MMacicekk MMacicekk komentáře u knih

Doručovatelky Doručovatelky Alex Smith (p)

Tak mám také přečteno a musím říct, že mě to bavilo. Jasně, není to žádná složitá literatura, ale jako detektivka u mě obstála. V komentářích čtu, že dcery šéfinspektora Ketta byly otravné, ale já mám opačný názor. Bylo to osvěžující a takové ze života. Vtipné scény (a že jich bylo - a nejen s dětmi) vyvažovaly ty vážné a dohromady to fungovalo skvěle. Zápletka byla promyšlená a konec mě překvapil. Dočkáte se i napínavých a nervydrásajících scén a dokonce si autor připravil jednou zápletkou půdu pro další díly. Těším se a rozhodně si je nenechám ujít.

11.05.2023 4 z 5

Skryté obrázky Skryté obrázky Jason Rekulak

Skryté obrázky se sice tváří jako horor, ale o horor v pravém slova smyslu se nejedná. Což není vůbec na škodu! Jedná se spíše o duchařský thriller, jehož příběh v sobě skrývá pár hororových prvků. Hlavním tahounem celé knihy jsou velmi povedené a lehce strašidelné obrázky. Pokud rádi rozkrýváte rodinná tajemství, vyhledáváte mysteriózno a lehké mravenčení v zádech, rozhodně se zaměřte na tuto novinku, kterou velmi ráda doporučím.

01.03.2023 4 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Jak jsem si v prvním díle říkala, že to mezi Laurou a Adamem bude fungovat a budou se skvěle doplňovat, tak tady zjišťuji, že je to spíše naopak. U jejich neustálého vzájemného kočkování jsem měla pocit, že pátrání vede dvojice nevycválaných puberťáků. Děj mě však udržoval v napětí, ač téma pohřešovaných chlapců pro mě nebylo lehké. Nerada čtu o utrpení dětí a přiznám se, že v této knize ho bylo docela dost. Pokud jste k tomuto tématu více citliví, raději dejte přednost jiné knize. Dějová linka mezi vyšetřovateli bohužel převažovala nad samotným vyšetřováním a Vesnice tak ve svém závěru vyzněla jako červená knihovna s detektivní zápletkou, což je škoda. Přesto se nedivím, že si tato série našla hodně příznivců. Já osobně v ní však pokračovat nehodlám.

17.02.2023 3 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Kladně hodnotím především zajímavé prostředí, ve kterém se děj knihy odehrává. V průběhu čtení si budete klást spoustu otázek, ale jelikož se jedná o pentalogii, je jasné, že autor neodkryje všechny karty hned v prvním díle. Velkým tahounem je čtivost a napínavé scény od samého počátku. Nemusíte se bát žádných vycpávkových scén, v knize jdete z akce do akce a zaručuji vám, že se nebudete ani na okamžik nudit. Pár nelogičností však objevíte, ale věřím, že autor postupně vysvětlí vše v dalším pokračování.

15.02.2023 4 z 5

Kámen, nůžky, papír Kámen, nůžky, papír Alice Feeney

Už od prvních přečtených stránek se vám v hlavě začnou postupně tvořit teorie, co by se za příběhem tohoto rozměru mohlo skrývat. Je vám jasné, že každý aktér příběhu něco skrývá, důvody však nemáte možnost rozklíčovat. Autorka vás již od počátku dokonale vodí za nos, manipuluje s vámi a umně vás staví do pozice, kde vás zrovna potřebuje mít. Když jen tak mezi řádky pochopíte, kdo se skrývá pod nevýraznou třetí postavou, zůstane vám rozum stát. Ke konci do sebe začnou jednotlivé dílky zapadat a utvářet vám mrazivé pozadí příběhu, které je až téměř šokující. Závěr a rozuzlení příběhu působily trochu překombinovaně a neuvěřitelně, pomyslnou tečkou byl epilog, který autorka mohla vynechat. Přesto doporučuji.

14.02.2023 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Truman Capote

Velmi čtivá kniha. Střídají se nejen úhly pohledů obětí i pachatelů, ale rovněž beletristické prvky s publicistickými a zároveň vás autor udržuje v napětí. Vzniklo tak nadčasové dílo, které položilo základy žánru „true crimi“, který se těší mezi čtenáři velké oblibě. Doporučuji.

14.02.2023

Svatý Xaverius Svatý Xaverius Jakub Arbes

Přečteno v rámci skupiny #klasikomilove a bohužel mi toto romaneto vůbec nesedlo. Četlo se mi špatně, a to nejen kvůli archaické češtině, měla jsem zmatek v postavách i v ději a asi jsem od knihy čekala něco trochu jiného.

13.02.2023 2 z 5

S malou pomocí přátel S malou pomocí přátel Jan Švancara

Z knihy čiší pořádná ironie a sarkasmus, a to mám ráda. Autor mě opět přesvědčil, že psát umí, umí sestavit detektivní příběh s hlavou a patou, který je navíc originálně podaný a jemuž nechybí vtip. Těším se na další detektivní příběh s Viktorem Náplavou a pevně doufám, že na něj nebudeme čekat zase tak dlouho.

