Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy

Jeden den Ivana Děnisoviče,
Případ na stanici Krečetovka,
Matrjonina chalupa,
Ve vyšším zájmu.

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/23005/jeden-den-ivana-denisovice-a-jine-prozy-23005.jpg 4.3171

Odin den´ Ivana Denisoviča (1962)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Svět sovětů

Kniha Jeden den Ivana Děnisoviče a jiné prózy

Hobo
23.06.2018

Ono to ještě nepatří do povinné četby?
Kniha se ke mně dostala ihned po vyjití jakožto k odběrateli knižnice Máj, aniž bych tehdy předem něco tušil, zapůsobila však silně a nezapomenutelně. Fakt je, že vzhledem k tehdejšímu novotnovskému opatrnému tání a mému mladému věku, kdy jsem vše viděl optimisticky a s vírou v budoucnost, nebyla ta rána osudová a v podstatě posloužila k přesvědčení, že "vše se vyvíjí správným směrem", což podporuje pasivitu a onu víru v budoucnost. Podobně jako Londonovo Doznání o něco později. Tak na to pozor, současní mladí!

hnatlubo
02.03.2018

Ze všech povídek jezdí mráz po zádech. Měla by to být povinná četba pro naše politiky.

MaxQ
23.02.2018

Před lety moje první setkání se Solženicynem, které mě hodně zasáhlo. Další následovalo Souostroví Gulag, které mě dostalo do kolen. Tyto knížky nesmí být zapomenuté.

Další povídky také skvělé, spisovatelův jazyk je krásně jednoduchý a přitom hlubší než filozofické pojednání.

yenda1
05.12.2017

Jeden den Ivana Děnišoviče

Manuál přežití. Od samého rána až do večera se dovídáme plno užitečných informací, které se můžou v budoucnu hodit. Dík volebnímu úspěchu SPD nikdy nevíme.
Je třeba vědět že po táboře nesmíte chodit sami, vždy v houfu. Čepice se sundává pět kroků před dozorcem, nasazuje dva za ním. Jak pronášet věci při filcování, jak se vyhnout korekci, ta totiž znamená nemoc, ze které už se nevyléčíte. Pokud jdete do korekce již nemocní....kabátek z prken. Jak dostat nášup šlichty, kde ukrýt chleba. Parťák se poslouchá na slovo. Na něm závisí váš život.

Výborná záležitost, kterou si můžete v těchto dnech pořádně užít, když si při čtení otevřete okno a nebudete půl dne jíst. Lepší než virtuální realita.

Je až příznačné, že v těchto tragických chvílích, na místě kde se naděje hledá těžko, je tolik prostoru k humoru.
"Ale plivat kosti rovnou na zem, to se jaksi pokládá za ne zrovna vybrané."
"Nosit písek, na to člověk nepotřebuje rozum. Proto přiděluje Ťurin tuto práci někdejším vedoucím pracovníkům."

Mé myšlenky se občas zatoulaly a neodvratně jsem přemítal o tom, jaké peklo dokážeme vytvořit. Christopher Marlowe to vyjádřil překrásně ve své hře Tragický příběh doktora Fausta:

„Kde je peklo?“, ptá se doktor Faustus. A Mefistoles mu odpoví: „V útrobách země, vody, ohně, vzduchu. / Peklo je tam, kde věčně trpíme. / Je bez hranic a není vázáno / na jedno místo. Je tam, kde jsme my. / A my jsme navěky tam, kde je peklo.“

Nevím, nejsem si jistý, jestli dokážeme stvořit nebe. Peklo dokážeme stvořit určitě.

Gustik5
10.11.2017

První z povídek o Ivanu Děnisoviči byla úžasná, další byly slabší, ale podobně poutavé hřejivými lidskými příběhy v přetěžké době...

bekule
20.10.2017

Jeden den Ivana Děnisoviče a Matrjonina chalupa jsou nezapomenutelné, fascinující povídky, zasluhující si 5 hvězdiček . Zbývající dvě jsou lehce zapomenutelné maximálně na 1 hvězdičku.

Ivka2
12.08.2016

Nemůžu říct, že mě kniha bavila. Avšak velmi dobře bylo v knize napsáno, co obnášela každoděnní rutina všech věžňů. Osobně si nedokážu představit život v takových podmínkách. S autorem čtenář prochází všechny strastí věžně. Možná tím, je kniha tak jedinečná.

Plútarchos
24.07.2016

...a další povídky. Velmi poutavé vyobrazení kontrastu mezi skutečným životem obyčejného člověka a společenskou ideologií. Převažuje nepříjemný pocit nicoty jednotlivce proti "vyšším" zájmům. 5 hvězdiček!

cori
17.04.2016

Tato sbírka dlouho unikala mé pozornosti, ale nakonec jsem svůj rest odčinila. Jeden den Ivana Denisoviče je právem mistrovské dílo, ostatní povídky už podle mě nemají takovou výpovědní sílu.

konicekbily
03.03.2016

Dobře vybraný soubor z díla autora.

