micha-ella micha-ella komentáře u knih

Kytička z náčrtníku Kytička z náčrtníku František Hrubín

Kdo by neznal Hrubínovu básničku Když narodí se maličký!
Od doby, kdy mám tuto knížku ve své domácí knihovně, jí beru do rukou a otvírám nejmíň dvakrát do roka pro potěšení z kreseb pana Zábranského. Batolata a mláďata zvířat, náčrtky květin a stromů doplněné sem tam jemnými barvami - krása!

03.02.2021 5 z 5

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Minule jsem v hodnocení přidala, tady uberu. Je to slušný průměr. Dobře napsaná nesympatická hlavní postava, protivná holka, které jsem zlomyslně nepřála žádné štěstí. Závěr knížky je tu většinou chválený, mně se zdál překombinovaný podle šablony - ,,na konec to všechno zamíchej!"

15.12.2020 3 z 5

Amok Amok Stefan Zweig

Povídky všeobecně moc nemusím - než se začtu, je po příběhu. Tyto jsou delší, některé až tak, že jsem se těšila, kdy už skončí. Styl klasické literatury už mi nesedí, to množství popisů, ta hloubka ponoru do duší a nekonečné rozebírání pocitů už mě nebaví tak jako dřív. Ale nemám co číst, knihovna je zavřená, došlo i na hromadu knížek odložených na půdu, právě načínám další. Uvidíme...

11.11.2020 3 z 5

Inspekce Inspekce Josh Malerman

Přečteno jen do strany 100 - to je můj limit, do kdy dávám knížce šanci, dál už to nešlo. Lákavý námět, ale nelíbil se mi styl - úvahy postav mezi dialogy jsou příliš dlouhé, tak by hovor určitě nemohl probíhat, naopak místy je v textu náhle skrumáž holých vět nebo jen zdůrazněných slov pod sebou na jednotlivých řádcích, zkrátka divný, nepříjemný, pro mne až odpuzující způsob psaní a tím i čtení. Zavřela jsem to, nezajímalo mě pokračování ani konec.

11.10.2020 1 z 5

Utajená sestra Utajená sestra Diane Chamberlain

Tahle knížka se mi líbila a bavila mě. Mám tuto autorku docela ráda, přečetla jsem od ní už sedm knížek, i když některé jsem ohodnotila jen jako průměr. Tahle si zaslouží pět hvězdiček - je to složitý příběh s hustým dějem, s napětím, s překvapením i předem očekávaným vyústěním. Doporučuji pro fajn odpočinek.

30.09.2020 5 z 5

Padněte na kolena Padněte na kolena Ann-Marie MacDonald

Když jsem dočetla tuhle knížku, měla jsem chuť jí otočit a číst znovu. Nevím, jestli kvůli pochopení toho, co se pochopit nedalo nebo pro krásu a výstižnost jazyka nebo kvůli nevyjasněným místům a nepravděpodobným situacím (například putování Lili, to množství vaření a jídla vzhledem k příjmům rodiny, a kolik že měřila Rosie?...) Je to dlouhý a nahuštěný román takové síly, že mi připadal jak nabitý samopal - tak možná, ale až po nějakém čase, přece jen znovu smáčknu spoušť.

22.05.2020 4 z 5

Na loučení nebyl čas Na loučení nebyl čas Linwood Barclay

Tak nevím... Chápu, že každý autor thrillerů chce mít konec knížky dramatický - ale až tak?? Oproti předchozímu textu, kde sice zhusta chyběla logika, ale byl čtivý - je závěr tak blbý a béčkový, až mě to přinutilo poslední stránky jen přeskákat. No páni! Nebylo by lepší jen vysvětlení celého případu a dost? Ten slátaný konec knížku prostě zkazil.

17.05.2020 3 z 5

Doktoři Doktoři Erich Segal

Objemný román o doktorech, který se jistě bude líbit medikům,starší doktory asi spíš bude nudit obsáhlými dialogy mladých při studiu i v jednotlivých životních příbězích. Mne už od poloviny taky trochu nudil, vzorný a skromný Barney mi začal jít dost na nervy a konec příběhů ve stylu červené knihovny to dorazil. Já tedy nemůžu říct, že by to byla nejlepší kniha, kterou jsem kdy četla, ale je úctyhodná.

08.04.2020 3 z 5

Breviář pozitivní anarchie Breviář pozitivní anarchie Vlastimil Vondruška

Nejdřív jsem chtěla dát jen tři hvězdičky - protože dějepis není moje hobby a příkladů z dějin je v té knížce hodně. A mě víc zajímá budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života (jak říká Chaplin). Dala jsem čtyři hvězdy za to, jak dobře jsou úvahy pana Vondrušky napsány. Těm zdejším komentářům, kteří dali odpad, doporučuji Vondruškův odstavec z úvodních kapitol: ,,Pokud někdo s mými myšlenkami souhlasí a zajímá ho můj pohled na historii a současnost, ať čte dál. Pokud někdo s mými myšlenkami nesouhlasí, ale je ochotný o mých slovech přemýšlet, ať čte rovněž dál. Pokud však někdo s mými myšlenkami nesouhlasí a nemíní o nich přemýšlet, pouze mi hodlá spílat, ať raději tuto knihu odloží".

