Čas tvého života

od:

Čas tvého života

Kniha legendárního amerického spisovatele pojednávající o životních proměnách a osudových setkáních, o dlouhém i krátkém čase života jeho hrdinů. V přístavní krčmě v San Francisku se schází pestrá společnost, v níž nechybí barman-filozof, mladý boháč s filantropickými sklony, sadistický policajt, šlapka s nevinnou duší a je... celý text

Kniha legendárního amerického spisovatele pojednávající o životních proměnách a osudových setkáních, o dlouhém i krátkém čase života jeho hrdinů.
V přístavní krčmě v San Francisku se schází pestrá společnost, v níž nechybí barman-filozof, mladý boháč s filantropickými sklony, sadistický policajt, šlapka s nevinnou duší a její nesmělý nápadník, černošský pianista ani romantický pábitel...
Právě toto prostředí dodává ději, jenž je mozaikou motivů rozsetých v ostatních Saroyanových dílech, na životnosti a působivosti a nechává vyznít i naplnění motta "v čase svého života snaž se žít". Své věčné dilema, zda říci lidské existenci ano, či ne, řeší spisovatel jednoznačně první z obou možností.
Drama Čas tvého života svému autorovi zajistilo značný věhlas: rok po jeho uvedení za něj obdržel William Saroyan Pulitzerovu cenu, kterou však odmítl převzít s odůvodněním, že na odměny a ceny ve sféře umění nevěří.
(Zdroj: přebal knihy) méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19468/cas-tveho-zivota-19468.jpg 4.231
Originální název:

The Time of Your Life (1939)

Žánr:
Literatura světová
Vydáno:, Eminent
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (4)

Přidat komentář
TheCiko5
09. února

Jedna z nejlepších divadelních her, co jsem měl možnost za poslední dobu číst. Figurám stačí krátká charakteristika v průběhu textu a zbytek si domyslí sám divák. Skvělá dramatizace jednotlivých pasáží, citlivé oddělení obrazů, správně kladený akcent na podstatná témata a v neposlední řadě skvělé dialogy. Nádherná práce.

rakytnik
08.02.2013

Chtěl bych toto divadlo vidět live!

mgeisselreiter
30.01.2013

Kvalitní vázaná mini knížka, k textu jsem nenalezl jedinou chybu. Jelikož se jedná o divadelní hru, těžko hodnotit. Četlo se sice celkem dobře, ale většinou to nebylo vůbec zajímavé, místy dokonce těžko pochopitelné. Myslím, že i jako hra v divadle by mě to moc nezajímalo.Hra končí na straně 151 a druhá menší část knihy je nazvaná Rozličné eseje o světě, divadle, realitě, o válce, o literární tvorbě, o filmu, o mně a jiných důležitých skutečnostech. Obsahuje asi 8 esejů dle mé dedukce z let asi 1937-1939, z nichž tak 3 se dají číst, ostatní jsem vůbec nevěděl, co čtu.Celkově tedy dávám tak 55%. Autor je pro mě těžko pochopitelný. 29.1.13.

cinnamon
06.01.2011

Já tam byla, v té malé krčmě v San Franciscu. A to nenabídne každý...