Pirátská odysea

Pirátská odysea https://www.databazeknih.cz/img/books/66_/66857/piratska-odysea-66857.jpg 4 134 36

Píše se rok 1665 a Port Royal, hlavní město anglické kolonie Jamajky, zažívá nebývalý rozkvět. Vděčí za něj zejména ziskům z privatýrských výprav proti španělským lodím a koloniím. A právě kvůli privatýrům (pozor, neplést s piráty!) je přístav Port Royal jaksi méně spořádaný, než by dle mínění některých úředníků Jeho Veličenstva měl být. Ovšem privatýři v čele se šaramantním kapitánem Hunterem jsou jiného názoru, zvláště když se doslechnou, že u jednoho ostrůvku ve španělských vodách kotví galeona s pokladem… Svižně napsaný dobrodružný příběh z pera bestselleristy Michaela Crichtona (Jurský park, Ztracený svět, Vikingové) – poslední, který dokončil před svou smrtí – vás chytne a už nepustí.... celý text

Literatura světová , Dobrodružné , Romány

Vydáno: , Knižní klub

Pirate Latitudes , 2009

danny_21
20.12.2022 3 z 5

Pirátská odysea mě dlouho míjela, přestože jsem se na ní dlouho chystal a čekal další precizně nastudovanou tématiku s kvalitním příběhem, jak ( už bohužel ) u Michaela bylo zvykem. Nicméně výsledek je víceméně jednoduše přímočarý dobrodružný román ze 17. století s pirátskou zápletkou a jeden se neubrání zamyšlení, zda je opravdu kompletně z pera Crichtona, nebo jen dokončena/přepsána najatým pisálkem pro zisk nakladatelství po jeho smrti – postrádal jsem především typický beletristický přesah autora. Hlavním hrdinou je kapitán Hunter, majitel privatýrské plachetnice se záluskem na španělské zlato na zdánlivě nedobytné pevnosti Matanceros, který je neodolatelným pro urozené dámy anglického původu, důvtiplným, neohroženým a neprůstřelným soupeřem všem nepřátelům a překážkám ať už v podobě děsivého mořského tvora nebo vypočítavé justice. Lepší karibské dobrodružství umí Salgari a jeho Černý korzár, některé knihy mají zůstat v šuplíku – 55 %

Milosz
08.12.2022 2 z 5

Nebrat. Hodně laciný rodokaps, a kdyby tam nebyl sex a násilí, vypadalo by to jako knížka pro děti. Nechce se mi věřit, že to napsal stejný člověk jako třeba Jurský park. Evidentně už měl před smrtí nejlepší léta za sebou, ale pořád měl dost soudnosti, že to nevydal (narozdíl od nakladatelů)

madem
06.08.2022 3 z 5

Knížku jsem četla krátce po Letu číslo TPA 545 a pro tomu mi kniha přišla takováááááá táhlááááááá a nudnááááá. Zvlášť cesta zpět.

robin9739
28.09.2021 4 z 5

Pohodová pirátská oddechovka. Zaujme hlavně neohrožeností a lstivostí pirátské kompanie.

martin_aston
16.07.2021 3 z 5

Čítal som už dávnejšie. Veľmi ma nebavila. A to mám Crichtonove knihy veľmi, veľmi rád.

DomYell
16.06.2021 4 z 5

Pro ty z nas, co pamatuji uz skoro 20 starou PC hru Port Royale ma kniha pridanou hodnotu. Dej jako takovy bych hodnotil prumerne, zaver byl prece jen lepsi. Vlastne se da i rict dobry. Nezaujate bych dal jeste o hvezdicku mene, ale mam proste rad "fantasmagorie" od MC.

ThomasRuhe
31.12.2019 3 z 5

Nebylo to tak dobré jak jsem si od Crichtona sliboval. Hodně zjednodušený popis celé plavby kapitána Huntera se všemi důsledky i návratem na Jamajku. Trochu mě zaskočilo až pohádkové setkání s krakenem.
Na druhou stranu, třeba popisy lodních manévrů při boji se mi líbily. Podobně dobrá část je i soud s Hunterem.
Kniha mě sice nenadchla, ale propadák to taky nebyl.

Haloon
17.05.2019 4 z 5

Velmi čtivý dobrodružný příběh, zavěšený na historický hřebík. Skvěle zachycená doba, nejasná hranice pirátství a privatýrství, skutečnosti a fikce. Jen je škoda, že jediné, co čtenáři dá, je pocit z kvalitního dobrodružství.