23.01.2020 4 z 5

Žena z kajuty č. 10 Žena z kajuty č. 10 Ruth Ware (p)

Začátek mě zaujal. Dobrý námět, zločin na lodi, odkud nikdo nemůže odejít (leda mrtvý), deset kajut, čekala jsem něco jako Deset malých černoušků, ale vyvíjelo se to prapodivně. Hlavní hrdinka mi šla od počátku hodně na nervy, ostatní pasažéři na lodi taky, postupně jsem zájem ztrácela a absolutně nereálný a uměle vygradovaný konec mě definitivně otrávil.

04.09.2019 3 z 5

Mazací tramvaj Mazací tramvaj Magda Stachula

Docela mě to bavilo, asi tak na tři a půl hvězdičky. Dávám čtyři, škoda, že hodnocení jich nemá deset, knížky by se mi líp rozlišovaly.
Tady bylo propojení vztahů jednotlivých postav a navíc s tramvají v cizí zemi hodně překombinované a tím nepravděpodobné - no ale dobrá.

23.04.2019 4 z 5

V úkrytu V úkrytu Liz Nugent

Tahle knížka přesně vyhověla mým požadavkům na odpočinkové čtení - průběh děje z pohledu jednotlivých postav, jejich povahy výborně vystižené, žádný protivný přítomný čas, všechno do sebe zapadalo a napínavé to bylo až k prasknutí! ( Jen jediná výhrada - k takovému účelu by nikdo nevybral dívku s vadou, která je dědičná!) A konec je fakt nečekaný!!

03.07.2018 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

Byla jsem natěšená z knížky Do tmy, ale volné pokračování už mě nenadchlo. Moc postav, moc tíže, moc ošklivostí a zla. (Ta koťata!) Cítila jsem mlhu, kuřecí maso, výpary z močálu i ze starého Uhlíře. Výborné popisy, přesto za sebe mohu dát jen tři hvězdy.

06.05.2018 3 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Svého času moje Bible.

11.11.2017 5 z 5

Americká tragédie Americká tragédie Theodore Dreiser

Úžasný román, ve kterém se člověk při čtení přímo utopí. Klasika, ke které je leccos přirovnáváno a tak se divím, že tu knížku někdo nezná.

25.10.2017 5 z 5

Tušení souvislosti Tušení souvislosti Ludvík Souček

Přečetla jsem všechny Součkovy knížky (i ty pro mládež) a mrzelo mě, že jeho názory a hypotézy vědecké špičky zesměšňovaly. Byl to velmi inteligentní, velmi vzdělaný a prostě úžasný člověk, zapálený k řešení záhad.

21.10.2017 5 z 5

Fatwa: život pod hrozbou smrti Fatwa: život pod hrozbou smrti Jacky Trevane

Typický příběh! Kolik už jich bylo podobných! Jak je možné, že se z nich ty hloupé holky nepoučí?
(Asi nečtou.)

01.09.2017 3 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Zase se mi komentář někam ztratil. Tak znovu: Hezká knížka už na pohled, krásné kresbičky a milé řečičky. Přečetla jsem jí během půl dne a vůbec mi nevadilo opakování myšlenek a pocitů, ani jsem nebyla zahlcená vatou jako alzbeta4340. Přitom nejsem sváteční čtenář, čtu pořád. Oceňuji osobitý styl a vtipnost, nejvíc mi mluvily do duše zmínky o dětech. Doporučuji každé citlivé ženě.

16.08.2017 5 z 5

Myši Myši Gordon Reece

Výborný příběh!! Je v něm naprosto všechno - prostě perfektní! Marně jsem sháněla něco dalšího od tohoto autora.

09.07.2017 5 z 5

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Spíš jen tři a půl hvězdičky, nad hodnocením jsem velmi váhala. Jde totiž o výborný námět, historie medicíny je opravdu zajímavá. Autorka si do tématu vymyslela neexistující manželství, mně šla ta romantika hodně na nervy, stála jsem totiž o příběhy pacientů. Postava Ruth je tak dobrotivá, až je prostě viditelně neskutečná, jen románově papírová. Vzpomněla jsem na ní dneska v trolejbusu, který jezdí ke zdravotní škole, seděla v něm většina budoucích sestřiček, každá v ruce mobil, a nad nimi se kymáceli stojící důchodci. Jak asi tyhle slečny budou pomáhat nemocným lidem? Kde je nějaká Ruth?

18.04.2024 4 z 5