metrolog metrolog komentáře u knih

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Nedoporučuji číst bez předchozího dílu, jako jsem to bohužel udělal já. Ačkoli autor hned v úvodu píše, že ano, nevěřte mu. Neustále se se zde odkazuje na souvislosti z první knihy, což mě dost otravovalo a občas i mátlo. Potud tedy moje rada. Jinak ke knize jako takové. Je výborná. Dobře propracovaný děj, na hranici fikce a skutečnosti se spoustou, podle mého názoru, dobře vstřebatelných vědeckých informací v populárně vědecké formě. A ještě jedno malé postesknutí - zdá se, že v současné detektivní tvorbě musí být každý detektiv vyšinutý, zamindrákovaný alkoholik, kterého potkalo v životě víc ran, než biblického Joba. Takže teď si na přeložení zase asi dám jednoho Adama Dalglieshe nebo inspektora Klubíčka :-)

17.09.2017 5 z 5

Poirot a já Poirot a já David Suchet

No, mně se spojení Dáma Agatha taky moc nezdálo, ale je potřeba si uvědomit, že se jedná o šlechtický titul - jsme přeci v Anglii. Agatha Christie byla totiž roce 1956 jmenována C.B.E. (Velitel britského imperia) a roku 1971 jí královna Alžběta II. udělila titul „Dáma britského impéria“, z nějž vyplývalo právo na titul dáma. Díky tomu, že byl její druhý manžel Max roku 1968 pasován na rytíře, a tak se stal sirem, mohla užívat titul lady. Nejedná se tedy ze strany autora o "podlézání" spisovatelce, ale o běžné uctivé titulování na ostrovech (v některých encyklopediích se uvádí její celé jméno: Dame Agatha Christie, plným jménem Dame Agatha Mary Clarissa Christie) . Možná to mohl překladatel více vysvětlit v nějaké poznámce. Jen doufám, že se nepletu :-)

03.05.2017 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Prostě skvělá, zvláště pro milovníky přírody. Doporučuji ale všem.

02.05.2017 5 z 5

Dveře do léta Dveře do léta Robert A. Heinlein

Ač byla kniha napsaná již v roce 1957, je i dnes stále výborná. Příběh nejen o cestování v čase, ale hlavně o lásce i zradě, ale také o jednom kocourovi, kterého si musíte zamilovat. Jedna z nejlepších knih ve svém žánru. Vřele doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

08.08.2016 5 z 5

Mrtvá šelma Mrtvá šelma Jiří W. Procházka

Asi budu opakovat co již bylo napsáno, ale nedá mi to. Zatraceně dobrá detektivka! A co by se případně týkalo toho, "aby z toho nebyl další kýč na motivy Dana Browna", nutno říci, že většina takto zaměřených knih, a to jak našich, tak zahraničních autorů, bude více, či méně kopírovat tuto "Brownovu" šablonu. Prostě, kruh se pravítkem nenakreslí, zrovna tak, jako toto schéma románu není Brownův vynález, který ho jen zdokonalil a patřičně komerčně využil. Kniha je opravdu výborná a připomíná mi atmosférou některé romány Josefa Škvoreckého a raného Václava Erbena. Na avizovaný druhý díl se opravdu těším. Dávám plný počet hvězdiček.

02.05.2015 5 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Nikoho z milovníků Zeměplochy nezklame. A NEJENOM JE! :-)

09.02.2015 5 z 5

Po Staříkovi jsem se bál, že mě tato kniha velmi zklame. Naštěstí tomu tak nebylo. Jistě, je podle mého názoru slabší, ale očekávaný propadák to rozhodně nebyl. To slabší myslím oproti Staříkovy, nikoli oproti běžné literatuře tohoto žánru. Závěrem tedy proč jsem dal 5 hvězdiček stejně jako Staříkovi? Protože 6 hvězdiček, které by si Stařík zasloužil, zadat nelze :-)

30.07.2014 5 z 5

Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Čtyři klíče: Velká vlaková loupež Michael Crichton

Opravdu výborná kniha. Je to vlastně "detektivka" naruby. Víme, co se stane a postupně zjišťujeme jak k tomu došlo. Spoustu historických informací získáme nenásilnou formou, nestalo se mi, že by mě nudily nebo jen vyplňovaly knihu balastem. Děj má výborný spád a čtenář se v příběhu za chvíli cítí jako doma. Ten zmiňovaný film je opravdu skvělý a dost věrně kopíruje knihu - no nedivme se, scénář napsal sám autor knihy. Dávám plný počet hvězdiček.

09.12.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Hodnotit tuto knihu není vůbec jednoduché. V podstatě každý si v ní najde "ten svůj" správný názor a postoj. A to opravu od extrémního prava až po extrémní levo. Od tvrdého odsouzení až po milosrdnému politování. Lze přemýšlet, jestli režim vytvořil tyto kreatury nebo naopak takové kreatury tento režim vytvořily. Kam až má vést smysl pro povinnost a kdy vzepření se tomu je právě tato povinnost? Vzhledem k tomu, že autor je jen vypravěčem příběhu a nevnucuje čtenáři nějaká rychlá řešení a závěry, je vše ostatní naloženo na bedra čtenáře. A to je dobře. Jinak se kniha čte jedním dechem a nejsou v ní žádná lichá místa. Já dávám plný počet hvězdiček.

