knizni.taurus knizni.taurus komentáře u knih

Krásky Krásky Dhonielle Clayton

Ono to jako není standalone? Já do čtení šla s tím, že to nebude mít pokračování a po dočtení jsem zjistila, že by to mělo mít další díl(y)? Sakra! :D

Jinak jako první mě na knize zaujala obálka, protože ta je podle mě krásná a ten paperback je skvělý. A druhá (a ta hlavní) věc, která mě zaujala byl ten originální námět. Aneb krása jako nejvyšší hodnota společnosti? Tak jo, to může být zajímavé.

Ale začátek knihy mě mírně zklamal a já se bála, že ta kniha nebude stát za to. Prvních asi 100 (?) stran byla prostě nuda. Ale jakmile se dostáváme dál, tak kniha nabírá na obrátkách a začíná nějaká akce (). Ten svět, který nám tady autorka představuje, je vymyšlený do detailu. A nejen svět, ale všechny postavy, se kterými se tady seznamujeme, byly skvěle vylíčené. Nicméně, svět vystavěný na tom, že krása je všechno, samozřejmě s sebou vzal i určitá negativa. V určitém hledisku na mě kniha působila až namyšleně a u dost pasáží jsem si říkala: “ale tohle snad už ne”. Ale hlavní hrdinka mě (asi jako jednu z mála) bavila. Camellie byla cílevědomá, empatická (i když ji to občas trvalo) a svým způsobem milá. Romantickou linku tady úplně nehledejte, i když je tu určitý náznak a může mít potenciál do dalších dílů.

A co musím vyzdvihnout téhle Krásce, je postava záporáka. Už dlouho (s výjimkou Dolores Umbridgeové) mě nikdo v knize tak moc neiritoval. Takže mise splněna.

A jaký je tedy můj celkový dojem z knihy? Mírně zmatený. Kniha je svým námětem velmi originálním kouskem, u které to občas pokulhávalo na zbytečných popisech a namyšlenosti. Konec knihy byl trochu uspěchaný, ale utvořený tak, že si chci přečíst další díl.

07.05.2022 3 z 5

Tyhle fragmenty Tyhle fragmenty Bianca Bellová

Ačkoliv povídkové knihy nijak zvlášť nevyhledávám, tak si občas ke mě “samy” najdou cestu. Tady jsem se konkrétně nechala nalákat jednou povídkou Samozřejmě, že se podívala. To jak mi povídku někdo vyprávěl ale bylo mnohem záživnější, než když jsem ji sama četla. Možná to bylo tím, že jsem už příběh znala a tak na mě příběh nezapůsobil tak, jak měl, ale ani ostatní povídky to nespravily a nevyvolaly tu radost ze čtení. Ačkoliv obdivuju všechny, kdo dokážou nějakou povídku (nebo cokoliv) napsat, tak nějakou chvíli zase po žádných povídkách bohužel nesáhnu, zdá se že to není můj šálek kávy.

V knize najdete poměrně krátkých 18 povídek. A já vám teď po dočtení knihy před asi 14 dny nedokážu říct, o čem většina povídek byla. Bylo to zvláštní, ačkoliv některé povídky působily smutně či nějak pochmurně, tak se jim nepodařilo ve mě vyvolat téměř žádné pocity. Atmosféra povídek mě úplně minula. A i když je námět téhle knihy pěkný a vlastně nám říká, že náš život utváří spousta těhle každodenních fragmentů, tak mě čtení hrozně nebavilo. Možná si povídky přečíst takhle v různých sbornících jak vycházely, tak by mě třeba chytly, ale takhle ne. A co mi teda vadilo, tak nevím proč, ale nějaké povídky na mě působily sexisticky. Kdybych neměla ráda nedočtené knihy, tak knihu odložím.

Určitě se nebudu (minimálně v nejbližší době) pouštět do dalších autorčiných knih. Její psaní mi nesedlo. To že povídky byly povětšinou nějaké ponuré nebo melancholické mi vůbec nevadilo, ale styl psaní není nic pro mě. Bohužel.

