mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Černý obelisk Černý obelisk Erich Maria Remarque (p)

Styl tohoto románu mi přijde trochu jako od Škvoreckého - je to takové vyprávění jednoho mladíka o svém životě, zážitcích a dobrodružstvích. Jednoduše podané, ale zároveň se autor snaží (někdy mi přijde až moc násilně, nepřirozeně) postihnout období hyperinflace v Německu roku 1923. Obrázek Německa je tak jen schematický, trochu vytržený (i když se autor snaží, co může). Je to takové dilema, zda má být román hluboký a filozofický nebo jednoduchý, čtivý, povrchnější. Ramarque volí druhou variantu, což se mu myslím podařilo. Při mém prvním setkání s autorem jsem to ani nečekal. Trochu mínus vidím v rádoby filozofických úvahách a rozhovorech v blázinci s Isabellou, farářem a doktorem. Tyto části se špatně čtou a je v nich vidět, že spisovateli jde lépe prostý styl vyprávění (prostě ty úvahy nemají v sobě nic - dle mě).
I když skoro celý román se nese v celkem průměrném podání, závěr, i když ne dramaticky, se podařilo vystupňovat a celkový dojem z románu vylepšit z 70% na 75%. 6.8.2013.

13.08.2013 4 z 5

Maigret a staříci Maigret a staříci Georges Simenon

Bohužel tento příběh mi nepřišel moc psychologický, jak je uvedeno v anotaci. Přišel mi celkem všední a i když byl zasazen do prostředí vysoké aristokracie, na Simenona byl snad trochu i odfláknutý. Novelu jsem si nijak nevychutnával a konec byl trochu vysvobozením četby. Možná ale celý tento dojem není zcela objetivní, asi jsem neměl při čtení tu správnou náladu. 65%, 1.8.2013.

02.08.2013 3 z 5

Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Zrádná nahodilost – O skryté roli náhody na trzích a v životě Nassim Nicholas Taleb

Hodně náročná kniha, která rozsahem není příliš obsáhlá, ale myšlenkami je nabitá a jejich vstřebávání je opravdu těžké. Části knihy jsou čtivé, ale těch je menšina. Zbytek je něco na způsob vysokoškolské učebnice, což není kritika, ale fakt a vyjádření obtížnosti četby. Kdo se knihou prokouše, jistě mu něco zajímavého uvízne v paměti. Autor míří na vzdělanější a inteligentní čtenáře (jak sám píše, hodně čtenářů je z ŕad MBA, ze kterých si dělá legraci), takže ne každého kniha osloví. Já si ji dovolím hodnotit na 70% a 4*. 31.7.2013.

31.07.2013 4 z 5

Muž, který pozoroval noční vlaky Muž, který pozoroval noční vlaky Georges Simenon

Celkem zajímavý psychologický román, který se mi tentokrát nečetl úplně snadno, nějak jsem se na něj nemohl soustředit. Až tolik mě neoslovil jako autorovy lepší romány, prostě charakter hlavní postavy nebyl (pro mě) dostatečně přesvědčivě vystižen a podán. Poslední kapitola nakonec vše hodně vylepšila, takže původních 75% a zvyšuji na 80%. 14.7.2013.

14.07.2013 4 z 5

Nikdo nemá alibi Nikdo nemá alibi Rudolf Čechura

Detektivní román je prošpikován humorem. Je to taková parodie na pravého Holmese, čte se výborně a člověk se baví. Jen závěr mě trochu zklamal, je typicky holmesovský, pro mě mohl být zajímavější.
Kniha obsahuje mimo román i obsáhlou (na 20 stranách) studii Sherlocka Holmese od autora - člena The Sherlock Holmes Society of London. I když nejsem zrovna nadšeným obdivovatelem Holmese a dodatek mě zpočátku nijak moc neoslovil, postupně se stával zajímavější a zajímavější. 85%, 9.7.2013.

10.07.2013 4 z 5

Konec civilizace Konec civilizace Aldous Huxley

Na jednu stranu román nastiňuje opravdu nadčasová témata, která se skutečně po tak dlouhé době od vzniku v roce 1932 velmi přesně naplňují, na druhou stranu jde autor hodně po povrchu. Chtělo by to více se do toho zavrtat. Dále z jedné strany Huxley je dost odborný, z druhé strany se pak pouští do skoro milostného románu. Ovšem zase ta romantizující část se čte mnohem lépe než vědecká.
Zajímavé jsou některé autorovy vize: používání vrtulníků a raket k rychlému cestování se mu velmi povedlo, na druhou stranu si neuměl představit dnešní komunikační technologie, které jsou pro každé dítě běžné.
Celkově velmi hodnotný román, který dle mého měl být více podrobný a lépe propacován. 75%, 7.7.2013

