Sníh ekniha

Vize postmoderní společnosti ohrožované zcela současnými riziky, přímo ďábelské tempo rozvíjení děje a lehce černý humor - to jsou důvody, proč se tento cyberpunkový román stal kultovním světovým bestsellerem.

https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/144502/snih-144502.jpg 4.1162
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno (ekniha), Talpress

Snow Crash, 1992

Kniha Sníh

kolby

Pointa na zamyslenie, paralela náboženstvo/dogma vs vírus biologický/PC zaujímavá, kopec zaujímavých informácií z histórie. Dejová linka pre mňa poslabšia, občas som sa strácal, čítanie som si až tak neužil. Aj tak "smekám klobouk" - téma vynikajúca, záber temer nekonečný, odkaz univerzálny a aktuálny. Teším sa na Diamantový věk.

Ilmatar
29.09.2019

Zpočátku rozpačité, posléze dynamické a čtivé. Kniha o myšlence, že i lidská mysl lze nahackovat.
O několik let později jsem narazil na studie a úvahy, které s touto myšlenkou pracovaly. Na mysl mi opět vytanul Sníh.

Hellboy
10.09.2019

Začátek knihy s rozvážením pizzy do 30 minut mě přišel vyloženě dementní - a to je problém celé knihy - je poněkud nevyvážená. Tyto "humorné" pasáže reflektující náš reálný svět podle mě nefungují. Jakmile ale dojde na samotný příběh, tak jde o vynikající cyberpunk! Metaverzum, avatary, postavy interagující současně ve Skutečnosti a ve virtuální realitě, programátoři, babylónské zmatení jazyků, Sumerské náboženství, výklady Bible, L. Ross Leslie a jeho loď Enterprice (narážka na zakladatele scientologie L. Ron Hubbarda?), předpověď masivní migrační krize, hyperinflace - to vše je naprosto super! Takže když pominu lehce infantilní pasáže s rozkolísaným humorem, tak jde o dobře fungující fikční svět, který zcela očividně musel být i jedním z inspiračních zdrojů pro Matrix (první setkání Hira s Havranem a otázka: Co je to Sníh? = Co je to Matrix?, démoni=agenti, postavy schopné "číst kód" atd atd).

Metla
02.05.2019

Je to dávno, co jsem naposledy četla kyberpunk; měla jsem trochu bobky, jestli budu všemu rozumět a neztratím se v hi-tech terminologii. Liché obavy – Stephensonem stvořený svět je sice notně šáhlý, zároveň však velmi barvitě a srozumitelně podaný.
Čtvrt století od sepsání románu je znát, Metaverzum (tedy virtuální realita) v současné době nikoho neohromí, ale stejně si autor zaslouží poklonu, jak dokázal předvídat vývoj výpočetní techniky i jejích uživatelů. Svou imaginaci ovšem nechal rozbujet především ohledně reálného světa: Spojené státy se rozpadly, z vládní mašinerie zbyl bezvýznamný byrokratický systém, udržovaný setrvačností a stěží pochopitelnou loajalitou zaměstnanců. Místo státních úřadů funguje změť všemožných komunit, soukromých firem s vlastními vládci, zákony i zájmy. Mafie představuje silnou instituci, provoz na dálnici je rájem pro skejťáky, moře brázdí obří shluk lodí, ulicemi se promenádují různě ozbrojené tlupy i jednotlivci, objekty hlídají kybernetičtí psi, sběr informací může být výnosné, leč nebezpečné zaměstnání… a pak je tady Sníh, droga, virus měnící lidskou mysl. Kdo jej vytvořil a proč se snaží zjistit dvojice hlavních hrdinů: programátor/šermíř/motorkář/rozvážeč pizzy Umi, s jehož osudem se spojí svérázná 15-letá skejťačka/kurýr S.O. Seznámíme se s množstvím dalších postav; menší část je pro zápletku důležitá, obvykle však jde o pouhou atmosféru dokreslující vycpávku.
Svižnému ději nechybí honičky, přestřelky ani souboje s meči, nadsázka je všudypřítomná, ale těžiště románu je v pointě, v onom proč a jak – Stephenson přišel s odvážnou, výživnou teorií. Osobně jsem si mytologicky-lingvistické pasáže příliš neužívala, nutkání přeskakovat jsem odolala jen v zájmu plného porozumění textu. Výhrady mám také k příběhu, který klopýtal v detailech a rozsypal se v závěru, kdy bůžků ze stroje přistálo na jevišti hned několik.
Stephenson má fantazie na rozdávání, děj dokáže před čtenářem odvíjet ve filmovém stylu, mozek zahltí informacemi, k vyšší spokojenosti mi bohužel chybí pozornější dohled nad zdánlivými maličkostmi a lépe ukočírované finále. Mrsknu sem čtyři sněhové koule, ta poslední je uplácaná dost halabala z prašanu.

Miau50
15.02.2019

Úžasná jízda cyberpunkem. Přečtete jedním dechem a budete se ke knize vracet.

Xiucutil
09.01.2019

Na této knize jde až citelně vidět kdy vznikala, a že to bylo dááávno. Trvalo mi dlouho než jsem přijal autorův pohled na cyberpunk, ale jakmile se mi to stalo ..... bum a byl jsem chycen. Prostě VHSky smíchané s optickými vlákny a ono to skutečně funguje, Skvělý adrenalinový závod hyperfuturistickým světem, který je zábavný a napínavý. Nehledě na výborně vymyšlenou zápletku...

notorix
28.10.2018

Téma je velmi zajímavé, ale nějak špatně se mi kniha četla.. Každopádně dočtena a jsem rád, že jsem to nevzdal a dostal se až na konec.

Ebon
17.09.2018

Strašně rozvleklé úvodní 2/3 knihy, až s Vorem to začne mít spád. Ale Metaverzum je úžasné.

Měsíc nad Soho
Měsíc nad Soho