mol378 mol378 komentáře u knih

Domovní důvěrnosti Domovní důvěrnosti Jindřiška Smetanová

Oblíbená kniha mé oblíbené autorky. Nejradši mám její povídky z Malé Strany, Kampy a Orlických hor. Je výborná pozorovatelka a glosátorka okolniho dění a lidských příběhů. Moudrá dáma s velkým smyslem pro humor, životním rozhledem a nadhledem a krásnou češtinou. Vždy mě znova potěší a čtu ji čas od času už léta. A ráda chodim Malou Stranou pod kouzlem jejích příběhů. Jedna z myšlenek: "Rozmanitost a pestrost světa i domova vzniká odlišností mužského a ženského přístupu. " Jak pochopitelné, rozumné, pravdivé a v dnešní době dvaasedmdesáti pohlaví osvěžující a víru ve zdravý rozum a biologické, duševní i duchovní platné principy vracející.

08.07.2021 5 z 5

Druhá dívka Druhá dívka David Swinson

Příjemná, zábavná, napínavá, uvěřitelná tak trochu old school detektivka, sympaticky zhýralý detektiv, tvrdý, ale nikoli superman, který má své skryté slabé stránky. To beru, doufám, že pokračování bude. Moc mi to zpřįjemnilo začátek dovolené, jdu si dát jamesona. Zaplať Bůh nejedu v drogách.

04.07.2021 5 z 5

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Krásné. Fakt krásné, nemůžu to říct jinak. Pravdivé, syrové i něžné, se stopami humoru na pravých místech, smutkem i krutostí. Radost prožíváme jen občas, uměle se jí dosáhnout nedá, byť bychom třeba záměrně usilovali jen o ni. Nesmírně současná kniha, vystihuje kontrast mezi hrůzou válečné generace a blahobytem generací současných, které ani netuší, co jsou existenční problémy a zabývají se svými egy, avokádovými krémy a sójovými latté, správnými adresami, správnými auty (nebo spíš ekobicykly) a školami, hračkami a sponečkami do vlasů pro své děti těch správných značek (věcí i dětí), správnými přáteli; alternativci a pozéři, biomatky a biootcové, pro které láska, manželství, rodičovství je jen "vztah", který se udržuje tak dlouho, dokud nezačne obtěžovat, pak se korektně ukončí, mysli si o tom, co chceš, hlavně nedělej vlny, jsme přece moderní lidé! - já začínám znova s někým dalším a způsobím si další krátkodobou bezohlednou radost. Kontrast mezi pohledem z prosklené kanceláře s blahosklonností městského intelektuála na idylický venkov a nástupem do sadu k zabezpečení úrody v jakémkoli počasí, ať už na to člověk má chuť, nebo právě nemá. Kontrast mezi umanutostí prožít život pravdivě se vším, co přináší - včetně přijetí smrti, vytrvat - a klouzáním po povrchu. Ať si každý vybere, je-li toho schopen. Víc nenapíšu, nechám to v sobě doznít. Knihu musím mít v knihovně, vracet se k ní. Těším se na Polední hodinu, těším se děsně. Dávno mě žádná kniha tak nenadchla.

29.06.2021 5 z 5

Smrt paní Westawayové Smrt paní Westawayové Ruth Ware (p)

Po slibném začátku vcelku zdlouhavý, málo napínavý a neobjevný průběh, průhledná zápletka i rozuzlení a konec už jsem dočetla z pouhé setrvačnosti. Slabý průměr.

21.06.2021 2 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Vesměs chytré, úsměvné, vtipné, roztomilé, místy nostalgické pro naši generaci, prostě jako Marek Eben sám. Avšak - nenadužívat. Poslechnout si to v jednom zátahu je místy až kontraproduktivní, stejně jako nedávné šílenství nasazovat Marka Ebena k moderátorství kdejaké tchořoviny jako záruku jejího povznesení. Myslím ale, že se tomu poslední dobou sám efektivně brání a dobře dělá. Je totiž také moudrý, což se i v této knize sem tam nevtíravě projeví. Ano, potěšil mě - opět.

14.06.2021 4 z 5

Jsem trošku zmatená, nedokážu své vjemy z Lišek dobře popsat. Celé je to pro mě na úrovni pocitů, hlavně smutku, tísně a obav. Ano, znepokojivé. Moc na mě zapůsobila povídka Gordonův příběh o ptačí válce, o tom, že když je bytost zaslepená ustavičným bojem proti nepříteli, ať už je jakýkoli, ztrácí smysl pro normální prožívání života. A o tom, že tento boj se po nějaké době stává disciplínou sám o sobě, lhostejno, zda má smysl či nikoliv. Vůbec mi vadí slovo boj, často nadužívané. Boj a válka.
Není to snadné čtení a myslím, že ve mně bude dlouho rezonovat.

10.06.2021 3 z 5

Tajemství Barunky Panklové Tajemství Barunky Panklové Helena Sobková

Kdysi mě to ukrutně zajímalo, to se ještě o Boženě Němcové jen učilo ve škole a četla se maximálně Babička, pohádky a povídky. Korespondence, tak zásadní pro její poznání jako osobnosti, vydaná ještě nebyla. A tak jsme přemítali nad dohady o jejím původu, o jejím životě. Zajímavé to bylo, barvitost však již do dnešních dnů poněkud vybledla. Ale pořád je mi milejší číst si tohle, než třeba opakovaně shlédnout seriál, který z ní měl udělat téměř hvězdu současnosti. U nás jak se s něčím začne blbnout, blbne se nakvadrát...

07.06.2021 3 z 5

Rožnov lázeňský Rožnov lázeňský Lucie HAMBÁLKOVÁ

Do třetice Malý tisk z Rožnova - tentokrát roztomile podané faktografické čtení o zlaté éře městečka, kde hodiny smutno bijú... jaj, Rožnov lázeňský! Tenkrát se ještě umělo žít!