07.05.2022 2 z 5

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

TOHLE JE SKVĚLÁ KNÍŽKA. Mohla bych tímhle tu recenzi prostě ukončit, ale dobře... uvedu více důvodu, proč si knížku přečíst. :D

* Nevím, čím to je, ale tenhle typ knížek u mě dost boduje a baví mě číst. A zrovna tahle byla neskutečně dobře a čtivě napsaná (no, možná dam nakonec šanci i té Hvězdy nám nepřály, i když tam jsem se s autorovým stylem psaní moc nesešla). Stella a Will jsou jedni z nejsympatičtějších hlavních knižních postav, které jsem měla to štěstí skrz řádky poznat. A i když se celý příběh odehrává v nemocnici, tak vývoj jejich vztahu a vývoj jich samotných ve spojitosti s jejich nemocí, byl dostačující na to, aby mě knížka nadchla.

* Vždycky ráda čtu o takové té ryzí lásce, kterou nám tady autorka naservírovala. Jasně, u téhle knížky nejspíš uroníte nejednu slzu, ale taky obsahuje spoustu pěkných myšlenek, za které stojí si ji přečíst. A taky možná zjistíte, jako málo někdy stačí ke štěstí. Někdy je to i jediný dotek.

* Abych taky neopomněla obálku! Protože ta je NÁDHERNÁ. Takže si tu knížku prosím přečtěte, dejte šanci těm 250 stranám, které vás rozloží.

* Jo! A kdyžtak je i filmové zpracování, které se za mě náramně povedlo (včetně hereckého obsazení, které bylo boží)!

07.05.2022 5 z 5

Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Nespoutaná - Probuďte se a začněte žít Glennon Doyle

“Přijdu si hrozně sama. Tady ve svém těle. Jsem prostě… opuštěná, nebo tak něco. Během dne, když mám spoustu práce, na to zapomenu, ale v noci, v posteli, si na to zase vzpomenu. Jsem tu hrozně opuštěná. A právě toho se bojím.” - Nespoutaná

* Pokud běžně nečtete tenhle typ literatury, tak si rozmyslete, jestli do knihy půjdete. Pokud se rozhodnete knihu zkusit (a já vám to už teď doporučuju), tak do knihy běžte s otevřenou myslí a taky s vědomím, že vám kniha nemusí sedět úplně v každém probíraném tématu. Každopádně je to kniha, která vám může poskytnout nadhled a zamyšlení nad svým vlastním životem.

* Autorka nám tady představuje svůj příběh. Její příběh provází otázky sebelásky, mateřství, náboženství, sexuální orientace, závislosti, poruch příjmu potravy, atd. S tímhle příběhem, který se nám tady odkrývá, se spousta z nás neztotožní, ale o to tady ani nejde. Každý má svůj vlastní příběh a autorka se nám tady právě snaží předat to, abychom si ten svůj příběh psali podle vlastního scénáře a ne na základě “pravidel” a očekávání někoho jiného. Abychom se snažili žít tak, jak sami chceme a ne tak, abychom zapadli do škatulek, které vytváří společnost.

* Po přečtení knihy se vám život nezmění. Kniha vám však může poskytnout jakýsi “návod”, jak si ho změnit sám.

* Podtrženo, sečteno. Je to velmi zajímavá kniha, ve které si podle mého každá žena najde to své. Nemusíte a ani já sama jsem nesouhlasila se vším co autorka psala, něco mi přišlo přitažené za vlasy, ale s něčím jsem zase souhlasila na 100%. Knihu jsem četla poměrně dlouho, a i když má kniha poměrně krátké kapitoly, tak to není čtení na jeden či dva večery. Často jsem se z knihy zamýšlela. Nabízí mnoho zajímavých myšlenek, které jsem zkoumala, analyzována a nebo mě vrátily zpátky v čase v mém životě.

Dejte knize prosím šanci.

Já za knihu děkuji Knihám Dobrovský :)

Nelituju ničeho Nelituju ničeho Colleen Hoover

Tahle recenze bude krátká. Přiznám se zcela dobrovolně, že já jsem milovník knih od Colleen a ačkoliv tahle nebyla ta nejlepší od ní, stejně ji dám plný počet hvězdiček.

Nelituju ničeho je opět kniha, která ve vás vyvolá smutek (tak jako je tomu u autorky asi pokaždé). Většinou to s autorčinými knihami je jak na emoční horské dráze, ale tady ne. Tady mi to přišlo jako jeden emoční spád, který se zastaví až na konci knihy.

