Metroušek Metroušek komentáře u knih

Zdraví díky tachyonu Zdraví díky tachyonu Andreas Jell

Výborný průvodce tachyonovými produkty (viz také Opitz, Wagner a Cousens), které mohou být přínosné spirituálnímu vývoji a zdravotnímu stavu člověka. Vyšlo také pod názvem Tachyon: Klíč ke zdraví.

12.02.2017 4 z 5

Výživa pro člověka a Zemi Výživa pro člověka a Zemi Christian Opitz

Výborná kniha, která značně přispěla k tomu, že jsem už osmým rokem spokojeným vegetariánem. Pokud aspoň trochu váháte, zda pojídání mrtvolek vybraných zvířat (psy, kočky nebo žáby asi z nějakého důvodu nejíte, ale jiní si na nich možná pochutnají) je správnou cestou ke zdraví, tato kniha vám jistotu dodá: není, a rád tento závěr potvrzuji. Vypůjčenou mikrovlnku jsme okamžitě vrátili, a náš téměř nový fritovací hrnec zmizel od popelnic během půlhodinky... A před námi se otevřel nový svět, plný báječných, zdravých a lehkých, dříve nám bohužel neznámých jídel.

12.02.2017 5 z 5

Energie tachyonu: cesta k úplnému zdraví Energie tachyonu: cesta k úplnému zdraví David L. Wagner

To bolí, tak mrtvo kolem tak důležité knihy. Přitom jde o společné dílo dvou význačných duchovních mistrů naší doby. Alternativní pohled na svět, který spojuje vědu a mysticismus. Vysvětlení, proč fungují tachyonové produkty a jak nám mohou pomoci na naší duchovní cestě a zlepšení zdraví. Další podobné knihy napsali pánové Opitz a Jell. Pokud uvažujete o nějaké možnosti akcelerace na své duchovní cestě, což se týká jak začátečníků, tak středně i hodně pokročilých (nic ve zlém), doporučuji jak výše uvedené knihy, tak přívěsek Mini-V: viz https://shop.planet-tachyon.com/mini-v-pendant/. Je to rychlá cesta, jak do sebe dostat značné množství spirituální energie pouhým nošením přívěsku, a tak podpořit svou spirituální transformaci. Vypadá to jako nesmysl, to plně chápu. Jako spousta dalších věcí, které fungují.

12.02.2017 5 z 5

Hannibal Hannibal Thomas Harris

Po několikerém přečtení se mi Hannibal jeví jako mistrovské dílo Mistra Harrise, ještě lepší než Mlčení jehňátek, což je co říct. Dílo, za které by si zasloužil slušnou řádku čestných doktorátů z psychologie na předních univerzitách. Je to vynikající, důstojné, mrazivé pokračování dvou skvělých předchozích knih o charismatickém sériovém vrahovi. S provokativním, šokujícím finále osobně souhlasím, a dokážu je i pochopit, však autor ve svých dílech rozesel dost semínek k tomu, aby se to tak vyvrbilo. Stále doufám, že Mistr Harris ještě jeden díl napíše, ale pomalu ztrácím naději. Rád bych s tou úžasnou, osudovou ústřední dvojicí ještě cestoval po zajímavých místech tohoto světa, a nakukoval jim pod pokličku, tedy jenom z bezpečí svého gauče. A pokud ne, americký pobyt sériového vraha před jeho zatčením by mě také potěšil. Český překlad je nanejvýš průměrný, ačkoli ne zcela špatný, a naprosto nedosahuje drtící síly originálu (mám doma celou sérii v angličtině). Stejně tak je film, jakkoli hodně dobrý, pokažený špatným výběrem hlavní hrdinky a brutálně pozměněným závěrem. Přečetl jsem většinu kladných recenzí zde (záporné přecházím, neboť vím, že ti recenzenti většinou měří metrem svého vlastního, relativně malého já), a stále mě zaráží, jak málo čtenářů dokáže docenit hluboký ponor do lidské psyché (všech postav knihy), kterého se Harris odvážil, a který většina spisovatelů může pouze napodobovat (např. stále drastičtějšími a odpornějšími vraždami), ale nikoli zobrazit tak věrně, jako se to povedlo Harrisovi a některým dalším Mistrům. Čtěte tato díla opakovaně a doceňte je!

