knizni.taurus knizni.taurus komentáře u knih

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Lidé jsou přesvědčení, že manželství končí, když se láska vytratí. Když zloba nahradí štěstí. Když pohrdání nahradí rozkoš. Jenže Graham a já se na sebe nezlobíme. Jen prostě nejsme ti samí lidé, kterými jsme bývali. - Colleen Hoover

Měla bych říct dopředu, že tato recenze nebude úplně objektivní, protože já prostě knížky od Colleen miluju! :D Ze začátku jsem měla strach, protože jsem nevěděla, jestli téma manželství bude to pravé pro mě, ALE ... !

Podle mého názoru Colleen píše skvěle. Její romány jsou neskutečně čtivé a hlavně mám chuť knihu vždycky dočíst co nejdříve, protože jsem jak na trní z toho, jak příběh končí.

Během čtení jsem byla se svými emocemi jako na horské dráze. Jak je u jejích knih zvykem, tak i tady si pro nás připravila hodně emocionální kousek! Někdy jsem měla chuť brečet (a taky že jo), jindy jsem se jen usmívala nad dokonalostí tohohle páru a jindy jsem prostě jen doufala.

Hlavní postavy jsou vlastně sympatické. Jeden velký plusový bod je GRAHAM. Já se do něj zamilovala na začátku knihy a na konci jsem do něj byla zamilovaná snad ještě víc. Quinn jsem možná chtěla nějakou tu chvíli uškrtit, ale většinu času jsem ji chápala a jen doufala pro ni v lepší zítřky.

To nejlepší v nás bych určitě doporučila hlavně starším čtenářkám, neboť minimálně téma manželství (si myslím) pro ně bude reálnější.
Tyto knihy právě patří mezi ty, u kterých bych si příběh chtěla přečíst znova poprvé.

22.05.2023 4 z 5

Na lovu Na lovu Meagan Spooner

Když se Kráska vydá na lov Zvířete... Aneb jak jsem začala sbírat retellingy na Krásku a Zvíře :)).

Hlavní hrdinka Jeva mi sedla, byla sympatická, odvážná a bojovná. Co mám na téhle pohádce nejraději je (samozřejmě) ten pomalu se vyvíjející vztah mezi Kráskou a Zvířetem a v téhle knize byl popsán pěkně. Ale... Celá kniha byla taková fajn. Do knihy jsem se ze začátku nemohla začíst (možná i kvůli delším kapitolám, které jsou z pohledu Jevy). Děj se v některých místech opravdu táhne a přišlo mi, že autorka celou knihu psala tak nějak monotónně a celý děj prostě pomalu plynul.
Co se mi hodně líbilo, byly myšlenkové pochody Zvířete. A taky konec knihy. Já byla s koncem spokojená, protože mi k těm postavám hodně sedl. I když mohl být ten konec delší.
Já tuhle knihu vlastně můžu doporučit (pokud máte rádi Krásku a Zvíře), ale lepší je, když od ní nečekáte nic velkého. Je to taková oddechová kniha, ve které bylo trochu moc jednotvárnosti.

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Tuhle knihu jsem si vybrala (přiznávám se) převážně kvůli obálky, protože podle mě je dokonalá. Vyzařuje z ní klid, pohoda a útulnost. Navíc anotace toho o knize moc neřekne, jen nastíní, kde se příběh bude odehrávat a čemu je tam věnována pozornost, a to tedy samotnému hygge a dánskému způsobu života.

Tahle kniha se určitě řadí k těm, u kterých budete při čtení dobře naladění. A taky zde najdete spoustu tipů, co navštívit v Kodani a u čtení budete mít chuť Dánsko hned navštívit.

Celý příběh je oddechový, vtipný, milý a romantický, a i když tušíte (pokud si v tomhle žánru holdujete stejně jako já) jak to skončí, tak vás bude bavit samotný příběh.

Postavy jsou velmi sympatické a velmi mě bavily přestřelky mezi Kate a vzteklou liškou :)). A i když je tahle kniha doprovázena spoustou klišé romantických knih, tak mě příběh moc bavil.

Jo! A určitě doporučuji si na tuhle knížku udělat čas. Fakt! Uvařte si kávu, čaj nebo třeba horkou čokoládu, zabalte se doma do deky a jen se začtěte do téhle hrozně milé knížky. Já se určitě pustím i do dalších dílů téhle série.

