Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy

První spisovatelský počin režiséra Tima Burtona. Tato básnická sbírka doplněná autorovými kresbami nezapře Burtonův osobitý styl. Fantasie, ironie, drsný humor, to jsou jen některé z hlavních rysů autorovy tvorby, které se odrážejí i v jeho básních. Unikátní knížečka vyšla v ČR v roce 2005. Kdo má rád filmové fantazie Tima Burtona, nebude rozhodně zklamán ani jeho příběhy v knižní podobě. Soubor 23 básní zavádí čtenáře do tragikomického světa absurdity, chytrého humoru a nezapře autorskou věrnost podivuhodným postavičkám trudného vzezření i údělu. Burton jednoduchým, nehledaným a rytmickým jazykem, jenž není nepodobný říkadlům, představuje zranitelnou existenci těchto přinejmenším zvláštních a rozmanitých outsiderů, jejichž životy vyvolávají úsměv i rozpaky. Všechny bytosti zpodobňují nezaměnitelné Burtonovy ilustrace — třeba Ústřičného chlapečka, Toxíka Roye, Mnohoočku, Fleka, kteří zvou čtenáře-diváka aby se stal svědkem i účastníkem jejich bizarních zrození, osudů a "konců"....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23809/trudny-osud-ustricneho-chlapecka-a-jine-pribehy-23809.jpg 4.6791
Literatura světová, Fantasy, Poezie

Vydáno: , Dybbuk

The melancholy death of Oyster Boy & other stories, 1997

Kniha Trudný konec ústřičného chlapečka a jiné příběhy

Zverak

Je to velmi morbidní, ač moc hezká kniha plná poezie. Má moc hezké Burtonovy ilustrace a docela dobře se čte, ale není to nic pro slabší povahy. Má nejoblíbenější báseň z této sbírky je rozhodně The Flek. Není to ani morbidní a ani smutná báseň, ale spíše vtipná básnička o takovém zvláštním supehrdinovi. Ten superhrdina se jmenuje The Flek a má velice zajímavou superschopnost. Nestřílí mu lasery z očí ani neuzvedne na malíčku autobus plný lidí, ale na všem, čeho se dotkne, zanechá mastný flek. Kniha se mi moc líbila, ale opravdu některé z básniček, jako třeba chlapec s hřebíky v očích, nejsou určené pro mladší publikum. Dávám plné hodnocení.

Hanncha

Roztomile morbidní obrázky s ještě morbidněji roztomilejšími básničkami. Milovníci Tima Burtona si vskutku přijdou na své.

leleia

Druhé setkání s knižní tvorbou Tima Burtona. Nádherně děsivé ilustrace, krásně morbidní básně. Zvažuji koupi, ale rozhodně bych kupovala v originálním znění. Český překlad je dobrý, ale místy trošku drhne...

Shaxx

Něžně morbidní burtonovská sbírka básní včetně příhodných ilustrací ke každé básničce...
Četla jsem v českém překladu a určitě se mrknu i na originál, každopádně palec nahoru za překlad, protože přeložit vše tak, aby to fungovalo i v jiném jazyce, to nebude nejlehčí práce...

verciss
16.07.2021

Miluju tvorbu Tima Burtona a tahle sbírka básní rozhodně nebyla zklamáním. Četla jsem ji už několikrát dokola a nemíním s tím přestat :D Burtona prostě nejde nemilovat. Krásné, morbidní, geniální!

Miškus
06.07.2021

Byla jsem velice překvapená, jak se mi tato kniha líbila. Moc hezky morbidně napsané.

Fortuna7
24.06.2021

Tohle byla pecka! Kniha si mě získala od první stránky a já se k ní určitě ještě vrátím :-) A hlavně musím pochválit překlad, protože ten je opravdu skvělý.

TimetoStyle
21.06.2021

Knížka si mě získala hned od první stránky, hrozně se mi zalíbila grafika a taky rýmovaný text. Bylo to až chvílemi morbidní, prostě klasický Tim Burton.
Knížka se skládá z celkově dvaceti tří básní plných černého humoru, který mám sice ráda, ale párkrát to bylo moc i na mě. Snad každou postavičku jsem si zamilovala díky jejímu podivínství a taky díky obrázku. Nejvíc se mi líbila Vúdúholka, Královna Jehelnička a taky Robotík.
Tahle sbírka je podle mě ta nejpodivnější sbírka básní, jakou kdo kdy napsal. Mám v plánu číst více poezii, protože donutí zamyslet se nad textem jinak než próza.
Nejdřív mi moc nešlo čtení příběhu v rýmech, ale zvykla jsem si na to hned během první básně. Potom to krásně plynulo, pomáhaly tomu i ilustrace, které byly moc povedené.
Jedna báseň mě rozesmála nahlas, a to byla tahle:

Roch, toxický hoch
Zoufale vzlyk – a dokonal.
Kdo ale mohl mít tuchu, že se dá nadobro umřít
následkem čerstvého vzduchu?

Knížku jsem měla z knihovny, ale určitě si ji koupím domů. Dám si ji hned vedle knížky Můra noční, předvánoční. Budu doufat, že přeloží i další autorovy knihy, protože si to zaslouží.