michimuller michimuller komentáře u knih

Purpurové řeky Purpurové řeky Jean Christophe Grangé

Tak jako spousta jiných lidí i já jsem si při zmínění Purpurových řek vybavila ikonického Jeana Rena a přečíst knížku bylo dílo okamžiku. Byla jiná než film, hlavně zakončení. Tady se to ve mě pere, ale knižní podoba se mi líbila víc, i když byla definitivní. Oproti filmu, kde se sice řítí lavina, ale všichni odkráčejí domů...No jo filmaři, také mě překvapil svérázný komisařův parťák Arab s dredy na kterého ve filmu zapomněli. Za mě bomba knížka s charakterem ze zasněžených horských masívů a intelektuálního univerzitního prostředí, kde si psychopaté hráli na bohy. Jsem ráda, že po skoro 20 letech se Reno komisař Niémans vrací v další knížce, na kterou se těším.

26.11.2020 5 z 5

Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Blůdička aneb Mystická detektivka z Českého lesa Radek Coufal

Osudové modré světýlko...jsem nadšená z této české detektivní historické pohádky. Kronika psaná z šumavského pohraničí většinou německým učitelem o germánské mytologii se opravdu povedla. Už dlouho se mi nestalo, že bych při čtení knížky googlila lokality a koukala na současná místa alespoň v mapách a na internetu. Současná problematika německo-českého pohraničí je tu krásně a citlivě vykreslená a fotografie jsou zpestření těch několika propletených příběhů. Závěr patří mistrům a tenhle se obzvlášť povedl, přiznám se, že jsem ho nečekala a asi by mě tenhle směr ani nenapadl. Věřím, že až na svých toulkách přírodou narazím na močál, nebo bažinku, budu už vždycky opatrně vyhlížet modré světýlko IGNIS FATUUS.

26.11.2020 4 z 5

Borne Borne Jeff VanderMeer

"Strhující román z blízké budoucnosti" ??? Vážně? To snad raději NE. Hybridek vázy a olihně s miliony očiček na řasinkách, co filozoficky zkoumá, zda je bytost, nebo zbraň a přežmoulává nová slovíčka ve své slovní zásobě, mění libovolně tvar, velikost , barvu i formu a vstřebává do sebe zničený svět s roztomilostí malého dítěte, může být spíš pohádka na které není naprosto nic strhujícího. Přečíst to do konce byla odvaha, žádné napětí, vývoj děje ani touha dozvědět se jak to dopadne. Chybělo mi tam i tajemné mystérium, nebo vykreslení hloubky postav, hlavní lidské postavy byly vlastně naprosto ploché a jednoduché. Zakončení také takové o ničem, jako vytržené z kontextu...ne nadarmo se říká, že závěr patří mistrům a to jsem od VanderMeera marně čekala. Na druhou stranu fantastický létající medvěd Mord měl moje sympatie. S tím si autor vyhrál v roli záporáka a to byla na příběhu ta pecka. A za malé pecičky všechny sežrané ještěrky. Škoda, že se autor více nezabýval svými biotechnologickými mutantními tvorečky a vzájemnou interakcí mezi nimi, určitě by to mělo lepší spád a bavilo to víc.

26.11.2020 2 z 5

Hřbitov nevěst Hřbitov nevěst Tomáš Boukal

SIBIŘSKÁ DETEKTIVKA? nemám srovnání, protože ruské knihy v našich zeměpisných šířkách posledních pár let nezažívají zrovna boom a z mladých školních let si pamatuju maximálně Tygříka Vasku a ten by měl do detektivky asi stejně daleko. Pod označením detektivka si představuji něco naprosto odlišného, nikdo nic nevyšetřoval, policie jaksi odsunutá na okraj společnosti a hlavní hrdina se toulá Tajgou a hledá smysl života, takže něco jako zápisky z cest by odpovídalo skutečnosti. Na druhou stranu to nebyl vůbec špatný počin, četlo se to poměrně rychle a dobře až na ty naprosto ploché bezemoční postavy naložené v lihu, samohonce nebo i říční vodě a děj plynuj stejně plíživě jako ta řeka Tajgou. Žádné stopy, indicie nebo střípky skládanky, které do sebe zapadají. Nedávno jsem četla na internetu článek jak v oblasti Nižnij Tagil hladoví medvědi plení hřbitovy, děsí místní obyvatele a vyhrabávají mrtvoly a zůstal mi zeměpisný název v podvědomí. Věřím tomu, že pokud by neokoukaný námět knížky podle skutečné události zpracoval jiný autor a uchopil jej malinko jinak, mohla to být pecka.