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Já jsem téhle knize propadla hlavně díky velké reklamě a taky díky skvělé obálce (mám ráda tyhle jednoduché obálky a paperback byl super). A kniha vypadala hodně sympaticky z hlediska daného žánru a tak.
Celkově čtu ráda tyhle oddechové (erotické) romány, takže jsem měla určitá očekávání co se knihy týče... a více méně je kniha také splnila. Teda jen ohledně té erotiky nijak zvlášť.
Celý příběh se odehrává na zhruba 200 stránkách, takže jsem Jeho Banán zhltla za večer :D. Knížka je superčtivá, má hodně sympatické postavy (já osobně mám strašně ráda čtení o těhle roztomile nešikovných ženách a mužském komplexu ji pak ochraňovat) a je vtipná.
V knize je spousta dvojsmyslů, spousta banánů, ale podle mě by to také uneslo méně zvláštních výrazu pro ženské partie. :D Děj plyne rychle (někdy až moc), ale co se mi líbilo byl před-konec (:D), protože konec byl klišé (ale to asi všichni čekáme). A jako plus vždycky beru, když se děj vypráví nejen z pohledu jedné hlavní postavy, ale můžu se podívat, co se honí v hlavě i tomu druhému. :)
Celkově byla kniha fajn a pokud člověk hledá vyloženě knihu na relax a pro zasmání, tak určitě může sáhnout po téhle a nebude zklamán. Nicméně, jsem od knihy asi čekala trochu víc, ale i tak to byla příjemná oddechovka.

Příběh akvamarínu Příběh akvamarínu Miriam Blahová

Knihy českých autorů nevyhledávám nijak zvlášť, ale ani se jim nebráním. No a za mě to byla bomba.

Co mě zaujalo ještě před přečtením první strany byly dvě věci. Tou první bylo propletení historie a současnosti, tedy takový fantasy prvek a tou druhou bylo prostředí Lomné, které je mi hodně blízké. To fantasy propojení s historickou částí bylo za mě moc pěkné, časové linky se hezky doplňovaly a hodně se mi zamlouval ten kontrast rozdílné doby. Romantická linka byla milá, taková opravdová a vlastně i trochu smutná.

Každopádně to co se stane ve 13 kapitole pro mě byl pro mě šok a a zůstala jsem s pusou dokořán (i když možná kdybych četla anotace, tak by mě to překvapilo méně :D). Bylo skvělé, že se autorka věnovala i závažnějším tématům.

Příběh je vyprávěn ze dvou pohledů - současnost je vyprávěna Jasmínou a strasti doby minulé zase Joachimem. Musím říct, že obě hlavní postavy mi sedly. Jejich vzájemná podpora byla opravdu kouzelná, přestože si Joachim nesl velký šrám na srdci a Jasmína se musela vyrovnat se zákeřným strašákem, tak oba svůj osud nakonec vzali do svých rukou.

Celkově mi příběh přišel hodně lidský, odvážný a zajímavý. Je to příběh o hledání sama sebe, vyrovnání se s jakýmikoli problémy, o přátelství, lásce, strastech současných i minulých atd.

Jazyk je tady moc pěkný. Nenajdete tady jen češtinu, ale i nářečí a pár polských slovíček. Mluva byla přizpůsobena dané době, což bylo hodně příjemné. Jsem ráda, že to nebylo jen odvyprávěno bez této přidané hodnoty.

Za mě to bylo skvělé. Takový příběh ze života s kouskem magie v podobě cestování časem. :)

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Po skončení prvního dílu jsem se nemohla dočkat dalšího a s přečtením tohoto dílu se zase těším na další a další. Obvykle nejsem až tak velký fanoušek sérií, protože to čekání na další díly je otravné :D, ale tady ráda udělám výjimku. Zamilovala jsem se do tohohle světa.

Druhý díl navazuje přesně tam, kde končí první díl a moc mě baví, že je to tady psáno tak, že vždycky navazujeme tam, kde jsme kapitolu skončily a žádné velké skoky v ději se tam nedějí. No a oceňuji to hlavně proto, že občas jsem zmatená, když se vypráví o tom co se kdysi stalo, nebo v tom množství postav, kdo co představuje. :D

Řekla bych, že pokud nikam nespěcháte v rozuzlení příběhu, tak si knihu užijete. Tady se všechno odtajňuje postupně, dozvídáme se toho hodně nového o tradicích, o historii atd. Díky vnitřnímu monologu hrdinky, která si (i ostatním) klade spoustu otázek, tak vás příběh udržuje ve čtení a pořád zjišťujete něco co jste ještě nevěděli. :)

Kniha není nabitá akcí od začátku do konce, ale tady mě baví ta chemie mezi hlavními hrdiny, to poutu mezi Casteelem a Kieranem, reakce lidí na Poppy se kterými se ona dostane do styku, ta plynulost děje.

Taky je tahle série vystavěna na romantické lince, je tady i dost peprných scén i když už ve třetině knihy jsem řvala na Poppy: ,no tak mu odpusť, buďte kruci spolu, všichni víme, že to chcete. :D Ale i tak mi přišlo hodně sympatické, že autorka opravdu nechala volný průběh emocím Poppy a netlačila na pilu. Navíc jejich dobírání si toho druhého bylo hodně zábavné. :)

Na konci je klasicky mega zvrat, takže doporučuju hned začít číst další díl.

