Sníh ekniha

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Vize postmoderní společnosti ohrožované zcela současnými riziky, přímo ďábelské tempo rozvíjení děje a lehce černý humor - to jsou důvody, proč se tento cyberpunkový román stal kultovním světovým bestsellerem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/14_/144502/snih-144502.jpg 4.1140
Orig. název:

Snow Crash (1992)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno: (ekniha), Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (24)

Kniha Sníh

Přidat komentář
Miau50
15. února

Úžasná jízda cyberpunkem. Přečtete jedním dechem a budete se ke knize vracet.

Xiucutil
09. ledna

Na této knize jde až citelně vidět kdy vznikala, a že to bylo dááávno. Trvalo mi dlouho než jsem přijal autorův pohled na cyberpunk, ale jakmile se mi to stalo ..... bum a byl jsem chycen. Prostě VHSky smíchané s optickými vlákny a ono to skutečně funguje, Skvělý adrenalinový závod hyperfuturistickým světem, který je zábavný a napínavý. Nehledě na výborně vymyšlenou zápletku...

notorix
28.10.2018

Téma je velmi zajímavé, ale nějak špatně se mi kniha četla.. Každopádně dočtena a jsem rád, že jsem to nevzdal a dostal se až na konec.

Ebon
17.09.2018

Strašně rozvleklé úvodní 2/3 knihy, až s Vorem to začne mít spád. Ale Metaverzum je úžasné.

SalvorHardin
29.08.2018

Svet metaverza – virtuálnej reality. Počítačový vesmír. Zhmotnením metaverza je Ulica. Broadway metaverza, jeho Champs Élysées. Rozmery Ulice sú pevne dané grafickým protokolom, ktorý strážia najväčší machri-programátori najväčšej Asociácie programátorov. Ulicou sú softwarové programy, ktoré sú verejnosti dostupné skrz celosvetovú sieť optických vlákien. Ulica vyzerá ako široký bulvár, ktorý sa tiahne po rovníku čiernej gule s polomerom o niečo väčším než desaťtisíc kilometrov. Aj na Ulici prebieha čulí „stavebný ruch“. Miesta je vonkoncom toľko, koľko si vymyslíte. A hlavne: koľko si zaplatíte. Stavitelia si môžu vybudovať vlastné priečne ulice a uličky. Môžu stavať budovy, parky, fetišistické salóniky, čokoľvek. Megalomanské vizuálne show na virtuálnom nebi, obchodníci s informáciami, priekupníci pirátskeho softwaru, podozrievaví avatari ľudí, ktorí hľadajú spôsob ako podvádzať svoju druhú polovičku (mimochodom Stephenson je prvý popularizátor samotného slova avatar popisujúce „virtuálne ja“), zvláštne štvrte, kde neplatia pravidlá trojrozmerného časopriestoru, bojové zóny, kam môžu ľudia chodiť, prenasledovať sa a zabíjať sa navzájom… Fantázie ľudí zhmotnené v umelej realite.

taco
16.05.2018

Občas poněkud vulgární. Ale absolutně inspirativní.

Skáča
26.04.2018

Bylo to takové roztahané. Debaty s knihovníkem o Egypte atd. byly hodně zdlouhavé a myslím, že to pro příběh nebylo zas tak důležité. Celkově je v knížce spousta balastu. Četla jsem to na můj vkus hodně dlouho. Příběh mě prostě nenutil se k němu vracet.

hanak_v_exilu
27.08.2017

Jestli je tohle vrcholné dílo cyperpunku, tak mě žánr definitivně minul. A nebo mi jen nesedl styl psaní autora. Při čtení jsem si totiž říkal, že kdyby se tohohle námětu chopil Dan Simmons ve vrcholné formě, tak by to byla bomba. Mytologie kterou vymyslel Neal Stephenson, moc smysl nedává. A když už jsem se nechal vtáhnout příběhem, tak mě vyrušila nějaká téměř parodická vsuvka. Ani po dočtení nevím, jestli ty mimózní pasáže byly míněné vážně, nebo šlo o specifický smysl pro humor. Autorovi alespoň přiznám k dobru že píše čtivě. A propos, byl jsem sám kdo si Metaverzum představoval v grafice ze starého TRONa?