Skawin
09.10.2014

Mám ráda ruské autory a jejich poetiku. Mistr Solženicyn mě nezklamal. Úžasně napsané povídky, které dokládají strastiplný život v Rusku - pokud člověk nebyl na té správné straně a měl nějaké svědomí.
Skvělé vykreslení těžkých podmínek Gulagu a zároveň určitá spoutanost mezi vězni - díky této povídce jsem pochopila, proč bylo (a je) pro vězně tak těžký návrat "domů"..
Případ na stanici Kočetovka nám ukazuje, jak je důležité řídit se vlastním srdcem a ne pokyny shora. Protože každé špatné rozhodnutí, které uděláme proti svému svědomí, nás může bolet celý život..
Matrjonina chalupa nikoho nenechá na pochybách, že chamtivost a snaha "přivést žebráka na mizinu" se vždy obrátí proti chamtivci. Doufám a věřím, že to tak je.
Povídka Ve vyšším zájmu je klasický příkladem komunistické zlovůle a naprostého odtržení od lidství.
V případě této útlé knížečky bych dala i šestou hvězdičku..

Marbo
07.10.2014

Jeden den Ivana Děnisoviče a Matrjonina chalupa jsou velice vydařené povídky ( prvně jmenovaná spíše z historického hlediska, druhá imho patří k nejlepším ruským povídkám vůbec ), zbytek mne nijak zvlášť nezaujal.

FillisDilla
12.01.2014

Je otázka, jak knihu hodnotit. Z hlediska literární výpovědi se určitě jedná o výjimečný (a výjimečně odvážný) kus. Co se však kvality týče, Složenicyn silně pokulhává. Výsledné hodnocení je tedy určitým kompromisem mezi těmito dvěma póly. Mezi dokumentární a literární kvalitou tohoto díla. Mezi tím, co jsem si z knihy vzal a tím, jak se mi četla. Ve zkratce.

MATY-sek
26.12.2013

Zajímavá kniha, poutavé čtení, nicméně trošičku mě to zklamalo - očekával jsem od toho více. Dříve jsem četl od stejného autora knihy Souostroví Gulag a v těch byly hrůzy sovětských koncentračních táborů a vůbec celé té vražedné mašinérie líčeny o dost podrobněji a drsněji. Když bych to mohl srovnat se Souostrovím Gulag, tak Jeden den Ivana Děnisoviče je proti tomu popis běžného dne chlapce někde na chmelové brigádě... i když to musela být ve skutečnosti nepředstavitelná hrůza...

Evus
11.12.2013

Skvěle napsaná kniha, ale dávám 4*, jelikož na mě nezapůsobila tak, jak jsem očekávala. Věřím, že být v gulagu muselo být peklo na zemi, ale z knížky mám dojem, jako by si žili celkem slušně, jen to jídlo mohlo být lepší. Teď se chystám na Krále Krysu, tak jsem zvědavá, jestli předčí moje očekávání

Nick269
28.02.2013

Kniha se

antonio13
21.01.2013

Velmi poutavě napsán...vlastně jeden den věznění v Gulagu.

Alix
04.12.2012

mgeisselreiter: Povídková kniha se jmenuje Ve vyšším zájmu. Vyšší princip je povídka Jana Drdy.

mgeisselreiter
04.12.2012

Úvodní povídka Jeden den... je autorova prvotina, další 3 povídky jsou obsažené ve sbírce Vyšší princip, kterou jsem četl před touto knihou. Hodnocení knihy tedy 80%. 4.12.2012.
Oprava: Samozřejmě jde o knihu Ve vyšším zájmu, napsal jsem to v rychlosti z nepozornosti. Děkuji za upozornění.

nightlybird
16.07.2012

Solženicyn byl poněkud rozporuplná osobnost - jako ostatně řada jiných (v Rusku i u nás) si lebedil v bahýnku socializmu, dokud mu neujela huba a neotřel se o Stalina. To mu umožnilo seznámit se s odvrácenou stranou této ideologie a prozřít.. Tuto několikaletou zkušenost zužitkoval ve své prvotině, která založila jeho spisovatelský věhlas. Jeho Ivan si vlastně v lágru docela klidně žije, je to sice nepohodlné místo, nic moc, ale když v tom člověk umí chodit a nevystrkuje zbytečně hlavu, dá se to docela dobře přežít. Chápu, že pokud chtěl vůbec něco o tom prostředí napsat a vydat, musel se držet při zdi (taky by mohl šupem mašírovat zpátky). Víc se mi proto líbí Matrjonina chalupa, v té je víc podle mne vidět to přežívání v beznaději, ta bezmoc a rezignace, poddání se osudu a mizérii žití, které ve svém důsledku udělalo z „ruského bohatýra“ uťápnutou postavičku schopnou přežít všechno, co život pod rudou knutou přináší a ta skloněná hlava a shrbený hřbet naopak umožnila mocipánům držet otěže moci celá ta léta.

Peggy Sue
15.07.2012

Úžasná kniha. Jen lituji, že jsem ji nepřečetla dříve. Protože bych jela do Ruska obejmout pana Solženicyna za to jaký je to pašák.

DustinMind
25.12.2011

Původně jsem plánoval, přečíst si pouze samostatnou vazbu Ivana Děnisoviče, ale nakonec jsem popadl i svazek jiných povídek. Hodnotit čtyřmi nebo pěti hvězdičkami je zde otazník, ale né zas takový, který by vás měl tížit. Povídky mají svůj smysl, své kouzlo a proto je důležité, koho se jak zmocní.

Livien
19.06.2011

Řekněme, že Jeden den Ivana Děnisoviče nejsou povídky, které si potrpí na přehnaně dobré konce.

gulagy

Alexandr Isajevič Solženicyn