Kopírák Kopírák Sam Holland

Než jsem začala Kopíráka číst, tak jsem slyšela spoustu negativních, ale i opěvujících recenzí. A jak to dopadlo u mě?

Co se týká samotného tématu, za mě to bylo něco co v dnešní době baví. Spousta lidí se zajímá o opravdové zločiny (včetně mě :)) a tím, že tady vrah kopíruje nejznámější vrahy tak je to něco, co láká. Nápad zajímavý, provedení takového nápadu těžší. Autorka za mě přišla s něčím originálním, ale v kabátku něčeho co známe. Kopírák totiž doslova kopíruje známé vrahy, proto mi to přijde jak kdybyste si sepsali pár vražd a spojili to jednou vyšetřovací skupinou, která je jak vystřižená ze seriálu. :D Popisy vražd byly ale skvěle popsány, dost explicitně a dopodrobna (za to plus body).

Kniha je rozdělena do krátkých kapitol a tak se to čte rychle. Nicméně to nemá takový spád, aby vás to vtáhlo do děje s tím, že nemůžete přestat číst. To ale může souviset i s překladem, který trochu pokulhával - divný slovosled a špatně přeložená slova, to vše působilo rušivě. Občas to na sebe totiž ani nenavazovalo. Co mě ale bavilo, bylo vyprávění z pohledů různých lidí, ať už naší hlavní hrdinky, vyšetřovatelů, vraha.. jen tedy ta forma vyprávění byla občas zmatená, než jste se zorientovali, kdo zrovna příběh vypráví.

A co postavy tohoto vražedného příběhu? No ať už (hlavní) vyšetřovatelé nebo jen hlavní a vedlejší postavy, tady působí emočně hodně nestabilně. V rámci tématu jsem toho dost odpustila, ale občasné chování postav šlo až do vod nelogičnosti. Jo a taky tady najdeme i spoustu klišé, včetně suspendovaného detektiva, nespravedlivě obviněné a pár zamilovaných troubů, kteří jsou schopni pro lásku udělat cokoliv.

Epilog to každopádně úplně zabil. Myslím, že by to mohlo mít pokračování, jen nevím zda by knize více neslušel standalone. Kdo je vrah, jsem si myslela už v polovině knihy a měla jsem pravdu. Tohle bylo za mě trochu předvídatelné. Nevím, jestli je to nejděsivější thriller, ale rozhodně je to hodně nechutný thriller. :D Kopíráka nehaním, ale ani mě svým zpracováním nevystřelil na Měsíc, jak jsem podle některých recenzních čekala. Takový zlatý střed :)

BreakAway BreakAway Anabelle Stehl

No, z knihy mám rozporuplné pocity. Nebo vlastně ne. Mě to nebavilo. Jako takhle, kdyby to byla kniha, kterou bych měla doma, ani bych ji nedočetla a už by si hledala nový domov.

Není ale lepší začít pozitivy? Sice jich moc není, ale aspoň nebudu negativní hned ze startu. :D Bod 1: příběh je zasazen do Berlína, což u německých autorek, které se ženou spíše do Ameriky, mi přišlo moc fajn. Bod 2: probírá se tam důležité téma, které kdyby bylo lépe uchopeno a víc se na to zaměřilo, tak to mohlo pro mou čtecí krizi, kterou mi kniha způsobila, mnohem lépe. Tak a jdeme na ty mínusy :/

Samotný příběh hlavních postav mi přišel fádní a nemohla jsem se do knihy vůbec začíst ani po stránce 150. Kniha mě vůbec nevtáhla do děje, k postavám jsem si nevytvořila vztah a přišlo mi to takové bez emocí. Napsané hrozně povrchně, což mělo za následek mou nulovou sympatii k postavám. Hodně jsem se tedy přemlouvala, abych s příběhem pokračovala. Za polovinou se v knize začne aspoň něco málo dít, ale celkový dojem to u mě nezachránilo.

Charakter postav mi bohužel taky vůbec nesedl. Lia se chovala za mě často nelogicky a do všeho se šťourala a Noah měl zase spasitelský komplex. Taky mi přišlo, jak kdyby se autorka snažila o nějakou charakterovou předlohu, která by měla dokonale sedět k daným problémům postav, ale to jim právě dost ubíralo na uvěřitelnosti a hlavně zajímavosti.

U německých autorek jsem zvyklá na něco jiného. Bohužel, tohle byl za mě průměr, asi i míň. Mě tahle kniha prostě neoslovila a dalších dílů se moje čtecí já nedočká. Jo a v knize je hromada překlepů obálka moc pěkná, ale možná se mělo mrknout ještě na obsah.

