momo01 momo01 komentáře u knih

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Rozhodně oceňuji originální myšlenku svěřit vyprávění myši a taky uznávám, že autorka píše čtivě a zbytečně příběh nenatahovala. Tolik ke zdůvodnění alespoň dvou hvězdiček a teď už budu jen brblat. Já totiž tento styl, kdy se ze mě snaží autor za každou cenu vyždímat emoce, nemám ráda a tak jdu očividně proti proudu ostatních hodnotících. Jako hlavní problém vidím, že se autorka snaží o co největší mix aktuálních témat, které jsou s notnou dávkou sentimentu a moralizování zabalené do opotřebovaných klišé a stereotypů.

11.06.2023 2 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Dnes jsem dojedla Dolmades, na které jsem během čtení dostala neodolatelnou chuť. Skvělé je, že už v současnosti jdou koupit i u nás v česku. Rozhodně ve mě kniha vyvolala touhu po řeckých chutích a vůních. Mám ráda tento typ beletrie, kde se dozvídám o (pro mě) méně známých historických událostech, a i když vnímám nedostatky ve stylu vyprávění, určitě stojí za přečtení.

10.06.2023 4 z 5

Tancuj, tancuj, tancuj Tancuj, tancuj, tancuj Haruki Murakami

Kdo určuje, jak se má tančit? Jsme to my sami, nebo jsou to náhodné okolnosti?

A hudba, ta bude hrát dál, a ten kdo bude zaostávat, ztratí kontrolu sám nad sebou, nad svým životem, nad svými sny a nad čímkoli. Jenže pokud zůstaneme uvězněni ve stejném tanci, který nám už nepřináší radost nebo nám nevyhovuje, můžeme se cítit ztracení a ztratit kontrolu nad svými cíli a přáními.
Takže hlavním trikem je vyměnit desku, když hudba přestane vyhovovat.

10.06.2023 4 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

Tato kniha je krásná jak zevnitř, tak zvenku. Ilustrace se dokonale hodí k pohádkové atmosféře. Moc se mi líbilo, jak se vyvíjejí společně s příběhy na stránkách. Samotné příběhy, i když vycházejí z klasických pohádek, jsou mnohem temnější a hlubší. Zabývají se krutou stránkou lidské povahy, která je obalená magickými prvky a překvapivými zvraty. (Kam se hrabou bratři Grimmové).
Ačkoli je většina příběhů krátká, mají silnou emocionální sílu. Ale jak se říká, to co je na konci, má vliv na to s čím budeme odcházet. A já jako poslední dvě povídky četla Princ vojáček a Když voda zpívá oheň, které mi přišly nejslabší. "Princ vojáček" nevyužil potenciál po dějové ani po charakterové stránce. A příběh "Když voda zpívá oheň" se mi zdál až příliš natahovaný a zdlouhavý.
Každopádně jako celek je to sbírka zajímavých, temných pohádek.

15.05.2023 3 z 5

Dokonalé stopy Dokonalé stopy Helen Fields

Poslechla jsem v naprosto dokonalé interpretaci Jana Šťastného. Předvedl fantastický výkon a díky němu mě to určitě bavilo o kus víc, než kdybych četla. Vzhledem k tomu, že načetl i další díly, vím, že budu v sérii pokračovat a ještě spolu nějaký ten kilometr v autě strávíme.
Co ještě se mi na tomto thrilleru líbilo? Rozhodně prostředí Skotska a srovnávání kulturních rozdílů mezi Francouzi a Skoty. Taky postavy. Bavili mě Luke i Ava. A téma přátelství. Jen bez popisu brutálních detailů bych se určitě obešla. Ale jiní čtenáři si to asi žádají, co už. Vydržet se to dalo.

15.05.2023 4 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

Rozhodně se nejedná o knihu, kterou byste si měli přečíst, pokud jste už nečetli předchozí knihy a neznáte a nemilujete všechny hlavní postavy. Myslím, že bez tohoto pouta k lidem v příběhu bude vše velmi pomalé a únavné. S těžkým srdcem musím přiznat, že ani pro mě tohle nebyla trefa do černého. Přišlo mi, že příběhu něco chybí, taková ta kouzelná jiskra, na kterou jsem u Pennyové zvyklá. Sérii ale vřele doporučuji a tato kniha je prostě její nezbytnou součástí.
Co se mi na knihách této autorky líbí, jsou odkazy na kanadskou přírodu, historii, objevy a umění. Zkuste si třeba vyhledat Charlevoix. Je to skutečné místo, kam kdysi spadl meteorit a vytvořil kráter poblíž řeky Svatého Vavřince, oblast, která je nyní plná velkých přírodních krás a divočiny a kam umělci skutečně jezdí pracovat.

