Metroušek Metroušek komentáře u knih

Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Budoucnost lidstva: Náš úděl mezi hvězdami Michio Kaku

Naprosto famózní, podnětné a vizionářské dílo popularizátora vědy, který skutečně dovede vysvětlit složité věci tak, abych je dovedl pochopit i já. Skvělá, úchvatná a vědecky podložená jízda od dobytí Marsu k osídlení přinejmenším našeho koutu Mléčné dráhy, až po možnost uniknutí konci Vesmíru. Poté, co vidím, jaké problémy nám dělá tak nezáludný nepřítel, jakým je Covid-19, bych se vůbec neobával, že nás Příroda do té doby nějak nestihne zlikvidovat, a navíc to jistě v pohodě zvládneme udělat i bez ní. Věřím, že mnohé věci, které Kaku prorokuje, se skutečně stanou, protože je to docela logický a silně podložený vývoj. Přesto bych si však dovolil podotknout, že Kaku je materialistický vědec, a tudíž inteligentní člověk, který si dobrovolně nasadí určité klapky stejně tak, jako je kočí nasazují koníkům na rušné ulici, a který z podstaty a velice trestuhodně nechápe a podceňuje fenomén vědomí, jak vcelku neslavně ukázal ve své knize Budoucnost mysli. Čtenáře, kteří jsou otevření i jinému přístupu, bych tedy rád upozornil na to, že "uniknout" lze i jinak, a nasměroval je k buddhismu, józe a taoismu, které jinak moudrý borec Kaku ke své škodě opomíjí jako nevědecké názory. Také mohl věnovat alespoň trochu pozornosti teorii posloupných, informovaných vesmírů, kterou formuloval László, a která se mi jeví jako hodně slibná. Alespoň však uzná, že Vesmír může být multiverzem; i to je pokrok.

13.12.2020 5 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Hodně slušný thriller, psaný ovšem velmi věcným, moderním stylem, který asi každému nesedne, a kterému ke konci dochází dech, a je trochu, no trochu víc přepolitizovaný. Objektivně tak 90%. Je ale znát, že postarší autor leccos prožil a promyslel, a umí to do svého díla zapojit, a potěšil mě, navíc číst o zkázonosné epidemii v době epidemie je docela "cool". Pobavilo mě, že by dnes mohl mít boss Putin větší ambice, než zprivatizovat zajímavou část ruského národního bohatství, a předat ji svým dětem a přátelům, ale chápu, že pan Wright zřejmě rád čte Forsytha, žil mnoho let za Studené války ve strachu před SSSR, a Čínu si možná nechává na další román. Odpovědný redaktor a jazyková korektorka by se měli stydět, že pustili několik hrubek.

13.12.2020 5 z 5

Budoucnost mysli Budoucnost mysli Michio Kaku

Obvykle výborný popularizátor vědy si tentokrát odskočil k výzkumu mysli, vydal se z bezpečí fyziky na tenký led, a je to znát. Kniha nemá patřičný švih a nadhled, a autorův materialistický výklad mě vůbec nepřesvědčil; o mysli jsou na světovém i českém knižním trhu daleko lepší knihy od povolanějších a poučenějších autorů. Nevím, jestli z nevědomosti nebo ze snahy držet se zvoleného, úzkého jednotícího pojetí vynechává řadu názorů (např. svých kolegů, kvantových fyziků), jevů (viz např. Pole od McTaggartové) a výzkumů (za všechny alespoň Radin, nemluvě o Buddhovi, jogínech, taoistech a dalších mistrech, jejichž tisícileté praktické zkušenosti zde, pravda, výjimečně, fundamentalistickému autorovi absurdně nestojí za zvážení), které se mu ale ani trochu nehodí do krámu. V podstatě tak jenom nechtěně ukazuje, že materialismus nemá žádnou důvěryhodnou koncepci vědomí, že bloudí houštinami labyrintu vědomí sem a tam, jeho poznatky v této oblasti jsou útržkovité, a vědecká koncepce mysli je jen zbožným přáním. V oblasti vědomí je moderní věda spíše jenom specifickým případem víry než čímkoli jiným, a užiteční idioti zvaní Sisyfáci s tím nic nenadělají. Slušný výsledek knihy aspoň zachraňuje popis možností, kam až se může vědomí časem dostat, kde se Kaku opět dostává na pevnější půdu, která mu sedí. Měl se, švec jeden, držet svého kopyta, a mohli jsme mít další skvělou, vizionářskou knihu o budoucnosti vědy a lidstva, jakou je třeba vynikající Budoucnost lidstva.

