhý si to vyložil úplně naopak. A tahle kniha je v podstatě hlavně o tomhle. Na pozadí dramatických událostí a zajímavých reálií se odehrává tenhle obyčejný příběh ze života.

24.09.2020 4 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Zajímavý pohled na historické události 20. století a život na vesnici. Bohužel napsáno stylem, který mi příliš nesednul.

09.09.2020 4 z 5

Rande na balkoně Rande na balkoně Felicia Kingsley

Zrovna nedávno jsem si říkala, kdy se karanténa, pandemie a roušky stanou běžnou součástí filmů a knih. Tak už! Už tu je první vlaštovka, která přistála na balkoně v Miláně. Jo, přímo v epicentru. Nečekaně bezstarostná letní romance, že vám ani nedojde, co se kousek vedle v nemocnici mohlo dít. Ale o nemocných jsme se načetli dost v novinách, takže mě to vůbec nevadí. Naopak! Jen teda varuju - po přečtení mám chuť jet do Milána. Což se v týhle době moc nehodí... :(

12.08.2020

Návod na vraždu pro hodné holky Návod na vraždu pro hodné holky Holly Jackson

Bavil vás seriál "13 reasons why"? Tak tohle vás bude bavit taky. Možná ještě víc!

12.08.2020 5 z 5

Čtyři strany mince Čtyři strany mince Lukáš Záleský

Horory dlouho nebyly můj šálek kávy. A pak jsem vzala do ruky Kinga. Jasně, koho jinýho, žejo. Od tý doby jsem pár "kingovek" četla, taky něco od jeho syna Joe Hilla, ale to je vlastně taky King, tak se to nepočítá. No a do třetice tady debutujícího pana Záleského. A víte co? Úplně v pohodě snese srovnání! Všechny 4 jednohubky přečtete jedním dechem a za chvilku. Hlavní postavy jsou vesměs nesympatická banda s mnoha negativními charakterovými vlastnostmi. Úplně cítíte ten hnus a zlo, jak jim prosakují skrz kůži, takže jim zhusta jejich neštěstí vlastně přejete. Což přináší nepříjemný pocit, že jste vlastně stejní, jako oni, takže v noci nechcete zhasnout, protože se bojíte, že přijde... kdo? Třeba právě některá z postav? Uááá!

02.07.2020 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Začala jsem číst Big Sur, v půlce odložila a vrhla se na Na cestě. Ať to mám hezky po pořádku. Je to zajímavý pohled na dobu. Občas mě překvapilo, jak byl život tehdy jiný a občas naopak to, jak byl stejný jako dnes. Chápu, že se Kerouack (Sal) stal takovou modlou, ale také chápu, že skutečnost byla jiná. Asi jako v dnešní době všichni nadšeně sledujeme zajímavé cestovatelské influencery, závidíme jim jejich život, chceme ho taky a skutečnost je přitom jiná - tvrdá, plná lží a přetvářky. Kerouack je typický influencer své doby.

16.06.2020 3 z 5

Já nevím jak vy, ale když stojím ve frontě v sámošce, občas koukám cizím lidem do košíku a snažím se podle jejich nákupu sestavit jejich životní příběh. No a tahle knihkupkyně, to má stejně. Ještě s tím rozdílem, že se jim občas do života plete. To je děsivé - ta představa, že podle mého nákupu někdo analyzuje mě, nedejbože se mi dokonce vměšuje do vztahů! No ale naštěstí je to jen kniha. Takže když vás vypravěčka štve, jednoduše ji zaklapnete a strčíte do poličky.

Knížka obsahuje krátké příběhy, které rámuje právě tahle maloměstská "vměšovačka" a její samaritánský syndrom. Sama má máslo na hlavě a mnoho problematických vztahů, takže se snaží pomoct ostatním a tím se vykoupit. U toho vám nenápadně vnutí seznam povinné četby, který je ještě pro úplnost uvedený na posledních stranách knihy. Pravděpodobně ho použijete jako nákupní seznam v nejbližším knihkupectví. Tahle knížka by měla asi dostat jen 4 hvězdy, tu pátou má za ty literární skvosty, na které mě nenápadně upozornila.

09.06.2020 5 z 5

Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Z deníku dočaskářky – Ten pes je chuligán! Olga Minaříková

Tuhle jednohubku jsem slupla za pár hodin a chci pokračování!

03.06.2020 5 z 5

Moje super (ne)realita Moje super (ne)realita Claire Frost

S touhle knížkou je to stejně jako s Instagramem - na první pohled vypadá líbivě a nekomplikovaně, ale pod povrchem je toho daleko víc. Čekala jsem něco ve stylu Girl Online od Zoelly, ale dostala jsem naopak příběh dvou dospělých žen s dospělými problémy. Stejnými, jako máte možná vy nebo vaše kamarádka.
Hlavní hrdinka je skutečná, žádná karikatura jako Bridget Jonesová, i když k ní má v něčem docela blízko. Povídání u kávičky nebo na pracovním obědě se sice většinou točí kolem mužů, ale nejsou středobodem vesmíru. Jsou tací, jako ve skutečnosti - přicházejí, odcházejí, dělají radost, způsobují smutek... Prostě jsou nedílnou součástí našich životů, ve kterých je toho ale mnohem, mnohem víc! Práce, peníze, koníčky, hledání sebe sama, občanské aktivity a hlavně přátelé. O přátelství je totiž tato kniha především.

18.05.2020 5 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Julie Caplinová jede podle zajetého scénáře, jen se mění kulisy. Někam se cestuje a něco se tam ochutnává. Je vidět, že se autorka dřív živila jako kulinářská PR - restaurace a jídla dokáže popisovat tak, že je dost možné, že si i tuhle knížku trochu oslintáte. (Já kupříkladu už hledám recept na chorvatský "brudet") Jenže proč ten scénář měnit, když to zase všechno tak skvěle funguje? Trošku jsem se bála, jak bude po třech metropolích fungovat obyčejné pobřeží Chorvatska. Ale zbytečně, Julie Caplinová to zase zvládla! Chci na plavbu po Jadranu! Sakra! Snad ty hranice otevřou!

28.04.2020 5 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Láska, jídlo, cestování. Zase. Jako v Kodani a v Brooklynu. A zase je to super.

20.04.2020 5 z 5