13.02.2023 4 z 5

Vrah je v každém z nás Vrah je v každém z nás Lucie Bechynková

Na tuto knihu jsem se velmi těšila, ale nakonec jsem byla zklamaná. Pět případů jsem znala z podcastu Zloději životů, který byl mimochodem výborný. Je sice pravda, že v knize byly ony případy podrobněji rozvedeny, ale myslím, že o nic zásadního nepřijdete. Pro mě neznámými případy byly případ Kypr a Erotická iniciativa Hartl. Rovněž mi vadila struktura rozhovoru, protože když tuto knihu srovnám s dříve čteným (a vynikajícím) rozhovorem Martina Moravce s Josefem Marešem, rozdíl je markantní. Tyto dvě knihy se nedají vůbec svou kvalitou srovnat. Nakonec jsem ráda, že kniha Lucie Bechynkové byla vyprodaná dříve, než jsem si ji koupila, a já si ji pouze půjčila z knihovny. Hodnotím průměrně z úcty k Janu Štočkovi, který je mistr vyprávění.

21.01.2023 3 z 5

Šest Šest Luca Veste

Tak včera večer úspěšně dočteno. Už jsem to chtěla mít za sebou. Škoda, že byl příběh tak rozvleklý, přitom způsob vyprávění v ich formě mi sedl. Hlavní postava se zaobírá tolika nepodstatnými myšlenkami, až vás to začne nudit. V závěru budete trochu napnutí, ale po přečtení vám zpětným poohlédnutím vyvstane v příběhu spoustu trhlin a nelogičností. Hodnotím jako slabší průměr.

18.01.2023 3 z 5

Ledař: Zpověď nájemného vraha Ledař: Zpověď nájemného vraha Philip Carlo

Výborně a detailně napsaná kniha o nájemném vrahovi Richardu Kuklinském, který se neštítil téměř ničeho. Začátek vás ihned vtáhne, u popisu jeho dětství vám zůstane rozum stát, z takového prostředí nemohlo nikdy vzejít nic dobrého. Zhruba uprostřed knihy hrozí přesycení informacemi a příběh si tak vynutí odložení. Mnoho jmen a postav vám to totiž vůbec neusnadní. Závěr přečtete jedním dechem. Autor má obdiv za to, kolik informací sesbíral a že z nich utvořil ucelený příběh.

14.01.2023 4 z 5

Vendetta v Bransonu Vendetta v Bransonu Luboš Hejda

Jelikož jsem vyrostla na Vřískotu a podobných hororech, stejně tak na parodiích Scary Movie, na autorově knize mě nepřekvapilo vůbec nic. Pokud jste na tom stejně jako já, budete číst stokrát viděné, stokrát ohrané scény, které jsou však velmi typické pro tento žánr. Nicméně na debut se jedná o zdařilou knihu, autor nepíše kostrbatě, nemáte u čtení jeho knihy pocit nevypsanosti, i když mezery pro zlepšení tam rozhodně jsou. Kniha je určená spíše pro mladší čtenáře, kteří jsou podobnými horory ještě nepolíbeni.

08.01.2023 3 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

První část s Amber mě nudila, vadily mi umělé, nepřirozené snad až škrobené dialogy. Druhá část nabrala docela obrátky a začetla jsem se, a konec byl už takový, jaký jsem očekávala, takže žádné překvapení. Na to, jak tuto knihu všichni chválili, mě až tak neuchvátila. Jedno přečtení bohatě stačí.

21.12.2022 3 z 5

Richard Ramirez: Night Stalker Richard Ramirez: Night Stalker Philip Carlo

Pokud jste fanoušky žánru true crimi, s touto knihou rozhodně nešlápnete vedle. Kvalitně odvedená práce čiší z každé strany, kterou autor napsal a vedle knihy o Tedu Bundym se i kniha o Richardu Ramirezovi řadí k literatuře faktu, kterou vyhledává mnoho čtenářů po celém světě. Doporučuji i další autorovu knihu z žánru true crimi s názvem Ledař, která se věnuje životu nájemného vraha Richarda Kuklinského a je neméně šokující.

08.12.2022 4 z 5

Panenka Panenka Yrsa Sigurðardóttir

Začátek vás okamžitě vtáhne, autorka totiž nastíní hned několik dějových linek, které mezi sebou zdánlivě vůbec nesouvisí. První třetinu tak přečtete velmi rychle se zaujetím a zvědavostí, co přinesou další stránky. Bohužel vaše nadšení brzy opadne. Z děje se vytratí napětí a příběh vás začne postupně nudit. Nespraví to ani závěrečná třetina, kdy autorka zvolila nevhodný způsob odkrytí závěrečné pointy, tedy místo toho, aby čtenář děj prožíval s postavami a byl jeho součástí, dočká se pouhého převyprávění příběhu. Nečekejte tak žádnou gradaci děje či snad překvapivé rozuzlení. Je to velká škoda, protože autorka přesně tohle umí.