06.05.2023 3 z 5

Moravec se umí skvěle ptát a udržet linku, zatímco Mareš umí dobře vyprávět a navíc je cítit, že svou práci miluje. Rozhovory mám ráda, a tento je vážně dobře vedený. Dokonce teď mám chuť podívat se na seriál a to se přitom dívám na televizi méně často, než kolikrát v poušti prší.

"...vždycky jsem si se závistí vzpomněl na Columba, jak krásné má vraždy. Všude čisto, mrtvola ležící v hezkém prostředí, chtěl bych ho vidět, jak by u nás vyšetřoval vraždu bezdomovce. Takže ano, místa jsou ošklivá, ale nedá se nic dělat, i to je naše práce. Zase můžu říct, že jsem se dostal tam, kam se jen tak někdo nedostane."

04.05.2023 5 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Po přečtení zkoumám, kde je moje duše... A ty nádherné ilustrace...

01.05.2023 5 z 5

Game changers: Co lídři, inovátoři a nezávislí lidé dělají, aby zvítězili Game changers: Co lídři, inovátoři a nezávislí lidé dělají, aby zvítězili Dave Asprey

Většina informací mi bohužel nepřišla nijak převratná, na druhou stranu je dobré si je připomínat, uvědomovat si a číst si o nich v různých souvislostech. Při čtení je také třeba přivřít oko nad hojnou sebepropagací a myslet za autora na to že korelace není nutně kauzalita. Pár bodů mě ale zaujalo a kvůli nim mi stálo za to si ji přečíst. Navíc co rozhodně stojí za ocenění je, že každá kapitola/zákon končí souborem akčních kroků, do kterých se můžeme pustit a snadno se takto dají i připomenout hlavní myšlenky.

"Jak bude v roce 2043 vypadat den ve vašem životě? S kým budete? Co budete dělat? Jaký dopad bude mít vaše existence? Zapište si všechno, co vás napadne. Mějte ale na paměti, že nevytváříte nějaký závazek nebo akční plán - vytváříte podmanivý obrázek dosažitelné budoucnosti, který poslouží jako pohled na skutečné hodnoty, které vyznáváte. Jakmile budete mít tyto informace, bude snadné se rozhodnout, do čeho vložit vlastní energii místo toho, abyste dovolili ostatním určit vaše priority za vás nebo se nechali rozptýlit dřinou."

01.05.2023 3 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Historický detektivní příběh s nádechem tajemna a poklidným tempem. Cadfael je okouzlující postava - muž, který svým zdravým rozumem a skvělým pozorovacím talentem dokáže překonat i ty nejtěžší překážky. Je tak trochu superhrdina, ale já pro tyto lidské a spravedlivé "vyšetřovatele" mám slabost.

13.04.2023 4 z 5

Katova dcera Katova dcera Oliver Pötzsch

Katova dcera má tu smůlu, že jsem ji četla hned po Kingově O psaní (každé příslovce mě doslova bolelo) a zadruhé, že jsem v minulosti četla Kladivo na čarodějnice (které nesahá ani po kotníky). Přišlo mi, že se autor snaží vytvořit atmosféru strachu a podezření, ale nedokáže to podpořit dostatečným historickým pozadím ani zajímavými postavami. Všechny jsou buď dobré nebo zlé bez hlubší motivace nebo vývoje. Je to oddychovka, ale nijak nevybočila z šedého průměru.

13.04.2023 3 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Tato kniha mě opravdu překvapila. Autor v ní používá neotřelý styl psaní a po dočtení mám pocit jak po letní bouřce, která je náhlá, rychlá, osvěžující a někdy trochu prudká. Líbilo se mi, jak autor lehce a hravě skákal z jednoho vypravěče na druhého. Z narážky na narážku. Celkově mě nadchl svým neobvyklým přístupem a jazykem. Doporučuju všem, kdo hledají k přečtení něco nového i když možná ne úplně snadného.

13.04.2023 5 z 5

O psaní: Memoáry o řemesle O psaní: Memoáry o řemesle Stephen King

Líbil se mi nenucený, konverzační tón, kterým se s námi King dělí o svůj život před i po svém prvním úspěchu. A nebojí se ukázat to dobré i to špatné. Po pravdě řečeno, o něco víc se mi líbila vzpomínková část, ale i části, které jsou návodem k umění psát, mě bavily. A stejně s kapp66 jsou pro mě návodem na čtení.

