mika251 mika251 komentáře u knih

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Príhodne som si túto knihu kúpila ako čerstvá mladomanželka, ktorú čaká sťahovanie do vlastného domku na vesnici... Neuveriteľný nadhľad, osobitý humor, schopnosť tvrdo pracovať a pritom sa nezrútiť, a pritom byť svojmu mužovi oporou bez ohľadu na to, čo si vezme do hlavy - Betty sa zaradila do okruhu mojich blízkych kamarátok, ktoré mi idú príkladom a sú mi inšpiráciou. Teším sa až sa do knihy začítam znovu - a potom ešte 50 krát :)

03.09.2015 5 z 5

Jih proti Severu 1 Jih proti Severu 1 Margaret Mitchell

Až sa divím, kde sa mi tá kniha toľko rokov schovávala - musím ju hodnotiť jednoznačne pozitívne. Na úvod musím povedať, že prvú polovicu knihy bola pre mňa Scarlett úplnou antihrdinkou, dievčaťom, s ktorým som sa jakživ nemohla stotožniť a už vobec nie s ňou sympatizovať - hlúpa, namyslená, arogantná, vypočítavá. Postupne som si k nej našla cestu a je nesmierne zaujímavé prežívať život niekoho, s kým by som sa v reálnom živote asi nekamarátila. Na druhej strane jej odvaha, životná sila, nesmierna húževnatosť mi veľmi imponovala a ku koncu prvého dielu už som ju aj začínala mať celkom rada,
Inak celé pozadie Občianskej vojny je skutočne strhujúce, vnímať to z pohľadu Južanov (o ktorých sme sa na dejepise vždy učili ako o tých "zlých", nepokrokových, otrokárskych, zaostalých oproti Severu - priznám sa, že mi to celkom otvorilo oči, a že dejiny, ako obvykle, proste nie sú čierno- biele. Výborná kniha, hneď som sa zažrala do pokračovania :)

27.08.2015 4 z 5

Tess z d'Urbervillů Tess z d'Urbervillů Thomas Hardy

Tess sa mi nečítala ľahko. Neznášam, keď sa niekomu deje krivda a v táto knižka je plná krívd. Bohužiaľ je zo života a je smutným dôkazom toho, ako dokáže byť spoločnosť pokrytecká, krutá. Morálka ako taká často nemá so zažitými konvenciami spoločnosti nič spoločné a i tá najčistejšia duša môže byť odsúdená a zničená. Veľmi poučné i pre dnešnú dobu.