26.11.2022 3 z 5

Dítě noci Dítě noci Karen McQuestion

(SPOILER) Vyzdvihla bych autorčin styl psaní, který je opravdu čtivý a četba probíhá velmi plynule bez výrazných hluchých míst. Naopak musím vytknout jistou předvídatelnost, která vás bude provázet celým příběhem. Ani v jednom případě, kdy bude právě probíhající scéna nabízet různá vyústění situace, vás autorka ničím nepřekvapí. Po přečtení epilogu nabudete dojmu, že jste četli pohádkový příběh. Téma, které autorka zvolila, bylo víc než zajímavé, zpracování bylo velmi čtivé, příběh však může začít nudit, zejména v případě, že jste od něj očekávali zcela něco jiného.

22.11.2022 3 z 5

Podíl viny Podíl viny Veronika Martinková

I přesto, že se jedná o autorčinu prvotinu, budete se domnívat, že čtete detektivku z pera ostřílené autorky, která má na kontě minimálně pět knih. Stěží se dá uvěřit, že se jedná o její debut. Děj má totiž hlavu i patu, policejní pátrání postupuje výhradně chronologicky, vyšetřovací postupy jsou provázané a logicky na sebe navazují, nikde nic nedrhne a nemáte pocit, že by si autorka práci ulehčila. Spíše naopak. Je vidět, že autorka si vyšetřovací postupy a detaily trestných činů pečlivě nastudovala.

Příběh je velmi čtivý, na české poměry velmi slušně zvládnutý a řemeslně zpracovaný. Rozhodně by fanouškům českých detektivek neměl uniknout. Jedinou vadu na kráse spatřuji v obálce, která bohužel v záplavě slušivých pestrých obálek na českém knižním trhu nevynikne. Pozornost si totiž zaslouží a byla by škoda, aby kvůli tomu mezi čtenáři zapadla.

29.10.2022 5 z 5

Ted Bundy, vrah po mém boku Ted Bundy, vrah po mém boku Ann Rule

Ted Bundy byl (a stále je) nechvalně proslulý sériový vrah, který řádil v Americe v 60. a 70. letech 20. století. Na první pohled byste to do něj neřekli. Ted Bundy měl dvě tváře. Tento na první pohled charismatický mladý muž, student práv, jenž si vydělával peníze na krizové lince jednoho centra a kde se také seznámil s autorkou Ann Rule, byl zároveň bestiálním vrahem mladých žen. Dokázal je okouzlit svým šarmem, pod různými záminkami je žádal o pomoc, a poté udeřil. Jeho nejbližší a rovněž samotná autorka nemohli uvěřit, že Ted Bundy je oním svého času nejhledanějším vrahem Ameriky.

Autorka čtenářům čtivě předkládá hrůzná fakta, zároveň si však neodpustí citově podbarvené názory na jejího tehdejšího přítele, za něhož Teda Bundyho považovala. Autorce trvalo velmi dlouho, než "otevřela oči" a uviděla Teda Bundyho takového, jakým ve skutečnosti byl. Ani ona dlouhá léta nepoznala, že ji jen využívá ke svému prospěchu, jak to dělal u mnoha lidí, které si pustil k tělu.

I přesto, že kniha je obsáhlá a čítá víc jak 500 stran, směle do ní jděte, neboť vás dostane svou čtivostí, hrůznými fakty, množstvím obětí, výpovědi policistů či přeživších obětí, jeho dopadením a monstrózním procesem, při němž byl Ted Bundy odsouzen k smrti. Nechybí ani fotografie Teda Bundyho v různých životních etapách, jeho obětí či vyšetřujících policistů. Pokud vás láká "true crimi" nebo čtete rádi o sériových vrazích, rozhodně si nenechte ujít tuto knihu.

29.10.2022 4 z 5

Velmi zajímavá a přínosná kniha, kterou přečtěte jedním dechem. Doplněno o fotografie. Pokud o hrůzných událostech, které se odehrály v Životicích v průběhu 2. světové války nevíte zhola nic, doporučuji tuto vynikající knihu.

12.08.2022 5 z 5

Černá smrt Černá smrt Franck Thilliez

Asi budu trochu vyčnívat z davu nadšených čtenářů, ale tato kniha mě nijak výrazně neohromila. Začátek byl famózní, tajemné městečko, jeho ponurá atmosféra a hrdina, který si nepamatoval předchozích 12 let svého života. Do poloviny se kniha vyvíjela dobře, četla jsem s napětím a postupně odhalovala spolu s hlavním hrdinou cestu k nalezení jeho zmizelé dcery Julie. Druhá polovina však sklouzla k přeplácanosti a snaze šokovat za každou cenu. Proto mě už druhá polovina tolik nebavila jako první. Očekávala jsem bohužel zcela jiný příběh, více mysteriózní, související se ztrátou paměti hlavního hrdiny, a také něco víc realistického. Autorova série s komisařem Sharkem mě baví mnohem více. Knihu hodnotím jako průměr.

11.08.2022 3 z 5