19.11.2020 3 z 5

Růženky Růženky Stephen King

Můj oblíbený Mistr King zřejmě jednoduše neměl svůj den, nebo jeho jindy brilantní myšlenky rušil nějaký rodinný vetřelec. Působilo to na mě čím dál víc jako rodičovský dozor nad maturitní prací. Ale stejně jako jedna vlaštovka jaro nedělá, tak po další mistrově knížce zase ráda sáhnu.

21.08.2020 3 z 5

Kaštánek Kaštánek Søren Sveistrup

Sáhla jsem po "Kaštánkovi" možná jen kvůli výzvě 2020 a měla velké očekávání, dobře mi tak. Možná o malinko lepší průměr, připadalo mi to nekonečné a nelogické. Na druhou stranu i mě přivedlo k zamyšlení, kolik druhů kaštanů vlastně znám? Mezi jedlý a koňský se mi okamžitě vloudila ikonická čokoládová tyčinka ledové kaštany... Začátek morbidní, pak se nic nedělo, uzavřeli vyšetřování a pak mě to začalo bavit posledních cca 35 kapitol. Hodně zvláštní počin, který jsem několikrát odložila a dorazila jen opravdu náhodou.

20.08.2020 3 z 5

Limonádový Joe Limonádový Joe Jiří Brdečka

Nezapomenutelný Joe, co se utopil v sudu se svou milovanou limonádou...K této úžasné parodii, kterou jsem četla ještě kdysi na škole, jsem se v dnešní době naprosto jiných knižních žánrů dostala k velice zdařilé audio verzi s nezapomenutelnými skladbami z filmu. Nádherná oddechovka, palec nahoru.

21.02.2019 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Artemis- krásná obálka v malachitové zeleni.. ačkoliv tématicky není můj šálek kávy ani prostředí města na měsíci, tématika sci-fi nebo jiná knížka autora. Andy Weirem jsem nepolíbená a zaujal mě myslím negativní komentář, který jsem na tuhle knížku zaslechla, tak jsem se do ní pustila. Stopařova průvodce po galaxii považuji za TOP sci-fi žánru a proto nepředpokládám, že by jej mohlo něco překonat. Artemis překlavila... neuvěřitelně arogantní hlavní hrdinkou, nestává se mi, že by mi byl někdo tak moc nesympatický a iritoval mě snad každý jeho nápad. Snad právě proto, že se děj ubíral v začarovaném kruhu průserů nepravidelně po sobě jdoucích mě přesvědčilo vydržet do konce. Hlavní hrdinka permanentně zmatená jako chameleon v pytlíku lentilek se snažila napravit svá rozhodnutí a převzít odpovědnost za své přešlapy v technicky detailně popisovaném prostředí. Nikdy by mě nenapadlo jak může být profese svářečů zajímavá a vzrušující a že se o ní dá tolik napsat. Na můj vkus poměrně jednoduchý slovník a plný vulgarit, vyšperkovaný humorem. K jídlu je blivajz 100x jinak a chutná jako satanova prdel... Zaujal mě slovní obrat " Vy patogenní kreaturo" a reakce na to " nemyslete si že si to nenajdu co to znamená". Autor zřejmě záměně srážel inteligenci hlavní hrdinky, otázkou může být proč??? Audioverze načtená Terezkou Dočkalovou posouvá hodnocení o level výše.

21.02.2019 3 z 5

Viditelná temnota Viditelná temnota Jonathon King

Číst hned po modré půlnoci nebyl zrovna rozumný nápad, byl to slabší odvar a nebavilo mě prostředí ani chabá návaznost na první díl. Poctivě odvyprávěný příběh, ale pouze průměr.