19.08.2015 4 z 5

Hranice věčnosti Hranice věčnosti Ken Follett

Do poslednej knihy trilógie som sa púšťala opatrne, po prečítaní sklamaných recenzií. Zima sveta nenaplnila moje očakávania a tak som sa bála, že kvalita bude naďalej klesať. Som veľmi rada, že som sa mýlila. Hranice večnosti som doslova hltala, a len veľmi nerada som knihu odkladala o pol tretej nadránom, že už fakt musím isť spať, aby som ráno vstala do práce :)
Áno, autor venuje pomerne hodne priestoru rasovej otázke v Amerike. Pre mňa bola táto téma úplne nová a o to viac šokujúca, že v Amerike, "oáze slobody" sa takéto veci diali ešte pomerne nedávno. Táto línia sa mi velmi dobre čítala - vlastne, z mojho pohľadu nebola v knihe slabšia linka - snáď len Cameron Dewar ma nijak zvlášť nezaujímal. Autor dal hlavným hrdinom dostatok priestoru, takže oproti Zime sveta som s nimi cítila skutočné sympatie a s napätím sledovala ich osudy.
Padla tu výčitka, že kniha má príliš mnoho happyendov. Už som niečo podobné písala aj k Pilierom zeme - Follett je trochu idealista, ale mne osobne to vobec nevadí, naopak. Keď človek prežije s hlavným hrdinom mnoho príkorí a útrap, tak mu ten šťastný koniec rád dopraje.
A že sa autor nevenuje nežnej revolúcii v Československu - nechcem nikoho uraziť, ale myslím, že z objektívneho uhlu pohľadu sa u nás nič zaujímavé neudialo. Poľsko bolo vďačnou témou, pretože bolo prvé. Maďarsko malo spoločnú hranicu s Rakúskom. Otázka Východného Nemecka bola emotívna sama o sebe. Nás Československo prirodzene zaujíma, pretože sú to naše dejiny - ale objektívne - čo by ste vyzdvihli? V kontexte svetových dejín? Nemyslím si, že by bolo tak nevyhnutné tieto udalosti do knihy zaradiť :) Rovnako by si mohli sťažovať Francúzi, Taliani o pasážach z I. a II. svetovej vojny; Vietnam a Korea o Studenej vojne - "a Kube sa venovalo veľa priestoru a my chudáci nič..." Dejiny sú nesmierne komplexná záležitosť a je len a len na autorovi, ktorú líniu bude nasledovať.
Kniha pokrýva pomerne dlhé časové obdobie, takže niektoré pasáže sú fakt hr hr a hotovo. Oproti tomu tu však alebo bolo dosť situácií, ktoré boli popísané doslova minutú po minúte a za mňa je tak celá kniha pomerne dobre vyvážená.
K trilógii celkovo - je to výborná kompilácia troch nadpriemerne kvalitných kníh. Autor nás previedol celým búrlivým 20tym storočím - v žiadnom inom storočí sa neudialo toľko prevratných zmien, ktoré načisto premenili spoločnosť.Umožnil mi, na základe osudov ľudí, ktorí v tej dobe žili, prežiť tieto turbulentné časy s nimi, na pozadí veľkých dejinných udalostí prežívať ich vlastný súkromný boj o obyčajné šťastie. Všetky palce hore, pán Follett.

18.08.2015 4 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Za prvé nesmieme zabúdať, že kniha bola napísaná na koncí 19.teho storočia - vtedy bol odhalený kotník takmer perverzný a odchod z domu bez gardedámy vrchol drzosti. Žilo sa inak, hovorilo sa inak a tak sa nemožeme diviť, že v knihe absentujú klasické hororové prvky ako ich poznáme dnes. Draculu som prvý krát čítala ako decko a bála som sa teda ukrutne, Korunu tomu nasadil strýko, ktorý mi tvrdil, že Dracula žije u babičky v skrini na chodbe - myslím že to potom tisíckrát oľutoval, pretože som ho chodila každú noc budiť, že musím ísť na záchod a sama okolo tej skrine neprejdem :)) Keby žil Bram Stoker v dnešnej dobe, asi by príbeh napísal inak, ale mne sa jeho verzia veľmi páčila a rada si ju prečítam aj dnes.

04.08.2015 4 z 5

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

James Herriot je súčasťou môjho života už takmer 20 rokov (spoznali sme sa, keď som mala 10) a patrí k mojim najlepším priateľom, s ktorým sa pravidelne stretávam niekoľko krát do roka - všetky knižky, v rôznom poradí, ale vždy s úsmevom, láskou k prírode a zvieratám, občas s dojatím i slzou v oku. Dívať sa na Yorkshire a ľudí v ňom jeho očami, drsný i krásny život veterinára v teréne - istá časť môjho ja vždy túžila prežiť jeho život, so všetkými radosťami i starosťami. Jeho knižky ma nikdy neomrzia.

03.08.2015 5 z 5

Moje koňská abeceda Moje koňská abeceda Olga Chytková

Knižka krásnych príbehov o živote s koňmi v dobrom i zlom. Trošku ma iritoval autorkin štýl (mnoho jednoduchých viet v rade za sebou, občas by sa hodilo to preložiť nejakým súvetím), ale to je len otázka osobných preferencií :) Príbehy sú reálne, poučné a láska k týmto krásnym tvorom vyžaruje z každej stránky.