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Velice se přimlouvám, aby nějaký český vydavatel nechal znovu a tentokrát adekvátně přeložit tak vynikající, ba přímo dokonalá literární díla, jakými jsou tři knihy s dospělým Hannibalem. V originále (mám všechny tři plus Juniora) je vidět, že Harris promyslel mnohokrát doslova každou větu, a pak ji vytesal jako do mramorového náhrobku. O tuto psychologickou sílu ošizený český čtenář do značné míry přichází. Přitom jde o jednu ze zásadních sérií thrillerů a hororů všech dob. Jenom neználek si může myslet, že toto je pokleslá, braková literatura, a podle toho s ní zacházet!

Vzpoura oceánů Vzpoura oceánů Frank Schätzing

Vynikající, inteligentní, erudovaný sci-fi eco thriller s velmi originálními nápady. Výborný je také překlad. V porovnání s tímto počinem jsou pro mne zatím ostatní díla autora bohužel relativním zklamáním.

Sedm taoistických mistrů Sedm taoistických mistrů Eva Wong

Pro mne bohužel zklamání, o taoismu se dnes člověk dozví mnohem více z jiných knih. A tolik moudrých taoistických knih stále čeká na český překlad...

09.02.2017 2 z 5

Puls Puls Stephen King

Stručnější, a pro mne daleko lepší zpracování nápadu ze Svědectví. Prostě výborné, moderní (napadá mne, že se King opravdu bál, že mu toto téma někdo sebere, a tak psal nezvykle stručně), svižné a úderné postapo. Pokud nemáte sílu číst velmi slušné, ale šíleně rozvláčné Svědectví, toto je pro vás možná více než náhrada. Zfilmování obou románů se bohužel nepovedlo, jak je u adaptací Kingových románů až na výjimky zvykem. A to je škoda. Jenže výborní režiséři se zpracování Kingových románů kupodivu vyhýbají. Puls nebo Žhářka by si však lepšího režiséra vskutku zasloužily.

09.02.2017 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Jak je u jednoho z nejslavnějších světových grafomanů zvykem, nápad skvělý, provedení dobré, ale jako obvykle bych toho užvaněného chrliče proškrtal o čtvrtinu až třetinu. Přesto dílo obsahuje silné momenty i nezanedbatelné poselství, a zaslouží si přinejmenším pročtení. Tentýž nápad autor vytěžil znovu a moderněji jako Puls, ten se mi líbil víc, protože není tak ukecaný a má švih. Filmové zpracování obou knih je bohužel hodně slabé a sterilní, což je s podivem, ale u adaptací Kingových románů žel bohu s výjimkou nejnovějších filmů spíše pravidlem.

09.02.2017 4 z 5

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Výborný, čtivý thriller ze života americké střední třídy s dobrými postřehy o manželství (:-). Jinak po přečtení Cobenových čtyř knih soudím, že je to velmi přeceňovaný spisovatel. Tahle jediná ze čtyř u mne prošla.

07.02.2017 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Velmi čtivý popis toho, co se může stát, když v USA přestanou na delší období fungovat sofistikované stroje a přístroje, které potřebují elektřinu. Je to ukázáno na příběhu jednoho městečka a jeho obyvatel. Doufám, že u nás vyjdou i oba další díly trilogie. Filmové - seriálové -zpracování pod názvem Revolution se zoufale nevyvedlo. Nafintění fešáci v postapo? Fuj!

06.02.2017 4 z 5

1945 1945 William R. Forstchen

Není to sci-fi ani fantasy, je to prostě dobře udělaná a dobře podložená alternativní historie tak, jak se opravdu mohla stát. Potěší spíše fanoušky válečné literatury než fanoušky sci-fi.

