mgeisselreiter mgeisselreiter komentáře u knih

Mezi krajinami Mezi krajinami Phillipe Raymond-Thimonga

Knížka si spíš pro intelektuály, já jí moc na chuť nepřišel. Nečte se úplně snadno, ale hlavně děj je záhadný, nejasný, což by ani tak nevadilo, kdyby se ovšem vyjasnil. Mně zůstal utajen, nepochopen, neobjasněn. 8.12.2013, 60%.

08.12.2013 3 z 5

Klub zneuznaných mužů Klub zneuznaných mužů Gilbert Keith Chesterton

Z počátku mi trvalo, než jsem se chytil (nějak špatně se to četlo a nemohl jsem se soustředit; autor píše dost košatě, hodně dloukých souvětí...), ale pak se mi to líbilo pořád víc a víc. Příběhy jsou moc pěkné, chce to si zvyknout na autorův styl a pak naprostá spokojenost. Hodnocení kolísalo od nějakých 50% až k 80%, celkově dávám 75%. 4.12.2013.

04.12.2013 4 z 5

Maigret na cestách Maigret na cestách Georges Simenon

Pro mě bohužel jedno z nejslabších autorových děl. Chybí nejen jakékoliv vyšetřování, ale i typický Simenonův vhled do prostředí a postav. Prostředí boháčů sice popisuje, ale skutečně zůstává jen u popisu. Příběh samotný se nijak nevyvíjí, až na posledních pár stranách najednou Maigret na vše přijde, připraví past a vraha odhalí. 28.11.2013, 55%.

29.11.2013 3 z 5

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

Psáno čtivě, s humorem a nadhledem. Vzhledem k tomu, že román vyšel v roce 1951, řekl bych, že se v něm inspiroval Ian Fleming se svým Bondem (první román z roku 1953). Vystupuje zde tajný agent, objevuje se zde kód 0007, celé tajné oddělení, starý pán... Jedná se o klasickou sci-fi, jakou mám rád (vesmírní vetřelci, boj s nimi). Moc příjemné počtení. Snad jen ta romantická stránka zamilovanosti hlavního hrdiny je trochu hodně naivní a povrchní (ale o to ani tak nejde). 28.11.2013, 80%.

28.11.2013 4 z 5

100 zlatých pravidel pro úspěšnou kariéru 100 zlatých pravidel pro úspěšnou kariéru Richard Templar

Kniha se velmi dobře čte, autor je prostě takový trochu Okamura (dokáže radit ve všem možném). Pravidla pro úspěšnou kariéru ale u mě moc nebodují, ze 100 mě zaujalo tak možná 30. I to ale není zbytečné. 65%, 20.11.2013 (po třech přečteních).

22.11.2013 3 z 5

Nadoraz: Příběh The Velvet Underground Nadoraz: Příběh The Velvet Underground Victor Bockris

Kniha přibližuje nejen kapelu od jejího počátku až do znovuvzkříšení v roce 1993, ale také atmosféru té doby. Dobře se čte, ovšem pár výhrad se najde. Především se velmi málo zaměřuje na nezřízený život hudebníků. První část knihy se celkem dost podrobě věnuje popisu vzniku kapely až po vydání prvních dvou alb, pak ale velmi rychle podrobností ubývá a jen letem světem se rychle přechází další etapy kapely. Levné knihy vydaly opravdu levnou knihu - paperback s hrubě oříznutou hranou, celkem jen 4 černobílé ne moc kvalitní fotografie bez jakéhokoliv komentáře.
Celkově je ale kniha velmi dobrým počinem především pro fanoušky nejen VU, ale hudby 60. let vůbec. 75%, 22.11.2013.

22.11.2013 4 z 5

Bratři Ricové Bratři Ricové Georges Simenon

Trochu zklamání. Simenon přenesl děj z Francie do USA, je vidět, že v prostředí se orientuje, ale mně toto úplně nesedí. První polovina knihy mě nedokázala zaujmout, naštěstí druhá to víc než napravovala. Autor se totiž již více z popisu prostředí a postav věnoval psachologii hlavního hrdiny. Jen 65%, 16.11.2013.

