mol378 mol378 komentáře u knih

Chlorid sodný Chlorid sodný Jussi Adler-Olsen

Pro mě jako u všech knih série dlouho trvající rozjezd. Než já se začtu... A tentokrát i ten konec nebyl nijak zvlášť vygradovaný, no jo, když my pachatele už známe a zároveň víme a právem očekáváme, že musí být poražen! Kdyby zas tam byl nějaký vyumělkovaný zvrat, brblala bych něco o naprosté nepravděpodobnosti, že ano. Tak co s takovým čtenářským materiálem. Shrnuto - jako vždy příjemné setkání se členy oddělení Q, velbloudy a Asadovými přeřeky (dělá to naschvál), přiměřené napětí v mnoha pasážích, solidní čtení. Další díl _ už aby tu byl!

23.07.2022 4 z 5

Čistý Čistý Andrew Miller

Přečteno už před asi dvěma lety. Teď se ke mně dostalo něco o pařížské kostnici, vzpomněla jsem si na Čistého a překvapilo mě, jak je kniha ve mně uložená, atmosféra, jakýsi smutek hlavního hrdiny. Na děj si vzpomínám jen v hrubých obrysech, spíše na popsané reálie, což bylo velmi zajímavé, a pak na pocit, který ve mně četba vyvolávala - že jsem přítomna v těch časech. Něco na té knížce je.

20.07.2022 3 z 5

Muž bez tváře Muž bez tváře Caimh McDonnell

Těšila jsem se, že kromě lehké zábavnosti a občasného zasmání se dočkám i napětí, měl to být kriminální příběh řešící velký irský zločin. Tak nic, no. Průměr, občas mírně křečovitý, hlavní postavy docela sympatické. Váhám, jestli se vzhledem k současnému prázdninovému naladění mám dát do dalšího dílu, nebo to odpískat jako možnou ztrátu času. Mám ráda střelené příběhy, ale pochvalné zdejší recenze střelenost knihy opěvující jeví se mi poněkud přehnané.

03.07.2022 3 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nenazvu to zklamáním, protože jsem víc nečekala. První díl se mi velmi líbil víceméně proto, že mám ráda historii a dozvěděla jsem se z knihy úplně neznámé věci velmi přístupnou formou. Navíc bez přehnaného sentimentu, poměrně realisticky. Než jsem se dostala k druhému dílu (nijak jsem na to nespěchala), se mi názor vytříbil a usadil a když odhlédnu od zajímavého tématu, je kniha co se postav týče trochu plochá. Druhý díl je zjevně ambiciózní projekt. Autorku chápu. Po poměrně velkém úspěchu první části zapracovala neskutečně, objem informací je obrovský. Ale pojetí románu jako velkolepé rodinné ságy chce ještě něco trochu jiného. Postavy neprošly skoro žádným vývojem, jen tak žily, smýkány historickými skutečnostmi. Jedné každé byla autorkou přisouzena určitá jasná povahová charakteristika, v jejímž rámci se daná osoba velmi předvídatelně pohybovala a jednala. Budí to ve mně dojem, že aby bylo možno do románu všechny ty historické události dostat, musela ho autorka doslova narvat figurkami. I ta Halka tam jaksi proseděla celou dobu někde v koutě, aby na závěr... No, fakt tam nemuselo být touto formou vepsáno úplně všechno! Méně by bylo více. Notoricky známé skutečnosti by možná stačilo připomenout jen v náznaku, čtenář už leccos ví! Nicméně dějiny regionu mě velmi zaujaly! Hodnotím však průměrně, ocenila bych víc vypravěčského umu. Pouze spletitý děj a kvantum reálií mě neuspokojily.

11.06.2022 3 z 5

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Historie, české dějiny, Habsburkové, belle epoque a Jaroslav Rudiš, ideální spojení pro moji čtenářskou a v minulosti se nimrající duši. Tolik informací a tak poutavě podaných _ i když právě lehce se to nečte, pozornost musí být napjatá a fantazie musí běžet na pořádné obrátky. Styl vyprávění starého Wenzela Winterberga v nepřetržitém proudu bez oddychu, zdánlivě bez ladu a skladu, připomíná trochu Hrabalovy knihy, jindy zas trochu pocitově Jáchyma Topola, Běguny taky trochu. Ten kolotoč útěku před minulostí a zároveň nutnost jejího pochopení a nutnost se s ní vypořádat, absurdní humory starého pána, které humorně myšleny nebyly ( bombaři nejsou hezké mrtvoly...), tohle všechno vyvolává ve čtenáři smršť emocí. A chuť vzít tu knihu, když v ní zmiňovaný baedekr už asi nesežene, a sednout na vlak...

