misantroop misantroop komentáře u knih

Osudové okamžiky Československa Osudové okamžiky Československa Karel Pacner

Pacner zpracoval dějiny Československa jako vyprávění. Vyprávění občas zajímavější, občas suchopádnější ale velmi čtivé. S oblibou cituje účastníky událostí a část pramenů vychází z osobních rozhovorů, logicky obzvláště v novodobějších kapitolách. Poslední část je zůčastněným vyprávěním o sebraných dojmech. Tento fakt trochu kazí dojem jinak velmi dobré publikace. Ideální pro čtenáře preferující vypravěčský styl.

25.01.2022 4 z 5

Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce Západ. Spojené státy a Západní Evropa ve studené válce Petr Luňák

Výborně zpracované dějiny období studené války. Podáváno z pohledu západu. Zásadní čtení.

23.01.2022 5 z 5

Nesmírný Nesmírný Jussi Adler-Olsen

Další případ Oddělení Q. Rozuzlení mě opět bavilo, což je u detektivky asi nejzásadnější. Nové informace se dozvíme i o případu, který se týká Carla a jeho přítele Hardyho. Další střípky z minulosti Asada tradičně přispějí do celkové mozaiky. Šestý díl v sérii a kvalita pořád zůstává na vysoké úrovni.

23.01.2022 5 z 5

Babišovo Palermo II Babišovo Palermo II Jaroslav Kmenta

Druhá část knihy od pana Kmenty se v zásadě dělí na tři části. Jedna popisuje to co víme o akci Stoka, druhá se věnuje především Faltýnkovi třetí je osobnější a popisuje s jakými peripetiemi se setkal že strany státu.
Kniha dává dohromady obraz klientelistického prostředí, které pod vedením Ano rozkládá republiku a táhne nás daleko na východ. Je až neuvěřitelné co všechno Babišovi za dobu jeho fungování v politice vlastně prošlo a co si dokázal díky svému mediální vlivu pokrýt a zahrát do outu. Spojení jeho mediální, finanční a politické moci je smrtící a má hluboce negativní vliv na politickou kulturu v ČR. Uvidíme jak se budou věci vyvíjet a jaká atmosféra se Babišovi podaří vytvořit kolem prezidentské volby protože je nepochybné, že pokud Babiš této funkce nedosáhne tak mu hrozí velké problémy. Od korunových dluhopisů, nelegálně čerpaných evropských dotací, otrávení Bečvy až k vytváření offshorových schémat s pravděpodobným úmyslem snížit daňovou zátěž mám pocit, že Babiš hraje vabank o všechno.

23.10.2021 5 z 5

Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví Erik Tabery

Kniha popisuje dění v české politice se zaměřením především na roky 1998 - 2002. Zásadní a informované shrnutí událostí, kauz i dění té doby. Důležitá kniha od zkušeného žurnalisty.

02.10.2021 5 z 5

Vývoj a zločiny panslavismu Vývoj a zločiny panslavismu Václav Černý

Mnoho myšlenek k zamyšlení. Tento esej není rozhodně jednoduché čtení ale i po roce 2020 neztrácí na aktuálnosti.

27.09.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

V hlavních rolích této knihy se vyskytují především ženské postavy. Autorka v příběhu propojuje tři generace a staví jejich příběh na pozadí Šumavských hvozdů a historii, která tudy procházela. Kniha je čtivá a je v ní pár emocionální momentů. Nejedná se úplně o detektivku ale spíš o drama.

26.09.2021 5 z 5

Babišovo Palermo I Babišovo Palermo I Jaroslav Kmenta

Z obsahu je člověku zle. Nicméně si myslím, že současné situace naší republiky a politiky vypovídá především o tom, jak nová média a způsoby manipulace ovládají veřejné mínění.
To co je označováno za PR je sprostá propaganda a vyhrává ten kdo má více peněz na ovládání veřejného mínění médii nebo dokáže vytvořit silnější dosah na sociálních sítích.
Po Babišovi zůstane potopa a my se v ní pořádně vymácháme.

29.07.2021 5 z 5

Kniha v barvě krve Kniha v barvě krve Ladislav Kudrna

Práce na téma násilí komunistického režimu vůči undergroundu. Věnuje se mu v časovém úseku od šedesátých let do pádu režimu.

02.06.2021 5 z 5

Vabank Vabank Michael Kocáb

Vzpomínky Michaela Kocába zachycující dny revoluce a pozdější odsun Sovětských vojsk. K zamyšlení je více věcí ale mě především zamrazilo z vyjádření důstojníka KGB který varoval, že Sověti odejdou vojensky ale vrátí se jako obchodníci.
Kocáb zmiňuje, že považuje za chybu spojení se s ekonomy z Prognostického ústavu, kteří poté ovládly politiku.
Dále Kocáb rozvádí možné okolnosti, které měli vliv na události těch dní a vyvrací možné zapojení KGB a různé konspirační teorie.
Silná výpověď morálně pevného člověka, doporučuji k přečtení.

