mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Sirotci oblohy Sirotci oblohy Robert A. Heinlein

Pokud člověk pomine pro mě ne moc uvěřitelný fakt rychlé degenerace posádky za několik lidských generací, jedná se u knihu dobře napsanou, zajímavou. Naopak málo pravděpodobný závěr mi nevadí, vyvrcholení knížky je pěkné. 75%, 20.1.13.

20.01.2013 4 z 5

Poslední dny Romanovců Poslední dny Romanovců Luc Mary

Pro mě velmi zajímavá kniha, která mi aspoň trochu objasňuje složitou situaci revolučních změn v Rusku kolem roku 1917. Osudy carské rodiny s tím souvisejí. Kniha se čte poměrně snadno, v poslední části výborně. 80%, 19.1.13.

19.01.2013 4 z 5

Obavy komisaře Maigreta Obavy komisaře Maigreta Georges Simenon

Novela Žlutý pes je z roku 1931 a je snad první s postavou komisaře Maigreta. Maigret zde není ještě úplně zcela typický, jak jsme později zvyklí, to ale není na závadu. Vyšetřuje pouze s mladým inspektorem Leroyem a to na malém městě u moře. Chybí zde sice Paříž, ale není nouze o napínavý příběh, kde až do samého konce není skoro nic jasné. Příběh je zajímavý, snad jen Maigret na vše přijde tak nějak řekl bych z části zázrakem. 80%, 13.1.13.
Druhá novela Obavy komisaře Maigreta (1957) se odehrává v Paříži, Maigret už je ten pravý Maigret s týmem svých inspektorů na Nábřeží zlatníků. Případ je tak trochu postavený naruby, zločin se stane až nakonec. Nějak mi novela úplně nesedla, takže dávám 70%, 13.1.13.

13.01.2013 4 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Ač staršího data vzniku (1967), kniha je svou tématikou stále aktuální. Vypovídá nejen o hodnotách moderní společnosti, ale hlavně je psychologickým obrazem dobře postaveného manažera, který prochází životní krizí. Postavy jsou dobře vylíčené a nepochybuji, že mnoho čtenářů se v mnoha věcech s nimi bude ztotožňovat, chápat je, ostatně tak jako já. Právě proto je román tak působivý. Čte se velmi slušně, i když některé pasáže jsou trochu méně záživné (ale v poměru rozsahu knihy se jedná o malé procento). Kniha v člověku zanechává nesmazatelnou stopu. 90% a 5*, 12.1.2013.

12.01.2013 5 z 5

Prevítovi Prevítovi Roald Dahl

Roztomilé povídání pro děti. Já už jsem dospělý, tak nedokážu odhadnout, jak by se to líbilo dětem, ale čte se to pěkně a má to nápady. 75%, 30.12.12.

30.12.2012 4 z 5

Jirkova zázračná medicína Jirkova zázračná medicína Roald Dahl

Kniha je doplněná originálními obrázky a je sázeny velkými písmeny pro děti, takže ve skutečnosti je rozsahem asi 30 stran. Je to celkem zábavné čtení, ale jako dospělý Dahlovým pohádkám nějak moc nehovím, jsou až moc fantastní. Tato patří mezi ty u mě více normální. 75%, 29.12.12.

29.12.2012 4 z 5

Sedm křížků a jeden ministrant Sedm křížků a jeden ministrant Georges Simenon

Moc pěkná útlá knížečka - i když je brožovaná, je pěkně vyvedená s roztomilými ilustracemi Šalamouna. Obě povídky (viz povídky) jsou typické detetivní maigretovky, přestože v první Maigret nevystupuje. 80%, 29.12.12.

29.12.2012 4 z 5

Jeden musí z kola ven Jeden musí z kola ven John le Carré (p)

Kniha se čte poměrně těžce. Některé části jsou tak nečitelné, že se i těžko soustředí - to platí především pro rozjezd příběhu na asi prvních 50 stranách. Jiné části jsou naopak velmi poutavé a čtivé (to ale platí i pro jiné autorovy romány). Toto dílo, pokud vytrváte, stojí za to. Překvapivé jsou i scény z Československa v roce 1972 (kdy i román vyšel - nebo v roce 1974) a především podrobnosti - Křtiny u Brna, cesta na Račice, vojenské manévry apod. Le Carrého romány nejsou tak čtivé jako např. Fredericka Forsytha, ale na druhou stranu jsou mnohem víc realistické a ne tak americky nabubřené a přehnané, proto je mám taky rád. 75%, 28.12.12.

28.12.2012 4 z 5

Želva zelenavá Želva zelenavá Nataša Velenská

Pro toho, kdo se chce věnovat chovu želv zelenavých, je toto vynikající základní zdroj, je to taková malá bible. Časem sice člověk zjistí, že jsou i jiné možnosti chovu, toto je ale prostě základ, od kterého se každý může odrazit. Četl jsem už asi třikrát. 100%.
Kniha je brožovaná a dost špatně lepená, takže záhy budou vypadávat listy. Ty jsou ale dost tuhé, takže to ani moc nevadí.

22.12.2012 5 z 5

Maigret a zámecký pán Maigret a zámecký pán Georges Simenon

Maigret řeší záhadnou smrt na venkově. Není to ještě ten typický Maigret, jak ho postupně Simenon vytvořil, teprve vzniká. Příběh je trochu moc zamotaný, ale čte se celkem dobře. Tentokrát je to jen 70% a na hraně mezi 3-4*, dávám 4. 22.12.12.

