Karel Staller - život s dvojí tváří

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Činnost generálního ředitelství Zbrojovky Brno za okupace Ing. Karel Staller (1896-1975), rodák z Velké Bíteše, se v období mezi světovými válkami ve službách brněnské Zbrojovky vypracoval na jednoho z nejdůležitějších zbrojních techniků Československé republiky (mj. se podílel na konstrukci legendárního kulometu BREN) a nakonec se stal vrchním ředitelem podniku. Ve vedení Zbrojovky Brno setrval i celou druhou světovou válku, kdy jako náměstek generálního ředitele rozehrál smrtelně nebezpečnou partii v podobě spolupráce s československým vojenským odbojem. Biografii tohoto pozapomenutého „obyčejného hrdiny“, doplňují dva další příběhy. První je věnován domácí odbojové akci Zbrojovky Brno, spočívající v organizaci ilegálních přechodů československých důstojníků do Polska. Druhý pak akci zahraniční, která měla za cíl převést co nejvíce peněz Zbrojovky deponovaných v zahraničí na vznikající zahraniční exilové vedení....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/124602/big_karel-staller-zivot-s-dvoji-tvari-Pbf-124602.jpg 42
Nahrávám...

Komentáře (1)

Kniha Karel Staller - život s dvojí tváří

mgeisselreiter
10.11.2013

Z historického hlediska velmi zajímavá a cenná kniha. Není to jen o Stallerovi, ale ukazuje, jak se u nás dařilo vojenskému průmyslu před rokem 1938, pak velmi dobře čtenáři přibližuje období 2. světové války, jak fungoval odboj a vlastně vůbec jak to tu u nás chodilo. Nakonec je i smutná kapitola našich dějin, tedy co se dělo po skončení války a jak nastupovali komunisté.
Kniha se celkem dobře čte, až na několik desítek stran pojednávajících o problémech Zbrojovky s jejími podniky v Anglii. Celkově hodnotím 75%, 10.11.2103.