Gró této knihy je komunikace. A je jedno, jestli je to komunikace mezi sestrami, s manželem, kamarádem nebo dcerou. Kdyby tady spolu lidi více mluvili, tak by se to všechno vyřešilo mnohem rychleji, ale my bychom zase neměli o čem číst. :D Ale ponaučení si z toho vzít můžeme, to zase jo…. Mluvte, chcete-li něco říct, prostě to řekněte. Nečekejte na lepší příležitost, nehleďte na to, že tím možná někomu ublížíte (i když tohle zní možná hrozně), ale pokud máte co říct a víte, že je to to správné pro vás a nakonec i pro toho druhého, tak to udělejte. Pak to totiž může být jen horší.

Na knize se mi hodně líbilo, že je napsána z pohledu matky a dcery. Obvykle je to psáno z pohledu dvou hlavních hrdinů v rámci romantické linky a tohle mi přišlo jako skvělý nápad, kdy se zaměřujeme hlavně na rodinné vztahy. Skvěle je tady zpracované téma zrady, aneb jak se s ní můžou různí lidé vyrovnávat jinak.

Milujete styl psaní Colleen? Pak knihu doporučuju. Máte rádi emočně vyčerpávající knihy? Tak směle do toho. Ale co to kecám, doporučuju ji prostě všem. Jsem prostě fanynka citové horské dráhy. :D

Jeho zákusek Jeho zákusek Penelope Bloom

Knihy ze série Objekty touhy beru jako skvělé odreagovačky. Knihy, u kterých nechci přemýšlet, chci se trochu pobavit a chci je přečíst za jedno nebo dvě odpoledne. Na tohle je ta série super.

Jeho zákusek je v pořadí třetím autorčiným počinem v téhle sérii a za mě je to zatím nejslabší díl. Velké plus je, že autorka do dalších dílů nechává proniknout i postavy z předchozích dílů, a tak můžete sledovat vývoj postav i po skončení jejich vlastního příběhu. Bohužel občas to je kámen úrazu. Například Williama jsem si při jeho vyprávění hodně oblíbila. Připadal mi jako vtipný chlap, ovšem tady už působil jen jako nevychované dítě, což mě trochu mrzelo.

Hlavní postavy tady pozbývaly nějakou výraznější osobnost. A i když mě bavila Ryanova práce jakožto pekaře a Emily jako malířka a umělkyně, tak si jejich příběh za chvíli ani pamatovat nebudu. Žádný zvláštní vztah jsem si k postavám nevytvořila (možná jsou na to knihy prostě jen krátké? ).

Nicméně jako oddechovka po náročném dni je to fajn. Je to extra čtivé, napsané jednoduše a místy i dost vtipné. Neberte to jako něco světoborného (i když to asi ani nejde :D). Ale pokud chcete proložit nějaké krváky a horory nebo nějakou složitější literaturu něčím oddechový, tak to můžu doporučit.

07.05.2022 3 z 5

Sleduj mě Sleduj mě Kathleen Barber

Tohle byla síla. Kdo z nás nemá v dnešní době instagram, že? A uvědomujeme si, co všechno sdílíme na sociálních sítích a kdo nás může sledovat?

Kniha je vyprávěna z pohledu tří osob, naší hlavní hrdinky Audrey, její (psycho) kamarádky Cat a stalkera (ON). Bylo super, nahlédnout do mysli každého z nich, každý pohled měl něco do sebe - Audreyina bezstarostnost, Catina závistivost a Jeho posedlost. Všechno tohle dalo dohromady jeden zajímavý příběh s hodně reálnou zápletkou.

Autorka píše velmi čtivě a přesvědčivě. Přečteno jsem to měla za “chvilku” (čemuž hodně pomáhají krátké kapitoly) a celou dobu čtení mi to připadalo, jako kdybych se koukala na nějaký seriál na netflixu. Dokázala jsem si představovat celý děj.
I když jsem skoro v polovině knihy odhadla kdo je ON a vzalo mi to tak ten prvotní šok, tak mi to ani nevadilo. Jakmile se příběh začal vyhrocovat, tak jsem měla husí kůží po celou dobu, bylo to děsivé. Uvědomila jsem si, čeho všeho si nemusíme všimnout, jací lidi se kolem nás točí atd.

