Fízl

Rozsáhlý knižní esej Petra Placáka je věnovan době komunistického režimu založeného na plošném fízlování. Vychází z dobových úředních materiálů Státní bezpečnosti, které konfrontuje se svými vzpomínkami, poznámkami a texty, které úřední zprávy, v mnoha ohledech omezené, doplňují, poopravují či vyvracejí. Autor možnosti Státní bezpečnosti zastrašovat a ovládat lidi přičítá spíše komunistickému režimu jako takovému než jí samotné a všímá si psychologických aspektů života v diktatuře, v níž se lidé, podobně jako na vojně, začnou hlídat sami navzájem. Petr Placák (* 1964) je spisovatel a publicista. V 90. letech vystudoval historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy. Kromě řady článků a studií dosud vydal novelu Medorek, poému Tichá modlitba, sbírku básní Obrovský zasněžený hřbitov, knihu povídek Cestou za dobrodružstvím, knihu rozhovorů s undergroundovými básníky Kádrový dotazník a historickou práci Svatováclavské milenium Češi, Němci a Slováci v roce 1929. K vydání připravil paměti svého otce Bedřicha Placáka Paměti lékaře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/6114/fizl-Dl8-6114.jpg 4.442
Literatura česká
Vydáno, Torst

Kniha Fízl

JP

Za komančů byl tata taky problémová osoba (Černí baroni), ale Placákův 'Fízl' je přeci jen kniha spíše faktografická, dokument doby... i když náš stát stále řídí bývalí členové StB. Nevím. Čekal jsem něco úplně jiného, než výčet toho co, kdo, komu, jak a za kolik. Ta forma mi jednoduše nesedla.

natalie.p
15.11.2020

Jako člověk, který minulý režim nezažil, byla tahle kniha pro mne dokonalou výpravou do období dospívání mých rodičů. To, s jakým nadhledem Petr Placák popisoval tu nechutnou frašku, která se tady odehrávala, mi bralo dech. Je to kniha, která v člověku zanechá stopu a rozhodně ho donutí nad ní nějakou dobu přemýšlet.

BarboraSalome
13.04.2020

Výborně napsané.Líbí se mi,že Petr Placák,je stále stejný,měří všem stejně,bez rozdílu. Zvláště se tato kniha dobře čte v době rouškové.Zvlaště ty části knihy,které pojednávají o udávání.

Rihatama
09.01.2020

"Fízl nemá jméno, otce ani matku. Je to psanec, který se o své vůli vydělil z lidské společnosti, aby sloužil zlu, v jeho jménu napadá samu podstatu člověka."

Jsme národ podzemního, partyzánského a zahraničního odboje. K nepříteli (či třeba i jen nadřízenému) se málokdy stavíme čelem. Protože mezi námi je příliš mnoho oportunistů a politických kolaborantů, kteří tlučou do stolu jen v hospodě, nebo pohodářů, kteří se hlavně chtějí mít dobře. Za každého režimu. A pak bylo/je strašně moc třeba takových Placáků, Magorů, Havlů aj. A těch jmen, která Fagot ve své spravedlivé a rozhněvané obžalobě bez obalu uvádí. Až jednoho mrazí. Jen se obávám, že právě tito lidé po Fízlovi nesáhnou ani omylem. Bylo mi smutno a ouzko při čtení těchto pamětí páně Placáka fízlovských časů, prokládaných citacemi z estébáckých svazků a komunistických prohlášení.

Já byla ještě docela mladá a můj osobní odboj pramenil z hluboké frustrace pro mne nepochopitelného stavu kolemstojící společnosti a současně absolutního přesvědčení, že jinak být nemůže. Dítě komunistického režimu, které si jediné světlé chvíle před-osmašedesátého nemůže pamatovat a tedy ani na čem stavět případné naděje. A tak se zamýšlím, poučili jsme se dostatečně? Nebo jsme coby národ odsouzeni k věčnému pohodlnému a bezpečnému žití s platonickými, anonymními výkřiky nesouhlasu, dnes na tak oblíbených sociálních sítích? Ano, dnes je každý slyšet, ale je to opravdu ono?

Petr Placák je vážně persóna a v dobách minulých postrach komunistických esenbáků a estébáků... úplná osina v zadku. A nelze samozřejmě nesrovnávat s další významnou před, (a po) revoluční osobností chartisty Václava Havla. Placák živel (spisovatel, čerpač, uklízeč, hráč, básník, noční hlídač, lesní dělník, horský turista, mechanik 65-23-4, DG 301, historik, šéfredaktor Babylonu), Havel filozof (disident a prezident mj.). Placák, beznadějný anarchista, má svou vlastní, jednoduchou filozofii. Fízl je hovado a může být zastřelen. Pro Havla, budovatele demokratického systému, byl lidskou bytostí úplně každý - komunista, fízl, disident, vrah či politický vězeň - a jako takový potřebuje ochranu. Placák je prostě autentický, nesystémový bojovník za (svá) lidská práva a činil tak bez kompromisu a bez ohledu na cenu, kterou musel platit on, nebo jiní "spolubojovníci". Na Placákovi je nutno ocenit, že ve svém světonázoru nikdy ani na vteřinu nezakolísal, neustoupil a nikoho nešetřil (nešetří). Ani třeba zmíněného Havla, pokud si to dle jeho názoru zasloužil. Skvělé čtení. V netušených detailech mi před očima opět defilovaly zástupy demonstrantů v listopadu 1989. Hlavně nezapomenout, což je přitom tak snadné a hlavně výhodné pro kdysi tak mučenou mysl.

"Husák byl ztělesněním všeho normalisačního hnusu a už ve škole se mi dělalo zle z toho obrýleného houbovitého ksichtu, který na nás, zavěšený v rámu nad katedrou, každý den civěl."

Nele
01.01.2020

Moc mne to bavilo!

Crimble
21.11.2019

Díky za lidi jako je Petr Placák. Žijí si po svém ať se děje co se děje, i když to leckdo nechápe a tehdejší mocné a jejich represivní složky to vytáčelo do vrtule. A on se jim vysmíval. Věřím tomu, že takový nedisident jako Václav Klaus i se svým institutem by si nad tímto dílem hlavu ukroutili a učinili by si spousty nesouhlasných podtržení vlnovkou.

druzickaster
16.11.2019

Opět mě inspirovalo četení na pokračování na Vltavě. Bez velkého patosu a přehánění je zde popsaná doba "normalizace" až k 17. listopadu, kdy dojde k převratu. Jsem rád, že existovali i lidé, jako je Petr Placák a jeho rodina. Ti totiž byli disidenti z přesvědčení a ne pro finanční a politické ambice. Líbí se mi, doplnění knihy o faktografii z archivu StB a VB a jiných tehdejších ústavů. Škoda spousty materiálů, které tehdejší režim stihl zničit, ale to by asi popřevratová skladba politiků apod. vypadala úplně jinak. I když, předseda SSM jako ministr průmyslu, moderátorka pionýrské vlaštovky moderuje kapitalistické hlavní zprávy... takže kdo ví, jak by to bylo dopadlo i pokud by se zbylá dokumentace zachovala...
Kniha se mi líbila a doporučuji.

GuitarPhil
09.10.2018

Zbytečně bych jen opakoval, co napsali čtenáři přede mnou. Povinná četba pro všechny, kterým není jedno, co se dělo...a děje. Díky, pane Placáku.