01.06.2022 5 z 5

Motáky nezvěstnému Motáky nezvěstnému Karel Pecka

Ani jsem nedýchala. Ač skutečně krušné téma, četlo se snadno, a to včetně nejednoduchých filozofických úvah hlavní postavy. Ukláním se hluboko před Karlem Peckou, který toto prožil, procítil, posléze sepsal a ještě si zachoval velkorysost, dobrotu srdce, jemný humor a chuť žít a mít rád lidi. Všichni by to měli číst. Aby i v dnešních každodenních složitostech přemýšleli, třídili, co vidí a slyší a dokázali si představit, kam to může vést. Padesátá léta skutečně nepamatuju, ale žiju dostatečně dlouho, aby mi z propagandy nepřipouštějící diskusi a nadšeného pochodu jako jeden muž za oslavného pokřiku "kdo nejde s námi, jde proti nám" naskakovala husí kůže. Bez ohledu z které strany přichází. Čtěte.

25.04.2022 5 z 5

Na porážku Na porážku Tony Parsons

Slabší než první díl, autor docela zklamal. Nevadilo, že jsem pachatele záhy uhodla prostou vylučovací metodou, to mě docela baví. Ale děj se celkem táhl, přestalo na mě fungovat dojemné osamělé otcovství hlavní postavy, nejspíš proto, že tam nedochází k žádnému vztahovému vývoji. A nejen tam - taktéž na poli milostném totéž jako v prvním díle. Dále se autorovi nějak nepodařilo zdůvodnit, proč hlavní postava nebyla zabita natvrdo a nemilosrdně, když vrah neměl žádný důvod nechat ho jít, neměl naspěch, nikdo nevěděl, že má Maxíka ve spárech a autor si dal takovou práci přesvědčit nás, že jde o sakra krutého psychopata, hrajícího va banque. No a podivuhodný Maxův spektakulární únik z hrobníkovy lopaty??? Autor se nějak moc dívá na televizi, akorát Tarantino v tom má na rozdíl od něj vtipnou nadsázku... Tož nevím. Ale ještě jednu šanci dám.

25.04.2022 3 z 5

Včely Včely Laline Paullo

Vcelku zajímavé _ autorka má nastudováno a spousta věcí o včelách pro mě je novinkou. Čtivé je to také, ale zdejší hodnocení mi přijde hodně nadsazené a nemám pocit, že by kniha nesla nějaké závažné poselství, je spíš jednodušší. Zařadila bych ji do YA četby.

24.03.2022 3 z 5

# Smrt všem prasatům # Smrt všem prasatům Tony Parsons

Čtivé, napínavé, nikoli přehnaně brutální, sympatický hlavní hrdina, sympatických postav tam bylo víc. Ano, mnohé jako bychom už někde někdy četli. Po prvních několika stranách jsem vykřikla: On ten námět ukrad! No, možná si vypůjčil, ale co ještě nebylo dosud napsáno? Prostředí elitářské internátní školy, která z rozmazlených bohatých spratků může udělat rozmazlené bezcitné a kruté sobecké spratky a později všeho schopné lidi. Nebo také nemusí. Trochu jednobarevný čestný detektiv s intuicí, soucitem a taky odvahou, za kterou bývá příliš často bit nejen fyzicky. Se soukromým životem, který ženy rozněžňuje :-)). S láskou ke psům. Bez negativních vlastností. Možná klišé _ ale kruci, proč ne? Jsou to přece pohádky dospělých, kde dobro vítězí nad zlem! Má to atmosféru. Je to napsané obratně, nechybí drobné stopy humoru a momenty překvapení. Ráda si přečtu další kousek série a budu Maxovi, Scout i Stanovi drzet palce.