Jacck
12.07.2017

Je to zvláštní kniha, která mne nejrpve vtáhla do svého cyberpunkového světa. Je neuvěřitelné, co se autorovi podařilo na začátku 90. let předpovědět ohledně internetu a jeho vývoje. Něco už se naplnilo, něco se teprve naplňuje (virtuální realita). Na druhou stranu mi na knize trochu vadilo bizarní míchání sumerské mytologie, neurolingvistického programování a virologie. Z vědeckého hlediska z toho vznikl nesmyslný mišmaš. Takže celkově je dílo směsicí geniálního vizionářství s nevěrohodnou mytologií. Trochu zvláštní je taky příběh. Celá kniha působí jako parodie na akční filmy a nechybí jí výborný ironický černý humor, včetně téměř komiksového hlavního padoucha. Celkově se jednalo o velmi zábavnou knihu.

mira.k
06.04.2017

Dnes už klasická parodie na cyberpunk. Autorova nejčtivější kniha.

Metroušek
05.02.2017

Skvělá jízda možnou budoucností z pera víceméně geniálního spisovatele předtím, než se z něho stal, stejně jako z mnoha jeho kolegů téže generace, do značné míry grafoman. Pro milovníky sci-fi povinnost. Nápady v knize by jiným autorům vystačily na mnoho románů. Pokud vás kniha zaujala, zkuste jakési hodně volné pokračování, Diamantový věk. A také dosti podobnou, výtečnou knihu Ready Player One.

Hellrampage
16.01.2017

Výborný cyberpunk napísaný v roku 1992, kedy ešte neexistovali MMO hry, Windows a autor nemal "z čoho" čerpať. Aj tak vystihol budúcnosť výborne, pretože si ju človek môže porovnať s dnešným virtuálnym svetom. Niektoré pasáže boli úsmevné (technické), no autor tieto veci na konci knihy celkom dobre vysvetlil. Aj tak autor dobre vystihol vývoj počítačov, pretože dnes sa všetko točí okolo virtuálnej reality (Oculus Rift, HTC Vive alebo PS VR) a čoskoro tam ľudstvo či chce, či nechce, skončí.

Tiež som sa nejako nemohol stotožniť s hlavným hrdinom. Japonec krížený s černochom (a pritom jeho otec bol Američan), ktorý je výborný programátor a ešte k tomu zdatný v bojovom umení s katanou. Veľmi ma zaujala časť knihy, kedy Umi hovorí s Knihovníkom a dozvedá sa zaujímavé informácie z minulosti, ktoré by mali byť podľa skutočnosti. A čo keby to tak bolo?

Kniha obsahuje aj nudnejšie pasáže a niekedy som sa v deji strácal. Koniec knihy nepôsobil ako koniec ale ako keby si autor dal prestávku na čaj a o hodinu by sa pustil do pokračovania, kde by celú knihu uzavrel. Umi na konci nevysvetlitelne zmizol, Fido si trápne hodil kamikaze a S.O. robila ako by sa nič nestalo. WTF?! 70%

mitko
03.01.2017

Knihu sníh by som najlepšie definoval ako kríženca Neuromancer a Ready Player One (ktorý, je ale oveľa mladší). Zatiaľ čo z toho prvého si to berie väčší záťah na príbeh, kde Stephenson vymyslel celú mytológiu okolo hlavnej zápletky, podobnosť s druhou knihou je v jeho odľahčenej forme a zábavnosti, kde dej rýchlo odsýpa a je to oveľa zrozumiteľnejšie, taktiež aj virtuálna reality tu bola popísaná rovnako. Originálna mi prišla aj myšlienka frančíz, postavy tiež zaujímave, obľúbil som si snáď každú. Za čo ale sťahujem hviezdu je za úseky, kedy vysvetľuje mytológiu, ktorá prebiehala formou kladenia otázok svojmu knihovníkovi. Prišlo mi to veľmi nezáživné (a bol ho tam toho vysvetľovania dosť a to spletenie s náboženstvom nebolo nebolo vôbec podľa môjho gusta). Odhliadnuc od toho ale kniha výborne odsýpala.

eviku19
10.07.2016

Chuťovka popretkávaná vtipnými a inteligentnými narážkami, obsahovalo to vlastne samé veci čo môžem ako súboje katanami, Chomského alebo povesti zo starovekých civilizáciach.. takže odporúčam:)