06.02.2017 4 z 5

Zasvěcení Zasvěcení Elisabeth Haich

Velké zklamání. Bohužel si paní hodně vymýšlí. Věřím v reinkarnaci, ale nikoli tomu, co tato paní píše. Myslím, že kdo na duchovní cestě někam došel, tak ví, bytostně ví, že to tak není. Respektuji, že spirituální poznání se může hodně různit, ale toto opravdu ne.

05.02.2017 1 z 5

Od vědy k Bohu Od vědy k Bohu Peter Russell

Tato zajímavá a poctivá kniha mi pomohla skloubit vědecký přístup a spiritualitu. Před ní jsem nechápal, jak mohou někteří vědci věřit v Boha. Po několika letech studia a praxe na duchovní cestě zase dost dobře nechápu, jak mohou vědci věřit tomu, co nám moderní věda předkládá jako realitu. To jsou paradoxy!

Kryptonomikon Kryptonomikon Neal Stephenson

Autor by nemusel čtenáři dávat najevo svou zdrcující intelektuální převahu, ale i se všemi těmi rovinami je to stále čtivé a zajímavé dílo. Podle mne zatím poslední klasické dílo jednoho z nejlepších a pochopitelně i nejinteligentnějších spisovatelů naší doby.

05.02.2017

Diamantový věk Diamantový věk Neal Stephenson

Vynikající, byť trošku nevyvážená vize možné budoucnosti. Gejzír nápadů geniálního vizionáře, který by vystačil desítkám jiných autorů na několik sérií. Přál bych si, aby se volná dvojice knih Sníh a Diamantový věk rozšířila na trojici. Jenže z geniálního autora je dnes spíš grafoman, který si na svá raná díla možná ani nevzpomene. Škoda, přeškoda!

Sníh Sníh Neal Stephenson

Skvělá jízda možnou budoucností z pera víceméně geniálního spisovatele předtím, než se z něho stal, stejně jako z mnoha jeho kolegů téže generace, do značné míry grafoman. Pro milovníky sci-fi povinnost. Nápady v knize by jiným autorům vystačily na mnoho románů. Pokud vás kniha zaujala, zkuste jakési hodně volné pokračování, Diamantový věk. A také dosti podobnou, výtečnou knihu Ready Player One.

Děti noci Děti noci Dan Simmons

To, co by od většiny spisovatelů bylo velmi slušné dílko, je u Dana Simmonse průměr, navíc je román poměrně nevyrovnaný a nedotažený. Je milé setkávat se v dalších knihách s dospělými hrdiny výborného Temného léta, ale laťka nastavená v geniálních Hladových hrách a v Temném létu je příliš vysoko i na pana Simmonse.

05.02.2017

Temné léto Temné léto Dan Simmons

Vynikající, inteligentní horor a thriller s pořádně hustou atmosférou v kongeniálním překladu (pan Žáček je borec!) a s nádhernou obálkou. Co víc si přát?! Snad aby autor nebo editor občas škrtali. Každé setkání s touhle partou potěší, a autor na její členy stále myslí, jak vidno z některých dalších, bohužel o třídu a víc slabších, románů (Děti noci, Ohně z ráje a Zimní přízrak), kde se vyskytují jako - životem dosti potlučení - dospělí.

Hladové hry Hladové hry Dan Simmons

Triumf imaginace. Jeden z absolutně nejlepších, inteligentních, atmosférických hororů a thrillerů, jaké znám. Navíc v novém, kongeniálním překladu. Úžasný nápad v neméně silném, byť občas rozvleklém provedení, ale na to si u Simmonse musíme zvyknout. Není to dokonalý spisovatel, znám spoustu lepších. Ale tady si přeji, aby napsal pokračování! Hladová stařenka slečna Melanie Fullerová by jistě bravurně protřídila nejedno město v Evropě a širokém okolí! Divím se, že z Hladových her ještě neudělali seriál... Takový námět! Pokud se vám bude kniha líbit, vřele doporučuji autorovo o něco slabší Temné léto. Na obě bichle si vyšetřete dostatek času, nebo začnete mít problémy v práci i v rodině. (PS: 82% na Databázi?! WTF?!! To bych si tipnul tak na Instagram...)