milan2310 milan2310 komentáře u knih

Marťan Marťan Andy Weir

Toto se mi četlo hodně dobře.

29.03.2023 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Četlo se to úplně samo. Hořko-skadké, má to spád

29.03.2024 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Přes svůj rozsah a téma neuvěřitelně čtivá.

01.02.2024 5 z 5

Každý je zločinec Každý je zločinec Ed Brubaker

Komiksy jsem měl rád jako kluk. Vzpomínám, že jeden mi mamka v práci okopírovala na cyklostylu. Ještě teď cítím tu lihovou vůni, na jejíž šedi se zadrhávaly fixy, kterými jsem se to snažil trochu vybarvit. Přetržka přišla na konci základky u sešitů DC a/nebo Marvela, přitažených spolužákem z Maďarska.
Teď jsem prošel již třetí v krátké době. Maus i Azimut se mi líbily, ale Criminal mě fakt chytil. Díky tomu jsem se rozhodl i do budoucna prokládat svoji "normální" četbu komiksem. Snad budu mít ve výběru štěstí.

10.04.2023 5 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Četlo se to samo, překvapivý závěr.

19.09.2020 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Něco podobného bych si představoval jako součást vzdělávacích programů našeho školství.

12.02.2020 5 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Příjemná oddechovka

10.06.2021 5 z 5

Dějiny Ruska 20. století - 1.díl Dějiny Ruska 20. století - 1.díl kolektiv autorů

Velice obsáhlá kniha, kterou bylo jistě velmi složité vůbec "dát dohromady", a tak lze snadno odpustit těch pár gramatických či mluvnických chyb, můj veliký obdiv všem, kteří se na vzniku díla podíleli.
Pokud jde o vlastní informace, toto jsme se ve škole opravdu dozvědět nemohli. Ač jde v prvé řadě o faktografii, je velice barvidě doplněna svědectvími lidí té doby, názory a (do)vysvětlením odborníků či autorů.
Přiznám se, že jsem mnoho podrobných (zejména statistických) informací jen zběžně přelétl, chtěl jsem si udělat obrázek nejen o daném období, ale hlavně o Rusku a jeho lidech. Pokud můj celkový dojem hodně zjednoduším a zobecním, v historických souvislostech mi teď dává "ruská povaha" daleko větší smysl.
Už se těším na druhý díl.

31.01.2017 5 z 5

Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou Rob Wilkins

Čtivě napsané, klobouk dolů. Poslední dvě kapitoly se mi četly dost těžce, ale to je prostě život.
Četl jsem souběžně originál a český překlad. Je mi jasné, že překládat knihy není jednoduché, ale překlad mi občas připadal těžkopádný, párkrát evidentně nebyl využit potenciál vtipu originálu (respektive nebyl vtip objeven vůbec).

20.10.2023 4 z 5

Návod k použití železnice Návod k použití železnice Jaroslav Rudiš

Čekal jsem od této knihy trochu něco jiného. Působila na mě trochu roztříštěně. Přesto jsem se dozvěděl spoustu zajímavostí a našel jsem zde i nejednu inspiraci.

19.02.2024 4 z 5

Alias Grace Alias Grace Margaret Atwood

Trochu mi dělala starost tloušťka knihy, když jsem si ji vypůjčil. Ale román plyne svým, sice pomalým, ale přirozeným tempem, a musím říct, že mě příběh zaujal a líbil se mi.

04.03.2023 5 z 5

1913: Léto jednoho století 1913: Léto jednoho století Florian Illies

Náramně čtivé. Zábavnou formou jsem si občerstvil a rozšířil obzory. Tak jako mě knihy Umberta Eca "Poznámky na krabičkách od sirek" a "Jak cestovat s lososem" inspirovali k přečtení dalších knih, tam zmíněných, tak tato kniha my dodala seznam výtvarných děl, které bych rád viděl. A pak takové jednohubky, jako třeba úvaha Alfreda Döblina o manželství, nebo báseň "Vánoce ve velkoměstě" od Kurta Tucholskyho alias Theobalda Tigera...

12.02.2020 5 z 5

Akademická příručka českého jazyka Akademická příručka českého jazyka Ivana Svobodová

Myslím, že tento projekt se vyloženě povedl. Líbí se mi jak z hlediska obsahu (myslím množství obsažených informací), tak i po stránce logického uspořádání. Přínosné jsou i poznámky ohledně kolizí výkladů v různých publikacích/zdrojích.

16.02.2017 5 z 5

Námořní slepota Námořní slepota Michael Romancov

Velmi poučné, a přitom čtivé

08.02.2023 5 z 5

Vynikající kniha, spousta inspirace a témat k zamyšlení

18.05.2021 5 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Nikdy bych nevěřil, že může být literatura faktu tak neuvěřitelně čtivá.

15.03.2021 5 z 5

Opuštěná společnost Opuštěná společnost Erik Tabery

Dobře čtivé, poučné, inspirativní.

12.10.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Lehká oddechovka.

11.10.2018 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Dobře čtivé, hořko-hladivé.

05.09.2017 5 z 5

Výpravy na Východ Výpravy na Východ Fitzroy Maclean

Velmi čtivé, poučné, a přitom zábavné.

09.03.2024 5 z 5