21.03.2022 4 z 5

Popol všetkých zarovná Popol všetkých zarovná Dominik Dán

Mám ráda kriminálky s politickým podtextem a v tomto případě se mi jeví, ze autor má román docela slušně vyfutrovaný fakty, potud dobré. Paralelní vražda staré paní byl příběh poněkud jednodušší, ale budiž. Co mi vadí, je poněkud buranský způsob psaní, ustavičná ne vždy úplně vtipná přirovnání. Velké množství nejrůznějších rádoby chlapských narážek a sexistických poznámek sa mi videlo, ako hovoria bývalí bratia Slováci, trocha nasilu. Propletenci politiky, tzv. bezpečnostních složek, zákonodárné i soudní moci, ekonomiky a podsvětí věřím a i když jsem popisovanou dobu zažila a leccos i tom vim (jakož i o současné politické praxi), nemohu se s tím smířit a nemyslím, že je to za námi. Ale nic jiného mi nezbývá. Kniha je celkem čtivá, možná časem od autora ještě něco zkusim, samozřejmě ve slovenštině, to mě baví. Raňajky, desiata a olovrant _ neškodí procvičit!

16.03.2022 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Od autorky jsem si na základě příznivých recenzí půjčila dvě knihy. První přečtená byla hodně slabá, přesto jsem tomu ještě dala šanci s Manžely odvedle. Zpočátku se mi to jevilo zajímavější, napínavé, pak to začalo být čím dál unavenější a únavnější. Pachatele není možno neodhalit dávno dřív, než autorka zjevně zamýšlela, táhne se to děsně, všecko už čtenář ví, ale stále se kolem toho vedou dohady a plané řeči. No a na závěr se autorka vypjala k jakémusi hororovému vyvrcholení, jehož laciností to zabila zároveň se zavražděnou postavou definitivně. Prostě ještě větší blbost, než jsem doufala. Hvězdy jsou za jakés takés napětí první třetiny. Víc od autorky číst nebudu.

09.03.2022 2 z 5

Muž a stín Muž a stín Emil Vachek

Chtěla jsem zkusit zase jednou starší českou klasickou detektivku a od Vachka jsem nečetla dosud nic, což je ostuda. Trošku se mi to táhlo, nějak mě poslední dobou baví akčnější četba, ale retro je retro, Praha je Praha, čeština je čeština a patří to k všeobecnému vzdělání! Docela příjemně strávený čas.

08.03.2022 3 z 5

Dětské duše Dětské duše Angela Marsons

Mám tuhle sérii moc ráda a plný počet hvězd dávám proto, že mě nikdy nezklame. Je drsná, jednotlivé díly jsou z různých prostředí, sympatický vyšetřovací tým, zábavná a příjemná - i když tak trochu proti své vůli - šéfka toho týmu. Tenhle díl řadím k těm lepším a je to možná tím, že jsem na něj dlouho čekala, díly předchozí jsem přečetla v dosti rychlém sledu. Tentokrát mě moc zajímal i paralelní případ. Dva v jednom, to se vyplatí!

08.03.2022 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Četbu jsem zahájila s velkou chutí, nalákána příznivými ohlasy a recenzemi. První čtvrtina knihy se rozvinula slibně a pak už jen nuda, úhor a poušť bez nápadu a jakékoli gradace, ke konci jsem doskákala letem světem. Naprosto souhlasím s komentářem od snimcibdim níže. Druhou hvězdu dám jen za atmosféru starého hotýlku, která ale bohužel vyčpěla po několika stránkách.

08.03.2022 2 z 5

Cesta pro vraha Cesta pro vraha Jaroslav Velinský

Vyřazené z provozu kvůli zlomené ruce a v těch mrazech, co teď jsou, mi Ota dělal tak příjemnou společnost, jak už dlouho nikdo. Rytíř a zastánce nejen žen, s pochopením pro jejich slabosti a s vlídnou pozorností a starostlivostí. Humor nechyběl, i když se mi jevil o něco méně třeskutý než obvykle, ale bylo ho tam akorát. Příběh místy malinko za vlásky přitažený, ale to už k Otovým případům patří. S každým dalším přečteným Otou Finkem skládám autorovi hold za invenci a schopnost darovat radost a pohodu. Těším se na další kousek a zároveň _ musím šetřit... Čtěte!

08.03.2022 5 z 5

Box 21 Box 21 Anders Roslund

Námět drsný, zneužívání dívek z východních evropských zemí. Nápadité momenty v zápletce, temná atmosféra, závěr mírně překvapivý. Není to špatné kriminální čtení, ale ničím výjimečné.

