moira2912 moira2912 komentáře u knih

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Wow. Od této knihy jsem v podstatě nečekala nic, protože se mi o ní tu a tam někdo zmínil, ale já se ani neobtěžovala přečíst si anotaci a tak pro mě bylo objevení světa Kostičasu docela velkým překvapením. Dostala jsem více, než jsem čekala - originální, propracovaný svět, zvláštní systém magie, příjemné postavy...
Příběh sice je trochu předvídatelný, ale jízda to přesto byla parádní, autorčino psaní se mi líbilo a vedla děj způsobem, který mě pořád hnal dál, chtěla jsem nejen vědět, jak to bude pokračovat, ale hlavně jsem chtěla poznat více z jejího světa.
Postavy se mi líbily, chovaly se logicky a chytře, jen... kdyby ten konec byl trochu jiný. Chci říct, kdo by něco takového nečekal?

Prokletí ohně Prokletí ohně Martina Wolfová

Slabší tři. Kniha není špatná, ale její začátek se pro mě tak strašně táhnul, že jsem měla chuť to několikrát vzdát a to bych do hodnocení asi měla započítat. Navíc to není úplně můj žánr, což s tím nejspíše bude mít taky co dočinění.
Autorka má na psaní talent, ukázala to hlavně na konci knihy, kde mě její psaní konečně chytilo, děj gradoval a vše zamotané se logicky vyjasnilo. Styl psaní mi ze začátku nesedl, ale myslím, že zrovna tohle je jednoduché dobrousit a autorka s tím v budoucnu snad větší problémy mít nebude. Ještě mi trochu nesedlo čas od času chování postav, chovaly se buď tak, jak bych od nich nečekala (a ne v úplně dobrém slovasmyslu), nebo naopak až příliš podle šablony, což mi bylo líto, protože postavy byly největším kladem knihy, hned po samotném nápadu.

Žoldačka Darja Žoldačka Darja Vladimír Němec

Začalo to jednou malou holčičkou... A jak mají tyhle typy příběhů ve zvyku, končilo to málem ve sračkách epických rozměrů.
Knihu jsem si z knihovny půjčila hlavně proto, že mám tenhle typ psaní strašně ráda, žoldáci, magie atd. atp., to bylo vždy moje. Navíc nad těmito knihami nemusíte moc přemýšlet, ale většinou se bavíte parádě. :) Dostala jsem propracovanější svět, než jsem čekala, osobitější postavy, než v jaké jsem doufala, a děj byl zábavný, vtipný a poutavý, takže jsem se nenudila. Stále jsem měla pocit, že je něco na spadnutí, že se na další stránce stane něco, a to mě hnalo dál a to mě rozesmívalo.
A je vtipné číst o ženské z pohledu chlapa.
Nic světaborného, ale stará dobrá klasika, která potěší. Jen, kdyby možná kniha byla delší...

Magie ničivá Magie ničivá Ilona Andrews

4,5 spíše než pět, ale stejně...
Ta magie.
Originální, propracovaný svět. Realistický!
Ten děj.
Ty postavy.
Miluju psaní Andrews, přestože píše o vlkodlacích, upírech, o všem, o čem jsem si myslela, že mě už dávno omrzelo, její worldbuilding, pozadí, magie, to vše mi dokáže vyrazit dech a nutí mě chtít vědět víc. Možná proto, že přestože je to vše paranormálno ... připadá mi to tak zatraceně přirozené. Když jsem otevřela knihu a četla první díl, nikdy bych si nepomyslela, že se svět posune až sem. Existuje zatraceně málo sérií, které se s každým dalším dílem stávají lepší.
Zase jsem se místy smála jako idiot. Místy to možná bylo trochu zdlouhavé, ale nahrazovalo to plno skvělých myšlenek a zpracování nápadů, fragmenty historie a mythologie...
V jednom bodě byl děj doslova epický a já scénu viděla před očima, damn, já ji prožívala.
Nemůžu uvěřit tomu konci.
A ta předmluva? Ta mě teprve vyděsila.
A potřebuju vědět, co bude dál!

Příběhy vašeho života Příběhy vašeho života Ted Chiang

Ta. Kniha.
Některé nápady v té knize, sbírce povídek, jsou téměř dokonalé, některé nápady si damn zaslouží vlastní knihy, když už nic jiného, tahle kniha si zaslouží být všeobecně známá a uctívána.
Well. Tohle je možná trochu moc, ale...
Postavy skvěle zpracované, když zohledníme fakt, jak málo měli prostoru.
A zamilovala jsem si poznámky autora ke každé povídce, jak vznikla, proč a z čeho vznikla.
Je to takový malý poklad.
Nedokázala jsem to přečíst na jeden zátah, protože jsem každou povídku musela nějaký čas zpracovávat... a myslím, že i to je ukazatelem, jak moc na mě psaní Chianga zapůsobilo.