24.05.2018 3 z 5

Příběh levhartice Penny Příběh levhartice Penny Joy Adamson

Krásná procházka africkou divočinou. Četla jsem ji někdy strašně dávno ještě jako mládě školou povinné a líbila se mi tehdy i dnes, kdy jsem ji dostala ve formě audioknížky. Nadčasové zápisky životního projektu poloamaterského pozorování života divoké kočky s úžasnou slovní zásobou autorky, vyjadřovacích schopností a takové dávky empatie, že by se to mělo vyučovat na školách. Audioverze ve stylu babičkovského přednesu a chvilkové výpadky z kontextu byly spíše úsměvné, než rušivé, určitě to nebyla ztráta času.

23.05.2018 5 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

"Z nějakého důvodu ho nenapadala žádná modlitba. Vzpomněl si pouze na báseň o ledovci co kredenc odírá a poušti, která v posteli vzdychá a prasklině v šálku co cestu otvírá do země, kde stáda mrtvých jsou tichá."

14.05.2018 4 z 5

Modrá půlnoc Modrá půlnoc Jonathon King

Příběh z močálů a bažin z extrémního prostředí mě jednoduše bavil. Nic průlomového, ale poctivě odvyprávěný příběh. Na můj vkus tam mohlo být daleko víc emocí, ale protože to byl u mě naprosto náhodný výběr, předčilo to mé očekávání.

30.04.2018 4 z 5

Půlnoční slunce Půlnoční slunce Jo Nesbø

Nesbo u mě poprvé za plných 5 hvězdiček. První díl krve na sněhu jsem bohužel ještě nečetla, ale dostala se mi do rukou audioknížka načtená mladým hlasem Václava Neužila. První Nesbo přímo z norského prostředí a zásah rovnou na komoru. Takhle měl vypadat "poslední laponec" Tohle nebyl ikonický HH, ale romantická oddechovka z drsného severu, perfektní, čtivá a pohodová. Schovávačka v mrtvém sobovi mi připoměla zoufalého Di Capria ve vyvrženém koni. Žádný překombinovaný příběh prostě skvělá delší povídka.Doporučuji.

30.04.2018 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Pocitově 4+ a to jsem se docela červenky bála. Nemám ráda knížky z válečného prostředí s dějem někde na frontách a zákopech a už vůbec mi nesedí všelijaké proplétání časových linií minulosti a přítomnosti. Ale pomyslný klobouk dolů, skvělé, čtivé poutavé a to co jindy knížkám vytýkám mi vůbec nevadilo. Ta melodramatická červená knihovna sestřiček a pacientů v lazaretu se dala skousnout. Také mě překvapil konec, že ikonický HH to nakonec poskládal z válečného deníku. Naopak velice se mi líbily pasáže HH rozervané duše po vraždě kolegyně a sýkorka. Já jsem nadšená a nejen díky charismatickému hlasu Hynka Čermáka v audio verzi, ano tohle se hodně povedlo!

30.04.2018 4 z 5

Krvavé evangelium Krvavé evangelium James Rollins (p)

Rozporuplné hodnocení, 4 je málo 5 je moc. Krásné prostředí, Rollinsův styl vyprávění nádherný, vliv druhého autora, tedy autorky podstatný. A to je možná to, co pro mě bylo rušivé. Místy sladké až z toho bolí zuby, pořád někdo po někom toužil a hladově pokukoval a poměrně zdlouhavé. Jednoduše pro mě emočně předimenzované. Dvě vlčí potvory s nádhernými jmény, naopak mile sympatické. Legendární Čachtická kněžna a Rasputin mě nemohli překvapit víc, mýtická medvědice Ursa a spousta dalších propojení s historickými prvky se hodně povedlo. Na první díl poměrně široce obsáhlé, ovšem jako trilogii zvládnout naráz si rozhodně netroufám. Audio forma naprosto skvělá.

11.04.2018 4 z 5

Zack Zack Mons Kallentoft

Můj oblíbený švéd Mons nezklamal, skvěle napsané, ikdyž mi chyběl jeho květnatý styl vyprávění a mám dojem, že druhý autor se tak trošku krčil v jeho stínu. Řecké mylotogie jsem tam očekávala vlastně maličko víc, ale naprosto mi nevadilo, že tam bylo jen pár zmínek o Herkulovi. Onen moderní prvek dnešních detektivek dát hlavním postavám nějaký handicap ať už alkoholismus, drogy nebo jiné závislosti a přiblížit je tak normálním smrtelníkům a přesto po vzoru supermana všechno vyřešit je zvláštní, ale proč ne. Lidem se to zřejmě líbí. 5***** naprosto zaslouženě- skvělé doporučuji.