17.11.2013 3 z 5

Skandální odhalení Skandální odhalení Michael Crichton

Kniha se výborně čte. Také je velmi realistická, nic extra přehnaného. Je to opravdu hodně ze života, kdy je člověk vmanipulován do prakticky neřešitelné situace. Také film jsem dřív viděl a byl povedený. 15.11.2013, 95%.

15.11.2013 5 z 5

Karel Staller - život s dvojí tváří Karel Staller - život s dvojí tváří Martin Krčál

Z historického hlediska velmi zajímavá a cenná kniha. Není to jen o Stallerovi, ale ukazuje, jak se u nás dařilo vojenskému průmyslu před rokem 1938, pak velmi dobře čtenáři přibližuje období 2. světové války, jak fungoval odboj a vlastně vůbec jak to tu u nás chodilo. Nakonec je i smutná kapitola našich dějin, tedy co se dělo po skončení války a jak nastupovali komunisté.
Kniha se celkem dobře čte, až na několik desítek stran pojednávajících o problémech Zbrojovky s jejími podniky v Anglii. Celkově hodnotím 75%, 10.11.2103.

10.11.2013 4 z 5

U dveří zazněl zvonek U dveří zazněl zvonek Rex Stout

Autor píše s nadhledem, s humorem a čtivě. To ale nestačí. Dějová zápletka je hodně slabá, občas není vůbec jasné, kdo je kdo, vlastně po přečtení ani nevím, o co šlo.
Pro ty, kdo si jen chtějí něco přečíst, nechtějí u toho přemýšlet, tak možná. Pro mě to moc není. 60%, 2.11.2013.

02.11.2013 3 z 5

Požár Hollywoodu Požár Hollywoodu Nathanael West

Kniha obsahuje krátký román (novelu) Utěšitelka a román Požár Hollywoodu. Obě díla jsou si podobná tím, že se nejedná příliš o nějaký příběh jako spíš o obraz Ameriky 30. let. Řekl bych, že jsou trochu nevyvážená. I když se čtou dobře, mají slabší místa a celkově se místy děj jaksi ztrácí. v Hollywoodu chvílemi nevíme, zda autor jednoho hrdinu opustil a přišel s novým. Je to taková mozaika různým příhod, příběhů pospojovaná dohromady.
Doslov Jaroslava Schejbala poměrně podrobně rozebírá Westa i jeho dílo. Musím podotknout, že i po jeho přečtení v díle osobně rozhodně nenacházím to, co by tam asi mělo být.
Požár Hollywwoodu později u nás vyšel pod názvem Den kobylek, v roce 1975 byl dle tohoto románu natočen dost šílený film.
West se živil především psaním podřadných filmových scénářů, tato práce ho ani nebavila a jeho románové dílo je tak jakýmsi bočním produktem, nutno říci, že ceněným.
Hodnotím 70% a přikláním se ke 3*, 30.10.2013.

30.10.2013 3 z 5

Kočka / Cizinci v domě Kočka / Cizinci v domě Georges Simenon

Obě novely jsou více psychologické, než detektivní a rozhodně patří mezi Simenonovy lepší díla (kterých je ostatně většina, alespoň tedy z těch česky vydaných). 85%, 23.10.13.
Po shlédnutí velmi povedené filmové adaptace Kočky jsem si novelu znovu přečetl 2.2.19. Autor opravdu perfektně vystihuje dvě hlavní postavy, jejich charaktery, zvyky. V novele není žádná věta nazbyt, každá věta má své místo a důležitost. Simenon tak zvládne na poměrně málo stranách vyjádřit a předat čtenáři hodně.

23.10.2013 4 z 5

Svět, který stvořil Jones Svět, který stvořil Jones Philip K. Dick

Moje asi druhé nebo třetí setkání s autorem mě příjemně překvapilo. Kniha se čte dobře a je celkem poutavá. Děj je trochu roztěkaný a vlastně jsem ho úplně nepochopil, ale pro mě je to omluvitelné, stejně tak jako trochu (někdy i víc) přestřelené sci-fi představy. Člověk to nesmí brát příliš doslovně a vážně a když se přes to přenese, jedná se o velmi zajímavé dílo. Zajímavé je především díky hlavnímu tématu, kterým je krize lidstva a společnosti, která osciluje mezi totalitou a anarchií.
Doslov Martina Šusta se nevěnuje životu autora, ale popisuje veškeré dílo, které autor napsal - z tohoto pohledu cenné shrnutí.
Hodnotím na 80%, 18.10.2013.