03.08.2015 3 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

Zima sveta je ďalším výborným románom, autor si udržiava svoj vysoký štandart a kniha sa číta výborne. Musím ale -i keď nerada- priznať, že som čakala viac. Pád titánov bol skutočne ohromujúci, psychológia postáv na vysokej úrovni, človek doslova žil ich život spolu s nimi a držal im palce. V Zime sveta sa tento pocit nedostavil. Jednak je to určite tým, že téma druhej svetovej vojny a povojnového obdobia je omnoho širšia, ako problematika prvej svetovej. Autor sa snažil obsiahnuť hlavné aspekty, ale prakticky len kĺže po povrchu, dotkne sa nejakého problému a vzápätí ho už vyriešený opúšťa, To isté sa týka aj hlavných postáv - je ich veľa a nedostávajú toľko priestoru, aby človeku prirástli k srdcu. Zatiaľ čo osudy ich rodičov človek prežíval od začiatku do konca, peripetie ich potomkov ma nechávali chladnou a dosť ma to mrzelo. To však nič nemení na fakte, že je to veľmi kvalitná kniha, ktorú sa oplatí si prečítať. Brutalita nacistického i komunistického režimu, kroky a opatrenia z ktorých ostával rozum stáť, do neba volajúca nespravodlivosť, to všetko by nemalo byť zabudnuté. Prekvapivá ľahkosť, akou sa oba režimy dostali k moci by mala byť trvalou výstrahou všetkým, ktorí berú vlastnú slobodu ako samozrejmosť.

31.07.2015 4 z 5

Květy z půdy Květy z půdy Virginia Cleo Andrews

Dostala sa ku mne príliš skoro - mala som sotva 12 rokov a zamávala so mnou tak, že si tie pocity dokážem jasne vybaviť ešte dnes.
Samozrejme z dnešného pohľadu a po prečítaní ďalších kníh tejto autorky musím úprimne napísať, že zrejme nebola celkom normálna. Príbeh je temný až naturalistický, o "skutočné udalosti" zrejme zavadil len malinko, ale musím povedať, že je skutočne napísaný tak, aby chytil a už nepustil a zanecháva stopu - zvlášť keď máte 12 a jediná bolesť, ktorú ste doteraz prežili bolo placnutie po zadku kvoli výnimočnej neposlušnosti.
Prečítala som celú pentalógiu a kvalita šla dolu - až posledný /nultý/ diel série ma opäť zdvihol zo stoličky - a definitívne utvrdil v tom, že autorka je prípad pre psychiatra.

08.07.2015 4 z 5

V srdci divočiny V srdci divočiny Janette Oke

Jedna z obľúbených knižiek mojich dievčenských rokov. Pekné čítanie.

08.07.2015 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Tento druh literatúry mám istým sposobom hrozne rada. Človek to nesmie brať ako literatúru faktu - je to historický román. Postavy sú do istej miery typizované, dej je v podstate jednoduchý a v istých momentoch veľmi predvídateľný. Ale - nie je to občas úľava ? Čítať príbeh, v ktorom dobro zvíťazí. zlo je potrestané, kde sa vyplatí byť dobrým a čestným človekom, konať pokánie a získať odpustenie? Priznám sa, že to bolo ako pohladenie na duši, idylický svet, v ktorom sa síce človek musí vysporiadať s prekážkami, ale keď vytrvá, bude odmenený. Keď to porovnám napríklad so ságou Hry o trůny, ktoré ma v tomto ohĺade doslova mučili, tak tento román je balzam na dušu. Tých 900 strán ubehlo ako voda a hlavní hrdinovia mi veľmi prirástli k srdcu a veľmi sa teším, až sa do ich sveta znovu vrátim. Knihu som určite nečítala naposledy.

08.07.2015 5 z 5

Pollyanna Pollyanna Eleanor H. Porter

Kniha, ktorá nesmierne ovplyvnila celý moj život. Hra na radosť sa mi vryla do pamäte a ostala tam dodnes - verím tomu, že občas moj neznesiteľný optimizmus lezie ľudom na nervy, ale pozitívne myslieť znamená pozitívne žiť.
Nesmierne inšpiratívna knižná séria.