14.11.2013 5 z 5

Les oběšených lišek Les oběšených lišek Arto Paasilinna

Jako audiokniha prostě excelentní.

07.04.2024 5 z 5

Čtvrtá opice Čtvrtá opice Jonathan Dylan Barker

Velmi dobrá kniha. Ale zdá se, že bez sériového vraha (čím víc mrtvých, tím líp), extrémní brutality (nejlépe detailně anatomicky popsané) a nějakého toho lesbického či homosexuálního vztahu, to dnes už asi ani nejde. Takže teď to asi pro změnu proložím Kájou Maříkem :-) Jinak ovšem dávám plný počet hvězdiček.

11.09.2019 5 z 5

Případ jantarové komnaty Případ jantarové komnaty Ludvík Souček

Co dodat - prostě starý dobrý Souček. Možná je to i z nostalgie, ale za 5 hvězd. Mimochodem, knihu jsem dostal k vánocům v sedmdesátých letech, a obsahovala řadu technických chyb. Některé stránky byly celé bílé, některé části byly dvakrát, a ty co tam měly být chyběly. Snad také nějaká záhada tohoto mistra záhad. :-)

21.03.2018 5 z 5

Smrtící DNA Smrtící DNA Franck Thilliez

Jinak pro DeathTheKid, v tomto oušku jsou komentáře, jak se ostatně také nazývá. Recenze jsou v oušku "Recenze". Jak prosté. No, asi jak pro koho. Takže nikoho neurážej a pozdravuj toho 3 měsíčního synovce, který by to možná na rozdíl od tebe pochopil. :-)

19.09.2017 5 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Byl to vánoční dárek, když jsem chodil do 6 třídy (jsem ročník 63). No, tehdy jsem moc nečetl, takže starší brácha byl rychlejší a když louskal tu druhou knihu (tehdy to vyšlo jako dvě knížky), pustil jsem se do "cesty" já. Stále jsem nevěděl, jestli je to podle pravdy nebo smyšlené, vše působilo naprosto reálně. Brácha mi to říci nechtěl, prý, ať si to přečtu celé... A tak ni nezbývalo, než si to přečíst... Skvěle napsaná fikce, která by mohla sloužit i dnes jako vzor tohoto žánru. Podle mě nejlepší kniha L. Součka.

30.05.2017 5 z 5

Triptych Triptych Karin Slaughter

Velice zdařilá kniha. Četl jsem na Kindlu. A četl jsem doma ráno i večer, v autobusu, o polední pauze a dokonce i na místě, kam i císař pán chodí sám. Tak mě kniha zaujala a děj táhl dál a dál... S klidným svědomím můžu vřele doporučit. Dávám 5 hvězdiček.

03.06.2015 5 z 5

Klasika, která nikdy nezklame, zvláště pokud zrovna není veselo...

22.04.2015 5 z 5

Smrt přichází do Pemberley Smrt přichází do Pemberley P. D. James (p)

Zdá se, že si P. D. Jamesová na stará kolena udělala radost spíše sobě, než čtenářům jejich detektivek. :-)

18.02.2015 2 z 5

Vražedný chlad Vražedný chlad Louise Penny

Nečetl jsem první knihu z této série a asi to byla chyba. Zdálo se mi, že postavy díky tomu, že jsem je z ní neznal, nebyly moc prokreslené a dost často se na ně odkazovalo v souvislosti s jejich chováním v tom prvním díle. Navíc, jak je uvedeno už v jiném komentáři, jako by si autorka připravovala půdu pro další pokračování (obrazy atd.) Jinak pokud od tohoto odhlédnu je to velice slušná klasická detektivka se svižným dějem a dobrou zápletkou, kterou mohu s klidným srdcem všem doporučit. A asi také ale nejprve přečíst to Zátiší. :-)

03.01.2015 4 z 5

Diagnóza: Náhlá smrt Diagnóza: Náhlá smrt Jan Cimický

Četl jsem tuto knížku souběžně se dvěma méně stravitelnými romány. Věděl jsem do čeho jdu a co od ní mám očekávat. A očekávání se naplnilo. Jan Cimický píše skutečně odpočinkové detektivky, které nejsou zatíženy přemírou odborných znalostí z jeho oboru, nejsou plné brutality, sexuálního násilí, rasové nesnášenlivosti a nenavozují pocit bezmocnosti a otázky, zda vůbec žít v tomto prohnilém světě. Jsou to detektivky, které vycházejí ze starých pravidel detektivní literatury, kdy je čtenář vtažen do jiného, jednoduššího světa, než je ten jeho vlastní, a po dočtení se cítí lépe než před jeho zahájením. Tyto knihy lze považovat za dobrou terapii pro všechny, které všechno to násilí, každodenní nespravedlnosti a jiné rány života už přivádějí na pokraj depresí. A to je dobře. Ostatně, co jiného jste čekali od spisovatele, špičkového psychiatra?

02.11.2013 4 z 5

Měsíc mého života Měsíc mého života Ondřej Neff

Skvělá kniha, která patří do zlatého fondu české sci-fi, ostatně jako sám autor.

04.02.2024 5 z 5