mgeisselreiter Online mgeisselreiter komentáře u knih

Dívka na parníku Dívka na parníku Pelham Grenville Wodehouse

Moje první setkání s autorem. Z počátku se zdálo, že bude kniha plná humorných hlášek, ale ukázalo se, že se mi prostě nepodařilo naladit s autorem na stejnou notu. Celkově je to takové nic moc zajímavé a člověk už čeká, až to skončí. A konec by mohl nastat kdykoliv, i křív, než nastal. 65%, 13.4.2013.

14.04.2013 3 z 5

Maigret na tenkém ledě Maigret na tenkém ledě Georges Simenon

Všechny 3 novely v této knize jsou výborným vykreslením lidí a prostředí, jak je u autora také zvykem. Dýchá z nich atmosféra, cítíme Maigreta, jak se klepe zimou v říjnovém dešti v noci na molu a později zase jak se potí v srpnovém slunci na zahradě svého venkovského domku. 85%, 7.4.2013.

07.04.2013 4 z 5

Panoptikum Panoptikum Jiří Marek (p)

Povídky ze všech tří knih jsou velmi vyrovnaně dobré, humorné i vážnější, některé i trochu nadsazené, všechny ale lidsky pravdivé. Podávají nádherný obraz o prvorepublikové společnosti v naší zemi, především pak v Praze. Seriál i jednotlivé filmy dle většiny povídek jsou téměř stejně pěkné. Osobně preferuji starší s Marvanem, Adamíra už mi tak nesedí. Celkově 90% a 5*, 1.4.2013.

01.04.2013 5 z 5

Panoptikum Města pražského Panoptikum Města pražského Jiří Marek (p)

Třetí kniha z trilogie Jiřího Marka je stejně dobrá jako předchozí dva díly. Některé povídky jsou více úsměvné, jiné zase víc ze života, celkově ale podávají moc pěkný obraz o prvorepublikové Praze a jejích lidech, psány čtivě a zajímavě. 90% a 5*, 1.4.2013. Přečetl jsem v souborném vydání Panoptikum.

01.04.2013 5 z 5

Panoptikum hříšných lidí Panoptikum hříšných lidí Jiří Marek (p)

Druhá ze série 3 knih Jiřího Marka je stejně dobrá jako její předchúdce. Povídky jsou psány krásně lidsky, výborně se čtou a skvěle popisují a zobrazují lidi, život a vůbec Praha a naši zemi za první republiky. Několik povídek bylo také zfilmováno a musím říct, že i seriál s panem Marvanem, Brůžkem (Bláha), Houše (Vinklář) a Mrázkem (Filipovský) a také samostatné filmy jsou výborné. 90% a 5*, 30.3.2013. Knihu jsem četl jako součást souborného vydání všech 3 dílů pod názvenm Panoptikum.

30.03.2013 5 z 5

Darovaný sen Darovaný sen Pavel Haluza

Sbírka básní brněnského autora. Co jsem přečetl namátkou, přišlo mi buď trochu amatérské, nebo jsem nepochopil. Těžko hodnotit. Obsahuje několik celkem zajímavých ilustrací. 24.3.2013.

24.03.2013

Panoptikum starých kriminálních příběhů Panoptikum starých kriminálních příběhů Jiří Marek (p)

Povídky psané krásným lidským stylem s humorem. Krásný obrázek prvorepublikové doby u nás. Neméně výborné zfilmování většiny příběhů. Přečetl jsem v souborném vadání v knize Panoptikum. 90% a 5*, 23.3.2013.

24.03.2013 5 z 5

Milostné rošády Milostné rošády Roald Dahl

Roald Dahl u mě patří mezi naprostou špičku, pokud jde o psaní povídek. Najdou se sice i trochu slabší dílka, ale v tomto souboru jsou to skoro samé perly. Jednotlivé povídky: Host do domu 80%, Velká rošáda 90%, Vyvrcholení 80%, Čubka 90%, celkově za knihu 90% a 5*. 18.3.2013.