Konec mě trochu zklamal. Přišlo mi, že to bylo v jednu chvíli až předramatizované a zároveň ukončené až moc jednoduše. Nicméně.. pokud máte chuť na super čtivý a zajímavý thriller s opravdu reálnou zápletkou, tak knížku můžu s klidem doporučit :)

07.05.2022 4 z 5

Pýthie Pýthie Veronika Černá

Skvělý! Já si tuhle knihu náramně užila. No a teď k nějakému konkrétnějším důvodu, proč tomu tak je, protože si můžu přiznat (a vlastně i vám), že tam jsou některé věci klišé jak bič. :D

Čtivost.
Ta kniha se hrozně dobře četla. Mělo to spád, nemělo to příliš velké množství “hluchých” míst a prvek předpovídání budoucnosti vás pokaždé nechal na vážkách, jestli se to tak opravdu stane.

Kniha z vysokoškolského prostředí.
Nevím, jestli to je tím, že si ráda zavzpomínám na ta léta ve škole nebo tím, že jsou hrdinové ve věku okolo mého, a tak je mi to bližší, ale tyhle knihy mi sedí. ️

Romantická linka a chemie
Tady není prostě o čem. Tohle tady fungovalo na 100%. Jste fandové hate to love? Tak zpozorněte. Začátek alà já si o tobě myslím něco a ty o mě něco a ono ejhle to není úplně tak černobílé, jak to vypadá. Tohle na mě prostě funguje :D a napsáno to je skvěle.

Sympatické hlavní postavy
Lis mi hodně imponovala tím, jak si dokázala jít za svým, věděla co chce. Co se týká Romaina, tak ten neměl chybu, akademický sympoš. Oba měli těžší období za sebou, což pomohlo utvořit jejich charakter a každý tak má svůj důvod, proč je (navenek) takový jaký je.

Fantasy prvek
Zpestření fantasy prvkem byl skvělý nápad. Ovšem pokud hledáte knihu s dopodrobna vysvětleným fantasy světem, tak se tady nedočkáte. Vize do budoucnosti tady jsou jen jako doprovod a postavené to je zejména na romantice. Za mě to bylo trochu škoda a z fantasy části se jistě dalo vytěžit více.

Verdikt?
No celkově si myslím, že kniha je jedna z těch originálnějších, kterou můžeme v romantickém žánru najít, a tak za mě za přečtení rozhodně stojí. Jo a taky čekám druhý díl, kde by mohl figurovat Romainův kamarád Kal. Myslím, že nutně potřebuju jeho příběh. Tak snad!

Za poskytnutí knihy děkuji Knihy Dobrovský :)

07.05.2022 4 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Napůl fikce, napůl skutečný příběh. To najdete v knize V Zahradě zášti a bože já to miluju. Není to divné napsat o knize, která pojednává o sériové vražedkyni? Hmm, nevadí, jedeme dál.

Ze začátku mě trochu překvapila velikost knihy a počet stran. Říkala jsem si: “To snad budu číst věčně, ne?” Ale opak byl pravdou a tenhle příběh mě upoutal od první strany. Sledujeme tady celý vývoj Brynhildy, později Bellle. Od nevinné mladé dívky, která se zapletla s “nesprávnými” lidmi, přes mladou ženu, která měla velké sny až k dospělé ženě, která ví co chce a nebojí se pro to udělat cokoliv.

Samotná charakteristika a hlavně to, že se jedná o člověka, který reálně existoval, dal celému příběhu takovou tu opravdovost, i když to není čistě literatura faktu. Sama autorka na konci knihy zmiňuje, co vše změnila.
Čtivost se tomu upřít nedá, i když kniha zabíhá celkem do detailů, a tak je počet stran o něco vyšší, nemusíte se bát (teda aspoň toho počtu :-D, jinak je to masakr). Tím, že je kniha tak detailně napsána (což občas může působit trochu rušivě a padat do monotónních úseků), tak si ale umíte udělat poměrně přesný obraz Belle. O jejím smýšlení, to jak si dokázala obhájit sama před sebou různá zvěrstva, která prováděla. Charakterizovala bych ji jako nevyléčenou oběť. S tímhle přirovnáním (si myslím) kniha pracuje a pokouší se tím i vykreslit důvod chování pekelné Belle.. díky událostem proběhlých v dětství a pubertě. Kniha je také vyprávěna nejen z pohledu Belle ale i její sestry Nellie a je velmi zajímavé sledovat vývoj jejich vztahu.

