mi-380 mi-380 komentáře u knih

Život zvířat Život zvířat Jaromír Tomeček

Příjemné vyprávění ve stylu myslivecké latiny, vhodné na setkání u krbu v kruhu rodinném.
95 % (je nás 5 s průměrem 88 %).

... Poslední podčeleď myšovitých tvoří křečci. Jsou to vlastně myši s nemotorným, zavalitým tělem, … asi třicet centimetrů dlouhým… Mezi hlodavci je křeček pověstný svou vzteklou povahou a neohrožeností. Při setkání s jiným tvorem se ihned staví na obranu, mručí a zlostně skřípá a klapá zuby… Nezkušené psy často přemůže a v potyčkách zahání na útěk; pak je ještě pronásleduje skoky. Často se stává, že se vrhá i na člověka, zakusuje se též do koní a ptákům, kteří ho uchvátili, vzdoruje ještě ve vzduchu…
A nastalo kouzlo, děti poslouchaly se zatajeným dechem.
Ale je tu ještě jeden trumf:
... Křeček má výbornou lehkou a trvanlivou kožešinu, která se zpracovává na kožichy a různé doplňky, jeho maso požívají jen v některých krajích...

20.12.2018 5 z 5

Národy celého světa Národy celého světa František Honzák

Skvělý zdroj informací z doby před wikipedií, z historického hlediska i dnes. Abecední řazení, plno map, tabulek (rasy, věk, náboženství...), terminologický slovník, rejstřík.
100 % (7 hodnotících, průměr 97 %).

... Ve wikipedii jsem nenašel například:
Danové: černošský kmen v Libérii a Pobřeží slonoviny, celkem 175 000 (odhad 1978). Jaz. patří do skupiny mande nigerokonžské větve kongokordofánské rodiny. Na své nynější území přišli ze severu, odkud byli vytlačeni muslimskými nájezdníky.
... Rodina bývá párová nebo polygamní, následnictví je patrilineární.
... Donedávna žili v izolaci, proto byli pokládáni za odborníky na magii a čarodějnictví. Většina Danů si zachovala animistické náboženství.

16.12.2018 5 z 5

Fotbalové deníky Fotbalové deníky Jiří Hájíček

Je láska k fotbalu dědičná? Honza z Hájíčkovy knihy by svým chováním něco podobného dokazoval. Já to pochopil tak, že autor jen chtěl na fotbalové mánii demonstrovat mužskou sobeckost a neschopnost vidět a vycítit. Něco, co by správný muž měl podle žen vidět, vycítit, pochopit a vyřešit.
75 % (zatím 71 hodnotících, 71 %).

P.S.
Přes všechnu emancipaci a gender je stále ještě dost často slyšet to typické: Jsi přeci chlap!

11.12.2018 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Úspěšné využití šablony: vynalézavý vrah s pádným motivem kontra vyšetřovatel a jeho komplikovaná rodinná situace. Ursula je hravá (viz Erebos), zde pátrání oživuje geocachingem. Kniha je čtivá a reálie jsou nám blízké, vše se odehrává u sousedů v Rakousku.
70 % (793 hodnotících je ovšem v průměru nadšeno mnohem víc, až na aktuálních 87 %).

18.09.2018 4 z 5

Poutník z Mohameda Poutník z Mohameda Leoš Kyša

Už před pověstným Hustým nářezem napsal Kyša/Kotleta tento stejně "hustý nářez", navíc s velkou dávkou prognostiky, za kterou by se ani Sibyla nemusela stydět.
70 % (aktuálně 50 hodnotících s průměrem 86 %).

23.08.2018 4 z 5

Výjimeční lidé Výjimeční lidé Peter May

Jsem smířen se skutečností, že výjimečná u tohoto autora je trilogie z ostrova Lewis. Ale mám rád Mayův styl a i v méně atraktivních románech (čínská trilogie, Entry) jsem našel spoustu čtenářských zážitků. Takže právě otevírám Akta Enzo... Po šesti dnech: Příjemná pohádková skládačka. Náladou a atmosférou pravý opak tíživé severské detektivní nové vlny. Tady jde většinou o lehkou letní pohodovou francouzskou jízdu s vražednými, ale také úsměvnými šarádami ve stylu staré dobré klasické Anglie (Midsomer nebo Agatha).
70 % (zatím 241 hodnotících je na průměru 71 %).

30.05.2017 4 z 5

Učedník Učedník Hans Rosenfeldt (p)

Popisy vývoje hlavních postav tentokrát vítězí nad vlastním vyšetřováním odporných zločinů. Pořádný spád vše dostává až v poslední třetině knihy a bohužel musí pomoci deus ex machina - v jedné z hlavních rolí se objevuje paní Náhoda. I přesto se těším na další díly.
75 % (zatím 153 hodnotících, 93 %).

12.10.2016 4 z 5

Nepřítel Nepřítel Lee Child

Knihy s Reacherem čtu postupně, ve stejném pořadí jak vycházely. Až v osmém románu ho poprvé můžeme sledovat jako majora MP a do vojenského prostředí Reacher zapadá perfektně, dovedu si ho představit mnohem lépe než v civilu. Děj je znovu nabitý akcí, zběsilými přesuny, rychlými změnami, pořádným napětím a navíc se nálada tentokrát asi nejvíc blíží nezapomenutelné tíživé chandlerovské nostalgii.
90 % (zatím 76 hodnotících, 88 %).

13.01.2015 5 z 5

Je možné žít 150 let? Je možné žít 150 let? Michail Tombak

Profesor Tombak navrhuje dva základní pilíře vysokého věku. Prvním je známá dělená strava a tím druhým je všelék doktora Grunsteina, kterým léčil Švejka a simulanty už za světové války - klystýr :-). 65 %.