23.06.2015

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nemožen tvrdiť, že ma kniha nebavila. Prečítala som ju za dva večery a fakt som sa dosť nasmiala - na scénach, ktoré sama autorka asi primárne nepovažovala za vtipné :)
Je to brak. Z hľadiska štylistiky je to tak hrozné, že i moje slohovky na základnej škole boli oproti tomu na Pulitzerovu cenu. Slovná zásoba je úbohá, až strašná.
Ale prečítala som ju a pobavila som sa, pretože to proste bolo zábavné. Pasáže so sexom som niekedy po dvoch tretinách začala preskakovať, pretože to bolo všetko na jedno kopyto - ona je vždy ach tak pripravená, on je vždy ach tak úžasný, obaja majú orgazmus, ktorý je fantastický a neprekonateľný. Nuda :)
V každom prípade jediná vec, ktorá ma trochu desí je, že si túto fantasy knížku (áno, je to fantasy, pretože Christian Grey je proste mimozemšťan) prečíta nejaká dospievajúca slečna a získa dojem, že niečo také može prežiť v reálnom živote. Nechcem si predstaviť, koľko je na svete nespokojných žien, ktoré doma peskujú svojho "Pepu" že nie je ako Christian :) Takže ako fantasy dobré, ale večná škoda, že to nenapísal niekto, kto má aspoň trochu literárny talent.

22.06.2015 2 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Musím povedať, že toto je jedna z mála sérií, v ktorých kvalita s každou ďalšou knihou stúpa (i keď to samozrejme nedosahuje geniality iných fantasy autorov). S ohľadom na vek autora je veľmi podarený príbeh, autor ho vyskladal veľmi umne a čítalo sa to dobre. Musím priznať, že po prvej knihe som bola veľmi skeptická čo sa týka ďalších pokračovaní, ale autor veľmi príjemne prekvapil.

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Jedna z najnáročnejších kníh, aké sa mi kedy dostali do ruky /a to počítam aj skriptá z Mikroekonómie :)/. Pojala som to ako vedecké čítanie a poctivo si vypisovala poznámky - mená, kto je kto a čo je zač. Kombinácia pomerne útleho rozsahu a obrovského obsahu ma takmer udolala, ale dala som to :) Pánovi Tolkienovi vzdávam hold a nesmierne ďakujem za svet, ktorý vytvoril a ktorý ma už toľko rokov obohacuje.

22.06.2015 4 z 5

Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy Tim Burton

Jeden z najkrajších darčekov, aké som kedy dostala. Neviem aký je preklad, mám ju v originále a je to proste esenciálny Tim Burton - roztomilo morbídne.
Vynikajúce :)

22.06.2015 5 z 5

Šilhavý medvídek Šilhavý medvídek Ed McBain

Zopár kníh z tejto série som našla v knihovničke svojho manžela, keď som sa chystala do vane a zistila, že všetky svoje knihy už som čítala 100 krát a práve nemám chuť otvoriť jednu z nich znovu :)) Takže som siahla po tomto pre mňa neznánom autorovi a musím povedať, že som bola celkom príjemne prekvapená - nie je to žiaden Sherlock Holmes, ale na odreagovanie bohate stačí. Neurazí, neprekvapí.

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Moja prvá kniha od Kena Folletta a rozhodne nie posledná, Prekvapivo rýchlo ma vtiahol do deja a už nepustil - prelúskala som ju za pár dní na dovolenke v Chorvátsku a pravdepdobne som nebola príliš dobrý spoločník, pretože som väčšinu času strávila na lehátku a hltala stránku za stránkou. Problematika daného obdobia pojatá z pohľadu roznych národov bola veľmi poučná a na rozdiel od iných kníh, kde má človek tendenciu proste "fandiť" tej alebo onej strane /podľa toho akej národnosti je hlavný hrdnia :)/, z tejto knihy vyvstával len jediný pocit a síce, že keď konflitk eskaluje do vojny, prehrávajú všetci.

22.06.2015 5 z 5

Čtvrtý rozměr lásky Čtvrtý rozměr lásky Meg Cabot

I keď je táto séria určená mladším ročníkom a mne už dávno nie je -násť, musím povedať, že som ju zhltla ako malinu a veľmi som sa u nej pobavila. Asi som srdcom stále teenager, ale z Jesseho sa mi podlamovali kolená, ale to je proste sila fantázie :) Veľmi rada sa k týmto knižkám vraciam.

09.06.2015 5 z 5

Celkom humorná a čtivá vykrádačka Forresta Gumpa :) Pobavila, neurazila. Nič viac.

08.06.2015 3 z 5