Malé shrnutí na závěr: V průběhu čtení mě neopouštěl divný pocit. Nejsem horory nepolíbená, ale když se Belle objevila na stránkách, hned mě zaplavil pocit hrůzy, strachu a zčásti i lítosti. Myslím si, že tohle beletristické dílo, které se snaží přiblížit život sériové vražedkyně a její pohnutky, které ji k tomu vedly, může být pro vás zajímavé zpestření. Takže za mě top!

Ještě bych ráda poděkovala @knihydobrovsky za poskytnutí knihy k recenzi :) #recenznivytisk

01.05.2022 4 z 5

Cesta za štěstím Cesta za štěstím Jenn Bennett

Pokud hledáte oddechovku na nadcházející léto k vodě, tak zbystřete! Jo a jako bonus vás čeká i nádherná obálka!
Od autorky jsem četla už předchozí knihu Kudy ke hvězdám a musím hned ze začátku přiznat, že ta za mě zatím vede. Čtivost se ale autorce upřít nedá a knížku jsem měla přečtenou za dva dny.
A co jsem vlastně čekala od téhle knihy? Skvělou romantickou linku, letní atmosféru a sympatické postavy. No a 2 ze dvou byly splněny podle mého očekávání. Bohužel romantická linka tady nedostala takový prostor, jaký jsem čekala vzhledem k předchozí knize. Přišlo mi, že je tady málo společných chvil hlavních postav Luckyho a Josie. Díky jejich vztahu z předchozích let jsem ale romantické lince uvěřila, jinak bych netušila kde se to vzalo. Jinak tady ale pár milých momentů najdete a ty si zamilujete.
Co se týká hlavních postav, tak tady asi nečekejte žádné překvapení. Bad boy, který zachrání hlavní hrdinku z průšvihu (a všichni víme, že pro ty máme slabost, plus jeho motorka ). Jedna holčina s velkými plány a pocitem, že ona je ta dospělá ve vztahu matka a dcera. Co se mi ale moc líbilo byl koníček focení cedulí (to mi přišlo zase jako něco zajímavějšího). Ostatní vedlejší postavy nebyly ničím nějak výjimečné. Nicméně celkově byly napsány dobře, ačkoliv citovou vazbu jsem si nevytvořila.
Cesta za štěstím se věnovala spoustě dalším tématům, ať už focení, rodinným vztahům, městským pomluvám atd. Nicméně všechno jen tak povrchově, že si to za pár dní ani nebudu pamatovat.

Suma sumárum. Je to milý příběh, který neurazí, ale ani vás nenadchne. Je to opravdu oddechovka na léto k vodě. U knihy si odpočinete a načerpáte trochu sluníčka.

Ráda bych ještě poděkovala @humbook za poskytnutí e-knihy :) #spolupráce

01.05.2022 3 z 5

Tohle je nádherná kniha. Je skvěle napsaná, všechno plyne pomalu, ale nudný příběh tady určitě nenajdete. Hlavní hrdina Cussy Mary, které skoro nikdo neřekne jinak než Modřenka, byla neskutečně odvážná, laskavá a obětavá. Ačkoliv se musela potýkat se zlobou lidí kvůli její odlišné barvě kůže, tak nepřestávala věřit v lepší zítřky a snažila se žít tak, aby pomáhala lidem kolem sebe. Její láska ke knihám byla tak opravdová, její nadšení pro knihy bylo nakažlivé. A moc se mi líbilo, jak uměla své nadšení pro knihy předávat dál.

A co v příběhu vlastně najdete? Je to příběh o rasové nesnášenlivosti, hladu, předsudcích, ale také o nezlomné lidské vůli, o laskavosti a oddanosti. Je to příběh smutný, ale najdete tam naději. Je to příběh, nad kterým budete přemýšlet. Je to příběh, který vám může něco předat. A je to příběh o lásce.. o lásce ke knihám, o lásce k rodině, o lásce k muži, o lásce k sebe sama.