11.12.2020 4 z 5

Zázračné medicínské případy Zázračné medicínské případy Martina Frei

Souhlasím s recenzí níže, český název knihy je schválně, podvodně matoucí, aby přilákal čtenáře na zcela jiný produkt, než pak dodá, a tak ubírám jednu hvězdičku. Jedná se o sbírku kuriózních, a někdy šokujících nebo opravdu odporných případů nemocí, o nichž nic nevíte a ani vědět nechcete. Pro jednou jsem rád, že jsem ztratil schopnost vizualizace; lidem s ní bych tuto poctivě napsanou knihu rozhodně nedoporučoval, a lidem bez ní vlastně také ne. Pro lékaře nebo mediky to může být zajímavý zdroj informací a poučení, co všechno se může stát, a jak zvláštní mohou být příčiny onemocnění.

Zpověď kleptomanky Zpověď kleptomanky Florence Noiville

Souběžně s tím, jak čeští muži přestávají číst knihy, pokud je tedy někdy vůbec masověji četli, rapidně stoupá podíl knih od spisovatelek v naší okresní knihovně, a klesá podíl spisovatelů. Jakkoli jsem pro emancipaci ve všem, kde je to možné, obávám se, že někdy je to na škodu, protože zatím jdou některé věci jako fotbal, skládání symfonií nebo psaní románů lépe mužům, a to rozhodně nejsem žádný macho. (Odborné literatury se to netýká, tam je kvalita vyrovnaná, a rozdíl bych nepoznal. Třeba ale někdy přijdou kvóty shora, a budu si muset pěkně půjčovat knihy genderově vyváženě. Číst je nebudu.) Snažím se jít s dobou, a občas - přiznám se, že z nouze - po románu od spisovatelky sáhnu, ale zatím se moc nechytám, a ani dosud nemám žádnou oblíbenou spisovatelku (ano, ani hvězdná Rowlingová u mě neprošla), jenom některá díla některých spisovatelek hodnotím jako vynikající. Také k této knize mám výhrady, ačkoli téma je rozhodně zajímavé. Francouzka je však rozhodně mohla pojmout francouzštěji, tedy svižněji a lehčeji, ostatně téma k tomu samo vybízí; s těžkopádností se kleptomanie dlouho provozovat nedá. Odborné pasáže jsou pak už úplně mimo. Ale přiznám se, že po přečtení této kleptomanské příručky mám chuť si to také vyzkoušet, a něco si zkusit šlohnout. Asi odolám, ale za některé čtenářky bych ruku do ohně nedal... (:-))

Senzibil Senzibil Markéta Pilátová

Mně dosud neznámá spisovatelka je rozhodně zajímavým hlasem v české literatuře, a jsem rád, že se tématy parapsychologie a léčitelství opět někdo takto zabývá. Hodně bych sice krátil, a proto to průměrné hodnocení, ale autorka má svébytný styl, a množství a rozsah témat, která ji zajímají nebo dokonce pálí, je obdivuhodné, a v době, kdy je jalovost a plytkost na výsluní přízně čtenářů a vydavatelství, rozhodně potěší.

Tajemství faraonovy hrobky Tajemství faraonovy hrobky Valerio Massimo Manfredi

Takto opravdu ne. Stokrát omletá klišé, a ze všeho toho dobrodružství zívá tak akorát nuda.

04.12.2020 2 z 5

Vesmír v tweetech Vesmír v tweetech Marcus Chown

Jo, proč ne, je to možnost, jak se rychle dozvědět spoustu věcí o podstatě vesmíru.

17.10.2020 4 z 5

Thajsko Thajsko Carl Parkes

Kvalitní cestopis se spoustou fotografií, který pomůže udělat si přehled o místech, které by člověk chtěl v Thajsku navštívit.

17.10.2020 4 z 5

Bali & Lombok - turistický průvodce Bali & Lombok - turistický průvodce Lucy Ridout

Průvodci Rough Guide jsou tradičně kvalitní a spolehliví. Tato kniha mě zatím od zvažované cesty na Bali a Lombok spíše odradila, ale není to její chyba, ale spíše přednost. Důkaz její pravdivosti, poctivosti a důvěryhodnosti.

17.10.2020 5 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Docela slušný, neotřelý nápad, a dobře podaný. Osobně mi moc nesedí ty posunuté paralelní děje, zdá se mi to zbytečné, šlo by to určitě udělat jinak, ale to je věc názoru.