29.03.2023 5 z 5

Alois Nebel: Na trati Alois Nebel: Na trati Jaroslav Rudiš

"Když mě na vnitřní straně duše něco tlačí, když je toho na mě prostě moc, zavřu se na záchod. Mám tam takovou knihovničku. Sto jízdní řádů, sto roků naší trati. To čtení mě uklidňuje, protože na dráze je vše pořád stejné už od Rakouska. Když člověk není zrovna Pražák a je citlivý, potřebuje někdy cítit jistotu. Vlaky jezdí pořád stejně rychle nebo pomalu, záleží na úhlu pohledu. Jen lidé se na dráze mění. Jako v životě nebo v politice, kde se toho tolik zase nemění."

Opět jsem se u Rudišovy knihy dobře bavila.

29.03.2023 4 z 5

Trieste Centrale Trieste Centrale Jaroslav Rudiš

Bylo to milé setkání se starým známým.
"Já špatné počasí miluji, protože když je ošklivo, jste na místech, která chcete navštívit, většinou sám. Turisty já nepotřebuji, ne, ne, turista všechno jenom zničí, turisté trpí historickou slepotou, turisté se nedovedou dívat skrz historii, smutné, smutné."

29.03.2023 5 z 5

Astra Astra Cedar Bowers

Během čtení jsem na základě změn vypravěčů Astru litovala, nesnášela, chtěla zachraňovat, měnit. Byla pro mě zranitelná, nesympatická, milující, sobecká a vždy složitá. Nakonec jsem ale začala vnímat Astru jako opravdu silnou ženu, která překonává své překážky a učí se být tím, kým chce. Každý nás (a Astru) vidí nakonec svou vlastní optikou a přináší si vlastní soubor životních zkušeností. Vidíme barevně, ale každý má trochu jiný smysl pro barvu než ten druhý. Myslím, že to i autorka chce, abychom Astru viděli nejen, jak ji vidí ostatní, ale také abychom ji pochopili a vnímali ji mimo omezený úhel pohledu všech.

Zkuste se s Astrou také seznámit, uvidíte, koho objevíte.

"Zjistil jsem, že je daleko, daleko horší ztratit lidi, kteří ti nikdy nedávali dost, než ty, kteří ti dali všechno."

02.03.2023 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Smrť je můj oblíbenec, a tak jsem tento díl vybrala jako první knihu ze Zeměplochy ke společnému čtení s dětmi. (Hurá, už mi do Pratchetta dozráli!) Smrtě mám ráda, protože je na jednu stranu autoritativní, děsivý a na druhou stranu nesmírně laskavý a troufám si tvrdit, že dokonce snad nejvíc živá postava v celém dílu. Kniha obsahuje spoustu vtipných momentů, ale obzvláště nás bavilo Smrťovo hledání štěstí a zkoušení všeho, co lidé dělají pro zábavu. V jeho podání je tanec, hazard, pití, rybaření….no… pošetilé, ne-li hloupé. Co to vlastně je "BAVIT SE"?

27.02.2023 4 z 5

Kniha o naději Kniha o naději Douglas Carlton Abrams

Jane Goodalovou obdivuji už roky. Je to skromná, moudrá a odvážná žena, která nepochybně už svět pozitivně ovlivnila a ještě stále v tom ve svých 88 letech pokračuje. A v této knize s námi sdílí inspiraci, naději, myšlenky a spoustu dobrých příběhů.

"Skutečná moudrost vyžaduje jak přemýšlení hlavou, tak porozumění srdcem."

„Každý den nějakým způsobem ovlivňujeme planetu a kumulativní efekt milionů malých etických akcí může skutečně zapůsobit. To je poselství, které rozvážím po světě.“

„Milion kapek tvoří oceán.“

"Znakem moudrosti je ptát se: Jaké dopady bude mít rozhodnutí, které dnes udělám, na budoucí generace? Na zdraví planety?"

"Obtížné je těžké, nemožné je jen o něco těžší"

A tady krátké video o vypuštění Woundy do přírody. Nádhera.

18.02.2023 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Z prvního dílu jsem byla nadšená a tak jsem si druhý díl vybrala jako audioknihu do auta s nadějí, že mi přinese zábavu, odpočinek a uvolnění od pracovních povinností. Bohužel to nevyšlo a příběh byl pro mě nesrozumitelný a při poslechu jsem se ztrácela. Uznávám, že moje rozpoložení a okolnosti nebyly ideální a nebyla jsem tak vnímavá k příběhu, jak bych mohla být a vlastně mě trochu mrzí, že jsem moc vtipných momentů nezachytila.

17.02.2023 3 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Ano, zase si mě King utáhl na vařené nudli od začátku do konce. Billy Summers je nájemný zabiják a přesto jsem si ho zamilovala. Nešlo to jinak.

14.02.2023 5 z 5