09.05.2023 2 z 5

Ve stínu popela Ve stínu popela Jennifer L. Armentrout

Romantikou napěchovaná fantasy. Takhle by se dal popsat 1. díl série Žár těla a ohně. Pokud tedy hledáte hodně čtivou a návykovou fantasy, ve které je alfa a omega romantická linka, tak tady je jeden boží tip. A co mě teda na knize tak uchvátilo?

1. Dokonalá romantická linka
Díky tomu, že nám ji tady autorka naservírovala hned během prvních pár stran, tak se stala největším tahounem zejména v první části knihy, kde nebylo tolik akce. Chemie mezi hlavními postavami byla setsakramentsky dobrá. Bavili mě přestřelky mezi Serou a Nyktosem, které byly vtipné, trefné a k postavám perfektně sedly. Díky tomu, že hlavním hrdinům je tady kolem dvacítky, tak taky není nouze o spicy scény, které byl dost detailně popsány.

2. Se skvělou romantikou jdou ruku v ruce zajímavé hlavní postavy
Sera byla všechno možné, ale nudná nebyla. Bavila mě svou drzou povahou, to že si nenechala nic líbit a to že to nebyla žádná křehká slečinka, která potřebuje zachránit. Její bojovnost, přímočarost, upřímnost a přemýšlivost byly osvěžující. Jako fakt, hrdinka, která nad důsledky přemýšlela (i když byla častokrát zbrklá), mi imponovala. Nyktos byl dost sexy, tajemný, hodně laskavý, sarkastický a i dost majetnický. Nebudu lhát, tyhle mužské protagonisty si umím lehce zamilovat. :D

3. Výborné vedlejší postavy
Charakterově mi sedly i vedlejší postavy. To jak každý byl něčím jiný, tak vás žádný nenudil. Pokud to byl záporák, tak vás fakt dokázal vytočit a ty hodné jste si lehce oblíbili. Skvěle napsané charaktery.

4. Propracovaný fantasy svět
Svět ve kterém se příběh odehrává byl zajímavý a hlavně promyšlený. Dopodrobna popsána každá oblast, ve které jsme se zrovna nacházeli tak lehce podnítila vaši představivost. Skvěle vymyšlená zápletka, která nebyla vytvořená na sílu a dávala smysl.

5. Prvně představení, potom akce
Do poloviny knihy vás autorka bude seznamovat se světem, který vymyslela. Od druhé poloviny knihy se ve čtení ani nezastavíte, protože se tam toho děje tolik, že nestíháte skoro držet krok. Za mě hodně dobrý :D

6. Drakeni
Tahle stvoření byla skvělá, na ty se těšte.

Knihu jsem četla v rámci spolupráce :) @humbook

30.04.2023 5 z 5

Madly Madly Ava Reed (p)

Hm. Tohle napsat bude oříšek. Takhle.. ono existují lidé, kteří si recenze nechávají projít hlavou, utřídí si myšlenky a pak ji pěkně sepíšou. A pak jsou tady lidi jako já. Lidi, kteří vyfotí fotku k recenzi, myslí si, že mají hrubý nástin recenze (rozuměj tomu jako poznámky ze čtení) a ono ejhle.. poznámky nejsou, hotová recenze už vůbec ne. :D

A tak vám sepíšu pár bodů, jak se vlastně po téměř měsíci po přečtení téhle krásky ohledně ní cítím. Bubny prosím já si většinu už ani nepamatuju .

Ale tak pojďme na ty zmíněné body, které mi utkvěly v paměti:

1. hlavní hrdinka June tady hodně řeší sebelásku a tedy hlavně její nedostatek - tohle za mě bylo moc pěkně vyobrazené ve vztahu k jí samé i k tomu, jak se na její problém tvářili přátelé

2. příběh nabízí spoustu pevného přátelství a jedno milostné dobývání (musím se přiznat, že Mason má teda trpělivost extra třídu, ale jako čtenářce mi to neustále odmítání rande přišlo občas zdlouhavé)

3. Mason je miláček jako v prvním díle, dozvídáme se tady víc o něm a jeho vztahu s jeho rodinou, což byl příjemný bonus

4. celkově to ve mě zanechalo milý dojem, příjemné pocity a vědomí toho, že ten příběh za nějaký ten čas asi zapomenu :D

Suma sumárum: oddechovka jako vyšitá, která nabídne i pohled na to, jak vás můžou vnímat ostatní, když vy sami sebe nemilujete do posledního detailu.

3,5/5 hvězdiček (je to lepší než průměr, ale vzhledem k tomu, že většina mi v paměti ani neutkvěla, tak hodnotím takto)

24.04.2023 4 z 5

Transcendence Transcendence Jewel E. Ann

Za knihu děkuji @knihydobrovsky a @sberatelka.knih za zaslání k recenzi. :)

Netradiční námět, extrémní čtivost a skvělé postavy.