18.03.2013 5 z 5

Nejhledanější muž Nejhledanější muž John le Carré (p)

Pro mě jeden ze zdařilejších románů Le Carrého. Je to jeho šestý román, který jsem přečetl, a myslím, že jsem pochopil, proč byl autor u tajné služby jen pár let: ve svých dílech totiž ukazuje totální nesmyslnost špionážních a obdobných agentur.Tato kniha se z větší části četla celkem dobře, zadrhává to jen v částech, kdy jednají všelijaké bezpečnostní agentury - to se čte hůř a není to ani moc záživné.Autor opět ukazuje, že přípravě svých děl věnuje velkou pozornost a výsledek tomu odpovídá: nejde zrovna o akční a napínavé thrillery, ale spíš o velmi realistické vykreslení. 75%, 17.3.2013.

17.03.2013 4 z 5

Žlutý pes Žlutý pes Georges Simenon

Příběh je zajímavý, snad jen Maigret na vše přijde tak nějak řekl bych z části zázrakem. 80%, 13.1.13. Četl jsem v jiné knize (Obavy komisaře Maigreta).

Komisař Maigret v rozpacích Komisař Maigret v rozpacích Georges Simenon

Novelu Obavy komisaře Maigreta jsem četl nedávno v jiné knize a nijak výrazně mě nezaujala. Naopak S úctou Picpus patří mezi ty příběhy, které se nejen výborně čtou, ale mají i nezaměnitelnou atmosféru a zajímavý děj. Celkově 80%, 10.3.13.

10.03.2013 4 z 5

Skandál v Čechách / A scandal in Bohemia Skandál v Čechách / A scandal in Bohemia Arthur Conan Doyle

Kniha obsahuje 3 povídky: delší Skandál v Čechách, Případ totožnosti a Záhada Boscombského údolí. Všechny povídky z této sbírky dle mého názoru patří mezi ty nadprůměrné. 85%, 9.3.13.

10.03.2013 4 z 5

Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Mazarinův drahokam / The Adventure of the Mazarin Stone Arthur Conan Doyle

Kniha dobře provedená, anglický text se spoustou vysvětlivek. Obsahuje 3 středně dlouhé povídky, každá zhruba na 30 stranách. Povídky se dobře čtou, ale ani jedna výrazně nevyniká. Celkově 75%, 7.3.13.

Indický hlavolam Indický hlavolam Zdeněk Mahler

Trochu rozporuplná kniha, nejen obsahem (Indie je rozporuponá). Fyzicky patří dle mého kniha k malým klenotům. Vytištěna je na kvalitním papíře vysoké gramáže a obdařena je množstvím - dovolím si říct - velmi pěkných ilustrací talentované studentky oboru Ilustrace a grafika Jany Zimové (*1987).
Po stránce literárního jazyka už zde máme rozpory. Začátek knihy je opravdu kouzelný, jazyk autora je velmi poetický, umělecký. Bohužel se hodí víc k popisu vlastní cesty do Indie než ke kapitolám popisujícím historii Indie a další faktografické údaje. V těchto částech knihy jsem se občas ztrácel a ani pořádně nevěděl, co čtu.
Další mínus si kniha, resp. její autor, odnáší za komunistickou příchuť. Abych pravdu řekl, neznám autora, abych mohl posoudit, zda do Strany vstoupil z blbosti, z vychytralosti či z přesvědčení, ale s jeho názory na kapitalistické anglické vykořisťovatele apod. nesouhlasím. Naštěstí takových úletů v knize je jen pár.
Zajímavé pro mě bylo především to, že Indie se za 40 let od napsání knihy téměř nezměnila (dle vlastní zkušenosti). Hodnocení knihy rozdělím na: provedení 100%, umělecká a informační stránka 70%, celkově 75%. 2.3.2013.

02.03.2013 4 z 5

Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Poslední poklona a jiné příběhy / His Last Bow Arthur Conan Doyle

Tři ne příliš dlouhé povídky jsou asi trochu netypické. První s názvem Poslední poklona je více politická - protiválečná než zajímavá a záadná. Druhou povídku Vznešený klient vypráví Watson a také není kdovíjak záhadná a zajímavá. Poslední povídku Voják bílý jako stěna vypráví sám Holmes a Watson zde vůbec nevystupuje. Tato povídka už je poutavější a zajímavější. Celkově kniha dobře provedená, anglický text se spoustou vysvětlivek. 70% a 4*. 24.2.13.