Dcera čisté krve Dcera čisté krve Anne Bishop

Tahle kniha je pro mě srdcová záležitost a přestože není dokonalá - má doopravdy daleko k dokonalosti - je plná nápadů - ta magie!!, zvláštního humoru, má skvělé postavy a děj, zamotaný, složitý, poutavý. A bolestný. Mám ji jednoduše ráda.

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Příběh, který dokážeme prožívat, dokážeme si na místech postav představit sebe a přestože je kniha napsaná neortodoxně, strhne vás. Mě určitě.
Pomalý až líný rytmus psaní plynul tak mírumilovně, hlavní postava ve své jednoduchosti byla neuvěřitelně hluboká, emocionální a ukazovala, o kolik přeci jen dokážou být ti "nejchytřejší" ti nejhloupější. Úžasné vykreslení charakterů, skvělý styl psaní, i když trochu podivný a hořkosladký konec, který mě zanechal zadumanou a posmutnělou.
A, což je vtipné, strašlivě toužící vyběhnout ven a udělat nějakou mladickou nerozvážnost, prostě jen proto, že můžu, jako bych nemohla. .)

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Nečekala jsem to. Nebyla jsem ani trochu připravená na to, jak moc mě tento příběh bude bavit, a když zohledním, že jsem se k tomu dostala jen náhodou. Ironie. Pohádka, ale zatraceně dobře napsaná, děj taky skvělý, takové pohádkové a neuvěřitelné a roztomilé a plné fantazie. A těch zvratů, musela jsem se smát a vážně mě to do sebe vtáhlo. :))

Hvězdy, ty studené hračky Hvězdy, ty studené hračky Sergej Lukjaněnko

Už dlouho jsem nečetla sci-fi a tahle je docela vtipná. Takovým divným způsobem, ale píše to Lukjaněnko a ten vždycky dokázal psát tak, že mě to bavilo.
Jde poznat, že to psal Rus, pozůstatky jejich ideologií jsou z psaní cítit, ne špatným způsobem, ale jsou vepsané jedné rase tak těsně, že... no, jednoduše to nejde přehlédnout. A jde poznat, že to psal psycholog, v této knize víc, než v ostatních, zdá se mi. Jinak klasická sci-fi, další rasy ve vesmíru, cizí světy... a zvláštní, ne nepříjemný, ale podivný hrdina.

12.06.2015 3 z 5

Sto tisíc království Sto tisíc království N. K. Jemisin (p)

Zvláštní styl psaní, který mi sedl.
Postavy, které jsem si zamilovala, skvěle propracované. Jejich pohnutky, situace, ve kterých se nacházely, křehká důvěra stejně jako krutost... A nejen charaktery lidí, ale i těch starších. Strašně se mi líbilo jejich propojení.
Ve světě, který je tak zatraceně dobře propracovaný, historie, vznik, vše vykreslené do všech úžasných barev...
A ten hořkosladký konec.
Po dlouhé době jsem se zase dobře bavila a příběh mě do sebe vtáhl svou podivnou atmosférou a poutavým pozadím. Myslím, že jsem se do toho světa zamilovala, i když to není dokonalé, ale stejně si mě to získalo.

Předtuchy smyslnosti Předtuchy smyslnosti Nalini Singh

Slabší, než první díl, ale líbilo se mi, že jsem se o světě dozvěděla pár nových věcí, a postavy byly jiné, což bylo hezké, děj nic převratného, ale přečetla jsem to na jeden zátah, protože mě to vážně bavilo. .)

Otrokyně citů Otrokyně citů Nalini Singh

Měla jsem chuť na nějakou urbanku, na vlkodlaky, arogantního alfu a nějakou přidrzlou hrdinku, a dostalo se mi pod ruku toto. Svým způsobem jsem dostala přesně to, co jsem chtěla. A ještě trochu víc.
Paranormální svět je tu podán jinak, než jsem čekala, a to mě překvapilo, protože se mi to hodně líbilo. Dneska už nenarazíte na něco tak nového, aby vás to zaujalo. Postavy dobře zpracované, děj slabší, příběh spíše o interakci charakterů, ale četlo se to dobře.