18.10.2013 4 z 5

Kriminalistický případ s opicí Kriminalistický případ s opicí Vladimír Škutina

Humorně laděná detektivní novela z českého prostředí, kdy autor se nebojí otevřeně kritizovat socialismus. To ale jen sem tam, není to tedy nějaká politická agitka. Jen mi trochu vadilo, že místy Škutina děj nafukoval zbytečně (dlouhá kapitola - sen apod.). Jinak příjemné počtení. 75%, 10.10.2013.

10.10.2013 4 z 5

Pět belgických novel Pět belgických novel Georges Simenon

Velmi zajímavý výbor novel, který se mi líbí díky prostředí a době vzniku (zhruba v první pol. 20. stol.). Výborný doslov Jaroslava Fryčera objasňuje belgickou literaturu jako takovou a rozebírá i jednotlivé autory a jejich novely. 85%, 10.10.2013.

10.10.2013 4 z 5

Obchodnice s prózou Obchodnice s prózou Daniel Pennac

Už se ani nepamatuji, kdy bych tak zhltal knihu. Ta se čte úplně jedním dechem a tak snadno, že stránky jen ubývají. Z počátku jsem byl vcelku dost rozpačitý, neboť i přes výborný čtivý styl to bylo takové trochu nesmyslné plácání a tlachání celkem o ničem. Než jsem se nadál, byl jsem asi na straně 200, když se už začalo něco dít a věci začaly dávat trochu smysl a zapadat do sebe. A to jsem knize celkem propadl.
Jedná se o hodně osobitý a ojedinělý styl, nejen stylem vyprávění, ale i žánrově: přes humorný román postupujeme k jakési nevážné, resp. odlehčené krimi se spoustou fantastických, nebo lépe řečeno hodně nadsazených a nadnesených prvků. Autor je tak trochu literární mág.
Kniha může být pro jedny příliš praštěná a nesmyslná, druhým může učarovat. Já dávám 90% a 5*, 27.9.2013.

27.09.2013 5 z 5

Maigret a jeho mrtvý Maigret a jeho mrtvý Georges Simenon

Na Simenona a maigretovku trochu delší detektivka (cca 150 stran), která však ani tentokrát nenudí. Maigret je pořád v akci, pořádně se nevyspí. Děj se odehrává v Paříži, je trochu složitější, ale čte se dobře a snadno. Jen si myslím, že autor to umí na méně stranách (cca 120) podat hutněji bez ztráty čehokoli. Trochu větší délka je zde možná spíš ke škodě. 75%, 20.9.2013.

22.09.2013 4 z 5

V cizích zahradách V cizích zahradách Peter Stamm

Autor píše svým osobitým stylem, který je trochu zvláštní, jiný, než běžný. Vesměs vše je čtivé. Příjemné počtení, 75%, 14.9.2013.

14.09.2013 4 z 5

Maigret má strach / Maigretova dýmka Maigret má strach / Maigretova dýmka Georges Simenon

Novelu Maigret má strach jsem četl již dříve v jiné knížce. Nyní jsem si tedy přečetl drou část knihy, jedná se o delší povídku, která patří zcela jistě v těm z nejlepších. Kniha jako celkem tedy určitě zaslouží 4*. 9.9.2013.

09.09.2013 4 z 5

Katedrála Katedrála Raymond Carver

Moje první setkání s Carverem a jsem velmi příjemně překvapen. Povídky se většinou čtou jedním dechem, na nic si nehrají, jsou to prostě malé životní příběhy. V podstatě v každé povídce se nějakým způsobem řeší partnerské vztahy a alkohol, odhaduji, že oboje vychází z autorových osobních zkušeností. Něco z toho potvrzuje i doslov jeho ženy, speciálně napsaný pro české vydání.
Ta s ním strávila jeho posledních 20 let života. 80%, 8.9.2013.
Vydání u Volvox Globatoru z roku 2012 obsahuje povídky (v tomto pořadí):
Peří