Tato kniha ukrývá něco zvláštního. Ten nápad reinkarnace tady dává knize další rozměr. Ačkoliv byste si mohli myslet (zejména asi díky obálce), že se jedná o čistě erotický román, tak to není pravda. Hned když jsem knihu otevřela, tak jsem měla pocit, že mi zlomí srdce. A tak trochu jsem měla pravdu. Za mě je to skvěle napsané romantické (heavy) contemporary obohaceno mystery prvkem s nádechem erotiky, které milostný trojúhelník popisuje v úplně jiném směru (no není to klasický milostný trojúhelník).

Transcendence vás seznámí s velmi rozmanitými postavami. Swayze je za mě skvělá, je vtipná, drzá, milující a obětavá. Na to, že vlastně žije díky vzpomínkám několik životů, si udržuje celkem zdravý rozum. :D Dvě přítomné mužské postavy byly hrozně sympatické a jak už to v milostných trojúhelníkách je, občas nevíte kam se přiklonit. Je libo drsňák s motorkou, který vám vaří, pere, uklízí, každý den se vás ptá jak se máte, nezapomene na jediný detail vašeho života a je bůh se*u? :D Ok, to zní dost zidealizovaně, ale proč ne. Nebo radši trochu ztracený profesor anatomie s malou dcerkou, který vás učaruje svým vtipem, charisma a neutuchající láskou ke své první lásce, která zemřela příliš brzo a k manželce, která zemřela při porodu?

Celý příběh se vyvíjel tak, že postupně do sebe zapadaly všechny dílky skládačky. Najdete tady několik pasáží z pohledu profesora Nathaniela a výlety do jeho minulosti. Četlo se to opravdu dobře a kniha k vám dokázala přenést emoce hlavních postav. Při čtení jsem se smála, byla jsem smutná, zvědavá, zmatená, frustrovaná i zamilovaná. Stejně jako Swayze, Nate nebo Griffin.

Jo, na další díl se těším. Potřebuju vědět, jak to bude dál. Konec mě totiž šokoval. :D Knihu bych doporučila všem melancholickým duším nebo těm, kdo hledají neobvykle příběhy.

24.04.2023 5 z 5

Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Dočti to! 12 příběhů, které musíš znát Barbora Štolleová

Za knížku bych ráda v rámci spolupráce poděkovala nakladatelství rosier a czech_news_center :)

Knížka Dočti to! je opravdu zajímavý počin, který ráda doporučím dál všem rodičům se zvídavými dětmi. Díky většímu formátu, ilustracím a různým hádankám a vyplňovačkám, které doplňuji každý příběh, je tohle něco co stojí za to mít doma.

V knize najdete 12 příběhů, které určitě aspoň z většiny budete znát. Nejsou to kompletní příběhy, ale pouze jejich zkrácená verze (jedná se spíš o takovou lákačku na to, si přečíst celou knihu). Každému příběhu je věnováno 6 stran. Čtyři strany představují samotné vyprávění a jedna dvoustrana je věnována takovému malému čtenářskému deníku s různými úkoly. Díky této interaktivní stránce to bude děti určitě bavit a více si toho zapamatují.

Knížka určitě dobře poslouží rodičům s většími (možná i menšími) dětmi. Příběhy jsou napsány jednoduše a zároveň poutavě. Ilustrace jsou barevné, roztomilé a je jich tam opravdu spousta.

Tato kniha určitě ozdobí spoustu dětských knihoven a přivede mnoho dětí ke čtení. Příběhy jsou rozmanité a ten svůj si najde za mě opravdu každý, ať už holka nebo kluk, malý či velký knihomol.

24.04.2023 5 z 5

Zdraví bez léků - Máte na dosah s pomocí střevních mikrobů Zdraví bez léků - Máte na dosah s pomocí střevních mikrobů Zuzana Čižmáriková

Zajímáte se o to co jíte? Chcete se stravovat tak, abyste co nejvíce prospívali svému zdraví? Tak byste možná uvítali pár cenných rad jak na to.

Kniha Zdraví bez léků se zabývá mikroorganismy v našich střevech. Jedná se o odbornější knihu, která je psána pro běžné smrtelníky a vysvětlí každý pojem, který byste nemuseli znát. Provede vás tím co je mikrobiom, jaké mikroorganismy ve střevech máme, jak je nejlépe krmit a co pro nás vše dělají (a že toho vůbec není málo). Najdete tady spoustu tipů na správné potraviny, které podporují naše trávení, čemu ve svém jídelníčku dávat extra pozornost a co dělat, abychom se cítili dobře ve svém těle.

Moc mě tady potěšily krásné ilustrace, rozdělení do jednotlivých částí, spousta zajímavostí a taky to, že se to opírá o různé odborné publikace, tedy o vědu.