11.04.2018 5 z 5

Sběratel motýlů Sběratel motýlů Dot Hutchison

Psychologicky zajímavé téma a netradiční prostředí, které se v konkurenčních knihách téměř neobjevuje. To by mohlo být na straně plusů a možná i důvodem, že jsem audioverzi knížky doposlouchala celou. Už v první třetině jsem sama sobě si vyhrožovala, že ji z mobilu smažu. Zdlouhavý příběh vyprávěný poměrně nesympatickou postavou "motýlka Máji" s pro mě zcela překombinovanou povahou, zvláštními reakcemi a napsanou opačným stylem , donekonečna prodlužováno postavami dalších "motýlků". K tomu prostředí zahrady téměř kopírováno z reatity show vily Big Brothera okořeněné maximální zvrhlostí a dekadencí. Technicky s minimálním personálem jedné jediné ženy jako kuchařky, ošetřovatelky, komorné a uklízečky ukočírovat "dívčí tábor"prostě slátanina, kterou by opravdu málokdo bral jako uvěřitelnou. Příběh samotný výplod chorého mozku, masový vrah a sexuálně narušený delikvent jako úspěšný podnikatel a majitel realit a "zahradník" kterého vlastně až do konce nikdo nikdy nepodezíral a 30 let své zvrácené existence mu všechno procházelo...No za mě opravdu ne, tohle spadá do kategorie ztraceného času a jako klasickou knihu bych odložila po 100 stránkách.

17.03.2018 2 z 5

Syndróm E Syndróm E Franck Thilliez

Psychologicky hodně zajímavá knížka, až děsivě pravděpodobná a uvěřitelná. Tématika podprahového vnímání byla hodně originální a odlišuje Syndrom E od spousty detektivek, kterými jsou knihovny zaplavené. Agent Žraloček byl správně rozdvojená osobnost a udržoval vyprávění v těch správných obrátkách. Audio verze načtená JIřím Žákem pro mě není to pravé ořechové, ale vyprávění samotné se mi hodně líbilo. Asi symbolické půl hvězdičky dolů za Egyptskou zápletku, která mi tam nějak moc nezapadala a byla taková useknutá a dotažená až na konci knihy. Určitě se nebude líbit masové většině detektivkářů, ale já doporučuji.

17.03.2018 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Nor vyslaný do Thajska a ryze asijského prostředí mě zas až tak nebavil, to jeho minulý případ v Austrálii mě oslovil víc. Audio verze načtená opět Hynkem Čermákem audio zážitek. Já se malinko ztrácela v thajcích, kdo je kdo a opěvovaný městský dopravní ruch nebyl můj šálek kávy. Na druhou stranu se mi příběh líbil a zvládla jsem ho opravdu hodně rychle, protože mě zajímalo co bude dál. Nevím jak by se mi Nesbo četl jako knížka, věřím, že by tak vysoké hodnocení nedostal, nebo byl načtený jiným hlasem..Takže švábíci nic převratného, ale ještě zkusím další setkání s HH. Troubení slonů přepravovaných přes řeku byl krásný postřeh ve vykreslení atmosféry přelidněného města, slovní obraty a myšlenkové pochody Nesba mě lákají k pokračování v dalším příběhu.

04.03.2018 4 z 5

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Deaver je prostě "pan spisovatel" příběh podle šablony nic není jak se zdá, všechno je jinak jak se jeví a dopadne to úúúúplně jinak, než kam to směřuje. A přesně tohle mám na jeho knížkách ráda. Postava Hmyzouna byla skvěle propracovaná a jeho postřehy ze života hmyzu dobré koření příběhu. Prostředí bažin a močálů Severní Karolíny příjemná změna pro standardně luxusně vybavené prostředí ve kterém se Rhyme obvykle vyskytuje. Audio kniha načtená Janem Vondráčkem 100% audio zážitek. Poslouchá se se zatajeným dechem.

28.02.2018 5 z 5