22.12.2012 4 z 5

Neznámému bohu Neznámému bohu John Steinbeck

Celkem jsem byl zklamán. Je to takové nemastné neslané, slabý odvar románu Na východ od ráje. Navíc se to ani moc dobře nečte. 60%, 19.12.12.

20.12.2012 3 z 5

Listopad Listopad Georges Simenon

Vyprávění jednadvacetileté dívky, která líčí vztahy ve své rodině, na mě velmi zapůsobilo. Je to totiž nesmírně lidské a realistické zobrazení mezilidských vztahů v celkem běžné rodině. Nejedná se vlastně vůbec o detektivku, i když v závěru trochu kriminální zápletky nechybí. 15.12.12 za 90% a 5*.

15.12.2012 5 z 5

Stín kapradiny Stín kapradiny Josef Čapek

Hodně nevšední kniha. Psána jako v té době populární balada. Místy se sice čte hůř, ale celkově zanechává v člověku stopu. Hodnocení kolísalo od 60% až po 85%, celkově tak kolem 80%. Není to ale četba pro každého. 12.12.12.

13.12.2012 4 z 5

Nápadník paní Maigretové Nápadník paní Maigretové Georges Simenon

Vyvážená sbírka u nás dříve nevydaných povídek, které jsou v rozsahu kolem 40 stran. Všechny spojuje komisař Maigret, jsou čtivé, mají spád, nechybí humor. 80%.

09.12.2012 4 z 5

Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy Alexandr Isajevič Solženicyn

Úvodní povídka Jeden den... je autorova prvotina, další 3 povídky jsou obsažené ve sbírce Vyšší princip, kterou jsem četl před touto knihou. Hodnocení knihy tedy 80%. 4.12.2012.
Oprava: Samozřejmě jde o knihu Ve vyšším zájmu, napsal jsem to v rychlosti z nepozornosti. Děkuji za upozornění.

04.12.2012 4 z 5

Ve vyšším zájmu Ve vyšším zájmu Alexandr Isajevič Solženicyn

Všchny 3 novely vyšly poprvé v roce 1963 nejříve časopisecky. Případ na stanici Krečetovka se odehrává roku 1941 a víc než na nesmyslnost války poukazuje na byrokratický a totalitní sovětský systém. Na to ostatně poukazují i obě další novely: Matrjonina chalupa, jejíž děj je zasazen do pol. 50. let 20. století na sovětskou vesnici a Ve vyšším zájmu, která se odehrává poč. 60. let na jednom sovětském městě. Více též komentáře u jednotlivých povídek. 75%, 2.12.12

02.12.2012 4 z 5

Maigret se svěřuje / Maigret na dovolené Maigret se svěřuje / Maigret na dovolené Georges Simenon

První novela Maigret se svěřuje (1959): Maigret vypráví jeden starší případ vraždy svému příteli doktoru Pardonovi. I když se z počátku zdá, že by bylo lepší, kdyby komisař raději sám vyšetřoval něco nového, nakonec je to celkem zajímavý příběh. 24.11.12 70% a 4*.
Druhá novela Maigret na dovolené (1948): Maigret na dovolené se nudí a náhodou se dostane k záhadnému vzkazu. Od toho se pak odvíjí poutavý, záhadný a napínavý příběh, kde Maigret nezapře svou typickou povahu. 80% je minimum, 25.11.12.

25.11.2012 4 z 5

V Brooklynu roste strom V Brooklynu roste strom Betty Smith (p)

Nádherný příběh, i když popisuje hodně těžké životy a osudy lidí, není jen smutný a vůbec ne depresivní. Krásně a řekl bych realisticky zobrazuje Ameriku z pohledu chudých přistěhovalců v letech 1912-1918. 90% a 5*. Doporučuji také film z roku 1945.

21.11.2012 5 z 5

Hry na schovávanou Hry na schovávanou Georges Simenon

První novela pan Myška byla napsána už roku 1938 a o to víc se mi líbí. Odehrává se v Paříži, děj je zajímavý, i když hned na začátku je odhalena část policii neznámé, přesto se vynořují další zajímavé skutečnosti. Sice bez Maigreta, ale skoro jako by zde byl. 80%, 2.11.12.
Druhá novela Pohřeb pana Bouveta vznikla roku 1950, dějově se ale pohybuje i na konci 19. století. Je to opět detektivka bez Maigreta, vlastně to ani není úplně detektivka, ale takový příběh starého pána, po jehož smrti se rozvíjí stále zajímavější děj. Krásně vystihuje Paříž s jejími lidmi, počasím a vše, co k tomu patří a proto je to tak krásné a kouzelné. 85% zcela zasloužených, 5.11.12.
Poslední novela Přízraky kloboučníkovy (orig. 1949) je trochu jiného rázu - zločiny neřeší kriminálka, ale děj je vyprávěn samým pachatelem. Autor jako obvykle zde výborně líčí prostředí i psychologii osob. První část je více napínavá, v druhé části vystupuje více do popředí psychologie hlavního hrdiny. 80%, 10.11.12.

03.11.2012 4 z 5

Upír v Sussexu Upír v Sussexu Arthur Conan Doyle

3 relativně krátké příběhy, to jim ale neubírá na čtivosti a zajímavosti. 80%, 3.11.12.

03.11.2012 4 z 5