Igor1311
26.01.2019 4 z 5

taký trocha slabší Crichton, ktorý však ani neurazí ani ničím neprekvapí, oddychové čítanie

mazlak
08.12.2018 4 z 5

Skvělá a oddychová kniha. Přitom plná napětí a zvratů. Děj má spád.

alva1
25.10.2018 2 z 5

Ráda si přečtu dobrodružný příběh, ale tento byl špatná volba. Nebavil mě, přeskakovala jsem odstavce, abych už byla na konci.

Eldar80
07.06.2018 3 z 5

Na knize by nás měl varovat rok, kdy vyšla. Autor totiž tohle dílo nedal k vydání. Otázkou tak zůstává v jaké formě se vlastně nachází. Je to dopsané? Jak by kniha vypadala, kdyby ji Crichton dokončil? Takto dostáváme pouze nadprůměrnou béčkovou dobrodružnou literaturu.
Reálie a vše kolem postav je co se týče věrohodnosti perfektní, ale knize chybí jakýkoliv přesah jak jsme u Crichtona zvyklí. Prostě něco víc. Kdo očekává napínavou knihu o pirátech ze 17. století bude nadšený. Děj má výborné tempo a značnou čtivost. Ohledně napětí se občas dostavují chvíle, kdy má čtenář nutkání číst dál a dál.
Já sám jsem byl už od začátku značně překvapen poctivou průměrností naprosto odpočinkového díla. Kniha je dokonale průměrná. Celý příběh má pouze jednu dějovou linii, kde hlavní hrdinové překonávají značné překážky a musí čelit nečekaným potížím, jak se na tento druh literatury patří. Reální piráti z Karibiku jak by je napsal Karel May. Takový z toho mám dojem. 75%

kktnk
25.04.2018 4 z 5

Prima oddechová literatura se kterou se vrátíte do dětství, ale bude vás to bavit i jako dospělého. Piráti (a privatýři), poklad, karibik, ... Nechybi tomu nic, co do žánru patří. A pusobi to mnohem opravdověji než načinčaný Johnny Depp na filmovém plátně.

Zdenas5
03.03.2018 4 z 5

S knihou jsem se vrátila do dětských let, kdy jsem podobné příběhy hltala. Ku podivu mě příběh zaujal i nyní.

Ivan F
03.02.2018 5 z 5

Knihám o pirátoch som podľahol v detskom veku a tak ma milo prekvapilo, že aj Crichton bol nimi ovplyvnený a napísal nemenej dobrú knihu s touto tematikou. Z môjho pohľadu sa mu to výborne podarilo, hoci knihy inšpirované skutočnými udalosťami nie vždy bývajú šťastnou voľbou. Crichtonovi sa to podarilo a na rozdiel od väčšiny si myslím, že kniha si zaslúžila uzrieť svetlo sveta a nezostať niekde v šuplíku.

Sarah01
05.12.2017 5 z 5

Moc pěkné, mně se knížka líbila moc. Tak jak u jiné sleduju stránky, tak tady jaksi nebyl vůbec čas, jak byl děj nabitý událostmi. A fantazie pracovala, úplně jsem se viděla na ostrově, kde je teploučko a šplouchají vlnky....bezva čtení na nynější předvánoční dobu, pro mě zatím jedna z nejlepších letos přečtených knih.

pravnik
02.04.2017 3 z 5

Čteno v angličtině. Dobře napsané a zábavné čtení

babicka_amalka
26.01.2017 1 z 5

nebavilo mě to, musela jsem se hodně nutit, abych knihu vůbec dočetla

Plútarchos
12.11.2016 4 z 5

Pohádkově dobrodružný příběh 'čestného dobrodruha a námořníka' kapitána Charlese Huntera (1627-1670). Úchvatné líčení privatýrské výpravy šalupy Cassandra s hrstkou skvělých námořníků z jamajského Port Royal na španělskou pevnost Matanceros. Neuvěřitelná dobrodružství, kterým posádka čelila během výpravy, jsou napínavá a dětsky romantická. Taková byla doba...

janik27
02.11.2016 4 z 5

Nebylo to zas tak špatné, jak tady někteří píšou... pravdou je že se to ani za mák nepodobá ničemu jinému co napsal, ale mě se to líbilo

17. století piráti poslední kniha autora dobrodružné romány

Michael Crichton