Pokud se o zdraví zajímáte ve velkém, tak tady toho spoustu můžete znát. Každopádně mě tyhle knihy pomáhají vždy se vrátit na správnou cestu ve stravování, protože se přiznám, že s tím jsem jak na horské dráze (ta slabá vůle je mrška). Taková kniha pak může člověka vrátit zpět do zdravých kolejí.

Za mě moc vydařený kousek, který si ve své knihovně nechám. A jo, jsem nadšená i proto, že jako mikrobiologa mě mikroorganismy prostě fascinují. Ale jako kdo jiný ve světě je schopen být tak přizpůsobivý a navíc pro náš život nezbytný. No? :D

Knihu jsem četla v rámci spolupráce s nakladatelství NOXI.

24.04.2023 4 z 5

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Sérii jsem dlouho odkládala a ani nevím proč. Možná kvůli počtu stran? Nicméně, byla to chyba. V této téměř 600 stránkové bichli se skrývá dost návykové čtení.

Postavy, které jsou nám tady představeny jsou skvělé. Ať už se jedna o Poppy, která byla drzá, vzpurná, odvážná a vtipná hlavní hrdinka nebo o Hawkea, který byl tajemný, sarkastický a podle popisu dost sexy. Takže kdo by s tímhle nebyl spokojen že jo. ALE! i vedlejší postavy si tady zamilujete, protože tady nejsou žádné ploché charaktery.

Ze začátku mi to přišlo trochu zmatené, než jsem se zorientovala. Pořádně se začíst mi taky trvalo, protože tu bylo spoustu popisů pocitů, prostředí atd. Ale díky všemu tomu popisu se zase velmi lehce vžijete do příběhu, no a od poloviny knihy jsem se už od toho nemohla odtrhnout. Spousta akcí, hodně žhavých scén a hodně tajemství, které se dostávaly na povrch vás udržovalo v napětí a v touze číst dál.

Za mě hodně povedený začátek série. Pokud je to podobné ke knihám SJM, jak jsem viděla přirovnání, tak to nevím, ty jsem nečetla. :D Každopádně konec byl pro mě správně šokující. Možná jsou některé zvraty předvídatelné, ale já čtu tak, že nad tím tolik nekoumám, abych hned zjistila o co jde, ale chci si ten moment překvapení užít až v ten správný čas. :))

Takže za mě to má vše, co od skvělé fantasy čekám: žádné bezduché postavy, spousta akce, hodně intrik a tajemství a úžasnou romantickou linku.

PS. Hlavní hrdinové jsou věkově mladší a spadají do kategorie YA, ale vzhledem k podrobnějším popisům žhavých scén, dopodrobna popsaným násilným scénám, fyzickému týrání, atd. bych to mezi YA úplně neřadila.

Ocelová princezna Ocelová princezna Rina Kent

Na pokračování Zvrhlého krále jsem se těšila. Po přečtení prvního dílu jsem totiž byla nadšená. Z druhého dílu tak nadšená nejsem, neříkám ale, že bych byla úplně zklamaná.

Pokud jste četli první díl a čekáte, že jako mávnutím kouzelného proutku se z Aidena stane miláček, tak jste na omylu. Pořád je to stejný nesnesitelný manipulátor, který jen občas zažije světlou chvilku :D . Každopádně oceňuju to, že jeho charakter je stabilní a nestává se z něj nějaké zamilované štěně, což do žánru dark bully prostě nepatří (ale odborník na to nejsem). Elsa je charakterově silná postava, která mě teda hodně štvala tou nerozhodností v tom co chce (ale tak ok, přece jen jsme na střední škole, že jo :D).

Co byl ale největší kámen úrazu Kolik to má stran? Cca 336? V takovém rozsahu čekám, že to bude mít nějaký zajímavý děj. Nicméně tady nám autorka naservírovala přes 200 stran kolovrátku, který se neustále točí okolo nenávisti Aidena a neodolatelné touhy po Aidenovi. Sex tady představuje hlavní komunikační strategii, což po nějaké době byla prostě nuda :/. Jo a opakující výhružky už na mě asi neměly ten žádoucí efekt u čtení a v poměrně velké části mě nechávaly chladnou.

Každopádně co fakt musím ocenit a vlastně mě i překvapuje, že ačkoliv to je jasný vycpávkový díl, který na vás hodí veškeré zajímavé zvraty v posledních 100 stranách s bombou na konci, tak je to napsané zas tak návykově, že se to jen těžko odkládá. Autorka prostě psát umí, udrží vás u čtení, i když se to točí dokola a poskytne vám pár zajímavých myšlenek k pozastavení se nad nimi. Styl psaní mi zkrátka sedl.