07.06.2021 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Čteno poprvé ještě jako zakázaná a těžko sehnatelná kniha. Bylo nám z ní tehdy úzko, vztahovali jsme ji skutečně k roku obsaženému v názvu. Čas oponou trhnul, jak praví klasik - a po nějaké době pocitu, že tohle se přece nevrátí, nám to tak nějak přiletělo z nečekané strany a je nám trochu úzko zase...

07.06.2021 5 z 5

Češi 1989: Jak se stal Havel prezidentem Češi 1989: Jak se stal Havel prezidentem Pavel Kosatík

Zakoupeno a čteno hned po vyjití, příjemným způsobem zpracovává dějinné období, které jsme někteří zažili a touto knihou můžeme přiblížit další generaci, vlastníme v rodině několik knih série a všechny jsou velmi zdařilé.

07.06.2021 4 z 5

Ze života rožnovských Valachů Ze života rožnovských Valachů Daniel Drápala

Pro milovníky historie, národopisu, Valašska a čtení z každodenního života předků. Veškeré tyto rožnovské tzv. Malé tisky jsou velmi přínosné. Nezbytná příručka nejen v regionální knihovničce.

Prostřený stůl Rožnovanů Prostřený stůl Rožnovanů Milena Habustová

Záslužné dílko, tak jako všechny rožnovské Malé tisky. Velmi čtivé a populární formou informativní. Nejen pro Valachy!

F. L. Věk III. F. L. Věk III. Alois Jirásek

Celý rozsáhlý román lze přečíst za život několikrát a vždy potěší a osvěží, co člověk léty pozapomněl. A kdo čte poprvé, mnoho se dozví z velkých i malých dějin naší země. Ovšem zařadit jej do povinné četby na ZŠ je absolutní blbost, akorát do budoucna odradí. K četbě Jiráska je třeba dozrát.

Jak neuloupit smaragd Jak neuloupit smaragd Donald E. Westlake

Milé, vtipné, nenáročné, osvěžující jak ledový gintonic v inteligentní společnosti dobrých přátel, jejichž smysl pro humor plně sdílíte. Vracím se v nepravidelných intervalech a vždycky najdu, co očekávám - odreagování a potěšení.

Jak nevyloupit banku Jak nevyloupit banku Donald E. Westlake

Přečteno několikrát. Jak já tu knihu miluju - čistokrevná nenáročná sranda. Hlavně ty drobné recesičky. Mírně ujeté, inteligentně vtipné - vždy mě to příjemně přenese mimo realitu a přes smutné a negativní vlivy debilů s velkým egem bez stopy jakéhokoli smyslu pro jakýkoli humor na mé žití. Velmi osvěžující!

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Po zdlouhavém včítání se už to šlo. Občas jsem se zasmála, většinou ale mě kniha rozesmutňovala. Chudák ženská, v jejímž životě se sem tam objevil malý světlý moment, ona však byla přesvědčená, že si ho nezaslouží. Kniha není ničím výjimečná, průměr. Konzumní čtení.

07.06.2021 2 z 5

Fretky záchranářky na moři Fretky záchranářky na moři Richard David Bach

Opravdu krásná a dojemná knížka o přátelství, lásce, charakteru, pevném odhodlání, solidaritě, odpovědnosti za vlastní činy i za to, co mi bylo svěřeno a co jsem k sobě připoutala, o smyslu života a o tom, že vnější zdání často klame. Kdyby to bylo o lidech, bylo by to téměř směšně idealistické a neuvěřitelné. O fretkách to není pohádka, spíš krásná alegorie. Jsem ráda, že jsem na knihu narazila náhodou na databázi a zaujala mě čím? Pruhovanou obálkou... Jak povrchní motivace (čtenářská výzva) a jakého zážitku se mi na oplátku dostalo! Kdybych to četla v deseti, líbilo by se mi to neméně. Velmi, velmi doporučuji! (A fretky jsou mi po přečtení daleko sympatičtější, než dřív!)

31.05.2021 5 z 5

Praha ožralá Praha ožralá Radim Kopáč

Zajímavá příručka i okénko do dějin, zejména pro nás milovníky putyk a piva, kteří navíc ještě rádi šmejdí tam, kde se tyto dva fenomény protínají s literaturou, literáty a jejich postavami. Styl psaní obou autorů nevyhledávám, ale budiž. Něco nového to přineslo a na další návštěvu Prahy už mám plán. naprosto souhlasím s komentářem Skeeve pode mnou, vystihl dokonale vše.

31.05.2021 3 z 5

Fízl Fízl Petr Placák

Nečte se to snadno, už jen pro množství dokumentárních faktů. Jsem s autorem stejná generace, dělí nás pár let, vyšli jsme z podobných rodinných poměrů a jsme stejného smýšlení, jen on má o mnoho více odvahy - a měl. Ale komunisti a STBáci mi to taky dávali sežrat, dodnes, když vidím bengo, čekám perlustraci. Poslední dobou nacházím ve společnosti stále více paralel s tupým bolševickým profízlovaným režimem - establishment opět začíná dosahovat toho, že lidem je všecko jedno... Placák píše bez příkras a sentimentu a doporučuji všem ke čtení.

31.05.2021 4 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Jamese Herriota beru i ženatého! A otec jeho manželky Heleny je k nezaplacení. Mám radost, že Tristan a Sigfried nám i tady zůstali svobodní se svými milostnými spády... A hlavně duch místa, vlídný humor, nostalgie za poklidným životem, trocha smutku a hodně radosti nám v tomto díle zůstaly také!

24.05.2021 5 z 5