03.02.2022 2 z 5

Olive Kitteridgeová Olive Kitteridgeová Elizabeth Strout

Každý člověk, každá rodina má své problémy a starosti, své temné stránky, svá nedorozumění. Kdo tvrdí, že má život setrvale zalitý sluncem a dělá si z toho vlastní zásluhu, tomu nevěřím. Olive je poctivá. Mnohdy si nerozumí a mnohdy nedává najevo, pro co žije - Olive žije pro lásku, soucit, empatii, žije pro druhé, i když to není na první pohled tak úplně patrné. A celý život se učí poznat nitro svých blízkých, i když je netrpělivá a nevrlá a ti blízcí ji štvou; být vlídná, vycházet vstříc, chápat druhé a jejich pohnutky, pochopit smysl života. Je fascinující, že ať se člověku stane cokoliv, ať přijde téměř o všechno, zase ho něco přinutí vstát a vléct se dál. Protože život dokáže být zatraceně těžký a krutý, ale jindy stroze praktická Olive si na podzim vysadí 100 tulipánů a těší se, jak ze svého okna ve výklenku uvidí na jaře záplavu jejich květů rozkývaných lehkým větrem a aspoň na chvilku bude život nádherný. Ach, nepříjemná, ryzí, lidská, obětavá Olive, která si na nic nehraje a má se za horší, než skutečně je. Někdy je toho na ni prostě moc. Miluju Olive a miluju tuhle knihu a vím, že se k ní budu vždy vracet.
P.S. Ke knize mě přivedla velmi zdařile natočená minisérie, která zpracovává jednotlivé povídky velmi citlivě do plynulého celku a mohu ji doporučit těm, co upřednostňují jednolitý příběh. Zfilmování knize absolutně nic neubralo.

26.01.2022 5 z 5

Ruská ruleta Ruská ruleta Petr Heteša

Z dosud přečtených knih od autora tato se mi jeví zatím nejslabší. Nápad dobrý, trošku po ruském způsobu šmrncnutý do mystična, postavičky charakterizované zábavně nadsazeně, prostředí krematoria originální, ale provedení mi na autora přijde trošku příliš rutinní a řemeslné a ačkoliv mi vůbec v jeho knihách nevadí ta trocha erotiky a mužského šovinismu, spíš naopak, tady mi už přišla několikrát jako vycpávka. Ale tak už to bývá, že se něco povede hodně a něco trochu míň. Autor mi poskytl očekávanou lehkou nenáročnou zábavu, takže pěkné třiapůl hvězdičky.

24.01.2022 3 z 5

Infico Infico Petr Heteša

Zhltla jsem dalšího Hetešu - nalezla jsem zalíbení v jeho humoru a v jeho fantazii, která podporuje fantazii moji. Baví mě prudce futuristické prostředí, ve kterém se příběh odehrává a baví mě nápad stáhnout fungování mozku na flešku a přenést je jinam - prostě infikovat... Co říct o hlavní postavě - oba mi byli sympatičtí; a proč oba? No, to si přečtěte. Je to sranda. Ale pozor - pro překorektní: Polovina hlavní postavy si hraje na mužského šovinistu, a nejen to: Černocha nazývá černochem, nepřátelského Číňana dokonce žluťákem, blba blbem - většinu jevů a lidí bez obalu pravým jménem. Příběh odsýpá a často se při něm čtenář mého typu zasměje. Hluboké a vážné myšlenky neočekávejte, bavte se smyslem autora pro absurditu.

08.01.2022 4 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Po Zelených šupinách, střepech a rubínech a před doporučenou Co to žere a kde to spí, kterou nemůžu sehnat, střihla jsem během hektických svátků poněkud místy ukecanou hru v Baltimore. Nebylo to špatné, v každém případě zábavné, přiměřeně napínavé, ale ne zas tak, aby jeden nespal, nejedl a visel očima na čtečce i během čištění zubů. Nicméně mě velmi bavilo představovat si totálně zničené město, akvárium, přístav, vyvřeliny. Závěr pro mě překvapivý co se hlavních aktérů týče. Dobrá nenáročná dobrodružná četba pro náročný čas.

29.12.2021 4 z 5