Finn69
22.06.2016

Už jsou to docela roky o jsem tuhle knížku četl poprvé, a je to opravdu moc dobrá věc i po těch letech. Anotace bohužel zcela opomíjí to nejlepší - celou historii vzniku Ašeřina viru od starých Sumerů a boha Enkiho, přes Chamurappiho zákony a poté všechna světová náboženství až do současnosti a vlastně i budoucnosti. Stephenson to má důkladně prostudované a je požitek sledovat jak dokáže propojit starověké legendy s kyberpunkem nebo smísit virtuální světy s kódy na tabulkách s klínovým písmem. Nechávám 4 hvězdy a rozhodně doporučuji.

marlowe
18.06.2015

Nevím! Jestliže Sníh představuje vlajkovou loď cyberpunku, potom nejspíš vodám tohoto literárního podžánru ponechám nálepku Terra incognita.
Někdy to bylo zajímavé, někdy hodně zajímavé, ale na druhé straně (z mého pohledu) často nudné a mnohdy i VELMI nudné. Neboli: Příliš mnoho hlušiny – a příliš málo zlatinek.

Mortiis
29.05.2015

Neuromancer, Schismatrix a Snow Crash, svätá trojica cyberpunku.

lazarus
03.04.2015

Divoké a nadmíru zábavé odpočinkové čtení. Tam, kde se Neuromancer plácá v přehršli technoblábolů, tam Snow Crash vyrukuje s objevnou a hlavně zábavnou mytologií již před sebou hrne jako buldozer asfalt blbě nastavenou radlicí. Dostal mě luxusní překlad s reálnou mluvou a obraty. Chování hlavních pajduláků a jedné sice adolescentní, ale přesto sexy samičky je prostě vyseknuto z reálu a nehraje si na nikoho a na nic. I když svět Sněhu kulhá na všechny čtyři šlapky, přesto je mnohem uvěřitelnější, než většina rádobykyberpunkových dílek, Gibsonova opusu včetně. Ano, videokazety jsou rozhodně dneska zastaralé, ale v době napsání Sněhu nebylo CD ještě nijak rozšířeným, ani preferovaným mediem. Pokud dneska nasmolí nějaký spisovatel majstrštyk se SSD disky ve vedlejší roli, lehko se může za několik málo let zdát zaostalým, protože toto dneska bohorovné a echt kůl hypermoderní medium pude stejně za pár let do kytek. prostě je to jen detail, který celek nedělá :)
Mimochodem neprotivnějším a zároveň nejfrekventovanějším slovem v knížce je frančíza. Ke konci příběhu mě už dost lezla krkem.
Nuže, tímto se Snížek řadí v mém žebříčku před matrix a tudíž na druhé místo po Sterlingovi. Na řadě je Anathem...

JarekSkvarek
29.04.2014

Snih je opravdu velice ctivy a dobre jsem se u nej bavil - skvely cerny humor.. Jakoz to IT jsem nad hodne vecmi primhouril oko a slupnul knihu jednim tahem. Ponekud mi ale vadily rozplizle pasaze o Sumerech a vyvoji nabozenstvi - viru. Jsem rad, ze jsem cetl jako e-book, protoze tohle s sebou tahat, slak by me trefil

tuommo
03.11.2012

Originální, cyberpunk román, rychlý spád, kvanta zajímavých (nadčasových) vizí. Doporučují čtyři programátoři z pěti!

MilkyA
22.10.2012

Ak sa človek dokáže preniesť cez to, že má feeling Béčkovej literatúry a vyskytuje sa tam konšpiračná teória, tak je to skutočne zábavné čítanie celkom anarchistického razenia, ktoré kope do všetkých možných inštitúcií, korporácií a podobne.

Leprikon
22.07.2012

Sníh je mým první kyberpunkovým románem. Nemohu tedy úplně posoudit, zda je dobrý nebo špatný. Za sebe říkám, že si rozhodně ještě nějaký přečtu, protože mě Sníh bavil, a proto bych chtěla porovnat s nějakým dalším dílem. Kniha má určitě spád, neustále se něco děje, čtenář se nenudí. Chvílemi jsem měla problém se v ději vyznat a někdy jsem se musela vrátit, abych se opět zorientovala. Ale aspoň mě to stále drželo ve střehu a neusínala jsem přitom. Nejoblíbenější knihou se pro mě Sníh sice nestane, ale užila jsem si jej. Jediné, co mě zarazilo, je závěr, který mi přijde dost odfláknutý. Nevadí mi nejasné a otevřené konce, ale v tomto případě mi to přišlo, jako když to autora přestalo bavit a prostě odložil pero.