Za mě to byl celkově propad oproti prvnímu dílu, ale do posledního dílu se určitě pustím. Chci vědět, jak to nakonec dopadne a věřím, že ten poslední díl bude lepší. Škoda. Třeba kdyby to byla duologie, tak by nudnější pasáže vymizely a dostali bychom jen tu temnou, zajímavou a komplikovanou romanci.

hodnocení slabší, ale odradit se nenechte, první díl je boží a pak stejně chcete vědět, jak to bude dál

#recenznivytisk od Knihy Dobrovský

30.03.2023 3 z 5

Kosti v srdci Kosti v srdci Colleen Hoover

Miluju ten příběh. Zamilovala jsem se už loni, kdy jsem si ho přečetla v angličtině. No a když došlo k překladu do češtiny, co jiného jsem mohla udělat, než si příběh přečíst znovu.

Colleen Hoover je pro mě srdcovka od doby co jsem přečetla její první knížku Možná jednou a ještě jsem nebyla její tvorbou zklamaná. Nevím, která je moje úplně nejoblíbenější kniha, ale Kosti v srdci patří určitě mezi top pro mě.

Příběh Beyah a Samsona mě chytl za srdce. Jak je zvykem, tak u autorčiných knih to není jen to hezké, ale příběh obvykle doprovází nějaké zklamání, bolest, zlomené srdce nebo dětství na nic. Tady to není jinak a začínáme hned ze startu. V této knize dostanete právě dva poznamenané lidi svým osudem, kteří se náhodou ocitnou na stejné straně oceánu.

Beyah a Samson jsou uzavřené, mírně melancholické a zároveň silné osobnosti. Beyah vám bude nejdříve připadat jako holka, která se stará jen o sebe, což je v jejím případě to nejlepší co může udělat pro její přežití. Samson je typ zlomeného, ale stále obětavého a milého kluka. Obě hlavní postavy projdou skvělým vývojem své osobnosti, ale zároveň neztrácí sama sebe. Ale dovolí jim to bolestné co zažili konečně dostat ze sebe, což jim umožní věřit i někomu dalšímu než jen sám sobě a otevřít se nejen tomu druhému ale i ostatním lidem. A to jim přinese svobodu, od svého trápení.

Kosti v srdci jsou příběh opravdové lásky. Líbí se mi jak má celá kniha melancholický nádech, zlomí vám srdce, ale stejně si ten příběh zamilujete. A ten konec? Miluju!

Kdo máte rádi srdceryvné a syrové příběhy, které jsou skvěle napsané a mají zajímavé charaktery, tak můžu vřele doporučit.

16.03.2023 5 z 5

Její keřík Její keřík Penelope Bloom

Tak. Oficiálně jsem dočetla sérii objekty touhy a jsem ráda. Ačkoliv mi série sloužila jako výborná odreagovačka, tak 6 dílů je fakt požehnaně a myslím, že většina nápadů už byla vyčerpána a tak je čas se rozloučit.
V 6. dílu začínáme hned zostra a kniha vás rovnou hodí do rozjetého vlaku, kde po pár stranách narazíte na keř ve tvaru penisu, díky kterému to vše začne. Fakt byli všichni uneseni z keře ve tvaru penisu? :D
Tahle série se netají svou bizarností a já ji to vlastně vůbec nemám za zlé. Postavy jsou i v tomhle dílu velmi sympatické, je zde propojení s předchozími díly a máte to přečteno za odpoledne s pocitem: tohle bylo fajn, ale za chvíli zapomenu, co se tam vlastně dělo.
Autorka píše jednoduše, čtivě a nemá nouzi o dialogy, čímž kniha pěkné ubíhá. Jako odreagování je to fajn kniha, občas se zasmějete, občas si řeknete, tak tohle už je trapné. :D
Do dalších knih od Penelope Bloom se možná ještě někdy pustím, ale zatím si dám pauzu.

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Jakou knihu jste chtěli zkusit i přes to, že jste věděli, že to nebude nic pro vás? Pro mě to je kniha Znamenitá mrtvola.

Děs. Hrůza. Beznaděj. Nechutnost. Tohle je dost stručné shrnutí toho, co pro mě kniha v průběhu čtení znamenala. Mohla jsem to přečíst jen tak, že jsem nevnímala to, že jde o živou bytost. Citově se odpoutat od téhle knihy je hodně důležité, pokud nechcete mít trauma. Zas na druhou stranu by se dalo říct, že všechno tohle hrozné se děje hospodářským zvířatům a většinová společnost to ani nevnímá. Jaká je tedy ta hranice? Vzdali by se lidi masa, kdyby se jednalo o lidi nebo by se jako v tomto případě rozdělila lidská rasa na tu privilegovanou a na tu ke konzumu. Román je to celkem na zamýšlenou.

Jakmile se začalo páchat násilí na štěňatech, tak jsem myslela, že knížku odložím. Nicméně to, že jsem ji četla v rámci štafety a že to není kdo ví jak dlouhá kniha, mě nakonec dostalo až na konec, který byl pro mě dost šokující a pokrytecký. Pokud měl hlavní hrdina nějaké vaše sympatie v průběhu čtení, tak na konci si myslím o ně přijde.