V knize je také rozhovor s autorkou, poznámky k příběhu a je doplněna o fotografie z projektu Pojízdných knihoven. Příběh je inspirován skutečností. Myslím si, že po přečtení litovat nebudete :)

Knihu jsem četla jako recenzní výtisk od nakladatelství Jota a tímto bych i ráda poděkovala :)

22.04.2022 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

Než začnu, ráda bych poděkovala @knihydobrovsky za poskytnutí knihy k recenzi. Mohla jsem si tak přečíst opravdu (ne)skutečný příběh.

Malé shrnutí na závěr: V průběhu čtení mě neopouštěl divný pocit. Nejsem horory nepolíbená, ale když se Belle objevila na stránkách, hned mě zaplavil pocit hrůzy, strachu a zčásti i lítosti. Myslím si, že tohle beletristické dílo, které se snaží přiblížit život sériové vražedkyně a její pohnutky, které ji k tomu vedly, může být pro vás zajímavé zpestření. Takže za mě velký dobrý.

21.04.2022 4 z 5

Žlutý ptáček zpívá Žlutý ptáček zpívá Jennifer Rosner

Zaprvé… Tak tohle mi zlomilo srdce.

Styl psaní byl zvláštní. Bylo to vyprávěno v er-formě a zároveň se tam střídal pohled matky a dcery. Taky vyprávění plyne pomalu, ono vlastně není kam spěchat. Vše bylo napsáno tak, že jste se mohli sami vžít do dané situace. Líbilo se mi, jak si Shira (dcera) dokázala najít něco pozitivního v tak těžkých dobách a jak dětská představivost může pomoct v překonání spousty těžkostí stejně jako její láska k hudbě.

Ten samotný příběh je silný. Je o poutu mezi matkou a dcerou. Je o lásce, o přátelství v těch nejtěžších dobách, o odvaze a naději. Ale také o tichu, zoufalství, přežívání, znásilnění, hladovění a nesnášenlivosti. U čtení se nebudete cítit šťastní, protože to příběh zkratka ani dovolit nemůže, ale budete občas vnímat tu nepatrnou naději v lepší zítřek. Ale jak říkám, tahle kniha mi zlomila srdce. A hodněkrát. A lituju tak, že jsem knihu četla? Absolutně ne. Je důležité takové knihy číst, jsou protkané minulostí a emocemi. Říkala jsem si, že hrůzy z minulosti už se v dnešní době stát nemůžou, ale kdo ví. Měli bychom si vážit každé svobodné chvíle.

Pokud rádi čtete příběhy o válce, tak knížku vřele doporučuju.

Knížku jsem získala jako recenzní výtisk od Knihy Dobrovský :)

20.03.2022 5 z 5

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Miluju to! Zní to možná trošku divně, říct to o knize, kde se řeší zmizení tříleté holčičky, ale ten příběh mě prostě nadchnul.

Atmosféra téhle knihy je neskutečná. Při čtení jsem měla pocit, že jsem se vrátila v čase a byla v roce 1998. Autor píše bravurně. Celý příběh je napsán tak, že vás (aspoň v to doufám) zaujme od první stránky. Textově mi to prostě sedlo, ať už díky střídání časových linií, tak i střídaní vyprávění z pohledu těch hlavních postav tohoto příběhu. Na konci knihy se to totiž všechno spojí a ten konec… top.

Pocity rodičů ztracené holčičky autor dokázal sepsat tak, že jsem z toho sama cítila tu bolest při jejich ztrátě, to zoufalství i beznaděj. Někdy to čtení dalo zabrat, ale za to to stálo.

Miren jako jedna z hlavních postav má skvělý charakter. Taková badass hrdinka, to je pro jednou zase příjemná změna. Bavila mě na ni její vytrvalost, její honba za pravdou, její břitké poznámky.

No a abych jen nebásnila, tak přece jen tu jsou takové dva pidi body, které bych dá se říct vytkla. Za prvé, někdy se vám může styl psaní zdát táhlejší, ale myslím si, že to všechno, co bylo napsáno, je potřeba pro vykreslení té situace tak, aby vás to jako čtenáře zasáhlo. Taky je potřeba být kvůli střídání těch časových úseků při čtení pozorný. A za druhé, občas mi přišlo, že tam byl kladen důraz na něco, co později ani nebylo vysvětleno.

