Obchodnice s prózou

Společenský román s kriminální zápletkou odkrývá pozadí série vražd na předměstí Paříže. Pennaca lze jen těžko zařadit do nějaké škatulky. Dovede psát s lehkostí, typickou pro Francouze, o vážných věcech. Čtenáře při čtení této knihy zpočátku napadne, že se jedná o humoristický román, dál už je jen mrazí v zádech......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35212/obchodnice-s-prozou-3Iq-35212.jpg 4.417

Benjamin Mallaussène 3.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Mladá fronta, Dauphin

La Petite Marchande de prose, 1989

Kniha Obchodnice s prózou

mgeisselreiter
27.09.2013

Už se ani nepamatuji, kdy bych tak zhltal knihu. Ta se čte úplně jedním dechem a tak snadno, že stránky jen ubývají. Z počátku jsem byl vcelku dost rozpačitý, neboť i přes výborný čtivý styl to bylo takové trochu nesmyslné plácání a tlachání celkem o ničem. Než jsem se nadál, byl jsem asi na straně 200, když se už začalo něco dít a věci začaly dávat trochu smysl a zapadat do sebe. A to jsem knize celkem propadl.
Jedná se o hodně osobitý a ojedinělý styl, nejen stylem vyprávění, ale i žánrově: přes humorný román postupujeme k jakési nevážné, resp. odlehčené krimi se spoustou fantastických, nebo lépe řečeno hodně nadsazených a nadnesených prvků. Autor je tak trochu literární mág.
Kniha může být pro jedny příliš praštěná a nesmyslná, druhým může učarovat. Já dávám 90% a 5*, 27.9.2013.