24.02.2013 4 z 5

Maigretův revolver a stará dáma Maigretův revolver a stará dáma Georges Simenon

Kniha obsahuje 2 novely: Maigret a stará dáma (1951) a Maigretův revolver (1959). Příběh se starou dámou se odehrává mimo Paříž, ukradený revolver dostává Maigreta z Paříže do Londýna. Kniha se čte dobře, ale není tentokrát nijak výjimečně nadprůměrná, 75%, 20.2.13.

21.02.2013 4 z 5

Noční recepční Noční recepční John le Carré (p)

Autor rozehrává celkem zajímavou hru, ale má to několik "ale". V prvé řadě Le Carré dle mého názoru neumí moc dobře vykreslit, popsat, charakterizovat postavy (na rozdíl od dobře vymyšlené a prokreslené zápletky). Některé pasáže se čtou dost obtížně. Při scénách, ve kterých různá oddělení špionáže, ministerstva a různých agentur jednají, jsem se ztrácel, unikalo mi, kdo je kdo a za jakou agenturu. Vlastně se dá říct, že mi unikal i celkový smysl, o co se všichni zúčastnění snažili. Závěr nakonec ukázal celou tu nesmyslnost špionáže.
Tento román Le Carrého u mě moc úspěch nesklidil, hodnotím za 65%.
Pozn.: Kniha má 2 identická vydání, která se liší jen přebalem a ISBN 80-85975-01-7.

15.02.2013 3 z 5

Nelítostný Maigret Nelítostný Maigret Georges Simenon

Kniha obsahuje dvě novely, každá má přibližně 100 stran a obě vznikly v roce 1959. V obou vystupuje Maigret, ale ani jednou není úplně sám sebou.V první novele Případ Saint-Fiacre se Maigret pouští do svého rodiště, kde se vrací ve vzpomínkách do svého mládí. Zločin vlastně není úplně zločin, Maigret vlastně nevyšetřuje, ale spíš jen přihlíží událostem. Simenon výborně vystihuje atmosféru upadající šlechty na venkovském zámku.Ve druhé novele Maigret a vzpurní svědkové se Maigret musí při vyšetřování hodně řídit pravidly, které ve Francii panují, totiž poslouchat vyšetřujícího soudce, reportovat mu, přenechávat mu výslechy apod. Simenon zde opět výborně podává obraz buržoazní rodiny, jejíž továrna na oplatky již spěje ke krachu a v níž se stane vražda.Obě novely patří k nadprůměrným, vtahují čtenáře přímo do prostředí děje. 85%, 5.2.13.

05.02.2013 4 z 5

Čas tvého života Čas tvého života William Saroyan

Kvalitní vázaná mini knížka, k textu jsem nenalezl jedinou chybu. Jelikož se jedná o divadelní hru, těžko hodnotit. Četlo se sice celkem dobře, ale většinou to nebylo vůbec zajímavé, místy dokonce těžko pochopitelné. Myslím, že i jako hra v divadle by mě to moc nezajímalo.Hra končí na straně 151 a druhá menší část knihy je nazvaná Rozličné eseje o světě, divadle, realitě, o válce, o literární tvorbě, o filmu, o mně a jiných důležitých skutečnostech. Obsahuje asi 8 esejů dle mé dedukce z let asi 1937-1939, z nichž tak 3 se dají číst, ostatní jsem vůbec nevěděl, co čtu.Celkově tedy dávám tak 55%. Autor je pro mě těžko pochopitelný. 29.1.13.

30.01.2013 3 z 5

Kdo jinému jámu kopá Kdo jinému jámu kopá Georges Simenon

Krásná psychologická studie dvou hlavních postav. Příběh je navíc založen na skutečné události a na skutečných postavách. Zajímavé je i téma a prostředí - kolonie v Africe, Panama. Celkově moc dobře vykreslené a podané. 90% a 5*, 25.1.13.

26.01.2013 5 z 5