Nicméně, nějaké to shrnutí, že jo. Pokud rádi posloucháte třeba podcasty Opravdové zločiny, rádi si čtete příběhy o zmizelých lidí (což já čtu ráda a zároveň mě to vlastně neskutečně děsí), tak tahle kniha je to pravé pro vás.

A já bych ještě nakonec ráda poděkovala Knihy Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku :-).

28.02.2022 5 z 5

Chata ve Švýcarsku Chata ve Švýcarsku Julie Caplin

Zase jsem si na chvíli odskočila do knížek Romantické útěky a tentokrát do krásného Švýcarska. A můžu knížku vřele doporučit. Tyhle knížky jsou pro mě prostě srdcovka
Musím se přiznat, že ze začátku knížky jsem se nemohla začíst, čekala jsem asi na to, až konečně pojede hlavní hrdinka do Švýcarska. No a od cesty vlakem to byla stará známa Julie a bylo to skvělé. Čtivé, milé a mnoho sympatických postav. Prostě top!

Samotné Švýcarsko má svoje kouzlo. Kdo miluje hory, tak tady si ten příběh užije. Hlavní hrdinka Mina tady zažije spoustu zážitků, které ve Švýcarsku můžete zkusit, ochutná spoustu místního jídla a dá se do pečení klasických i ne úplně klasických švýcarských dortů. Doporučuju mít při čtení dostatek čokolády.

Romantická linka mi tady přijde dána trochu na druhou kolej, ale za mě to nebylo vůbec špatně. Ten vztah Miny s hlavním hrdinou se vyvíjí hodně postupně (po první zbrklosti), což souvisí s Mininým hledáním sebe sama. No a tohle mi přišlo jako fajn přidaná hodnota knihy. Nejspíš všichni budete postupně tušit (nebo už tušíte), jak příběh skončí, ale knihy od Julie jsou skvělé hlavně tím, že si budete připadat, že všechno tohle podnikáte s hlavními hrdiny sami.
Takže pokud jste už nějaké Romantické útěky četli (a líbily se vám), tak se pusťte i do tohoto. Myslím, že litovat nebudete. A pokud jste ještě žádnou knížku od autorky nečetli, tak já je doporučuju kudy chodím úplně všem.
P.S. Pokud najdete takový hotel jako je tady, pošlete mi prosím adresu, už mám nachystaný kufr! :D

31.01.2022 5 z 5

Záhada domu Marwicků Záhada domu Marwicků Darcy Coates

Bylo to mé první setkání s Darcy Coates a dopadlo to na výbornou. Kniha má něco málo přes dvěstě stran a čtivost se jí rozhodně upřít nedá. Takže pokud máte volný večer a chcete se bát, tak se do knížky rozhodně pusťte. Hlavní hrdinka Josefína byla v dobrém slova smyslu zvláštní. Bojovala se svými vlastními démony, ale jinak to byla dobrá Keliška :D, což nakonec Anně (nové nájemnici domu Marwicků) přišlo vhod. Líbila se mi její záliba v pečení a její vztah s bratrancem, bylo to takové osvěžující.
Atmosféra celé knihy byla skvělá. Zapůsobila na mě tak, jak měla. Bylo to strašidelné, mrazivé a tajemné. Líbilo se mi, když se odkrýval ten samotný příběh toho domu. Najdete tady spoustu zvratů, které nečekáte a děj tak plyne pořád dopředu a nestojí na jednom místě.
Sečteno a podtrženo, za mě je to super kniha, která je hodně napínavá a děsivá. Rozhodně se pustím do dalších dílů série Strašidelné domy.

31.01.2022 5 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Stephenie Meyer

Musím říct, že jako fanoušek #guiltypleasure Stmívání jsem se na knihu moc těšila, a tak si můžete představit tu radost, když jsem si knížku mohla přečíst ještě před vydáním ve formě e-knihy od humbooku (čímž chci ještě jednou poděkovat za tu možnost).