12.05.2013 3 z 5

Házím ti laso, kamaráde Házím ti laso, kamaráde Josef Pecinovský

Titulní povídka má neuvěřitelný spád a napětí a díky jejímu přečtení v Ikarii se pro mě Josef Pecinovský stal jedním z našich nejlepších autorů sci-fi. 90 %.

30.03.2012 5 z 5

Pirátská odysea Pirátská odysea Michael Crichton

Dokonalá pocta klasickým dobrodružným příběhům. Čtivé, napínavé, drsné, poučné, chytré. Pouze závěrečné kapitoly mi připadaly poněkud zkratkovité, jako by už autor myslel na další knihu. 90 %.

01.02.2012 5 z 5

Skorzeny. Život na hraně Skorzeny. Život na hraně Roman Cílek

Četba mi trochu připomínala sledování TV dokumentu, kde s pomocí poloamatérských herců v několika nepodařených scénách tvůrci „umělecky“ doplnili „suchá“ fakta. Kdo ale o tomto nacistickém dobrodruhovi nic neví, bude snad spokojen.
Zajímavé pro mě bylo hned v úvodu knihy svědectví českých vyšetřovatelů, kteří v roce 1946 spolupracovali s Američany při dokazování viny. Proč? Typický poválečný paradox: Skorzeny v roce 1948 utekl z vězení a vcelku spokojeně si žil v Irsku, zatímco české vyšetřovatele (Ludmila Uhlířová a major Staněk) náš tehdejší režim o něco později odsoudil k dlouhým letům těžkého žaláře.
60 % (zatím 8 hodnotících s průměrem 63 %).

03.01.2019 3 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Zajímavý postkatastrofický svět s minimem děje. Přestože většinu textu zaplňuje vysvětlování, mnoho záhad zůstává pouze naznačeno. Asi se máme těšit na pokračování, chystá se pod názvem Faja.
65 % (zatím 559 hodnotících s neuvěřitelně vysokým průměrem 95 %).

20.11.2017 3 z 5

Zběsilost Zběsilost Karin Slaughter

Už dlouho se mi nestalo, abych knihu neustále odkládal a uvažoval o tom, že ji ani nedočtu. Proč?
1. Hlavní hrdinky a jejich chování: policistka, doktorka, vědkyně: hysterie, nelogika... nelogika, hysterie... atd.
2. Hlavní padouch, po kterém se tak klopotně pátrá, je jasný po první čtvrtině knihy.
3. Zločiny jsou asi tak pravděpodobné jako změna účesu Kim Čong-una.
S Grand County i s paní Karin jsem rychle skončil.
35 % (zatím 200 hodnotících je na nepochopitelném průměru 88 %).

30.05.2017 2 z 5

Vedra Vedra Lee Child

Vedro a zpocená těla - to vše skoro hmatatelné, přesto vedlejší rovina příběhu hodně mrazivá. Podobně jako v druhém dílu (A přece nezemřeš) se ale ani tentokrát Reacher bez velké porce štěstí neobejde. Díky spádu, napětí a charismatu hlavní postavy musím dát i přes všechny ty náhody 75 % (104 hodnotících je aktuálně hodně vysoko: 87 %).

17.12.2014 4 z 5

Čas žít, čas zabíjet Čas žít, čas zabíjet Miroslav Žamboch

Další dokonale zapadající díly velkolepé skládanky. Všechny ty stovky, nebo přesněji možná tisíce stran Koniášových a Baklyho dobrodružství, jsou jeden velký krvavý a ponurý thriller, vedle kterého mi v tuto chvíli Nesbøho romány připadají jako červená knihovna.
95 % (aktuálně 72 hodnotících, 89 %).

05.09.2014 5 z 5

Dlouhé čekání Dlouhé čekání Mickey Spillane

Neuvěřitelný spád děje, když ženy, tak krásné, nahé (nebo polonahé) a vrhající se hlavnímu hrdinovi do postele, nepřetržité kupování cigaret a jejich zapalování (pokud je třeba se zamyslet), pochybné noční podniky s nezbytnými telefony, naturalisticky krvavá střetnutí, chatrná zápletka. Proti Chandlerovi a Hammettovi méně humoru, sentimentu a absence noirové poetiky zločinu. Čte se ale jedním dechem. 80 %.

30.11.2012 4 z 5

Arnal a dva dračí zuby & jiné příběhy Arnal a dva dračí zuby & jiné příběhy Ondřej Neff

Titulní příběh promyšlený, zábavný a vtipný (90 %), Ostatní beru jako milý dodatek.

22.02.2012 4 z 5

Černá kniha Černá kniha Paul Verhoeven

Závažné téma, hollywoodský scénář, filmový střih.
Středoškolská slohová práce.
65 % (58 hodnotících s průměrem 77 %).

02.04.2019 3 z 5

Frankenstein (komiks) Frankenstein (komiks) LLoyd S. Wagner

Krátké připomenutí legendárního příběhu. Edice KomiX si kromě výdělku jiné ambice snad ani nedělá. Ale stačí prolétnout stránky s průměrnými kresbami a tragický osud doktora Frankensteina a jeho monstra je zpět v celé své ošklivosti.
65 % (21 hodnotících je na průměru 73 %).

… Prozkoumal jsem a podrobně analyzoval veškeré změny směřující od života ke smrti. Během jednoho takového výzkumu mě osvítilo náhlé poznání, poznání tak úžasné a skvělé, že mě úplně omámilo. Byl jsem překvapen, že mezi tolika génii jsem právě já objevil takové ohromující tajemství…

24.02.2019 3 z 5