19.05.2021 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Čtvrtý díl série. Postavy se nám více přibližují, kromě hlavního případu kolem ostrova Sprogo se rozvíjí i linie událostí kolem Carla. O Asadovi stále nevíme moc, ale zase o trochu více než dříve.
Rozuzlení mě bavilo. Další dobrá rána do série Oddělení Q, která mě bavila. U čtvrtého dílu mohu už svědomitě říct , že jsem fanoušek.

06.05.2021 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Jedna z knih k zamyšlení, které by si měl přečíst každý. A co více, o uvedených aktuálních myšlenkách by se mělo diskutovat a měly by tvořit základ společenské diskuze.
Teď jak zařídit aby myšlení nahradilo sledování Vyměn manželek a čtení neozdrojovaných manipulativních zpráv?

13.04.2021 5 z 5

Naštěstí (ne)máme mléko Naštěstí (ne)máme mléko Neil Gaiman

Roztomilá blbinka, ale nijak zásadně mě to neoslovilo.

03.04.2021 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Napínavé, propracované a promyšlené. Mistrovsky napsaná kniha, kterou považuji za moderní klasiku.

03.04.2021 5 z 5

Jiný T.G.M Jiný T.G.M Pavel Kosatík

Výborně zpracovaný životopis.
Při četbě se mi celou dobu stále v hlavě ozývala myšlenka, jak by TMG hodnotila dnešní rádoby "vlastenecká" čast společnosti. Ve spoustu věcech totiž postoje zakladatele statu dokonale odporují tomu co tato hlasitá frakce pod rouškou vlastenectví hlásá. Ale to je jen podnět k zamyšlení. Kniha je výborná.

26.03.2021 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Výborná jednohubka

14.03.2021 4 z 5

Putinovi trollové Putinovi trollové Jessikka Aro

Naprosto zásadní kniha ohledně aktuálního dění.
Jsme ostřelováni ve válce která nebyla vyhlášena a je vedena zakeřnými prostředky. Tohle by si měli přečíst všichni!
Po dočtení se mi z toho udělalo až fyzicky špatně.

07.03.2021 5 z 5

Vzkaz v láhvi Vzkaz v láhvi Jussi Adler-Olsen

Třetí případ Oddělení Q v pořadí. Za mě opět za plný počet. Autora jsem si velmi oblíbil. Nechci spoilerovat a přidám tedy pár postřehů v bodech, které nic neprozradí.
- V tomto díle se opět více vybarvují charaktery postav z Oddělení Q a jejich okolí. Ve vzduchu se ale pořád vznáší trochu tajemství.
- Zajímavý námět je izolace náboženských sekt a spolků, stejně jako vystoupení z nich.
- Rozkrytí motivací, identit a modusu operandi zúčastněných je tu krásně vygradované do chvíle kdy vyústí v napínavý závěr.
- V knize se objevují aktuální témata tížící dánskou společnost.
Knihu nemůžu než doporučit a pokračuji v čtení série.

27.02.2021 5 z 5

Česko na křižovatce Česko na křižovatce Václav Cílek

Velmi dobrá kniha plná zamyšlení nad současným stavem.
Ze všeho se mi nejvíc formou i obsahem (rozuměj souhlasím s tim) líbila stať pana Honzáka.
Wollner, Slonková a Šafr také velmi dobří, vyniká p. Szàntó.
Nejvíc mě ale oslovují rozhovory s panem Dobrovským a především s panem Kysilkou, který hodnotím informačně a usazováním věcí do kontextu jako nejlepší z celé knihy.
Všiml jsem si na některých knižních serverech jak je kniha shazována a prezentována jako zavádějící. Při bližším zkoumání člověk opět vidí v akci profily, které v reálu neexistují. Což krásně podtrhává jedno z hlavních témat. Záměrně neuvádím o čem jednotlivé statě jsou a posouzení nechám na laskavém čtenáři a jeho vlastní intuici.

21.02.2021 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

První případ Oddělení Q a moje druhé setkání s Carlem Mørckem a Asadem. Protože mám podobné myšlenkové nastavení jako Carl, tak dělám věci zásadně jinak, než mi ostatní říkají. Z toho důvodu jsem se velmi dlouho vyhýbal severským krimi románům. Do tohoto vlaku jsem ale nastoupil v zastávce Adler Olsen a musím říct, že mě to pohltilo.
Žena v kleci je velmi čtivá kniha a poradil jsem si s ní za tři dny. Jako první v sérii ještě nenabízí tak vybroušené charakteristiky hlavních aktérů ale o životní situaci Carla se dozvíme dost. Případ sám mě bavil a vyšetřování jsem si užil. Více nebudu prozrazovat. A teď hned na další díl.

06.02.2021 5 z 5