Každopádně tohle úplně nevyšlo. Autorka u povodní tetralogie dokázala zaujmout tématem, o kterém píše, i když provedení až tak skvělé nebylo. Co se týká téhle knihy, tak narážíme na stejný problém. Každopádně napsat knihu o 720 stranách, kde většinu knihy tvoří dotyčného myšlenky je obtížné. A tady nastává ten zvrat, protože kniha se právě takhle motala pořád dokola. Na jednu stranu jsem se u knihy občas bavila (je to dost bizár) a občas to mělo i zajímavý obsah (viz třeba jak se dostane Emmet do rodiny). Ale myšlenky Edwarda, které tady sledujeme, se neustále opakují. A nejen to. Prvních asi 150 (?) stran sledujeme jak chce Bellu zabít a potom nastane obrat o 180 stupňů a náhle se myšlenky točí jen kolem toho, jak ji miluje. Eh, kde se to jako vzalo? :-D Nějaký postupný vývoj by nebyl?

Jinak, kniha byla pro mě prostě příliš dlouhá, samotné čtení bylo náročné tím, že se Edwardovy myšlenky točily pořád dokola, až to na mě působilo bohužel nudně. Příště zkrátit o 300 stran a mohlo to být lepší.

Takže můj verdikt zní: Jste-li fanoušek Stmívání, přečtěte si to. Celkově je to vlastně fakt strašné, ale pro milovníky Stmívání je to nejspíš #musthave :-D

11.03.2021 2 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tak jsem se pustila do čtení všemi vychvalované série Šest vran a NELITUJU! Já se do knihy zamilovala od první stránky. Šest lidí s pochybnou minulostí, z nichž se všichni určitým způsobem znají, někteří se nemůžou navzájem vystát a tihle lidé se mají společně vloupat do nejstřeženější pevnosti? No tak to by šlo! Všechny postavy byly charismatické a autorka si s jejich osobnostmi hodně vyhrála. Nejde si oblíbit jen konkrétní postavy, já si je zamilovala všechny (ale jako ehm ... Kaz a Jesper). Kaz Brekker a jeho mysl .... výsledkem této rovnice může být jen jedno slovo: VYCHYTRALOST. Žádná akce není podle něj nesplnitelná. Všechno, co se v knize odehrávalo, jsem prožívala s nimi. Od knihy jsem se nemohla odtrhnout, protože ta nejistota jak se to celé bude vyvíjet dál, mě ničila. Čtivosti této knihy nemám co vytknout. Styl psaní autorky mi sedl, je tady hodně popisných části, ale nepůsobily rušivě a zdlouhavě a já si užívala každou stránku. Knize zkrátka nic nechybělo. Spousta akce, humoru a romantická linka, které tady bylo tak akorát, aby se kniha nezařadila mezi další tuctové knihy. Mě vyhovovala, přesně tak jak byla. Za mě jednoznačně must have.

Zlodějský tanec Zlodějský tanec Mary E. Pearson

Musím říct, že tahle série mě bavila ještě víc než Kroniky pozůstalých. Možná to bylo tím, že se jedná jen o duologii a tak děj plynul mnohem rychleji a taky jde zde kladen větší důraz na romantiku. Ta romantická linka je tady nádherně vyobrazena a je zasazena do opět tak čtivého příběhu, že knížku nebudete chtít odložit. Přestřelky mezi oběma hlavními hrdiny byly osvěžující a byla radost sledovat jejich vyvíjející vztah od nevraživosti k počínající zamilovanosti. Oba hrdinové byly neskutečně sympatičtí a sví, což mělo velký vliv na moje kladné hodnocení knížky a Kazi a její hádanky mi dávaly zabrat a bylo to příjemné osvěžení knihy.
Po tom, jak skončil první díl, jsem se musela hned pustit do dalšího a ten mě bavil ještě víc, ale o tom zase příště.

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Než se vyjádřím k samotné knize, začnu jednou prosbou... tuhle knihu si prosím přečtěte, protože fakt stojí za to!

Tohle byla jedna velká emocionální jízda. Ta kniha mě zasáhla hned na začátku a musela jsem ji číst po kouskách a vstřebávat vše, co tam bylo napsáno, protože je tam spousta myšlenek, které ve mě vyvolávaly všelijaké pocity. Zjistíte (nebo si potvrdíte) jak velkou roli může v dospívání teenagera hrát zničené dětství, že internet je občas hodně děsivé místo a že problémy je lepší neřešit sám.
Celý příběh je hodně silný a taky neskutečně dobře napsaný, s hlavními hrdiny prožíváte všechno a jsou sympatičtí, takže nemáte problém empatie. Takže pokud hledáte knihu, která ve vás něco zanechá, určitě sáhněte po téhle.