Metal Messiah
23.06.2012

Při čtení první čtvrtiny jsem permanentně nadšen! První návštěva Metaverza (ostatně jako každá další) bere dech. Pak přichází zvolnění, ale pozor - v žádném případě nuda! Vždyť se pohybujeme v nesmírně originálním světě skejťáků, programátorů, poslíčků s pizzou, frančíz, Voru a Sumerské mytologie převedené do binárního kódu virtuálního světa téměř se prolínajícího světem skutečným. Akční "hero" skorozávěr na Voru je Samurajská verze Ramba v post-apo světě lidských trosek a je trošku...no trošku kyberpunkově šílený. A přesně takový má být!
Po celou dobu čtení s vyjímkou první čtvrtiny jsem uvažoval, jestli tuhle knihu zde ohodnotím třemi, nebo čtyřmi hvězdami. Dočítám poslední stránku, stále nevím. Zavírám knihu - tři, čtyři? Vstávám, odkládám ji do knihovny a v hlavě mi šrotuje co jsem právě dočetl. Jasně, dám tomu čtyři. Už kvůli Metaverzu. Jdu se napít do kuchyně a pak do obýváku k PC. Klikám na záložku databáze knih a svůj profil. Právě čtené knihy, Sníh, pět hvězd a přesunout do přečtených - ANO. Pět? Jasně sakra! Proč? protože to není jen úchavetné metaverzum ale i reálný svět co je perfektní. Tohle je kyberpunk jak má být. Naprosto a diametrálně odlišný od jakéhokoli jiného sci-fi a nejen to, ale i od jiné kyberpunkové knihy. A v tom je síla tohohle podžánru - ten neskutečný fantaskní záběr. Není to Gibson, není to Sterling, není to tedy ani Neuromancer, ani Schismatrix. Je to Neal Stephenson - Sníh. Naprostý originál který čtenáře zavede do propracovaného vizionářského světa který nemá obdoby. Co chcete od Kyberpunku víc? Co na tom že se občas objeví drobná nelogičnost? Co na tom že některé věci moc nedávají smysl? Ta kniha je pecka a po dočtení ve mě převládá pocit nadšení a naprosto ubíjí detaily které mi při čtení trochu vadili. Sníh patří do základní velké trojky Kyberpunku spolu se jmenovaným Neuromancerem a Schismatrixem - zaslouženě. Doporučuji a já jdu shánět Diamantový věk.

...jo a zkusím Second Life :-D

RocketKing
22.07.2011

Je to sice napsáno o dost srozumitelnější formou než Neuromancer, ale některé pasáže a nápady jakoby vypadly z hlavy třináctiletého kluka. Například jsem absolutně nepochopil (zda se to vůbec nějak dá pochopit), když je člověk připojený k Metaverzu, zda se v reálném světě hýbe či nikoli. Někdy je v knize naznačeno, že se hýbe a jeho akce jsou přenášeny do kyberprostoru, jindy jsou v Metaverzu aktivní i lidi, kteří v reálném světě třeba sedí v autě. Strašně mi například vadily i rádoby cool hlášky a hustokrutý popisy autora. O některých nelogičnostech kyberprostoru se raději ani rozepisovat nebudu. Obvykle knihu odložím, když narazím na větší koncentraci WTF okamžiků. Tady jich bylo tak minimálně 10. /SPOILERY Jeden z padouchů má na svůj srdeční tep napojenou atomovou bombu. | Rozvážka pizzy probíhá velice ekonomicky - jedna vyjížďka auta, jedna pizza a při téměř opožděné dodávce to málem natočí kamery reportérů ve vrtulníku. Moment, to všechno při ceně jedné pizzy řekněme 20 dolarů? Jasně, proč se čtenáři ptáš? | Existuje kyberprostor, kde počítače zvládnou vykreslit i dým cigarety, ale pořád se natáčí video na videokazety? | Hlavní nákaza/virus, o kterém je vlastně celá kniha se do těla dostane jako obrazová sekvence/bitmapa (je to problém v softwaru lidského těla - autorova slova), ale přesto se dá potom přenášet krví nakažených?? KONEC SPOILERŮ/ Někdy jsem ani nevěděl, jestli to autor myslí vážně nebo si ze čtenářů prostě jenom dělá blbou srandu. Navíc autorovo dělení na "kapitoly" mnohokrát nedávalo smysl. Prostě najednou děj utnul a o pár řádků níž bylo další tučně vyvedené o jedničku vyšší číslo a pokračovalo se dál. ??