07.07.2013 4 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Velmi poučná kniha. Je až s podivem, že některé myšlenky Masarykovy starší 100 i více let jsou stále aktuální, pravdivé, a to mluvím o politice, o demokracii apod. Dílo přináší nejen portrét našeho prvního prezidenta očima našeho velkého spisovatele K. Čapka, ale přibližuje i dobu.
Kniha je rozdělena na 2 části: I. Hovory s T. G. Masarykem a II. Jedinec a dějiny. První část je dále členěna do kapitol 1. Věk mladosti, 2. Život a práce, 3. Myšlení a život a 4. Mlčení s T. G. Masarykem. První 2 kapitoly se čtou velmi dobře a jsou také dobře stravitelné. Třetí kapitola je naopak hodně náročná, více fylozofická, ale také poučná a zajímavá. Čtvrtá kapitola nám konečně osvětluje pozadí vzniku a psaní knihy, čte se dobře a opět je zajímavá.
Druhá část je složena hlavně z článků z novin publikovaných v letech 1918 až 1938. Myslím, že už není tak zajímavá a přínosná, přesto určitě stojí za přečtení.
Kniha obsahuje jako přílohu soubor fotografií, je opatřena slovníčkem, rejstříkem osob, cennými vydavatelskými poznámkami a obsáhlým doslovem Miloše Pohorského, ve kterém vyplouvá na povrch i něco víc o Masarykovi a díle, než je patrné z Čapkovy části.
Kniha pro mě byla nesmírným přínosem v poznání naší historie, v poznání osobnosti s velkým "O" našeho prvního prezidenta, v poznání politiky, jak by se snad asi měla dělat a dřív i dělala, dokonce jsem i pozměnil názory na náboženskou otázku. Díky Čapku za toto skvostné dílo, díky Masaryku za naši republiku. 100%, 30.6.2013.

30.06.2013 5 z 5

Maigretova trpělivost Maigretova trpělivost Georges Simenon

Novela Maigretova trpělivost je celkem rutinní detektivka, ovšem s gradujícím vrcholem. Povídka Zločin v berlínském rychlíku má spád, rozluštění je hlavně na Maigretově dedukci.
Ač jednoduchá brožovaná knížečka, její vysoká hodnota spočívá v množství (24 stran) fotografií (i když jen horší tiskové kvality) a v zajímavém doslovu překladatelky, která v u nás bouřlivém období roku 1969 osobně navštívila Simenona, který dokonce vlastnoručně napsal věnování českým čtenářům. 85%, 25.6.2013.

25.06.2013 4 z 5

Zápisky mladého lékaře Zápisky mladého lékaře Michail Bulgakov

Velice poutavě psané životní příběhy mladého lékaře. Povídky jsou mistrně podané, realistické, ukazují nám obraz Ruska z let 1916-1917 a ještě o něco později. 95%, 16.6.2013.

16.06.2013 5 z 5

Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Ďáblovo kopyto a jiné případy Sherlocka Holmese / The adventure of the devil’s foot and other cases of Sherlock Holmes Arthur Conan Doyle

Obě povídky jsou čtivé, dostatečně záhadné, ale rozzuzlení je ne moc věrohodné. Chybí více propracovanosti postav a charakterů, ale to je úděl stručné povídkové formy. 80%, 9.6.2013.

09.06.2013 4 z 5

Agnes Agnes Peter Stamm

Moc pěkný příběh spisovatele a jeho přítelkyně. Velmi zajímavě pojaté, kdy kniha je psána a zároveň prožívána, děj je průbězně upravován a měněn. Je cítit hloubka psychologie, také charaktery postav. Na velmi krátkém prostoru novely je velmi precizně podaný příběh. Pro mě to bylo nečekaně dobré překvapení. 95%, 9.6.2013.

09.06.2013 5 z 5

Maigret chystá léčku / Maigret zuří Maigret chystá léčku / Maigret zuří Georges Simenon

Obě novely Maigret řeší v Paříži v letním období. První je už svým námětem a dějem velmi zajímavá, druhá zase vrcholí excelentně na posledních stranách. Jedná se o nadprůměrně dobré maigretovky, kde samozřejmě hraje velkou roli perfektní vylíčení prostředí a povah postav. 85%, 8.6.2013.
Kvalitně zpracovaná kniha s trochu podivnými ilustracemi Jiřího Šalamouna, opatřená krátkým doslovem Jarmily Friedlové a autorovým medajlonkem.