13.10.2020 4 z 5

Tajemství morové jeskyně Tajemství morové jeskyně Michael Byrnes

Autor má vcelku slušné a sympatické nápady, ačkoli podobných dílek už bylo víc, ale píše tak nudně, že si připadám, jako bych četl pohádky ovčí babičky.

13.10.2020 2 z 5

Jan Žižka Jan Žižka Petr Čornej

Nedat plný počet hvězdiček monumentálnímu dílu, při jehož čtení se nelze ubránit úžasu, že může být dílem jednoho "starobního důchodce" a ne kolektivu autorů, by byla ostuda nikoli autora, ale zapšklého čtenáře hnidopicha. Bezpochyby se časem nějaký najde, ale já to rozhodně nebudu! Mistr Čornej erudovaně, věrně a plasticky líčí život a kontroverzní dílo svého hrdiny, jeho osobnost a dobu divokého kvasu a rozpolcenosti společnosti. Díky svému poučenému vhledu do myšlení lidí počátku 15. století velmi dobře popisuje duchovní rozměr husitství a křesťanské ideály i další motivy, které Žižku poháněly k tomu, aby jednal tak, jak jednal. Je to sice podáno hódně podrobně, ale zároveň je to psáno velice zajímavě, a tak není mrháním času se do jedné z nejzajímavějších etap našich pohnutých dějin na delší dobu ponořit.

13.10.2020 5 z 5

Předvolání Předvolání John Grisham

Při čtení Grishamových knížek z prvních dvou dekád 21. století si až příliš často říkám: "Ty blbečku, že sis radši zase po x-té nepřečetl Partnera, Firmu, Případ Pelikán nebo jinou z jeho starších věcí!" Stále častěji se dopouští největšího hříchu spisovatele: nudí čtenáře.

09.10.2020 2 z 5

Tajemství esejců Tajemství esejců Cay Rademacher

Německy důkladné, těžkopádné a nudné.

12.09.2020 2 z 5

Ježíš: Životopis pro 21. století Ježíš: Životopis pro 21. století Paul Johnson

Jistě erudovaný, ale v podstatě krotký a adorující "životopis z pera věřícího", což je originální a daleko poctivější a správnější podtitul tohoto dílka, které beru spíš jako novodobý katechismus. Doufal jsem v něco víc, ale klapky, do nichž autor dobrovolně nasměroval své vidění, nic víc neumožnily. Pokud si někdo byť v dobré víře vezme za základ svého snažení kanonická evangelia, tak logicky nemůže ničeho víc dosáhnout, a nemůže se dostat dál než za špičku svého římskokatolického nosu.

12.09.2020 3 z 5

Zdravé plíce - Jak správně dýchat Zdravé plíce - Jak správně dýchat Michael Barczok

Zajímavá kniha zkušeného praktika, kterou by si mohli přečíst zejména astmatici, alergici a jiní nemocní, jejichž choroby jsou spojené s plícemi, kuřáci (třeba lehké cigarety jsou vcelku horší než silné, a svou denní dávku by si měli vykouřit pokud možno v krátkém časovém intervalu), chovatelé domácích mazlíčků (kočičky, ble), ale i lidé, kteří povolují a pořádají silvestrovské ohňostroje, neboť podle autora tím za pouhý jeden den vypustíme do světa 15% emisí, jež mají na svědomí nákladní automobily za celý rok, samozřejmě s příslušnými následky na naše zdraví. Nazvat náš druh Sapiens bylo zajisté míněno jako nadsázka.

12.09.2020 4 z 5

Konec řetězce Konec řetězce Fredrik T. Olsson

Překombinovaný, nechutně roztažený, chladný techno-thriller. Autor má slušné nápady, ale provedení pokulhává.

11.09.2020 2 z 5

Vševidoucí oko Vševidoucí oko Fredrik T. Olsson

Pan Olsson má dobré nápady na techno-thrillery, ale zbytečně je zahušťuje velkým množstvím postav, zbytečnou rozvleklostí a nadbytečnou akcí, a také jeho chladný severský styl mi moc nesedí. Tato kniha je však čtivější než jeho prvotina, a snad se mu napotřetí zadaří, seškrtá dílo o třetinu, a bude mít tah na branku.

11.09.2020 4 z 5

Let číslo TPA 545 Let číslo TPA 545 Michael Crichton

Crichton mi hodně chybí, byl to vizionář, něco jako Elon Musk nebo Steve Jobs. To ale také znamená, že se mu leccos nepovedlo. A právě tahle kniha patří mezi ty, které tu laťku nepřelezly.

10.09.2020 2 z 5