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Výpověď komplikované osoby, která byla zformovaná ve zvěrských podmínkách, "příběh", který děsí a je neuvěřitelný v tom, že to je současnost.
Smutná výpověď muže, který je zlomený, který ale stále bojuje a který se snaží.
Příběh je převyprávěn novinářem, který jej velmi dobře zpracoval, dodal politickou a sociální situaci, takže se čtenář dokázal snadno orientovat - a byl ještě zděšenější z toho, jaká je skutečnost a čím si lidé musí procházet.

12.06.2015 4 z 5

To je tak roztomiloučce morbidní a někdy prostě jen tak depresivní, až se chce řvát. Nedá se to nezbožňovat. A ty ilustrace... ta fantazie... :3

Selekce Selekce Kiera Cass

Potřebovala jsem něco jednoduchého a trochu pitomého, po Alanně a tom konci její tetralogie, nějakou aspoň trochu kvalitní zaláskovanost, u které nebudu muset myslet. A trefila jsem se. :D
Selection nebyla špatná kniha, hrdinka nebyla na zabití a pozadí celkem bavilo. Byl to jen samotný námět, který mě nudil, což bylo špatné, ale dalo se to nějak překousnout, jelikož mě bavilo psaní. Kolikrát mě Cass překvapila opravdu dobrým opisem, kolikrát mě nečekaně rozesmála? Hodněkrát. A postavy, když už ne dokonalé, byly naspané solidně a zajímalo mě, co se s nimi stane. A byly většinou rozumné, takže jsem neměla chuť vyhodit knihu z okna, jak jsem se při prvních stránkách příběhu bála.
Otevřený konec, ale jelikož je to trilogie, ya a dystopie, nejsem nijak překvapená. Jen... nejsem zvědavá na další díl, ve skutečnosti se jej bojím, tím, jak to skončilo. A to asi o knize taky něco vypovídá. :D

Duna Duna Frank Herbert

Nečtu sci-fi často, možná proto pak pokládám každé jedno dílko za tak skvělé. Nebo mám možná jednoduše šťastnou ruku, co se týče výběru, každopádně mi Duna vyrazila dech.
Ještě jsem o ničem takovém nečetla. Ta promyšlenost, nejen světa, ale i děje, netušili jste, co se stane příště, možná tak doufali. Ty myšlenky, nápady a detaily, ta zamotanost a záludnost. Propracované charaktery, které dýchaly a občas vám plivly do tváře. Styl psaní a forma, ve které byl příběh podaný, propojenost a návaznost, to vše tvořilo skvělé, takřka dokonalé dílko, které jsem si nedokázala neužít. :)

Napojení Napojení Douglas E. Richards

Zajímavá kniha se zajímavými myšlenkami, které nejsou vůbec hloupé, autor tomu věnoval myšlenku a většina se zakládala na pravdivém základu. :) Děj také nebyl vůbec špatný. Postavy různorodé a dobře zpracované. Jen mi lehce nesedl styl psaní, ale kniha to byla dobrá a bavila jsem se. :)

Dárce Dárce Lois Lowry

Dárce je nádherná, lyrická knížka. Ve své jednoduchosti strhující.
Fantazie a krutost, s kterou je kniha napsaná, melodičnost a poetika, bere za srdce a pozvedává na duchu, svými nádhernými nápady, promyšleností, reálností. A děsí.
Konec... dá se vyložit mnoha způsoby, každý ve své podstatě tragický a kouzelný.
Je těžké o tom psát. Lepší je si ji přečíst. .)

Nepohledný princ Nepohledný princ John Moore

Oh my, ta kniha! Už dlouho jsem nečetla tak vtipný a nápaditý příběh. Iracionální a skvělý. Připomíná mi svou absurditou Pratchetta. Až na technické odbočky, kdy se dopodrobna probírala magie. Tuhle část(i) jsem milovala. A postavy! Různorodé, živé, propracované. Šílený a zamotaný děj. Skvělá knížka. :))

Svět bez princů Svět bez princů Soman Chainani

Oh my, ten konec. Konec! Jakože... konec? O.O
Líbilo se mi, jak naturalistický příběh byl (bití, šikanovaní...), navzdory tomu, že to má být zapohádkované. Příběh byl zamotaný, promyšlený, originální. Především ty šílené nápady.
Charaktery někdy naivní, a přesto byly postavy skvěle propracované.
Styl psaní místy zvláštní, lehce natahovaný, občas lehce směšný, a ne úplně v dobrém slovasmyslu, ale nutil číst dále. Potřebovala jsem vědět jak to bude pokračovat.
Líbilo se mi to. .)