08.06.2013 4 z 5

Sólový let Sólový let Roald Dahl

Skvěle napsaný životopis autora z období od roku 1938, kdy nastoupil v Africe u firmy Shell, až po návrat z války někdy v roce 1942. Humorné, senzační i vážné příhody krásně podané, čte se to jedním dechem. Některé příběhy také Dahl zpracoval ve svých povídkách, ale zde se mi snad líbí ještě víc svou pravdivostí. Pro mě to byl taky zajímavý kus historie.
Kniha je doplněna autentickými autorovými fotografiemi.
95%, 1.6.2013.

01.06.2013 5 z 5

Vlídná zbraň Vlídná zbraň Moše Mykoff

Knihu jsem si koupil tzv. naslepo, neočekával jsem, že se bude jednat o modlitby, čekal jsem spíš moudrosti a citáty. Ve skutečnosti ale modlitby jsou krátké moudrosti. I když se vždy obracejí k bohu, dost z nich jsem si dokázal vzít k srdci i jako nevěřící. Pravda, dost z nich jsem nepochopil nebo mě neoslovily. Možná ale s věkem budu vnímat knihu jinak.
Knížka je kapesní velikosti, dá se přečíst rychle, ale smyslem je spíš si číst jen když je na to nálada a jen po částech. 31.5.2013 dávám 60%.

31.05.2013 3 z 5

Naše hra Naše hra John le Carré (p)

Román se opět věnuje tématu špionáže, tentokrát se ale mírně vymyká tím, že špióni jednají na vlastní pěst. Taky se četlo celkem dobře, i když některé pasáže byly trochu méně záživné. Jako obvykle se děj jeví jako reálně možný - nyní jde o oblast Kavkazu v Rusku v polovině 90. let 20. stol. 75%, 26.5.2013.
Zajímavost: moje kniha je stejná jako zde dle všech parametrů včetně ISBN, ale přebal je jiný.

26.05.2013 4 z 5

Kluk: Příběhy z dětství Kluk: Příběhy z dětství Roald Dahl

Přestože se jedná o autobiografii, tedy o příběhy z dětství, jsou psány tak krásně, živě a nenuceně jako i autorovy povídky. Navíc krásně přibližují současným čtenářům ne tak dávnou minulost, v níž byl život diametrálně odlišný (a to i pro relativně bohaté) než nyní. Moc pěkné počtení, 90% a přikloním se k 5*. 17.5.2013

18.05.2013 5 z 5

2x komisař Maigret 2x komisař Maigret Georges Simenon

Obě novely se odehrávají v Paříži, Maigret se jich účastní, ale obě jsou pojaty trochu netradičně. V první už nemá komisař případ v rukou, je jen svědkem u porotního soudu, přesto se mu ho daří jistým způsobem ovlivnit. Ve druhém příběhu je Maigret na dovolené a případ sleduje jen z novin jako každý běžný člověk. Tento příběh se trochu vleče, ale i tak je zajímavý. Celkem 75%, 12.5.2013.

12.05.2013 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Bradbury píše dvěma různými styly, z čehož ten jeden je dost těžko stravitelný a pro mě nezajímavý. Ovšem celá tato sbírka je opravdu téměř geniálním dílem. Některé povídky se čtou jedním dechem. Je to zcela nadčasové dílo a díky autorovu poetismu a tomu, že se nezabývá technickými záležitosmi, působí veškeré až pohádkové části zcela reálně a uvěřitelně.
Ke knize jako takové jen dodám, že doslov Františka Vrby je poplatný hlavně době, kdy vyzdvihuje antiamerikanismus a např. zmiňuje Orwellův román 1984 jako základ brakové literatury. Krátkou bibliografickou poznámku napsal Josef Škvorecký. Ilustrace Vladimíra Fuky jsou pro mě skoro odpudivé, působí jak obrázky u psychiatra a kdo je chápe, musí být znalec výtvarného umění. 95%, 10.5.2013.

10.05.2013 5 z 5

Amerika Amerika Franz Kafka

Poté, co mám již přečtený Proces, nebyl jsem již Kafkou překvapen. Přesto jeho romány jsou zcela výjimečné. Jsou psány velmi živě a poutavě, obsahují mnoho podivností, hrdina často není schopen provést to, co by měl, čtenář ho přímo tlačí do správného kroku, ale není to nic platné. Svým způsobem geniální román, škoda, že nedokončen, ale zas tolik toho nechybí a konec konců konec ani netřeba. 90% a 5*, 9.5.2013.

09.05.2013 5 z 5

Vdova Coudercová / Mladý Cardinaud Vdova Coudercová / Mladý Cardinaud Georges Simenon

Obě novely na malém prostoru výborně vystihují osoby a prostředí, svou výpovědí jsou nadčasové. První příběh napsal autor v roce 1940, druhý o rok později. 85%, 5.5.2013.

05.05.2013 4 z 5