No takže na závěr.. bylo to zajímavé čtení. Nedoporučuju slabším povahám ohledně násilí. Sexuální scény v této knize mi přišly divné. Je tu spousta pokrytectví a ztráty lidskosti. Napsané je to zvláštně, kostrbatě, v krátkých a jednoduchých větách, což mi nesedlo a četlo se mi to blbě. Takže asi takový je můj názor na TOHLE.

16.03.2023 2 z 5

Matrjoška Matrjoška Josef Farkas

Konec světa může přijít kdykoliv co vše byste obětovali pro vlastní přežití?

Příběh začátku konce začíná hned zhurta. Není vysvětleno co se stalo a jste stejně zmatení jako hlavní hrdina Karel, který se probere po ztrátě vědomí do světa bez lidí. Nebo téměř bez lidí. Ale jací lidi zbyli?

Dystopické příběhy nijak nevyhledávám, ale musím říct, že tenhle mě svou anotací zaujal. Koho by přece nezajímalo, jak se budou lidi chovat v případě že konec světa je na spadnutí? Při čtení první třetiny knihy to bylo za mě bomba. Tady jsme sice s hlavním hrdinou zažívali pocit osamění a deprese, ale také touhu přežít a udržování naděje v nalezení dalších přeživších. Druhá třetina mě moc nezaujala, protože už mi to přišlo hodně extremistické a šlo to do roviny mystiky s démonem atd. (ale kdo ví, čeho by byli lidi schopni že jo). Nicméně poslední třetina se vrací na úroveň té první a já nakonec byla spokojená.

Velká písmenka, krátký příběh.. tohle zajistí to, že to máte přečteno velmi rychle. Je to dobře napsané, poutavé a je tady zpracováno zajímavé téma. Může se zdát, že není vše úplně dopodrobna vysvětleno, ale dojem to ve vás zanechá. Nicméně, pokud to budete brát jako takovou delší povídku, která své téma zpracuje jen po povrchu, tak zklamání nebudete. Konec byl zvláštní, takový neuzavřený, ale svým způsobem adekvátní k příběhu.

Za knihu moc děkuji nakladatelství Rosier :)

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

Za knihu bych ráda poděkovala Nakladatelství Jota :)

Knihy tohohle autorského dua mám ráda (i když to mám s nimi jak na horské dráze - některé miluju, jiné přečtu a za pár dní po nich takzvaně ani pes neštěkne) a tak není žádné překvapení, že jsem se pustila i do nejnovější knihy. Zklamaná z knihy úplně nejsem, ale žádná hyper sláva to nebyla. Ale jdeme teda na nějaké to konkrétnější shrnutí.

Je tady někdo milovník koní, ranče, historek o kovbojích a pouští? Pokud ano, tahle kniha by vás mohla bavit. Jen bych k ní přistupovala jako k odpoledním pobavení.

Romantické linky (což je to, co od autorek čekám, že bude eňo ňůňo), tady bylo míň (najdete ji tady pořádně až tak v druhé polovině knihy), ale zase ve stylu stará láska nerezaví, což mi přijde vždy strašně rozkošné.

No a ta dobrodružná část knihy? Začátek této krásky byl trochu zdlouhavý a horko těžko jsem se do knihy začítala. Nicméně, jakmile se dostaneme do pouště a k výpravě za pokladem, tak se to už četlo dobře. Jen teda ta kovbojská stránka a hledání pokladu bylo za mě trochu zmatené. Viděla jsem v tom inspiraci v Indiana Jones, ale ne úplně mě přesvědčila. Musím říct, že jeden moment jsem tam nečekala, ale na druhou stranu, asi k honbě za pokladem nějaká ta přestřelka a chamtiví zlodějíčci patří (a ten šok, co jsem měla, beru jako plusový bod :)).

Prostředí je tady ale vykresleno pěkně, je tady popsáno všechno, co vás v poušti může čekat, jaké vybavení si vzít atd., což příběh hodně obohatilo. Je dobré vědět, že to není procházka růžovou zahradou.

Postavy mi ne všechny úplně sedly. Ústřední dvojce byla skvělá, ale pak tam některé byly moc držkaté :D, jiné hodně hulvátské a nesympatické a u někoho jste si hned řekli: tak ty jsi jasný záporák. Ale že by mi nějak přirostly k srdci se říct nedá.

Každopádně příběh jako takový je fajn, občas zábavný, s pokladem poutavý (s ukázkou pár hádanek, což bylo za mě super) a na knižní vyletování ideální. Láska nadivoko se nezařadí mezi moje nejoblíbenější knihy od autorského dua, ale pár dní mě bavila a do dalších knih se určitě ještě pustím.